Skocz do zawartości


Zdjęcie

Capoeira Angola - improwizacja w Capoeira


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_cabelo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 586 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Capoeira Angola - improwizacja w Capoeira
Witam
Chciałem zapytać ludzi z innych grup jak u was wygląda trening Capoeira Angola i na ile improwizacji i kreatywności sobie pozwalacie grając ten styl? Na wielu nagraniach z Brazylii widać że grający Angolę improwizują niemal na każdym kroku, co sprawia że jest ona zupełnie nieprzewidywalna, pełna malicia. Ta improwizacja, brak utartych schematów (no może nie do końca) sprawia że każda gra jest zupełnie inna i niepowtarzalna. Jako że w mojej grupie improwizacja jest raczej okrojona, a Angolę gramy rzadko i raczej nie jestem doświadczony w tym temacie, chciałem się dowiedzieć jak wygląda ta Wasza improwizacja, czy tylko modyfikujecie podstawowe techniki w celu zaskoczeniu przeciwnika, czy też zupełnie wyłamujecie się schematom? Czy też może traktujecie Angolę bardziej jako rytuał i wagę przykładacie do aspektów takich jak passo a dois, chamada de cocorinha lub passagem de tesouras? Wogóle chciałbym zachęcić do jakieś konstruktywnej dyskusji czym dla Was i Waszych grup jest Capoeira Angola.
  • 0

budo_amerindio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Associacao de Capoeira Lagoa da Saudade III

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira Angola - improwizacja w Capoeira
Czym jest angola? Niewiem czy jest poprawna odpowiedz na to pytanie, a jesli jest to jest bardzo zlozona sprawa. Ja jestem zbyt cienki zeby sie na ten temat wypowiadac. Mestres ktorych najbardziej podziwiam i cenie powiedzieli kiedys na treningu ze sama chamada jest tak skomplikowana ze dopiero osoba ze stopniem Professora zaczyna ja rozumiec. Oczywiscie nie chce tu generalizowac i wywolywac kolejnej dyskusji typu "dlaczego ktos z nizszym stopniem niz Professorki nie moze zrozumiec chamady". Niewiem, moze odpowiem na to pytanie jesli kiedys zostane Professorem :lol:
Niewiem Cabelo ile cwiczysz ale po jakims czasie improwizacja w rodzie staje sie czyms naturalnym. Moze nasza grupa ma latwiej bo zawsze zaczynamy rode od angoli, ktora pozniej przechodzi w szybsza gre ale kombinowanie z wykorzystywaniem czesci jednej techniki, ktora przechodzi w inna sprawia duza frajde i uwielbiam sie bawic w ten sposob. W rodach grup angoli tez wiele z tych "improwizacji" jest wyuczonych, a zaawansowani gracze czasami specjalnie popelniaja blad i sie wystawiaja. Oczywiscie angola jest rytualem ale wymiana tesoury nie jest jej istota, bo skoro najwazniejsza jest malicia i zaskoczenie, to cos tu sie nie zgadza.
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira Angola - improwizacja w Capoeira
Dla mnie osobiście to Capoeira Angola to miejsce, gdzie można zobaczyć(i zaprezentować) prawdziwe umjejętności gracza, a nie tylko sam spryt, a raczej z umjejętności wynika spryt. A treningi Angoli zawsze należą do tych najcięższych 8)
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira Angola - improwizacja w Capoeira
na jednym z treningow mestre marrom powiedzial (mniej wiecej) cos takiego: capoeira angola to nie inaczej wykonywane ruchy, tylko wiedza... zrozumienie...wyczucie...znajomosc tradycji...
czyli nie o ruchy tu chodzi wg mestre marrom, a o rozumienie capoeira....
  • 0

budo_cabelo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 586 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole/Wrocław
  • Zainteresowania:BJJ/SF

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira Angola - improwizacja w Capoeira

na jednym z treningow mestre marrom powiedzial (mniej wiecej) cos takiego: capoeira angola to nie inaczej wykonywane ruchy, tylko wiedza... zrozumienie...wyczucie...znajomosc tradycji...
czyli nie o ruchy tu chodzi wg mestre marrom, a o rozumienie capoeira....


Popraw mnie jeśli się mylę, ale zrozumienie Capoeira moża wyrazić tylko grając (czyli właśnie wykonywaniem ruchów) i wydaje mi się że Mestre miał na myśli to, że ruchy Angoli muszą płynąć prost z serca, a nie z wyuczonych schematów (jak to często zdarza się w regionalu), że to nie sama zmiana stylu gry jest najważniejsza, ale to aby grający w roda wiedzieli co robią i w jakim celu, co z kolei ma doprowadzić do zaskoczenia przeciwnika.

Mam nadzieję że nie zamotałem zbytnio :lol: pozdr.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024