Skocz do zawartości


Zdjęcie

obrotowki na ulicy..wasze zdanie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

budo_yyy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
Nie ma w encyklopedii techniki tora yop chagi bo Generał twierdził, że obroty można wykonywać na różne sposoby - tak chociażby jak w układzie Joong-Jang. Dlatego powinno się sprecyzować obrót po jakim ma nastąpić kopnięcie. Więc powinno się mówić np yop chagi po obrocie przez plecy na lewej nodze. Normalnie, w języku ojczystym. Przynajmniej tak było na seminarium z Generałem, pamiętam, że tam też była często omawiana ta kwestia, chyba nawet sam Mistrz Wim Bos o to pytał.
  • 0

budo_swider
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
ej wiem jak jest w Itfie, dwit znaczy do tyłu, chagi to kopniecie... np:
w czasie egzaminu stojac na przeciwko egzaminatora na jego polecenie kopiesz dwitchagi do tylu przez plecy... nieporownujcie dwita do yopa bo yop znaczy do boku...
jezeli o mnie chodzi to wydaje mi sie ze jest cos takiego jak tora dwit :? :? :?
Swoja droga dwit jest najskuteczniesza obrotowka, mocne, szybkie i zaskakujace yopa czy bandaya latwiej skrucic w ulicznej wymianie :roll:
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?

I tak to jest jak sztuka walki jest nadmiernie skodyfikowana. Wszyscy wiedzą, o co chodzi, ale kłócą się o nazwy. :wink:


dzięki temu mamy jedno tkd itf, a nie "taekwon-do wg przekazu mistrz Rhee Hi Ka" (niech mi mistrz wybaczy, jeśli jest błąd w nazwisku), albo "argentyńska gałąź tkd mistrza Trajtenberga"

Co do sporu o Dwit Chagi.

Tom IV Encyklopedii, strona 34 i 35. Dwitcha Jirugi i Dwitcha Milgi.
Chyba zakończy dyskusję ;)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?

dzięki temu mamy jedno tkd itf, a nie "taekwon-do wg przekazu mistrz Rhee Hi Ka" (niech mi mistrz wybaczy, jeśli jest błąd w nazwisku), albo "argentyńska gałąź tkd mistrza Trajtenberga"


(OT)

Hmm... wydaje mi się że mimo tej kodyfikacji (Encyklopedia) rozbicie organizacyjne spowoduje powstanie także coraz głębszych róznic w interpretacjach. Już teraz ludzie się zastanawiają, jakie są różnice w nowym wydaniu skondensowanej encyklopedii (ITF-NK) w stosunku do poprzednich wersji ;-)

Gizmo
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?

Hmm... wydaje mi się że mimo tej kodyfikacji (Encyklopedia) rozbicie organizacyjne spowoduje powstanie także coraz głębszych róznic w interpretacjach.


ale to dość naturalne.
Łatwiej się tłumaczy, że ma się odrębny styl niż że poszło o kasę. ;)

Mnie chodziło bardziej o różnice wewnątrz jednej organizacji.

A mistrzowie Bos, Trajtenberg i Marano dość mocno przyczyniają się do ujednolicenia stylu w ramach naszego ITF.

pozdrawiam
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
Nawet nie chodzi o to tłumaczenie o co poszło - po prostu chcąc nie chcąc, im więcej ludzi odpowiada za technikę, a na dodatek nie współpracuje ze sobą, tym głębsze będą z czasem różnice. Dlatego też mozna przyjąć, że w ramach poszczególnych ITF-ów będzie to faktycznie spójne, ale między nimi - czego, jak widzę, obaj się spodziewamy - niekoniecznie.

Gizmo
  • 0

budo_silent
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
ja np do dzisiaj nie kumam dlaczego w ostatnich dwoch latach zmieniono kilka dupereli w ukladach np w dan-gun dolny-gorny blok juz nie na jednym wydechu a na dwoch itp, powoduje to tylko zbedne zamieszanie - wracaja ludzie po roczniej przerwie np z 4 lub 2 cup i musza sie od nowa uczyc wiekszosci ukladow... paranoja ;/
  • 0

budo_yyy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
Zawsze w Dan-Gun były dwa bloki na dwóch wydechach, ale połączonych ze sobą - to jest ruch łaczony, w przeciwieństwie do ruchu ciągłego z jednym wydechem (np. golcho makgi i jirugi w Yul-Gok). Nic się nie zmieniło.
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
jak dla mnie to oficjalne wyjasnienie - "ujednolicenie techniki w calym naszym ITFie" mi pasuje" - a ez przy okazji wszyscy musza duzo poprawic techniki do nowego, oficjalnego wzoru... przynajmniej nie jest nudno :wink:


tak tez mnie szlag czasem trafia jak co ~0,5 roku (wizyta trenera na seminarium) okazuje sie ze jest kupa rzeczy ktore robimy (i uczymy sie robic) zle... ale coz poradzic, trzeba cwiczyc :)
  • 0

budo_silent
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
yyy, hm no wlasnie, ale przeciez od zeszlego roku zmienilo sie, no nie ? trudno mi to nazwac, ale wczesniej bylo na jednym wydechu dol gora teraz jest na dwoch, chodzi mi konkretnie o gunnun so palmok najunde baro magki + gunnun so palmok chookyo baro magki.

zerkam teraz tez do ksiazki dolnego i tutaj tez jest (strona 70) jako "wykonaj ruchem ciaglym"
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
W encyklopedii tez jest "continuous motion". Tak samo jest np. na Masterclass DVD (mistrza Choi Jung Hwa, ITF-C). W wolnej chwili wykopię jeszcze nagranie z seminarium z generałem i sprawdzę, tak dla ciekawości.

Gizmo
  • 0

budo_silent
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
to z dan gun bylo tylko tak w ramach przykladu tylko, bo mozna mowic tez o zmianach w do san itd, zastanawia mnie tylko - po co po tylu latach to zmieniac, gdzie mam nieodparte wrazenie, ze chodzi o "ujednolicenie"....
  • 0

budo_yyy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?

yyy, hm no wlasnie, ale przeciez od zeszlego roku zmienilo sie, no nie ? trudno mi to nazwac, ale wczesniej bylo na jednym wydechu dol gora teraz jest na dwoch, chodzi mi konkretnie o gunnun so palmok najunde baro magki + gunnun so palmok chookyo baro magki.

zerkam teraz tez do ksiazki dolnego i tutaj tez jest (strona 70) jako "wykonaj ruchem ciaglym"

Lepiej zerknij do encyklopedii bo ta jest najbardziej wiarygodna.
  • 0

budo_maveric
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 651 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z środka

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
Ja sie wypowiem tak można kręcić obrotówki jeżeli sie je umie.Znam kolesia który na ulicy często używał Bandai , jest nawet dobry Zbyszek "Sołtys" może wiecie kto to.Jeżeli jest sie dobrze wyszkolonym technicznie wszystko można zrobić.
Ktoś mnie rozbawił tekstem że bandai kręci na pięcie :lol: :lol: :lol: chciałbym to zobaczyć
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
Zbyszek Sołtys, nie "Sołtys". To nazwisko, a nie ksywka, więc cudzysłów jest zbędny... :D

Gizmo
  • 0

budo_maveric
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 651 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z środka

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?

Zbyszek Sołtys, nie "Sołtys". To nazwisko, a nie ksywka, więc cudzysłów jest zbędny... :D

Gizmo

Wiem że jest zbędny ale niechciałem podawać jego nazwiska ale że pseudo ma takie same to :lol:
  • 0

budo_artur88
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
A prubowałeś kiedyś uderzać obrotowe na ulicy?? Wogóle co to za głupota sprawdzać jakie kopnięcia są na ulice!! Obrotowych nie polecam na przeciw obrotowy wystarczy dobry frontalny lub inna nazwa mea-geri(karate)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
mae nie mea :wink:
a takie teoretyzowanie wiele nie wniesie- na obrotowke dobry front, na dobra obrotowke- lepszy roundhouse na slaba obrotowke sredni prosty... bezsens
  • 0

budo_maveric
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 651 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z środka

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?

A prubowałeś kiedyś uderzać obrotowe na ulicy?? Wogóle co to za głupota sprawdzać jakie kopnięcia są na ulice!! Obrotowych nie polecam na przeciw obrotowy wystarczy dobry frontalny lub inna nazwa mea-geri(karate)

Np. Jeżeli widzisz że na ulicy kroi sie coś złego i widzisz że komuś sie nie podobasz możesz sie przygotowac , przeciesz taki przeciętny kozak nie jest napewno przygotowany że zaraz możesz mu wymachnąć z obrotu w ryj.Jeżeli to ci sie uda to moim zdaniem już po walce a jeżeli nawet nie trafisz to koleś napewno sie przestraszy.
To moje zdanie na ten temat :-) :
  • 0

budo_roki
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: obrotowki na ulicy..wasze zdanie?
O jakiej ulicy wy piszecie? nie mylcie starć podwórkowych z walką uliczną
Jakie przygotowanie, jak na ulicy dochodzi do starcia to przeważnie jest co najmniej
dwóch lub trzech napastników, nierzadko z jakimiś przyrządami
druga sprawa nie każdy trenujący jest łagodny jak baranek i wielu ludzi nabyte umiejętności próbuje od razu wypróbować szukając w tym celu okazji do bójek
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024