Skocz do zawartości


Zdjęcie

Taekwon-Do vs ...reszta świata SW ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Taekwon-Do vs ...reszta świata SW ;)
Trochę się zbierałem do napisania tego tematu, ale może wreszcie uda mi się wyrazić myśli ;) .

Stanisław Tokarski
Sztuki Walki
Ruchowe formy ekspresji filozofii wschodu

s. 115
"W odróżnieniu od większości znanych mi prac o karate, wspomniana książka (Le taekwondo Lee Kwan Younga - przyp. mój) o taekwondo uderza jednym niewątpliwym rysem. Brak w niej reklamy autora, porzuconej na rzecz reklamy taekwondo. (...)
Ów krótki rys pozwala przedstawić atmosferę progpagacji taekwondo szerzonego w krajach Zachodu intensywnie od początków lat. 70. Jej ton jest zrównoważony i konsekwentnie zorientowany ku dobru całej dyscypliny. Powiązania z koreańską bazą są jasne, hierarchia reklamowa zachowana i nie nosząca znamion zachodniej konkurencji"


powędrowałem trochę po forum i następujące wrażenia ogólne.
Karate jest generalnie skłócone, w obrębie jednego stylu istnieje ileś tam wzajemnie walczących szkół, powszechne jest podważanie umiejętności i zarzucanie sobie oszustwa;
Inne sztuki walki (wyłączywszy może Capoeirę i Aikido) generalnie dążą do udowodnienia swojej wyższości nad całą resztą.
A u nas?

Mamy kilka wielkich organizacji, ale:
1) nie spotkałem się z podważaniem umiejętności mistrzów (nie mówię o tych, co z kolorowego paska dorabiają się któregos tam dana ;) ). Co więcej, nawet po stworzeniu GTF, słyszałem wyrazy uznania pod adresem Park Jung Tae za techniki;
2) wielkich wojen też chyba nie ma, raczej lokalne potyczki ;) ;
3) w naszym dziale to już w ogóle spokój i sielanka i wzajemne zachwyty nad pokazami;
4) nikt nie kłóci się o skuteczność, ani dominację w świecie SW (albo wierzymy w tę dominację, albo ... );

O co w tym chodzi ?

Czy tkd naprawdę uczy innego podejścia, czy to efekt iluś tam lat starań i wychowania taekwondoków-forumowiczów, czy też ja mam różowe okulary i nie widzę, że nie jest tak różowo.

Czy chodzi o to, że zerwanie kontaktów ze źródłem (nauczyciele z Korei), a wcześniej wykazanie w walce sportowej, że Koreańczycy nie są niedoścignionym wzorem spowodowało, że umiejętności (co jest weryfikowalne) zaczęły liczyć się bardziej niż to kto kogo namaścił?

Jak myślicie?
  • 0

budo_acid_tkd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do vs ...reszta świata SW ;)

Czy chodzi o to, że zerwanie kontaktów ze źródłem (nauczyciele z Korei), a wcześniej wykazanie w walce sportowej, że Koreańczycy nie są niedoścignionym wzorem spowodowało, że umiejętności (co jest weryfikowalne) zaczęły liczyć się bardziej niż to kto kogo namaścił?

Jak myślicie?


Na pewno ma to jakieś znaczenie. Moim zdaniem ma znaczenie również to, że taekwondo jest dość młodą sztuką walki - na pewno młodą w porównaniu do takiego chociażby karate. Więc można powiedzieć, że nie mieliśmy czasu sie poważnie skłócić :wink: . Co do postawy względem innych sztuk walki to nie wiem jak na świecie, ale w Polsce jest jak jest może dlatego, że mamy takie sukcesy (przynajmniej jeśli o ITF chodzi) i zamiast krytykować innych chwalimy siebie :wink: . Chociaż w sumie nasz trener zawsze na grupie początkującej podczas wpajania nowym fali mówi, że w taekwondo chodzimy jak ludzie - nie to co w karate :wink:
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do vs ...reszta świata SW ;)
Chyba mam pecha, bo ja akurat spotkałem się z podobnym podkładaniem sobie świń i wzajemnym opluwaniem jak i w innych stylach. Co ciekawe - zwykle celują w tym raczej instruktorzy, ludzie - jak to widać na forum - potrafia się dogadywać, choć propaganda potrafi nieźle młodzieży zatruwać w głowach.

Gizmo
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do vs ...reszta świata SW ;)
Walka badz tez nawet nie .... strefa wplywow (to jest dobre slowo) powoduje, ze najczesciej to sama gora sie kloci miedzy soba - zwiazkowcy, obrazenie mistrzowie itp itd. i to oni wprowadzaja jakies smieszno-zalosne i nienaturalne ograniczenia. Wszyscy chyba wiemy o co chodzi :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024