Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego latarka na ramieniu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_horror vacui
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Warszawy. I nie wstydzę się tego.

Napisano Ponad rok temu

Dlaczego latarka na ramieniu?
Witam.
Umieszczam tutaj to pytanie bo mam nadzieję, że może latarkomaniacy, którzy ostatnio zdominowali dział :-) znają odpowiedź na nurtujące mnie od dawna pytanie. Dlaczego na amerykańskich filmach wszyscy poświecając sobie, trzymają latarkę na ramieniu? W przypadku policjantów dzierżących potężne maczugowate sprzęty tłumaczyłem sobie ten zwyczaj ciężarem latarki. Ale ostatnio specjalnie obejrzałem całą półkę horrorów z wypożyczalni i... Panienka w piwnicy/lochach/grobie/jaskini/pułapce przyświeca sobie paluszkowym piździdełkiem trzymając je, a jakże, na wysokości ramienia. Zawsze.
W skautach ich tego uczą? Bardziej "filmowo" to wygląda? O co chodzi?
:?: :?: :?: :?:
  • 0

budo_m1999
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
Surefire powołał instytut, w którym m.in. opracowywują techniki używania latarek z bronią. Jedna z nich polega właśnie na trzymaniu jej wysoko, na wysokości ramienia ale blisko głowy. Głównie chodzi tu o jednoczesne oświetlanie pola przed osobą i broni trzymanej w drugiej ręce. To raczej technika policyjna niż wojskowa. Dobra prezentacja broni ma zapewne działać psychologiczne. Widziałem to na jakiś ich filmiku. Jak znajdę linka to zamieszczę.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?

Surefire powołał instytut, w którym m.in. opracowywują techniki używania latarek z bronią. Jedna z nich polega właśnie na trzymaniu jej wysoko, na wysokości ramienia ale blisko głowy.


Agent specjalny w w powieści A. Macleana "48 godzin" trzyma latarkę dalego od siebie, w lewej wyciągnietej ręce. Nauczył się tego od agenta, któremu wyjęli kulę z płuca bo trzymał latarkę blisko ciała. :)
  • 0

budo_m1999
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
e... fikcja literacka. Może są tu jacyś policjanci, niech się wypowiedzą praktycy...
  • 0

budo_szeryf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
Zagadnienie b. ciekawe i ściśle powiązane z technikami strzeleckimi jeśli używany lampki z bronią. Tutaj jednak trzymanie latarki daleko od broni jest pomysłem... powiedzmy utrudniającym życie jeśli chcemy/zamierzamy/bierzemy pod uwagę oddanie strzału.
Ogólnie jednak latarki z włącznikiem z tyłu dość naturalnie podnosi się na wysokość ramienia z kciukiem na włączniku... :) Oświtlając przy okazji największe pole widzenia. Także "piździadełko" w stylko 6P, Nitrolona czy Walther Tactical :) też powędruje na wysokość ramienia...
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
Jasne że są policjanci :)
Co do technik trzymania latarki to przede wszystkim zależy ona od konstrukcji latarki. Inaczej będziemy trzymać latarkę na płaską baterię a inaczej latarkę na trzy R20. Jeśli chodzi o użycie latarki z bronią to też jest wiele "szkół" jedne lepsze drugie gorsze. Wspomniana przez Was technika trzymania latarki jak najdalej od siebie np. w wyciągniętej lewej ręce a broń jest w prawej - to tzw. technika FBI - nazywa się tak dlatego że została opracowana właśnie w FBI i wprowadzona do programu ich szkolenia . Jej zaletą jest to że odwraca uwagę napastnika od powiedzmy agenta FBI - stwierdzono doświadczalnie że człowiek w takiej sytuacji instynktownie strzeli w kierunku latarki co oznacza że strzały padną jakieś 50 - 70 cm od osoby trzymającej latarkę i nawet gdy kule trawią agenta to prędzej zapewne w rękę a nie w korpus czy głowę. Minusem tej techniki jest to że trzymając w jednej ręce latarkę tylko jedna ręką obsługujemy broń a to ma niestety wpływ zarówno na celność strzału dlatego że strzelamy z jednej ręki, przyrządy celownicze naszej broni są nie oświetlone a to utrudnia ich prawidłowe zgranie a i obsługa broni np. przeładowanie lub wymiana magazynka jedną ręką jest trudniejsza.
Inną techniką strzelania z latarką jest wspomniane oparcie latarki na ramieniu i oświetlanie celu ( opracowane pod latarki Mag lite) oraz obsługa broni drugą ręką minusy tej techniki to przede wszystkim to że napastnik strzelający w kierunku latarki na pewno nas trafi, sami się oświetlamy wiec wiadomo kim jesteśmy i stajemy się łatwym celem , no i znów strzelamy z jednej ręki, plusy tej techniki to że latarka oświetla nam przyrządy celownicze co ułatwia i przyspiesza nam prawidłowe ich zgranie na celu.
Kolejną techniką strzelania z latarką jest trzymanie latarki w lewej ręce zgiętej w łokciu i uniesionej przed sobą na wysokość barków , prawa ręka trzyma pistolet. Palce dłoni trzymającej broń opieramy o nadgarstek ręki trzymającej latarkę tworząc coś w rodzaju podparcia i blokady dla broni i trzymającej ją dłoni - minusy takie same jak w technice poprzedniej ale plusem jest to że przyrządy naszej broni są oświetlone a ponadto broń jest stabilniejsza podczas prowadzenia ognia bo jest dodatkowo usztywniona co oczywiście pozytywnie wpływa na celność ognia.
Miniaturyzacja latarek ( np. Sure fire i t.p. ) oraz postęp technologiczny pozwoliły na opracowanie kolejnych technik strzelania z latarką np. opracowana przez Sure fire technika trzymania latarki między palcami np. lewej ręki i włączanie latarki kciukiem lub o kabłąg broni jednocześnie podtrzymując ręką trzymającą latarkę broń ( do tej techniki są wykorzystywane specjalnie produkowane latarki Sure fire o kwadratowym przekroju korpusu i gumowymi pierścieniami polepszającymi chwyt latarki.
Idąc dalej w obecnej dobie wymyślono szereg systemów montażowych oświetlenia taktycznego, trytowe przyrządy celownicze, laserowe wskaźniki celu , celowniki kolimatorowe i inne cuda techniki do broni zarówno krótkiej jak i długiej że w/w techniki strzelania z latarkami stają się powoli przeżytkiem ale zawsze dobrze jest znać je i umieć stosować na wypadek gdy przyjdzie nam strzelać po ciemku a nie będziemy dysponować najnowszymi osiągnięciami techniki montażu oświetlenia taktycznego na broni lub np. posiadana technika zawiedzie.


Pozdr. Surval
  • 0

budo_m1999
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
Nie wywołuj wilka z lasu... :wink: No to teraz wiemy, że trzeba uważać co się tu pisze :D A widać, że nasi gliniarze też znaja się na rzeczy.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Link do filmiku, o którym pisałem: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Są też dostępne inne filmiki promocyjne Surefire - a ten rządzi, hardcore :evil: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Filmiki pochodzą z prywatnej strony Paul Kim-a, wiceprezesa i głownego inżyniera SF [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Jest tam mnóstwo innych wymiatających materiałów o SF. Miłego Wieczoru :wink:
  • 0

budo_horror vacui
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Warszawy. I nie wstydzę się tego.

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
Bardzo dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia odnośnie używania latarki z bronią.
Istnienie szkoły falenickiej i otwockiej w latarkowaniu militarno-policyjnym nie wyjaśnia jednak czemu rozdygotane i BEZBRONNE najczęściej filmowe ofiary również świecą sobie na przyrządy 8O .
Chyba, że naoglądały się filmów z policjantami i tak to idzie przez pokolenia...
Linki również bardzo pouczające. Dzięki raz jeszcze.
  • 0

budo_cougar
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TRÓJMIASTO

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?

Miniaturyzacja latarek ( np. Sure fire i t.p. ) oraz postęp technologiczny pozwoliły na opracowanie kolejnych technik strzelania z latarką np. opracowana przez Sure fire technika trzymania latarki między palcami np. lewej ręki i włączanie latarki kciukiem lub o kabłąg broni jednocześnie podtrzymując ręką trzymającą latarkę broń ( do tej techniki są wykorzystywane specjalnie produkowane latarki Sure fire o kwadratowym przekroju korpusu i gumowymi pierścieniami polepszającymi chwyt latarki.

o tak tak...nadaja się do tego latarki Z-2 i C-2 (i trójki)...wiem..mam i tak własnie mi sie strzela najlepiej.wypada tylko doda że latarka surefire ma smycz którą w momencie przeladowania i zmiany magazynków mozna wykorzystać (puszczasz lampke wolno a po wymienie sprytnym rucham łapiesz ja znów)..
  • 0

budo_esthan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 305 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
Nie no, kolesie z surefire to niezłe rofle jednak :]

Piękne błyszczące cudowne Wunderlatarken.
  • 0

budo_red dragon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
Jak gosciu idzie ze spluwą może sobie zaczepić latarkę na szelce i właczyc ją. Niektore latarki oswietlają teren nie ukazując posiadacza, który czai sie w ciemnosciach. widac tylko swietlisty krązek. Trzymanie latarki w wyciagnietej ręce moim zdaniem nic nie da- napastnik pusci 3 serie z karabinu i którys pocisk trafi. Na 2 wojnie, zarowno alianci jak i niemcy nosili latarki z nasuwaną blaszką/szybką i np w nocy wysyłali swoim morsem sygnały nie zdejmując latarki z szelki.
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
świecacego latarką SF nigdy nie widać;) wystarczy głupie 65 lumenów.
z doświadczenia wiem, że jeśli pare osób idzie w budynku z latarkami SF włączonymi, to lepiej się nie wychylać;)
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
A mnie spodobała się muzyczka podłożona pod te klipy, ktoś wie jak ten kawałek się nazywa?
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Dlaczego latarka na ramieniu?
co do trzymania latarki jeszcze, ja osobiscie mam ją podwieszoną pod karabinem. Natomiast idąc z pistoletem mam ją wyciągniętą, ramie leko ugiętę, lewa ręka z latarką podpiera nadgarstek, krzyrzując się z ręką, która trzyma broń, w odległosci ok 40cm od siebie. oczywiscie, wygodniejszy byłby montaż pod pistolet, ale neistety nie mam ani takiej kabury ani latarki z odpowiednim montażem do beretty:) są plusy i minusy takiego montażu. niestety nie załatwie sobie takiego, bo musiałbym kupować 3cia latarke, co sie mija z celem:)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024