Skocz do zawartości


Zdjęcie

Muso Jikiden Eishin-ryu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

budo_kyuzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Muso Jikiden Eishin-ryu
Mam pytanie. Czy podobnie jak w Muso shindenie istnieje strona z formami Muso Jikiden Eishin-ryu, oczywiście chodzi o aviki lub filmy w innym formacie.
  • 0

budo_[kop]
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
A w którym Muso Jikiden Eishin Ryu? Masaoka-ha, Hokiyama-ha czy może Yamauchi-ha (Komei Jyuku)? :D
  • 0

budo_kyuzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
Rozumiem że dysponujesz linkami do stron gdzie zamieszczone są kata tych wszystkich odłamów. Poproszę o podzielenie się wiadomościami. MJER ćwiczę, ale ze względu na wrodzoną sklerozę oraz różnice w iaido i iaijutsu czasem potrzeba mi podpowiedzi.
  • 0

budo_[kop]
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
Az tak dobrze nie ma, zebym dysponowal filmami ze wszystkich tych szkol ;) .
Pytalem sie o konkretna galaz MJER, bo nie ma sensu wrzucac filmow, ktore zbyt wiele Ci nie podpowiedza.
A tak z ciekwaosci gdzie i jaka konkretna MJER cwiczysz? I pod kim?

Jesli chodzi o filmy to moge pomoc z paroma plikami z sieci, badz udostepnic cos ze swojej domowej DVD kolekcji z Komei Jyuku :) .
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
A te płyty, które mamy w sekcji to Ci nie wystarczają czy o co chodzi bo nie bardzo łąpie...


MN
  • 0

budo_kyuzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
grupa nieformalna, ćwiczymy w Krynicy i Mujszynie. Po wczorajszym treningu doszliśmy do wniosku że jyuku komei to jedynie interpretacja jednego z mistrzów a MJER jest jedno i kata mniej więcej jednakowe. Może ktoś z PZK się wypowie bo tam chyba jest ono konkretnie ćwiczone. Pytanie dalej na czasie - linki.
  • 0

budo_issoria
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
Kyuzo, a jaką masz stronę do MSR? Bo może się okazać, że inną niż ja, a wtedy jestem szczerze zainteresowana :-)
  • 0

budo_[kop]
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu

a MJER jest jedno

A może zamiast dochodzić do błędnych wniosków przeczytalibyście historie MJER? Sorki, za trochę oschły ton, ale jeśli cwiczycie MJER to już z szacunku dla tej sztuki można pogrzebać po necie.
Muso Jikiden Eishin Ryu jest jedna z głównych szkół iaijutsu/iaido, zapoczątkowana przez Hayashizaki Jinsuke Minamoto Shigenobu w XVI wieku. Styl, który przekazywał wielu ludziom i ewoluwał w różne szkoły, ale główna linia przekazu nazwna zostało przez Hideyoshiego Muso (niezrównana pod słońcem), przydomek Jikiden znaczy tyle co "przekazywana bezpośrednio (z mistrza na ucznia)".
7-dmy mistrz stylu, Hasegawa Chikaranosuke Eishin dodał do nazwy Eishin i mamy mniej więcej nazwę znaną obecnie. Wszystko ładnie, pięknie gdyby nie 2 główne podziały, które dokonały się poi:
1) śmierci 11 mistrza Oguro Motoemon Kiyokatsu, podział na Shimomura-ha (z tej gałęzi powstały inne style jak Shindo Munen Ryu, czy Yamaguchi Itto Ryu) i Tanimura-ha (główna linia)
2) w lini Tanimura-ha, po śmierci 17 mistrza Oe Masamichi (Shikei) dokonał się podział na trzy główne linie: Masaoka-ha. Hokiyama-ha i Yamauchi-ha (od nazwisk mistrzów), ostatnia znana obecnie jest również pod nazwą Komei Jyuku, od obecnego mistrza.
Twierdzenie, że istnieje tylko jedno MJER jest bardzo dużym błędem.
Po dokładny diagram odsyłam na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Historie KJ (a tym samym MJER) mozna znalezc chocby na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

I nie wiem w czym ludzie z PZK mieliby pomóc jeśli głównie ćwiczą seitei iai?
Chyba, że nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi :) .

i kata mniej więcej jednakowe

A to jak można wymyślić wynika z tych samych korzeni i podziałów, które tylko nieznacznie zmieniły styl.

Co do linków, dwa czy trzy masz na
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
aby mieć dostęp do reszty musisz skontaktować się z administratorem, który mówi i czyta płynie w czeskim, poslkim, angieksim i niemieckim, wiec nie powinno być problemu ;] .

Mam nadzieję, że trochę tajemnicy rozwiałem.
  • 0

budo_tantor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu


I nie wiem w czym ludzie z PZK mieliby pomóc jeśli głównie ćwiczą seitei iai?

Widze że niewiele jeszcze wiesz, proponuje żebyś się dokształcił odnośnie historii seitei iai i ćwiczonych szkół koryu przez ludzi zrzeszonych w PZK-EKF-ZNKR.
  • 0

budo_[kop]
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
tantor, dzięki za wyrażone zainteresowanie moją edukacją, ale muszę Cię zmartwić, bo w tym temacie jest ona całkiem kompletna.
Historaia Seitei iai jest mi dość dobrze znana, Tobie z tego co rozumiem także, więc obaj rozumiemy, że w dysukusji o koryu, jakim jest MJER, nie bardzo jest miejsce dla seitei.
Co do ćwiczonych szkoł przez ludzi

zrzeszonych w PZK-EKF-ZNKR

Zarówno strony PZK jak i EKF nie inforumją, jaki styl jest ćwiczony. Dojo, którym patronują, oprócz seitei ćwiczą jedynie Muso Shinden Ryu, tylko na paru stronach (włączając w to PSI) jest info o MJER, lecz historia szkoły zawarta na nich, jest bardzo wybiórcza i niekonkretna. Rozumiem, że może to wprowadzać w błąd, jeśli na 5 stronach przeczyta się, że z MJER przeszlismy płynnie do Muso Shinden Ryu, niestety pominąć kwestii rozłamów się nie da.
Możliwe, że wiele błędów wynika z kwestii złego użycia nazwy. Wg. mnie mówiąc o Muso Shinden Ryu nie można używać nazwy MJER, w końcu po coś nazwa szkoły została zmieniona, prawda?

A co prywatnie wiedzą ludzie ćwiczący w PZK czy PSI, to już inna sprawa, bo spodziewam się, że wiedzą dużo. Ale przynależność do tych organizacji wcale nie oznacza robudowanej wiedzy, to jednostka o tym decyduje.

Pragnę wrócić więc do mojego pierwsze pytania, które może trochę zmienię:
Kyuzo, czy ćwiczysz Muso Shinden Ryu, czy może któryś z odłamów Muso Jikiden Eishin Ryu, jeśli tak, to który? Jeśli nie wiesz, który to postaraj dopytać się, skąd czerpiecie wiedzę, kto jest prowadzącym, od kogo prowadzący się nauczył i tak znajdziemy mistrza :) .
  • 0

budo_osukaru
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:OBERSCHLESIEN
  • Zainteresowania:Kendo

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
Widzisz tantor tak to jest jak ktoś swoją wiedze opiera tylko na internecie ;)
Sznowny kopie jak ktoś nie ma kolorowej strony internetowej to nie zawsze oznacza że nie ma pojęcia o danym temacie.
  • 0

budo_[kop]
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
A cóż ja osu powiedzalem? Wiedza poszczególnych członków z pewnością jest duża, ale przynależność do PZK nie oznacza znajomości koryu, zwłaszcza tych, których nie ćwicza.
A jeśli ćwiczycie MJER, to już nie moja wina, że główne źródło informacyjne, jakim jest internet i zamieszczona w nim strona interentowa, jest niekompetentne, prawda?

A jeśli mówie o czymś błędnie, czy możecie uzupełnić moją wypowiedź, to proszę, chętnie się doucze, nie zaczynajmy tylko kolejnej dyskusji z rodzaju "nie masz racji, bo ja ja mam" bez konkretow i argumentow :) .
  • 0

budo_kyuzo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 110 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
Panowie, spokojniej. Pytanie z mojej strony wynika zprostego powodu. Mieszkam w małym mieście i większość informacji muszę czerpać właśnie z internetu. Myślę że dopiero gdy wyjadę na studja (mam nadzieję iż w tym roku) do dużego miasta zacznę treningi u senseja z prawdziwego zdażenia. Za odpowiedzi piękne dzięki, szkoda tylko że pojawiła się scysja. Niemniej jednak jeszcze raz dziękuję.
  • 0

budo_osukaru
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:OBERSCHLESIEN
  • Zainteresowania:Kendo

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu

przynależność do PZK nie oznacza znajomości koryu, zwłaszcza tych, których nie ćwicza

A propos konkretow i argumentów. Nie znasz ludzi, nie wiesz co ćwiczą i u kogo oraz nie wiesz na jakich zasadach osoby zajmujące sią iaido należą do PZK. Nie pisz więc rzeczy których nie jesteś pewny.
BTW wśród tych osób jest kilka takich którzy mieli okazje poznać własnie ćwiczony przez ciebie odłam oraz uczestniczyć w treningach prowadzonych przez pana Sekiguchiego zanim ty dowiedziałeś się że istnieje coś takiego jak iaido :]
Ćwiczenie lub znanie czegoś nie zobowiązuje do tworzenia strony internetowej więc to

że główne źródło informacyjne, jakim jest internet i zamieszczona w nim strona interentowa, jest niekompetentne

co oczywiście nie jest twoją winą, nie znaczy że ludzie ludzie są niekompetentni :)

pozdrawiam
  • 0

budo_[kop]
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
Dobra jeszcze raz i po kolei, bo nie chce, żeby kolejna nasza dyskusja była tylko czepianiem się zwrotów, których czytający nie zrozumiał.

przynależność do PZK nie oznacza znajomości koryu, zwłaszcza tych, których nie ćwicza

Nie znasz ludzi, nie wiesz co ćwiczą i u kogo oraz nie wiesz na jakich zasadach osoby zajmujące sią iaido należą do PZK

Zgadzam się z Tobą. Wierze, że jest dużo ludzi ćwiczących iaido i należących do PZK.
Jednak to o czym ja mówiłem, to fakt, że nie musisz ćwiczyć iaido, żeby należeć do PZK. To co Cię tam obowiązuję to seitei iai, prawda?
Jeśli chcesz, zwykle seitei iai rozwija się w Muso Shinden Ryu.
Więc przynależność do PZK nie implikuje (zapewnia) znajomości innych szkół jak Kashima Shinto Ryu czy właśnie Muso Jikiden Eishin Ryu.
To, że ludzie poza PZK uczą się w tych szkołach, jest ich osobistym wyborem, a nie zasadą narzuconą przez PZK. Więc twierdzenie, że to akurat ludzie z PZK będą znali się na MJER jest uogólnieniem, gdyż, racja, niektórzy, którzy ćwiczą MJER będą się znali, jednak reszta nie.

Masz też rację, twierdząc, że nie wiem na jakich zasadch ludzie trenujący iaido ćwiczą kendo, jak dotąd myślałem, że na tych samych, jak Ci, którzy z iaido wcześniej styczności nie mieli. Jak widać się myliłem. Ale z drugiej strony skąd mam to wiedzieć jeśli źródła ogólno dostępne milczą, a członkowie PZK jedynie zwracają mi uwagę, że mówię źle i nie poprawiają. Więc może wytłumaczysz mi jak to wygląda?

BTW wśród tych osób jest kilka takich którzy mieli okazje poznać własnie ćwiczony przez ciebie odłam oraz uczestniczyć w treningach prowadzonych przez pana Sekiguchiego zanim ty dowiedziałeś się że istnieje coś takiego jak iaido :]

Bardzo dobrze zdaję sobie z tego sprawę i nie odbieram nikomu tego przywileju. Jednak nie bardzo wiem co z tego wynika? Wiedza przecież nie zwiększa się sama, trzeba pracować nad sobą i swoimi wiadomościami.

Ćwiczenie lub znanie czegoś nie zobowiązuje do tworzenia strony internetowej

Jasne, że nie. Ale wtedy nie można wymagać od ludzi, że będą dobrze poinformowani odnośnie tego co robisz, a zakładanie, że wszysyc więdzą o co chodzi, jest jak widać błędem.

Jeszcze raz więc proszę, abyś wyjaśnił te kwestie, w których się mylę. Trochę zofftopujemy, ale będą to przynajmniej rzetelne informacje, od kogoś kto siedzi wewnątrz tej organizacji.
  • 0

budo_osukaru
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:OBERSCHLESIEN
  • Zainteresowania:Kendo

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu

To, że ludzie poza PZK uczą się w tych szkołach, jest ich osobistym wyborem, a nie zasadą narzuconą przez PZK.

Mylisz się poprostu twierdząc że sekcje należące do PZK ćwicza tylko seitei. W każdej z tych sekcji jest ćwiczone koryu czy to muso shinden czy jikiden. To tak jak byś u siebie w sekcji do wszystkich grup kata jakie ćwiczysz dodał jeszcze 12 form seitei. Nie jest tak że ćwiczy sie tylko seitei a potem w domu ktoś jak ma ochote ćwiczy sobie koryu.
  • 0

budo_osukaru
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:OBERSCHLESIEN
  • Zainteresowania:Kendo

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
Zapomniałem dodać: to że ktoś należy do PZK nieznaczy że ćwiczy kendo. PZK zzesza pod sobą ludzi ćwiczących kendo, iaido i jodo. Tak jest nie tylko w polsce ale i na całym swiecie.
  • 0

budo_[kop]
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
Okej, kapuje. W takim razie jaka jest funkcja PSI, oni skupiają się tylko wokół seitei i Muso Shinden, tak?
I czy PSI jest konkurencyjną organizajcą dla PZK czy raczej (jak mi się wydaje) tworem PZK bądź jej bliźniaczą "spółką"?
Gdybyś mógł mi też podać (może być na priva), gdzie i jakie MJER są pod PZK, bo warto się dokształcać :) .
  • 0

budo_issoria
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu
Tak a'propos wiedzy z internetu i historii różnych szkół miecza:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Strona po angielsku, ale jest tam wiele ciekawych artykułów, nawet ci co wiedzą już... prawie wszystko :wink: mogą znaleźć ciekawostki dla siebie :-)
Pozdr,
iss
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Muso Jikiden Eishin-ryu

Okej, kapuje. W takim razie jaka jest funkcja PSI, oni skupiają się tylko wokół seitei i Muso Shinden, tak?
I czy PSI jest konkurencyjną organizajcą dla PZK czy raczej (jak mi się wydaje) tworem PZK bądź jej bliźniaczą "spółką"?
Gdybyś mógł mi też podać (może być na priva), gdzie i jakie MJER są pod PZK, bo warto się dokształcać :) .



PSI nalezy do PZK. W PZK ćwiczy się nie tylko seitei iai,ale tez Muso Jikiden Eishin Ryu, Muso Shinden Ryu i seitei iai. Ludzie z PSI pod przywództwem K. Górnickiego (5 dan iaido - zdawał w Japonii, gdzie łatwo egzaminów na takie dany się nie zdaje - większość ludzi oblewa), cwiczą u ludzi z Niemiec (Wim van Mourik, Hubert Schmitz, Sylwia Ordynsky) i obecnie u sensei Inoue Miyogi, następcy sensei Sagawy. To tyle, co do wiarygodności PSI i PZK - mamy solidnych nauczycieli. :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024