Skocz do zawartości


Zdjęcie

Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_sovq
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
Witam!
Ostatnio szukam noża EDC o dobrym stosunku jakość/cena, nie za drogiego i funkcjonalnego.
Trochę poczytałem i wyselekcjonowałem 2 noże BM PIKA i Camillus CUDA EDC, a jako, że jestem jeszcze laikiem nie potrafię podjąć decyzji. Dlatego proszę o pomoc w wyborze jednego z dwóch powyższych. Który jest lepszy jakościowo?
Z góry dzięki
  • 0

budo_piter pan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
bierz Pike, moze jest na rekojesci zytelowej, ale za to wykorzystasz cala dlugosc ostrza, a w CUDA kolek jest za daleko od rekojesci moim zdaniem i moze sie klinowac w cietych materialach. a tak poza tym, polecam BM griptilian z dziurka czyli sheepfoot, jak poszukasz to znajdziesz pewnie cos na bazarze taniej niz w military.pl a warto bo kawal noza.


PS byl juz podobny temat ostatnio , poszukaj.


pozdrawiam


Piter pan
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
To zależy czego od noża oczekujesz. Jeśli ma być to nóż do garnituru, to z tych dwóch CUDA, jeśli coś, co ma służyć do trochę poważniejszych zadań to Pika. Należy pamiętać, że CUDA EDC jest nożem znacznie mniejszym do Piki, zaś tej ostatniej wcale zytelowa rękojeśc nie przeszkadza. Dzięki temu, że na ostrzu brak jest kołka dobrze daje sobie radę przy przygotowaniu posiłków. Gdy przyszła do mnie byłem mile zaskoczony jakością tego noża. W przypadku CUDY o jakości wykonania niczego złego nie mogę o niej powiedzieć tyle, że mi osobiście nie leży, no i może jeszcze to, że ze względu na kształt ostrza możesz mieć początkowo kłopot z jego ostrzeniem. Zamiast niego wolałbym BM Monochrome. Jeśli chodzi o Gripa, to popieram przedmówce, gdyż jest to mój ulubiony EDC.
  • 0

budo_yossarian
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 220 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
mam obydwa, wiec moge powiedziec, ze z tych dwoch zdecydowanie na edc lepiej pasuje mi pika. cuda ma (dla mnie) za krotkie ostrze, blade play bywa denerwujacy a jego wyeliminowanie przez dokrecenie sruby powoduje dosc ciezkie chodzenie noza i nie najlepiej sie ja ostrzy (ksztalt ostrza). pika nie ma wprawdzie metalowej rekojesci, ale dla moich, malo taktycznych celow w zupelnosci ten zytel wystarcza, ostrze jest dluzsze wiec da sie np chlep pokroic o wiele szybciej, i jakos latwiej sie przy kuchenno-biwakowych robotach pracuje. jesli chodzi o kwiestie kuchenne, to ostrze bez thumbstuda lepiej nadaje sie do krojenia jedzenia, kolek ma tendencje do blokowania sie na krojonej rzeczy, badz oblepia sie caly tym, co kroisz. Stara wersje piki, benchmade ascenta z 154cm podarowalem kilka lat temu bratu, i nadal nie ma sladow bladeplay, pomimo intensywnego uzytkowania noza. jesli jakosc piki jest porownywalna z tamtym, to naprawde solidny nozyk edc za relatywnie niewielkie pieniadze. Z wad piki, zaliczlbym niezbyt wygodne wyciaganie noza, ze wzgledu na gleboki klips. Plusem tego klipsa z kolei jest to, ze noz staje sie prawie niewidoczny w kieszeni i nie wzbudza sensacji ani nie przeszkadza, jak np. griptilian. Pozdrawiam, Yoss
  • 0

budo_sovq
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
dzięki za opinie
widzę, że preferencje są bardziej skierowane na PIKĘ
poczytam jeszcze, dokształcę się i podejmę decyzję
ew. jak wytropię nieużywanego Monochrome'a poniżej 200zł to się powtórnie zastanowię :D
jeszcze raz dzięki i pozdrowienia dla nożowej braci :D
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
Ew. zainteresuj się Ascentem.
Znacznie lepsza stal i ładniejszy jest od Piki. No i droższy trochę też..
  • 0

budo_majkelito
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
jezeli bys chciał, to ja mam do sprzedania Monochroma(pudełko, papiery). Uzywany, a raczej noszony w kieszeni, raz ostrzony na tri angle. Zadnych rys ani otarc :) jak bedziesz zainteresowany to pisz na maila
  • 0

budo_piter pan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?

dzięki za opinie
widzę, że preferencje są bardziej skierowane na PIKĘ
poczytam jeszcze, dokształcę się i podejmę decyzję
ew. jak wytropię nieużywanego Monochrome'a poniżej 200zł to się powtórnie zastanowię :D
jeszcze raz dzięki i pozdrowienia dla nożowej braci :D



po co od razu tropic nieuzywane, kup sobie uzywke, sprawdz czy Ci pasi. przecez jak kupisz nowke to przeciez i tak ja zaczniesz uzywac i bedzie w podobnym stanie jak kupiona od razu uzywka. poza tym mozesz odprzedac jakby Ci nie spasil i stracisz mniej niz jak kupisz nowke i wtedy Ci nie podpasuje i sprzedasz.


zakrecone to po przeczytaniu ale chyba da sie zrozumiec co poeta mial na mysli :D


pozdrawiam


piter pan
  • 0

budo_u99
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdzieś daleko w odległej galaktyce...

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
zanim wybierzesz swój nożyk musisz się zastanowić do czego go będziesz używać. Nóż, który można zabierać w teren nie zawsze pasuje do garniaka. CRK Mnandi czy Falkniven P pozostają poza wyznaczoną przez Ciebie granicą cenową, ale można też rozważyć serię Byrd firmy Spyderco. Produkowane są w różnych wykończeniach rękojeści od zytelu ( lub podobne ) poprzez stal nierdzewną czy micartę. Także ostrze można dostać plain lub w wersji combo. Mnie jako EDC najlepiej pasuje Grip. Tak jak Piter Pan sugerował wersja z dziurką zamiast kołka :D . Kiedyś myślałem, że to dziwactwo 8O a dzisiaj nie wyobrażam sobie lepszego rozwiązania. Warta roważenia jest na pewno także Spyderco Delica. Mała ale bardzo poręczna :) gdy zdecydujesz się na używaną na pewno nie przepłacisz 8)
  • 0

budo_sovq
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
mam taką chorobę, że lubie mieć nowe rzeczy. Już trochę zł z tego powodu straciłem, ale nie mam nigdy pełnej satysfakcji jak kupię coś używanego (wiem, że to chore).
Wiem, że na nożach nie opłaca się oszczędzać, ale jeszcze nie jestem na tyle zarażony nożomanią :wink: i nie mam na tyle zasobnej kieszeni aby kupić coś lepszego (bo jak bym miał to od razu zamówiłbym Sebenzę :D )
Ten Ascent jest jeszcze produkowany? Nie potrafię znaleźć na stronie producenta - jaka cena?
Co do Spyderco - noże mieszczące się w wybranym przedziale cenowym sa po prostu... brzydkie, a skoro już kupuję to chcę aby nożyk był:
1 użyteczny - na wyjazdach, na żaglach itp
2 niedrogi - przynajmniej na razie :wink:
3 nie za duży nie za mały - aby mieścił sie w kieszeni i wygodnie się trzymał w dłoni
4 miał swój urok - którego za cholerę nie widzę w tańszych Spyderco
pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie moim dylematem :-)
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
Mam w rotacji m.in. CUDA EDC i parę ascentów. Camillus częściej jest w kieszeni - lżejszy, mocniejszy, bardziej płaski, ma wyjątkowo dobrą, jak na swe wymiary, efektywną długość krawędzi tnącej, pewny frame lock z hartowanej stali, akuratniej zrobiony, świetnie tnie, dzięki recurve i mniejszej grubości klingi, ma ładne wykończenie - beadblast z polerką, otwiera się szybciej, niż automaty z kciuka. Do tego nie straszy otoczenie. Blade play nie ma i nie miał.
Ascenty już wiele lat się nie produkuje, chociaż czasem jeszcze dorwać możno. Używam 835 i 845 plain bez pokrycia. Podoba mi się stal - ATS34 świetnie się spisuje, pełny płaski szlif, wyprowadzony prawie w zero. Nie podoba się back-lock, brak linersów. Kształt rękojeści, w stylu AFCK wymaga przyzwyczajenia.
Co do monochrom - jest to nóż o wiele cięższy.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?

1 użyteczny - na wyjazdach, na żaglach itp
2 niedrogi - przynajmniej na razie :wink:
3 nie za duży nie za mały - aby mieścił sie w kieszeni i wygodnie się trzymał w dłoni
4 miał swój urok - którego za cholerę nie widzę w tańszych Spyderco

Więc Twoje wymagania spełnić powinien BM 550 Griptilian, tyle, że jeśli ma być nowy za niewielkie pieniądze, to trza zza wilkiej wody go sprowadzić. Posłuchaj a nie pożałujesz.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i drugi tutaj.
  • 0

budo_u99
  • Użytkownik
  • Pip
  • 46 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdzieś daleko w odległej galaktyce...

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
Cassini święte słowa 8)
  • 0

budo_sovq
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
Cassini: nowy Grip u producenta to 100$ (ok 340zł) + koszty przesyłki
To jest 2x tyle ile za Pike :(
Czy i jak bardzo da się zredukować tą cenę?
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
Bez przesady.
Kilka slepów internetowych zza wielkiej wody sprzedaje go "trochę" taniej. Trzeba tylko poszukać. Oczywiście dojdą jeszcze koszty przesyłki. Ponadto pozostaje jeszcze jeden popularny międzynarodowy serwis aukcyjny :wink:
No i trzeba zrobić mędrze, by nie podpaśc celnikom. Poszukaj na Budo topicu o tym jak to załatwić.
  • 0

budo_sovq
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
a mógłbyś podać parę adresów tych sklepów bo google wyrzuca mi trochę dużo, a większość z nich nie daje możliwości sprowadzenia.
Z góry dzięki
  • 0

budo_sovq
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
a mógłbyś podać parę adresów tych sklepów bo google wyrzuca mi trochę dużo, a większość z nich nie daje możliwości sprowadzenia.
Z góry dzięki
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Benchmade PIKA czy Camillus CUDA EDC?
A proszę Cię bardzo :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Najpierw jednak poczytaj sobie to.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024