Skocz do zawartości


Zdjęcie

Z czego zrobić noż?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_kociu
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TSN

Napisano Ponad rok temu

Z czego zrobić noż?
Niedługo zaczynam swoją przygode z survivalem więc pomyślałem że przydałby mi się jakiś pożądny kawałek noża...Zastanawiałem się się nad kupnem ale jak dla mnie za drogo jeśli chciał bym kupić pożadny nóż...Więc doszedłem do wniosku że poproszę mojego znajomego ślusarza o zrobienie tego noża.(chodzi mi tu o pożądny nóż o mniej więcej 15cm ostrzu).Jednak nie wiem;
-jaką stal wybrać
-jaki typ ostrza
-jakie wymiary
-jak go wykończyć
Jeśli znacie jakieś strony o takiej tematyce proszę o linki. Z góry dziękuje za pomoc.
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: Z czego zrobić noż?
Jesli chesz zrobic noż to dział Masters of Steel tam jest masa linków.

A co do samego noża to napisz czego dokładnie oczekujesz, jak bedzie używany, bo mozna kupić porzadne noże za niewielkie pieniadze , kwestia ile mozesz na niego wydac?
  • 0

budo_peterskin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 820 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z pier......j

Napisano Ponad rok temu

Re: Z czego zrobić noż?
Niestety troszkę cię zmartwię, na dobry nóź trzeba mieć dobry materiał, trochę narzędzi, mieś gdzie hartować i włożyć sporo pracy

Nie ustalono ile to jest dużo :wink: Zacznijmy od tego, ze płaskownik na nóź to koszt około 100 zł więc nie licz na tanie wykonanie własnego

Z drugiej strony testowałem Krugowego Nessmuka z resora i sprawował się fantastycznie a resor można mieć za bezcen :D

Sam się zamieszałem :?:
  • 0

budo_kociu
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TSN

Napisano Ponad rok temu

Re: Z czego zrobić noż?
Z tym wszystkim nie było by problemu wszystko miałbym za darmo i cały warsztat do dyspozycji. poradziłem się pare osób że za małe pieniądze można kupić dobrą muele.Na początek nie była by zła , ale póżniej może skonstruował mi ślusarz jakiś poważny nożyk.
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Z czego zrobić noż?
Jeśli jesteś zdecydowany na robienie noża do survivalu to moim zdaniem powinien się cechować tym:
1. obligatoryjnie konstrukcja Full tang
2. długość ostrza 15-17 cm rekojeści - zależy jaka masz dłoń z regóły 11-12 cm wystarcza.
3 szerokość ostrza 3-4 cm grubość ostrza - ok. 5 mm
4. kształ ostrza clip point
5. szlif ostrza obustronny, płaski i jak najwyższy, ale nie do brzegu grzbietu może zostawić 5-7 mm.
6. stal na ostrze - wspomniany resor powinien być ok. choć jak nie masz czym zabezpieczyć ostrza to będzie rdzewieć no chyba że masz dostęp i kase na lepszą stal to np. taka D2 była by ok.
7. rękojeść - jeśli ma być w miarę tanio to okładziny drewniane mocowane nitami , oczywiście rękojeść o przekroju najlepiej owalnym lub jak najbardziej zbliżonym do owalu unikaj przekroju okragłego lub prostokątnego z ostrymi krawędziami jak krawędzie ładnie zaokraglisz będzie ok. można też rozważyć oplon z paracordu jak w striderach.
8. dobrze by było by ostrze miało tzw. próg,a u góry na grzbiecie ostrza na przejściu grzbietu w rekojeść nacięcia pod kciuk, rekojeść na końcu niewielką głowicę którą można użyć np. jako młotek no i oczywiście otwór na linke nadgarstkową, jelec (garda) jednostronna po stronie ostrza może być wyprofilowana z tego kawałka co ostrze jak np w BK 7 Combat Utility Camillusa.
9. dałbym sobie spokój z piłami na grzbiecie noża lub rękojeściami z zasobnikami jak w nożu RAMBO bo to gówno i w terenie tylko osłabia nóż.
10. pochwa do noża - najlepiej kydex - ale drogi, może lepiej codura ostatecznie skóra.


Pozdr. Surval


P.S. Może poprostu skopiuj sobie jakiś istniejący model - godne polecenia sa np. RAT 7,BK7, SRK i kilka innych.
  • 0

budo_kociu
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TSN

Napisano Ponad rok temu

Re: Z czego zrobić noż?
Ciesze się że na świecie są jeszcze jacyś dobrzy ludzie :D :D:D Dzięki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024