Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kukri a niesymetryczny szlif & ostrzenie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_kajk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100lica

Napisano Ponad rok temu

Kukri a niesymetryczny szlif & ostrzenie
Witam.
Jako, ze sezon letni za pasem, z okazji urodzin sprawilem sobie k(h)ukri.
O takie: Dołączona grafika
Jest to Smith & Wesson Bush Hog, czyli tania chinska produkcja.
Pierwsza rzecza jaka rzucila mi sie w oczy po wzieciu go do lapy (znaczy sie otwarciu paczki, bo ta droga do mnie przyszlo) byl dosc znacznie niesymetryczny szlif. Nie zebym po sprzecie tej klasy spodziewal sie precyzji wykonania porownywalnej do Sebenzy, ale zawsze jakis taki niesmak pozostaje... :X Macie tu kilka fotek:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jako ze w temacie kukri jestem zielony, nigdy takowym nie pracowalem, to mam pytanie czy owy krzywy szlif moze mi jakos znacznie utrudnic prace nim? Zastanawiam sie czy jest sens walczyc z reklamacja, skoro i tak bede go uzywal do prac ciezszych niz precyzyjne ciecie. Wazy to to swoje, a jak sie jeszcze do tego zamachne, to nie wiem czy jakiemus badylowi zrobi roznice czy szlif z jednej strony ma 1,5mm wiecej, czy mniej. Co o tym myslicie?

Chcialbym jeszcze zapytac o ostrzenie takiego bydlaka. Konkretnie chodzi mi o stopien do jakiego powinien byc naostrzony. Wiadomo, ze nie bede go ostrzyl na brzytwe, bo do golenia mam maszynke. A jak mniej wiecej powinien sobie radzic z kartka papieru? Przy ostrosci fabrycznej generalnie wcale sobie nie radzi :D Wiem, ze ciezko opisac "stopien naostrzenia", ale wierze w Was :D

Dzieki & pozdrawiam,
Kajk
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri a niesymetryczny szlif & ostrzenie
Sorki za offtopa, ale całkiem fajne "toto". Z czego to jest zrobione i ile kosztuje? Pozdro. Loth.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri a niesymetryczny szlif & ostrzenie

Maczeta Kukri o długości ostrza 12 cali (30,48cm). Głownię wykonano ze czernionej stali 440C

Za Military PL
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri a niesymetryczny szlif & ostrzenie
Przy tego typu gabarytach odkształcenia szlifu nie maja wielkiego znaczenia.

Jeśli zaś chodzi o ostrzenie to ja swojego (CS carbon v) ostrzylem wstepnie diamentem gerbera, a potem finiszowalem na trianglu, wtedy to juz w zasadzie byl razor-sharp.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri a niesymetryczny szlif & ostrzenie
a po co "razor-sharp" w sprzecie ktory sluzy do rabania drewna...?
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri a niesymetryczny szlif & ostrzenie
W zasadzie ostrzenie kukri z przeznaczeniem do prac ciężkich należy zakończyć gdy swobodnie tną papier.(oczywiście dla zabawy raz czy dwa można wyciągnąć razor sharp)
Moje Kukri ostrzę do poziomu gdzie na oko widać że tyle już wystarczy, nigdy nie stosuję testów typu papier czy golenie....
10 minut wycinania gałęzi zabrudzonych piachem i po ostrości "razor sharp" ślad nie zostanie :)
pozdrawiam
  • 0

budo_hugher
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri a niesymetryczny szlif & ostrzenie
Popieram kolegów wypowiadających się powyżej. Ja niestety nie lubię zbyt dużych różnic w szlifie. Co do ostrzenia to do Rangera Herbertza zacząłem używać stalki przy wykańczaniu i hwatit. No i nawet w terenie można dokonać szybkiego zabiegu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024