Membrana wodoodporna
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Co do membrany, to są różne, ale generalnie to najpopularniejszę są 2 typy: napylany poliuretan (tańsze, mniej wydajne- Hydrotex, Aquatex) i rozciągany teflon (bardziej wydajne, droższe-Gore-tex, eVENT).
Membrany różnią się też sposobem działania: niektóre to poprostu sitko większe od molekuł H2O, ale mniejsze od najmniejszych kropel wody.
Inne działają na zasadach chemicznych (nie pamiętam jakich, ale chyba wiążą wodę na jednym końcu, a oddają na drugim).
Generalnie, membrany działają tylko w pewnym zakresie temperatur i wilgotności powietrza. Ponieważ do procesu wymuszonej osmozy byłaby potrzebna energia, to membrana pracuje zgodnie z\ gradientem stężeń. Jeśli po obu stronach membrany jest podobna temp. i/lub wilgotność (a dokładnie prężność par H2O) to membrana przestaje działać.
Membrana nie zadziała też, jeśłi jej pory zostaną zatkane (dotyczy to w szczególności Gore-tex'u i innych membran opartych na ePTFE)- tak więc absolutnie i kategorycznie należy chronić mebrany przed brudem, solą i detergentami, które zatykają pory.
Niezbędne jest użycie odpowiednich środków piorących, opartych na mydle. Najbardziej znani producenici takowych to Nikwax, Holmenkol i Granger's.
Równie niezbędne są odpowiednie impregnaty, które należy dostosować do rodzaju materiału nośnego. Źle zaimpregnowany materiał chłonie wodę, co również uniemożliwia pracę membranie.
Kolejnym warunkiem, którego spełnienie jest konieczne dla prawidłowej pracy membrany, jest zapewnienie odpowiednich warstw pośrednich pomiędzy skórą a membraną.
Warstwa najbliższa skórze musi mieć własciwości transpirujące i antybakteryjne, czyli musi odprowadzać pot na zewnątrz. Najbardziej znane materiały pierwszej warstwy to Rhovyl'up, rhovyl'on, Coolmax (często z dodatkiem Xstatic), Polartec Power Dry, polartec classic 100 (niektórzy twierdzą inaczej), oraz inne materiały, głównie poliestrowe.
NIE WOLNO stosować bawełny!!!
Druga warstwa- termiczna, zapewnia nam izolację termiczną, jednocześnie przekazując wilgoć do membrany. Najbardzie znane materiały tego typu, to wszelkie odmianu Polartec'u (bodajże ponad 100)-produkowane przez Malden Mills i Tecnopile włoskiej firmy Pontetorto.
Tutaj również materiały naturalne są złym pomysłem.
Co zaś się tyczy samego GORE-TEX'u, to jest to membrana wielce leciwa, stosowana szeroko w przemyśłe i medycynie. Jest niepozbawiona wad (największą jest słaba żywotność), droga, ale mimo wszystko najbardziej popularna, gdyż posiada doskonałe właściwości transpiracyjne. (do niedawna najlpesze spośród wszystkich membran, a technologia ma już ok. 30 lat!!!).
Prawidłowo pielęgnowane gore powinno wytrzymac ok. 10-15 cykli prania. Jeśli się nie przetrze wcześniej.[/i]
Napisano Ponad rok temu
pytanie jeszzce jedno ile moze kosztować coś takiego na goretex'ie?
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
uszczelnienie gwintu w latarkach
- Ponad rok temu
-
Latarka EDC
- Ponad rok temu
-
Ech! Opinacze! Łza się w oku kręci...
- Ponad rok temu
-
Suwak w M65
- Ponad rok temu
-
Maglite 2D mod korpusu + malowanie HA type III cz.1
- Ponad rok temu
-
Taktyczny termometr :)
- Ponad rok temu
-
Terenowy problem mocy...
- Ponad rok temu
-
Akumulatorki AA i AAA
- Ponad rok temu
-
Linka 7mm - 15m - 420kg
- Ponad rok temu
-
Plecak Camelbak transformer czy hawag
- Ponad rok temu