Skocz do zawartości


Zdjęcie

Akumulatorki AA i AAA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Akumulatorki AA i AAA
Mam takie drobne pytanie,

jako ze szukam akumulatorkow AA do latarki Fenix l2p chcialbym wiedziec co wybrac
ustalilem juz firmy: GB badz Energizer
pojemnosc: NIMH 2500mA , RAM 1800mA (jak widac roznica jest dosc znaczna)

przechodzac do meritum sprawy (uwielbiam madre slowa), jakie sa roznice pomiedzy akumulatorkami NIMH i RAM, chodzi mi glownie o:
- "bezobslugowosc" (rozladowywanie, przechowywanie itp.),
- napiecie w pelni naladowanej bateryjki (Fenix poleca tylko NIMH - te maja 1,2V),
- uniwersalnosc zastosowan (piloty i inne niezbedne do zycia przedmioty)

p.s. tak bardziej lopatologicznie poprosze, uwielbiam madre slowa, ale tylko we wlasnym wykonaniu :]
  • 0

budo_morya
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA
generalnie NiMH (nikolowo-wodorkowe) sa dobre - najlepsze chyba nawet w tym momencie dostepne ;> (nie mam pojecia co to jest RAM - baterie nazywa sie od skladu chemicznego...a to?) , a im wieksza pojemnosc (2500 mA/h to duzo, ale sa juz chyba 2700 czy 2800 :) ), tym dluzej podzialaja, ale naladowane trzeba przechowywac w niskich temp (np w lodowce) albo najlepiej ladowac od razu rpzed uzyciem - pamietajac o czasie ladowania /: unikac wilgoci bo sie rozladowuja. nie nalezy ich rozladowywac do konca (tzn jak przestana dzialac, to nie wlaczac urzadzen na sile nawet na chwilke), bo sie szybko zuzyja (pare razy sie podladuja i zdechna :/ )
takie bateryjki sa w tym momencie najbardziej uniwersalne - nie przypominam sobie zadnych przeciwskazan co do urzadzen, w ktorych nie mozna ich stosowac :) ale do pilota to ich szkoda :)

skoro producent pisze, ze NiMH to tylko takie - inne maja np za szybki spadek napiecia
firma - wiadomo, drozsza nie zawsze, ale czesto lepsza :)

mam nadzieje, ze nie wymadrzam sie za bardzo i ze cos Ci to pomoglo :>
  • 0

budo_konrad_011
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA
Ogniwa Ni-Mh mają taką właściwość (dla mnie to akurat wada :wink: ) że przy używaniu pod koniec zaczyna spadać im moc. Spadek mocy jest odczuwalny zdecydowanie szybciej niż w ogniwach Ni-Cd (tutaj :arrow: jest dobrze, krótki spadek mocy, padły). Zastanów się nad Ni-Cd (największe mają pojemność 2400 mAh, wiecej nie dostaniesz, technicznie ponoc nie mozliwe :wink: ) Mam nadzieje, ze zrozumiałes o czym myśle.

O ogniwach (i obsłudze) Ni-Mh możesz poczytać na stronach modelarskich i ASG (używa sie tam własnie Ni-Cd i Ni-Mh). Np. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Musisz tylko uważac na sklepy które naciągają fakty pod swoją oferte :wink:

Pozdro
Baca
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA
ja jakis czas temu przezywalem tak dylemat. Przeszperalem wszelkie fora mozliwe i udzielilem sobie jednoznacznej odpowiedzi :)

Energizer 850mAh, Energizer 2500mAh

To ze inne akku maja napisana wieksza pojemnosc to nic nie znaczy. Poszukaj na forach, jak posiedzisz ze dwa dni o dojdziesz tez do energizerow :)

Kupilem juz sobie po 4 sztuki kazdego, ale jeszcze bede kupowac 2x AAA.

Jesli nie masz jeszcze ladowarki to osobiscie polecam Ci BQ-395 Panasonic. Ładowarki to szukałem nawet dłużej niz akku. Jest procesorowa, może traktować ogniwa indywidualnie, mozesz ladowac ogniwa pojedynczo, i costam ma jeszcze :) , spiacy jestem :) .

pozdrawiam
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA
Dzieki wielkie za info
o akumulatorkach RAM czytalem np. tu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
jesli dobrze rozumiem nie powinienem rozladowywac (ladowarka :]) akumulatorkow przed ladowaniem ? jak nie lubia glebokiego rozladowywania to nie bede przeciez zmuszal

mam nadzieje, ze nie wymadrzam sie za bardzo i ze cos Ci to pomoglo :>

ale to takie dobre wymadrzanie sie :] dzieki

p.s. wlasnie jeszcze jedno pytanie, czy dobrze slyszalem, ze im szybsze ladowanie (1h np.) tym krotszy zywot akumulatorka ?
  • 0

budo_konrad_011
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 79 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA
Tak, ładowanie tzw. "szybkie" nie wpływa pozytywnie na ogniwa. Poza tym, ładując na szybko nie ładujesz akumulatora w 100% (z tego co pamietam, jest to jakies 80% pojemności).

Sytuacja sie diametralnie zmienia w chwili stosowania b. dobrej ładowarki z procesorem :)
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA
ladowarka bedzie procesorowa (koszta koszta koszta :/ )
wtedy juz nie ma problemu 1-2h ladowaniem ?
  • 0

budo_mich123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z krainy deszczowców

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA
nie będzie. Istotne jest również aby ładowarka mogła ładować pojedyncze akku i mogła traktować akku. indywidualnie. nawet jeśli będziesz używać parzystą liczbę, to wkrótce znajdziesz dla swoich akku urządzenie które będzie działało na np. 1 lub 3. Pomyśli o tym, zanim wydasz kase.

O BQ-395 (polecam Ci bo jak na swoje możliwości droga nie jest)

Można ładować od 1 do 4 akumulatorów - cztery niezależne obwody ładowania.


i

Jest to ładowarka procesorowa, która dopasowuje prąd do kożdego typu akumulatora na podstawie wyników pomiaru rezystancji wewnetrznej akumulatora.


pozdrawiam
  • 0

budo_mobo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA

ale naladowane trzeba przechowywac w niskich temp (np w lodowce)


Bzdury straszne pisze. Każde ogniwo w niskiej temperaturze dostaje sporego samorozładowania w porównaniu z normlaną temperaturą.
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA
Nie każde. Eneloopy nie. :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] a kuku ;)
  • 0

budo_harry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA
Przyklejam się do tego tematu. Bez sensu zakładać nowy. Właśnie jestem po procedurze formowania (czy też jak inni mówią formatowania) akumulatorków AA Sanyo 2700. Jestem bardzo przyjemnie zaskoczony ich możliwościami. Na początku, po pierwszym ładowaniu, myślałem, że wtopiłem kaskę. Ale już po 3-4 ładowaniach okazało się, że jednak nie. Mam nadzieję, że tendencja w trzymaniu pojemności się utrzyma i będą nie tylko mi wiernie służyć. Ładowania przeprowadzane było w "profesjonalnej" ładowarce procesorowej, która ma możliwości wyświetlania prądu ładowania/rozładowania, czasów, pojemności, itp. Ładowania prądem 700mA, rozładowania 350mA, prądy podtrzymujące 35mA, rozładowanie auto do 0.9V. Poniżej wyniki (w mAh) dla poszczególnych ogniw:

--|1|---|2|----|3|---|4|--
1650 1560 1680 1900
3129 1605 1527 3220
1673 3090 3190 3140
3000 3060 3080 2900
3150 3270 3430 3280

Jak widać po 5 ładowaniu każde z ogniw ma ponad 3Ah - całkiem niezły wynik uwzględniając opisaną pojemność nominalną jako 2.7Ah. Wyniki nie są fałszywe (choć lekko nieprawdopodobne) - sprawdzałem faktyczny prąd ładowania wynosił 700mA (-/+ 5mA), rozładowania 350 (-/+5mA), uwzględniając czasy ładowań i rozładowań wszystko się zgadza. Kilka razy zadziałało zabezpieczenie termiczne w ładowarce, czyli accu nagrzało się ponad 53 stopnie, ale to normalne przy większych prądach ładowania. Ze swojej strony nie polecam ładować prądem większym niż 700-1000 mA - szkoda akumulatorków, którym większe temperatury szkodzą... Pewnie z czasem też pojemności pospadają lekko :-(
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Akumulatorki AA i AAA
Ponad 15 lat używam już różnych akumulatorków.
Mam też ok 10 ładowarek różnych z których 2-4 używam na co dzień.
Technicznie to niewielkie mam pojęcie o elektronice itp.
A w używaniu sprawdziły się najlepiej (latarki, aparat cyfrowy, piloty, klawiatura, gryzoń radiowy):
Sanyo, Energizer
GP są moim zdaniem nieco przereklamowane chociaż 3 miejsce im się należy :)
Tak jak kilka postów wcześniej ktoś zauważył - można już kupić pozbawione w większości efektu rozładowywania samoistnego nawet leżakujących ogniw: Sanyo ENELOOP.
Ciut mniejsza pojemność ale u mnie jak mam kilka kompletów do różnych urządzeń pamiętanie o podładowaniu bywa problematyczne.
Szczególnie zimą Ni-MH szybciej padają nawet od noszenia w kieszeni.
A więc Eneloop są już na liście zakupów :)
Przed wyjazdem zawsze podładowuję albo biorę leżące max tydzień ...

W testach chyba Komputer Świata akumulatory AA, Ni-MH Energizer i Sanyo były w ścisłej czołówce a chyba nawet na 1 i 2 miejscu pod względem możliwości itp.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024