Piszę w odpowiedzi na dawniejsze zapytania z mojej strony jak i innych osób w sprawie taniego wyłożenia podłoża, by zaadaptować je do ćwiczeń - jeśli oczywiście takie wyłożenie jest konieczne.
Możemy oczywiście odkupić od kogoś materace, maty i tu kierujemy się do szkół, AMW itd.
To wszystko już było. Ceny mat i materacy każdy sobie może znaleźć i nie są to ceny specjalnie przyjazne.
Ja opiszę w jaki sposób ja sobie poradziłem i co mógłbym zmienić bazując na nabytym doświadczeniu.
Opis tyczy się wyłożenia powierchni 96m kwadratowych. Na pokrycie użyto 41 materacy.
Droga jaką należy przebyć i koszta:
1. Odwiedzamy tapicera, który nie ma dwóch lewych rąk i nie będzie się spieszył z praca kosztem jakości. Cena, jaką udało mi się wynegocjować to 144 zlote za materac (40x1200x2000). Na materac składa sie pianka poliuretanowa (3 cm), filc jednostronnie i skay. Koszt robocizny od jednego materaca to 25 zlotych wliczony w powyższą cenę. MAteriał zatem ok 120 zl.
Najdroższy jest skay - 15 - 20 zl za metr kwadrat - można to wziąć pod uwagę przy modyfikacji przedmiotu zamówienia.
Zwracamy szczególną uwagę żeby materace miały zachowaną zgodnośc linii z formą prostokąta lub innej płaszczyzny jaką uznamy dla nas za konieczną. Zatem niech prostokąt rombem się nie stanie, rogi niech nie uciekają, szycia niech będą na dole itd. Niedopilnowanie powyższego spowoduje - jak łatwo można się domyślić - problem z ułożeniem naszego wyrobu na powirzchni. Uczulić tapicera. Ja tego nie zrobiłem (całe szczęscie znalazłem wyjście awaryjne).
Koszt końcowy 5904 zl.
2. Kupujemy styropian na intresującą nas powierzchnię. Proponuję 3 cm, budowlany do posadzek i sufitów - jest po prostu wytrzymalszy i niestety troszkę droższy. Cena za paczkę to 46 zlotych. Całość zatem wyjdzie około 460 złotych za styropian.
Roli styropianu mam nadzieje nie muszę wyjaśniac:). Pomijam tu właściwości tłumiące dźwięki i izolacji cieplnej.
3.Teraz przyjemna praca kładzenia styropianów i mocowania ich do podłoża za pomocą kołków specjalnie do tego przeznaczonych (kołki są za grosze). Proponuje mocować styropian tylko na obrzeżach. Mocując każda sztukę styropianu z osobna, nic na tym nie zyskamy. Zaoszczędzimy natomiast tym samym nasz czas, jak i pieniądze na zakup kolejnych styropianów w razie przeprowadzki.
4. Szybkie i sprawne położenie materaców na przygotowaną powyżej powierzchnie.
Na obecnym etapie możemy napotkac kilka problemów:
a) pomiędzy materacami są szpary, materace źle są do siebie dopasowane, styropian prześwituje - dlatego należy właśnie uczulić tapicera na jakośc wykonywanej przez niego pracy
![B)](http://forum-kulturystyka.pl/public/style_emoticons/default/cool.png)
Przykładowe rozwiązanie problemów:
a)rozjeżdżanie się - rzepy na bokach materacy. Stosowanie ograniczników nie zda egzaminu, ponieważ materace są zbyt wiotkie.
![B)](http://forum-kulturystyka.pl/public/style_emoticons/default/cool.png)
4) I teraz najważniejszy punkt programu, który uczyni z naszej sali naszą pieszczoszkę lubiąca zażywać kąpieli pod mopem lub czesania miotełką.
NA naszą powierzchnię zakupujemy plandekę gumowaną. Ten sam materiał lub podobny, jakim pokryte są maty zapaśnicze.
WAŻNA UWAGA:
Zwoje materiału plandekowego są zazwyczaj o szerokości 230 cm. Jak można zatem się domyślić, tworzenie gotowego produktu odbywa się poprzez zgrzewanie poszczególnych pasów. Jesli chcecie by Wasza salka miała np. 6 metrów szerkości, oznacza to, że trzeba będzie zainwestować w to 3 takie pasy po 230 cm. Z takim problemem sie spotkałem i obszedłem go skracając szerokośc sali do 520 cm. Obniżyłem dzięki temu koszt jaki usłyszałem przy wycenie (2200) o 700 zl. Koszt końcowy to 1500 zl.
Nie zawsze oczywiście będzie można cos takiego zastosować lub nie zawsze będzie to równie opłacalne.
Na obrzeżach prosimy o warstwe podwójna plandeki. Po prostu zawija i zgrzewa. Jest to bardzo ważne przy montażu. Nie nanosimy na obrzeża żadnych oczek metalowych do mocowania !!
Montujemy plandeke za pomocą listew do ziemii. Sprawdzone, trzyma sie bardzo dobrze.
Jeszcze jedna ważna rzecz. Pomiędzy materace a styropian dajemy kartony. Zabezpiecza dodatkowo styropian, jak i powoduje, że mata jest dodatkowo twardsza, co nie oznacza mnie bezpieczna. Uczucie zapadanie się jest dzieki temu dodatkowo zniwelowane.
OBNIŻENIE KOSZTÓW:
To byłby eksperyment, ale jak zauważyliśmy skay pochłonąl największą część naszych pieniędzy ... no i pan tapicer również.
Zatem:
Zakupujemy pianke jak powyżej, kupujemy filc (tym razem podwójnie). Filc musimy prawdopodobnie zakupic w podwójnej ilości dlatego, ponieważ skay wstępnie utwardza nam materac, inaczej sie on zachowuje wówczas przy obciążeniu niz sama gąbka. Tutaj natomiast ze skaju rezygnujemy. Rezygnujemy również z tapicera. Filc doklejamy dwustronnie do pianki (spowoduje to mniejszy kąt ugięcia pianki w przypadku nacisku). Kładziemy powyższe na styropian. Dajemy podwójna warstwę kartonów. I dalej jak powyżej.
Cel jaki chciałem osiągnąć to mata:
1. Charakteryzująca się własnościami, które będą umożliwiały zarówno trening w stójce, parterze, jak i z elementami rzutów. Test zdany w 100 %. Podczas trejingu stójki ma sie wrażenie dużej stabilności. Podczas rzutów dobra amortyzacja. Parter bez komentarza.
2. Duża wytrzymałość. Plandeka posłuży pewnie wiele lat jeśli oczywiści nie będzie ktos w nią nożami rzucał.
3. Estetyczny wygląd, który sprawia, że jak się na niej położymy, to juz nie chcemy wstawać
![:)](http://forum-kulturystyka.pl/public/style_emoticons/default/smile.png)
To chyba na tyle. Ja pomykam popielęgnować moje dziecko, poszorować mopem i własnym tyłkiem.
pozdrawiam i mam nadzieję, że mogłem komuś pomóc
Marcin