Skocz do zawartości


Zdjęcie

miecz pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

miecz pytanie
wie ktos moze co to jest za miecz???

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

slyszalem opinie ze moze to byc japonski miecz z II wojny swiatowej, ale ja sie na tym nie znam.
  • 0

budo_ripper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 161 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
Na 90% to japoński miecz z II WŚ. Całkiem ładnie zachowany.
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
ten nie jest moj, ale mam identyczny ( tylko inny numer seryjny), takze bardzo dobrym stanie, kupilem na gieldzie antykow za 700zl, najlepsze jest to ze kilkanascie stoisk dalej byl taki sam za 1600zl, nawet porownywalem, ale koles oczy zrobil jak mu powiedzialem za ile kupilem moj :D :D
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
To faktycznie wygląda na miecz z okresu II wojny światowej (gunto), zdaje się że maszynówka. Niektóre miecze robione w tamtym okresie miały jeszcze oryginalne ito (oplot) i były robione tradycyjnie, ale ten egzemplarz do tych nie należy.

Za coś takiego nie dałbym na pewno 1600 zł. za tą cenę można mieć porządne iaito.
  • 0

budo_zagajnik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 771 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z Polski
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
Miecz wygląda jak podoficerski miecz japoński robiony maszynowo. Jednak moim skromnym zdaniem nie jest to oryginalny miecz z czasów II wojny, lecz nieokreślona w czasie podróbka produkcji zapewne chińskiej. I nawet nie mam tu na myśli "renowacji" saya czy tsuka, a właściwie całego miecza, jakiej ktoś permanentnie i wysoce nieudolnie dokonał ( używając np. farb o niewłaściwych kolorach, niezgodnych z oryginalnie stosowanymi)...Fatalne jakości wykonania np. zatrzasku, kąt jaki jest pomiędzy tsuka, a saya jak katana jest w saya, dziwaczne habaki i kissaki jakby nie zgodne z tradycją...Japończyków zawsze cechowało cyzelowanie i dokładność wykonania, nawet w masowej produkcji. Jeśli coś dla nich robili jeńcy lub obywatele podbitego państwa (np. Mandżurii gdzie takie maszynowe miecze pod koniec wojny robiono) to i tak ich "kontrola jakości" takich niedoróbek nie przepuszczała. Nie jestem fachowcem, jedynie interesuję się mieczami. Moja opinia nie jest miarodajna.
PZDR Jacek
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
poradzilem sie fachowca w dziedzinie japonskich mieczy, i na 100% jest to orginalny japonski miecz z 2 wojny swiatowej, wykonanie nie jest idealne, ale nie jest to miecz wysokiej rangi oficera, tylko jakis zwykly zapewne mieczyk, ale na bank 2 wojna, przynajmniej wedlug pewnego kolekcjonera.

Za coś takiego nie dałbym na pewno 1600 zł. za tą cenę można mieć porządne iaito.


ja dalem 700zl, i wole to niz iaito, ktore nie ma dla mnie zadnej wartosci historycznej, ani kolekcjonerskiej, do cwiczen tego miecza nie kupilem.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie

ja dalem 700zl, i wole to niz iaito


Nie miałem zamiaru nikogo oceniać poza osobą która wystawiła taką cenę (1600). Dobrze że szukasz po antykwariatach bo tam jednak czasem da się coś znaleźć wartościowego.

Ogólnie miecze gunto można spokojnie przerabiać, zmieniać oprawę bo tak jak powiedziałem, czasem się zdarzy wartościowe ostrze.... ale one też wtedy więcej kosztują..
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
Na moje oko jest to jakas podrobka gunto albo najgorzej wykonane gunto jakie widzialem.
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie

Na moje oko jest to jakas podrobka gunto albo najgorzej wykonane gunto jakie widzialem.



a po czym to rozpoznajesz??? sam jestem ciekaw co dokladnie mam, wedlug pewnego znanego kolekcjonera nihonto, jest to miecz z 2 wojny, widzialem juz kilka identycznych na roznych aukcjach...dziwne by bylo jakby same podroby byly...ale kto wie....
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
Duzo by pisac po czym rozpoznaje, chocby po fakturze stali po proporcjach po wykonaniu. Po prostu korzystam z doswiadczenia, a troche mieczy juz widzialem.
  • 0

budo_struś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
Szbcio szybcio!
Powiedzcie mi co to jest ?!
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Koles pisze ze to oryginał itp... w sumie wszystko ładnie pieknie jednak czemu ten Hamon (nie wiem czy w takich szablach tak sie to nazywa) wyglada jak ten w mieczach za 200 zł ?
Moim zdaniem jest to po prostu replika nic wiecej - ale ze sie slabo znam - prosze Was o odpowiedz - czy to mozliwe aby taka szabla miała taki równiutki hamon? Czy po prostu za jej (cszabli) czasów robili taki własnie wzór (oczywiscie ze maszynowo)...
Ludzie za to 1.500 daja
:)
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
z tego co sie oriantuje to na mieczach japonskich z 2 wojny hamonu nie bylo, ze wzgledu na to iz miecze te byly robione maszynowo.
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie

z tego co sie oriantuje to na mieczach japonskich z 2 wojny hamonu nie bylo, ze wzgledu na to iz miecze te byly robione maszynowo.


Nie wszystkie. Wyżsi rangą oficerowie dostawali miecze kute przez współczesnych im kowali. W regulaminowe oprawy wkładano też głownie starsze i często znacznie cenniejsze.

Co do szabli to hamon budzi zastrzeżenia. Pozatym gdyby to była moja aukcja to niewystawialbym bezcennej szabli, której nie ma nawet w najznamienitszych kolekcjach bez ceny minimalnej lub wysokiej ceny wywoławcze.
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
Co do szabli to ja się osobiście pierwszy raz z czymś takim spotykam, jeżeli jest autentyczna to niezła ciekawostka, hamon mi wygląda na "sztuczny" jakoś się też nigdy nie wpotkałem z takim hamonem w tradycyjnych mieczach.

Ale moje doświadczenie poprate jest bardziej dużą ilością zdjęć niż mieczy widzianych na własne oczy (nie licząć kilkunastu egzemplarzy wypatrzonych w muzeach)

Co nie zmienia faktu że nawet jeśli to replika to rękojeść jest niczego sobie. Mi się nawet podoba jak na szable. ;)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
Zadna ciekawostka. Standartowa szabla paradna okresu 2 wojny. Hamonu nie ma bo nie robiono stosowano imitacje. (choc widzialem egzeplarze i z prawdziwym), jesli ktos interesuje sie 2 wojna swiatowa to warto takie cos posiadac w kolekcji. Jesli natomiast mieczem japoskim to tego typu szable sa bezwartosiowe, podobnie jak miecze guno.
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
bez przesady z tym bezwartosciowym, maja wartosc militarna i historyczna, a jezeli chodzi o ta szabelke, ostatnio na necie widzialem prawie identyczna chinska podrobe z lat 60, wiec boje sie ze to to samo, co do mojego miecza, skontaktowalem sie mailowo z panem Socha i wedlug niego jest to miecz z 2 wojny, ale jak sam stwierdzil pewnosci nigdy nie ma, bo podrabiali wszystko.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
Napisalem ze dla kogos zainteresowanego IIwojna swiatowa taki eksponat posiada wartosc historyczna. Ale jest bezwartosciowy dla osoby o zainteresowaniach stricte miecze japonskie.
Jest to chyba bardzo poznowojenne gunto, wykonane jednak fatalnie.
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
wykonanie rekojesci jest nieciekawe, coz mozliwe ze jest to podrobka, informacje o gunto bardzo ciezko znalezc,
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: miecz pytanie
patrzac na to zdjecie, to drugi od gory by pasowal, qrde glupio by bylo jakby sie okazalo ze kupilem podrobke...ale coz raz sie zyje :P

Dołączona grafika
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024