Skocz do zawartości


Zdjęcie

Garść pytań od adepta karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Garść pytań od adepta karate
Zacznę od tego, że od niedługiego czasu (siedem lat z roczną przerwą) trenuję karate tradycyjne. Cały czas jednak poszukuję swojego "do", a moje zainteresowania skłaniają mnie w kierunku miecza japońskiego. Trochę już poczytałem na ten temat, trochę rozmawiałem z kumplem ćwiczącym iaido, przejrzałem parę for dyskusyjnych i praktycznie od deski do deski niniejsze forum.
Chciałbym zacząć ćwiczyć Jedną ze sztuk posługiwania się mieczem i mój wybór padł na iaido lub kenjutsu. W związku z tym małym dylematem mam kilka pytań:
1. Mniej więcej wiem na czym obydwie sztuki polegają - na tyle ile laik może zrozumieć, czyli iaido = sztuka dobywania miecza i wykonywania cięć, kenjutsu - raczej szermierka i kata (wiem, że to banalny opis). I pytanie: czy fakt, że trenuję karate będzie raczej pomagał czy przeszkadzał w którejkolwiek z tych sztuk? Kolega z iaido mówił o kilku podobieństwach - kime, podobna praca mięśni, bioder itd. Czy w kenjutsu bazuje się na tych samych podstawach? Zaznaczam od razu, że z karate nie rezygnuję.
2. Znalazłem na necie kilka szkół iaido - Czeladź, Będzin, coś koło Oswięcimia. Mieszkam w Tychach - czy znajdę jakąś szkołę gdzieś bliżej? Czy jest w okolicach jakaś szkoła Kenjutsu? Od razu zaznaczam, że priorytetem jest dla mnie jakość a nie odległość, więc wolę jeździć dalej, jeśli nic ciekawego bliżej nie znajdę.
3. Po jakim czasie niezbędny jest zakup iaito i odpowiedniego stroju? Czy mogę na początek trenować w swojej karatedze, czy lepiej jednak w dresie?
Z góry dzięki za odpowiedź - zwłaszcza na dwa pierwsze pytania.

pzdr
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Garść pytań od adepta karate
Cwiczenie innych SW pomaga w duzym stopniu cwiczeniu miecza. Jednak bedziesz musial sie nauczyc bardzo wyluzowywac, bo nie da sie w dluzszym okresie czasu cwiczyc miecza z napietymi miesniami.

Iaito i hakame mozesz kupic od razu. To standardowy zestaw do cwiczenia miecza.
  • 0

budo_struś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garść pytań od adepta karate
Nie jestem specem - wrecz przeciwnie, ale radze nie kupowac od razu stroju i miecza. Idz na 3 treningi (czy nawet wiecej) i jak jzu bedziesz wiedzial ze NAPEWNO chcesz cwiczyc Iaido czy Kendo kupisz sobie i miecz i stroj. Lepiej poczkac i byc pewnym niz wyrzucic pieniadz e w błoto.
Pozdrawiam
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garść pytań od adepta karate
Tak jak Szczepan napisal. Miecz pomaga zrozumiec wiele zagadnien, ale trzeba tez i troche zrobic dla niego. Czyli zdecydowanie sie rozluznic, zapomniec o kilku nawykach ( z czasem okaze sie ze zbednych). A reszta to idealnie to samo. Kesa to idealnie to samo co shutouke.
Stroj od karate jest wystarczajacy a z czasem mozesz sobie dokupic hakame i obi, ale nie spiesz sie moze zrezygnujesz szybko i co wtedy?(chyba ze takie sa wymogi szkoly)

Powodzenia.
  • 0

budo_spawacz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Garść pytań od adepta karate
Ok, dzięki za odpowiedzi. A co ze szkołami kenjutsu i iaido na Śląsku? O ile iaido kilka znalazłem (dostałem już odpowiedzi od sensejów), ale nie mogę nigdzie znaleźć kenjutsu. Macie jakieś namiary chociaż?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024