Skocz do zawartości


Zdjęcie

olejek do ostrzenia - substytut


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

budo_maslak666
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

olejek do ostrzenia - substytut
Witam :!:

Jak wiemy, osełki z kamieni naturalnych potrzebują olejku do ostrzenia. Ja mam tanią osełkę piaskową, ostrzę na niej po zwilżeniu wodą i szczerze mówiąc, ostrzy mi się dobrze, ale wolałbym to robić z olejkiem. Żal mi jednak kupować olejku za 20zł do osełki za 2zł. Pomyślałem, że lepiej taki olejek zrobić samemu, a raczej nie jest to ani droga, ani skomplikowana technologia i na pewno istnieją łatwe do przygotowania substytuty. Tu moje pytanie: ktoś już tego próbował, wie jaki jest skład olejków do ostrzenia, wie jak zrobić substytut? Czy nada się olej silnikowy, może spożywczy?

Szukałem na forum, ale nic o tym nie ma.

Pozdrawiam
  • 0

budo_nazir
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: olejek do ostrzenia - substytut
Ja sie zasadniczo nie znam, ale o spożywczym to od razu zapomnij, chyba że woń zjełczałego nie będzie Ci przeszkadzała.

Olej lniany dostępny w sklepach dla plastyków raczej odpada, bo jest on schnący. A taki wypełniacz w osełce chyba wskazany nie jest.

Olej mineralny (czyli na przykład samochodowy) wydaje się chyba najsensowniejszym rozwiązaniem.

Teoretycznie można by też uwzględnić jakieś insze jak chociażby olej silikonowy (tak, tak, to nie pomyłka) - stosuje sie toto chociażby do smarowania precyzyjnych silniczków krokowych - jest bardziej płynny niż większość olejów, ma świetną przyczepność/lepkość i nie gęstnieje z czasem.
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: olejek do ostrzenia - substytut
Ślina.
To nie żart.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024