Skocz do zawartości


Zdjęcie

Taekwon-Do w wikipedii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Taekwon-Do w wikipedii
Witam,
buszując po sieci trafiłem na wyjaśnienia na temat taekwondo w [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Pozwoliłem sobie nawet dopisać wyjaśnienia co do układów w ITF, które po korekcie graficznej jakiejś dobrej duszy wyglądają tak jak reszta artykułu. ;)

No i propozycja.
Może wspólnymi siłami rozwiniemy te hasła, do których są tam odsyłacze (przy układach).
Znalazłem już historię królestwa Silla po angielsku i mam zamiar wziąc się za tłumaczenie tego, ale wszystkich haseł nie dam rady przetłumaczyć i opracować :( .

Może uda się dzięki temu stworzyć obszerny opis historii Korei do której się odwołujemy przy układach.

Pozdrawiam i Szczęsliwego Nowego Roku.
  • 0

budo_unicorntkd
  • Użytkownik
  • Pip
  • 45 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Dwór Mazowiecki

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
Hmmm... moim zdaniem świetny pomysł... ;) Sama kiedyś natrafiłam w Wikipedi na gen. Choi'a i zmieniłam date urodzenia, bo ktoś napisał, że się urodził w lipcu :P Hehehe...
  • 0

budo_uplinks
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
Pomysł bardziej niż genialny stern. :lol: Juz sie zabieram za opis jednego z układów :wink:
  • 0

budo_sirkrzysztof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
Podaję adres strony, byście długo nie szukali:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_pa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
A artykuł o Taekwondo można by okrasić jakimś zdjęciem, albo dwoma. Na przykład ładnym zdjęciem yop chagi, albo zawodnika WTF w pełnym rynsztunku (to ktoś z WTF-owych mógłby sobie zrobić, nie będzie kłopotów z prawem do wizerunku :) )
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
Wyciągnę temat z odmętów wortalu:

Ostatnie zmiany (dotyczą wyłącznie ITF):
- poszerzenie opisu układów + nowe odnośniki
- wyjasnienie sytuacji prawnej ITF
- opis rywalizacji sportowej

Może macie pomysł co można jeszcze dodać?

pozdrawiam
  • 0

budo_silent
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
- najpopularniejsi zawodnicy
- zawodnicy ktorzy reprezentowali tkd na k1
  • 0

budo_swider
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
mozna by zrobic krajowy ranking zawodnikow/zawodniczek zliczajac przydzielajac i zliczajac ilosc punktow zdobytych na roznych pucharach i mistrzostwach
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
Benedyktyńska praca, biorąc pod uwage, że zawody rangi MP rozgrywają trzy organizacje w kilku kategoriach wiekowych...

Gizmo
  • 0

budo_silent
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
no ale w k1 przeciez nie bylo ich az tak wielu :twisted:
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii

- najpopularniejsi zawodnicy


tzn. którzy?
Co jest miarą popularności? :) .

Co do wyników zawodów - to chyba przekracza ramy jednego hasła w encyklopedii, jak słusznie zauważyłe Gizmo ;)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
He, he - ktoś chyba nie lubi konkurencji, bo wyciął z artykułu info dotyczące Lubelskiego Związku Taekwon-do ITF ("północnokoreańskiego"). Niech żyje swoboda wypowiedzi :wink:

Gizmo
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii

He, he - ktoś chyba nie lubi konkurencji, bo wyciął z artykułu info dotyczące Lubelskiego Związku Taekwon-do ITF ("północnokoreańskiego"). Niech żyje swoboda wypowiedzi :wink:

Gizmo


a to chodzi o Ciebie????
przepraszam Gizmo, to ja. Sądziłem, że chodzi o PZTKD ITF z Lublina i że ktośz WTF machnął się w opisie.

już zmieniam. O ile Ty tego nie zrobiłeś. ;)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
Zrobiłem. Chodzi o zupełnie odrębny Lubelski Związek Taekwon-do ITF (S. Gruszczyńskiego), który współpracuje z ITF Chang Unga. W sumie ze mną nie ma nic wspólnego, poza tym, że się znamy i czasem chłopaki stamtąd nas odwiedzają na klubowych zawodach, ale myślę, że powinien się znajdować w tym artykule.

Gizmo
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii

Zrobiłem. Chodzi o zupełnie odrębny Lubelski Związek Taekwon-do ITF (S. Gruszczyńskiego), który współpracuje z ITF Chang Unga. W sumie ze mną nie ma nic wspólnego, poza tym, że się znamy i czasem chłopaki stamtąd nas odwiedzają na klubowych zawodach, ale myślę, że powinien się znajdować w tym artykule.


też tak uważam.
Raz jeszcze przepraszam, To niewiedza, nie zła wola.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
Komu chciałoby się przetłumaczyć:

Chong Mong-Chu (pen name: Po-Eun; 1337-1392) was born at the time when the Goryeo dynasty ruled the Korean peninsula. At the age of 23, after taking three different Civil Service literary examinations and receiving the highest marks possible on all three, in 1367 he became an instructor in Neo-Confucianism at Sungkyunkwan University whilst simultaneously holding a government position, and was a faithful public servant to King U. The king had great confidence in his wide knowledge and good judgement, and so he participated in various national projects and his scholarly works earned him great respect in the Koryo court. He was most knowledgeable about human behaviour, and visited China and Japan as a diplomat for the king, securing promises of Japanese aid in defeating pirates and managing to secure peace with Ming dynasty China in 1385. He also founded an institute devoted to the theories of Confucianism.

Chong was murdered in 1392 by five men on the Sonjukkyo Bridge in Kaesong, following a party held for him by his political rival Yi Seonggye (who became King Taejo of Joseon). This bridge has now become a national monument, and a brown spot on one of the stones is said to be a bloodstain of his which turns red when it rains.

The 474-year-old Goryeo Dynasty effectively ended with the death of Chong Mong-Chu, and was followed by the Joseon Dynasty. His noble death symbolises his faithful allegiance to the king. He was honored in 1517, 125 years after his death, when he was canonised into the national academy alongside other Korean sages such as Yi I (Yulgok) and Yi Hwang (Toegye)


  • 0

budo_acid_tkd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
Skończyłem tłumaczyć, paru rzeczy nie byłem do końca pewien, więc wkleje tutaj, może ktoś poprawi, albo bardziej po polsku coś wyrazi :?

Chong Mong-Chu (pseudonim literacki: Po-Eun; 1337-1392) urodzony za czasu panawoania dynastii Goryeo na półwyspie koreańskim. W wieku 23 lat zdał na najwyższą możliwą ocenę trzy różne pisemne egzaminy słóżb obywateliskich, w 1367 roku został wykładowcą Neokonfucjanismumu na uniwersytecie Sungkyunkwan jednocześnie zajmując stanowisko żądowe i będąc wiernym poddanym króla U. Król polegał na jego obszernej wiedzy i mądrych osądach, dlatego też Chong Mong-Chu brał udział w wielu projektach narodowych, a przez swoją pracę zyskał wielki szacunek na dworze Koryo. Bardzo dobrze znał się na ludzkim zachowaniu i jako królewski w wysłannik odwiedził Chiny i Japonię - udało mu się zabezpieczyć pokój z chińską dynastią Ming oraz otrzymujać pomoc Japonii w walce z piratami. Założył także instytu poświęcony konfucjanizmowi.

Chong został zamordowany w 1392 roku przez pięciu mężczyzn na moście Sonjukkyo w Kaesong, wracając z przyjęcia wydanego na jego cześć przez jego politycznego rywala Yi Seonggye (który został później Królem Taejo z Joseon). Most ten stał się narodowym zabytkiem, a według legędy brązowa plama na jednym z kamieni jest plamą jego krwi, która robi się czerwona gdy pada deszcz.

474 letnia dynastia Goryeo upadła wraz ze śmiercią Chong Mong-Chu, po niej nastąpiła dynastia Jonseon. Jego szlachetna śmierć jest symbolem jego wiernego poddania królowi. Został uczczony w 1517 roku, 125 lat po śmierci gdy został na stałe zapisany w narodowej akademii obok takich mędrców jak Yi I (Yulgok) czy Yi Hwang (Toegye).


  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
Dzięki:
Tekst jest tutaj:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_acid_tkd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 104 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwon-Do w wikipedii
no problemo, jak będzie coś jeszcze do przetłumaczenia do wal tutaj albo na priv, jak będe miał czas (a raczej będe 8) ) to postaram sie coś potłumaczyć.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024