Skocz do zawartości


Zdjęcie

polskie ( rodzime ) SW ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_ian17
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

polskie ( rodzime ) SW ?
Zastanawiam się właśnie jakie tradycje ma nasz waleczny naród? Znacie jakieś polskie systemy(oprócz rzecz jasna combatów, bo to nowe wynalazki), a jak nie polskie to choć z kręgu kultury słowiańskiej??
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

W latach 1955-1960 bracia Jan i Józef Brudny podczas osobistych dyskusji, obserwacji przyrody chcieli przeciwstawienia się przemocy, której byli świadkami, zaczęli się zastanawiać i tworzyć własny styl samoobrony

Piękne, no i jeszcze karate tsunami
  • 0

budo_y3ti
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków / Wawa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
Combat 56 - moze raczej system, ale pochwalic sie jest czym. :)

Cos kiedys mi sie o uszy obilo "Polskie Jiu-jitsu". Nie w znaczeniu "Polski boks, polska pilka nozna", ale cos takiego jak "Brazylijskie jiu-jitsu". Na czym to polegalo i czy sie rozniolo to nie wiem... :roll:

PS. Co do tego "Polskiego jiu-jitsu" to znajac zycie bylo jak z kuchnia. Kiedys w azjatyckiej restauracji chinczyk zamowil cielecine w 5 smakach. Powiedzial ze w Polsce poraz pierwszy w zyciu jadl taka "chinszczyzne"... nie ma to jak polska kuchnia azjatycka ;) ;) ;)
  • 0

budo_smoke
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1960 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
jest taka jedna sztuka walki, sztuka dezinformacji i samodoskonalenia, ale nie mogę wymienić jej nazwy, bo byłoby to dla Ciebie zbyt niebezpieczne ...
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
przestraszony lepiej nie wymieniaj
  • 0

budo_noite
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1593 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?

jest taka jedna sztuka walki, sztuka dezinformacji i samodoskonalenia, ale nie mogę wymienić jej nazwy, bo byłoby to dla Ciebie zbyt niebezpieczne ...


to, ze o tym wspomniales, jest juz smiertelnie niebezpieczne.

a co do polskich sw.. oprocz parodystycznego karate tsunami chyba takowa nie istnieje?
  • 0

budo_mściwoj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słoneczna Kalishfornia

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
Słyszałem kiedyś, że gdzieś w tekstach historycznych znajduje się wzmianka o członkach zakonu Braci Dorzyńskich, którzy rzekomo walcząc gołymi rękoma byli nadal równie niebezpieczni jakby byli uzbrojeni. Aczkolwiek sam tego nie czytałem i nie wiem na ile wierygodne jest to źródło.
Pozatym mamy oczywiście naszą polską szkołę walki szablą. Na temat można sobie poczytać w lektórze Wojciech Zabłocki "Cięcia prawdziwą szablą".
A jeśli ktoś chce spekulować jak mogła wyglądać walka bez broni u naszy słowiańskich przodków to myślę, że było to coś na wzór koczowniczych zapasów takich jak "kazaksza kures"(kazachskie zapasy) czy mongolskich zapasów (tutaj nie znam orginalnej nazwy). Uważam tak ponieważ jeśli chodzi o uzbrojenie i styl walki słowianie zwłaszcza wschodni czerpali bardzo dużo od ludów koczowniczych.
  • 0

budo_spid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 713 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
Sztuki walki gołymi rękoma nie mieliśmy na pewno, bo i po co? Pewnie były kiedyś jakieś walki zapaśników np. na jarmarkach
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
O tych Braciach Dobrzynskich nie udalo mi sie nic specjalnego znalezc w kronikach, ale faktem jest, ze jeszcze sie w to jakos nie zaglebilem (brak czasu). [Edit].
Pytanie tylko, czy to "polska" tradycja, bo mnie sie osobiscie nie wydaje. :D
  • 0

budo_mate
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2646 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?

a co do polskich sw.. oprocz parodystycznego karate tsunami chyba takowa nie istnieje?

istnieje Pszczyńska sztuka walki
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?

mongolskich zapasów (tutaj nie znam orginalnej nazwy)


Cireum bodajże.

Co do Zakonu Braci Dorzyńskich to pierwszy raz słyszę... Ktoś mógłby rozwinąć temat, ew. podać źródła?

Metody walki wręcz istniały chyba w każdej kulturze, tylko nie w każdej przetrwały do dzisiejszych czasów. Swego czasu na forum były pokazane ryciny, bodajże włoskie z XVI wieku, pokazujące techniki bardzo podobne do jujutsu.

Pozdrawiam
  • 0

budo_kasia s
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
Hmmm, polacy ponoć waleczny naród, ale zazwyczaj jakiejś szabeliki, albo innego miecza używali, jak przyszło co do czego....
  • 0

budo_zanshin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk Dolny i Górny

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
Jak wszystkie inne waleczne narody. Jak się chciało kogoś zabić, to się brało miecz albo jakąś inną halabardę. Walka wręcz służyła ostateczności. Nie myśl sobie, że np. w Japonii było inaczej. Pierwsze szkoły jujutsu były bardzo ubogie technicznie, duży nacisk kładziono na miecz, włócznie etc. Tak naprawdę, to późniejsza popularność sztuk walki wręcz wynikała z ich przydatności w nowych czasach (mieczem już nikt nie walczy, ale techniki walki wręcz są uniwersalne, zawsze może się zdarzyć sytuacja, gdy się nie ma broni). Na wschodzie przywiązywano do tego większą wagę również jako do dziedzitcwa kulturowego, stąd sztuki walki wręcz na Wschodzie się zachowały w większym stopniu, co nie znaczy, że na Zachodzie ich nie było...
  • 0

budo_3czwarte
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
No i "sławetny" system "niepokonanego" pana Bryla -- BAS-3.
  • 0

budo_lionus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolica "Polski B"

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
Signum Polonicum

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

a tam walka m.in. przy użyciu 'Polish combat scythe' :)

A jeśli chodzi o sąsiadów to Bojowyj Hopak - było na forum, można znaleźć w googlach (ale niestety praktycznie tylko po ukraińsku)
  • 0

budo_skorpiob
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 876 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:polska :D

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
Kiedys bylo cos o polskiej SW wspominane na forum podobno byla wziamka w ktoryms komandosie ale ja nie pamietam dokladnie :wink:
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?

Słyszałem kiedyś, że gdzieś w tekstach historycznych znajduje się wzmianka o członkach zakonu Braci Dorzyńskich, którzy rzekomo walcząc gołymi rękoma byli nadal równie niebezpieczni jakby byli uzbrojeni. Aczkolwiek sam tego nie czytałem i nie wiem na ile wierygodne jest to źródło.
Pozatym mamy oczywiście naszą polską szkołę walki szablą. Na temat można sobie poczytać w lektórze Wojciech Zabłocki "Cięcia prawdziwą szablą".
A jeśli ktoś chce spekulować jak mogła wyglądać walka bez broni u naszy słowiańskich przodków to myślę, że było to coś na wzór koczowniczych zapasów takich jak "kazaksza kures"(kazachskie zapasy) czy mongolskich zapasów (tutaj nie znam orginalnej nazwy). Uważam tak ponieważ jeśli chodzi o uzbrojenie i styl walki słowianie zwłaszcza wschodni czerpali bardzo dużo od ludów koczowniczych.

Nie lekcewazyłbym także możliwości wpływów skandynawskich. Glima mogła do nas np. trafić albo bardziej bezpośrednio (Wolin miał szerokie kontakty z wikingami ze Skandynawii), albo nawet ze wschodu (Waregowie itp.)...
  • 0

budo_p-chan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 848 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?
Ciupaga. :wink:
  • 0

budo_mściwoj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słoneczna Kalishfornia

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?

Słyszałem kiedyś, że gdzieś w tekstach historycznych znajduje się wzmianka o członkach zakonu Braci Dorzyńskich, którzy rzekomo walcząc gołymi rękoma byli nadal równie niebezpieczni jakby byli uzbrojeni. Aczkolwiek sam tego nie czytałem i nie wiem na ile wierygodne jest to źródło.
Pozatym mamy oczywiście naszą polską szkołę walki szablą. Na temat można sobie poczytać w lektórze Wojciech Zabłocki "Cięcia prawdziwą szablą".
A jeśli ktoś chce spekulować jak mogła wyglądać walka bez broni u naszy słowiańskich przodków to myślę, że było to coś na wzór koczowniczych zapasów takich jak "kazaksza kures"(kazachskie zapasy) czy mongolskich zapasów (tutaj nie znam orginalnej nazwy). Uważam tak ponieważ jeśli chodzi o uzbrojenie i styl walki słowianie zwłaszcza wschodni czerpali bardzo dużo od ludów koczowniczych.

Nie lekcewazyłbym także możliwości wpływów skandynawskich. Glima mogła do nas np. trafić albo bardziej bezpośrednio (Wolin miał szerokie kontakty z wikingami ze Skandynawii), albo nawet ze wschodu (Waregowie itp.)...

Zgadzam się, że słowianie byli pod dużymi wpływami skandynawów, właściwie te dwie kultury wzajemnie czerpały od siebie bardzo wiele, jednak nie słyszałem nic o wikińskich sztukach walki.

Co do kwesti Braci Dobrzyńskich to dokładnie nie znam szczegółw tylko zasłyszałęm taką ciekawostkę chyba nawet na tym forum.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: polskie ( rodzime ) SW ?

Zgadzam się, że słowianie byli pod dużymi wpływami skandynawów, właściwie te dwie kultury wzajemnie czerpały od siebie bardzo wiele, jednak nie słyszałem nic o wikińskich sztukach walki.

Glima = właśnie 'zapasy wikingów'.
Miały swoje reguły i własną metodykę treningową.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024