Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kung Fu A Karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

budo_paweło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
Na Okinawie istniała już jakaś prymitywna forma boksu. Kiedy mnisi przywędrowali na wyspy w celu rozpowszechniania buddyzmu, zapoznali tubylców z ich formą walki. Wtedy Japończycy w większym lub mniejszym stopniu, połączyli obce techniki i swoje stare i tak powstało karate okinawskie. Styl Goju Ryu jest podobno bardzo podobny w założeniach i formach do wewnętrznych ( neijia) styli kung fu. Krate zresztą cały czas się zmienia i ewoluuje, co uważam osobiście za plus. Bo czas nie stoi w miejscu, ludzie walczą teraz inaczej i sztuki walki również powinny dostosowywać się do tego. Inaczej będą tracić na skuteczności...
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate

:lol: :lol: :lol: Tutaj stary to trochę pojechałeś bez trzymanki :) :) Krępa budowa ciała...tzn że w chinach nie ma krępych ludzi, a za to w Japonii nie ma chudzielców? :) :)


popatrz na przecietnego chinczyka i na przecietnego japonczyka, roznia sie oni budowa ciala, wyspiarze maja bardziej krepa budowe ciala, a japonczycy i okinawanczycy zyja na wyspie co nie..., sorry ale ja tego sam nie wymyslilem to co napisalem pochodzi z jakiejs ksiazki, nie pamietam juz jakiej, oczywiscie ze sa chudzi japonczycy i krepi chinczy...
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate

Na Okinawie istniała już jakaś prymitywna forma boksu. Kiedy mnisi przywędrowali na wyspy w celu rozpowszechniania buddyzmu, zapoznali tubylców z ich formą walki. Wtedy Japończycy w większym lub mniejszym stopniu, połączyli obce techniki i swoje stare i tak powstało karate okinawskie. Styl Goju Ryu jest podobno bardzo podobny w założeniach i formach do wewnętrznych ( neijia) styli kung fu. Krate zresztą cały czas się zmienia i ewoluuje, co uważam osobiście za plus. Bo czas nie stoi w miejscu, ludzie walczą teraz inaczej i sztuki walki również powinny dostosowywać się do tego. Inaczej będą tracić na skuteczności...


z tego co czytalem o historii karate to pochodzi ono od kung-fu, okinawa i chiny zyly na lepsazych stosunkach niz okinawa i japonia...oczywiscie karate nie pochodzi od jednego stylu kung-fu, zreszta polecam poczytac historie karate...no i tak na marginesie karate to japonska nazwa z tego co wiem ta okinawie jest ToTe lub Ti...czyli samo karate pochodzi od tote ktore pochodzi od kung-fu :) :) :wink:
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
Jeśli mogę wtrącić (bo trochę mnie ruszyło, kiedy przeczytałem, że karate okinawskie stworzyli japończycy...) - okinawiańczycy to nie japończycy. Japonia (ród Satsuma) okupował Okinawę od 1609 roku. Fakt, że nie stawiano tam zdecydowanego oporu z różnych względów, ale to inny naród. Sakugawa, Matsumura, Shisku, Sakiyama Gushi, Tomoyori, Iwaha, Aragaki, Higaonna, Kuwe, Shisku, Azato, Ankoh, Itosu, Chomo, Hanashiro, Chotoku Kyan, Choshin Hibana, Shinpan Gosukuma, Anbun Tokuda, Kenwa Mabuni, Arakaki, Matsumura, i wreszcie Funakoshi, zeby wymienić tylko kilku Mistrzów z Okinawy, nie byli japończykami, a to oni tworzyli historię karate na Okinawie. Japońska historia karate to dopiero XX wiek!
Pozdrawiam
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
napisalem gdzies ze karate powstalo w japonii 8O 8O ??? chyba nie do mnie to spoztrzezenie Budoka :?:
  • 0

budo_macleod
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 471 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jungle

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate

Moge sie przeciez mylic nie?...
Książka to "Karate" Jerzego Miłkowskiego... i jest tam cos takiego jak 'karate chińskie' nie ma w tym rozdziale prosto napisane ze to jest od tego czy to od tego. Zmylila mnie nazwa.


jezeli chodzio o ksiazke to jest to klasyka, ale z uwagi na czas powstania brakuje pewnych informacji lub sa nieaktualne. W ksiazce uzyta byla terminlogia , ktorej dzisiaj sie juz nie stosuje tj. podzial na "karate japonskie"-karate, "karate chinskie"-kung fu-wu shu,"karate koreanskie"- Taekwondo.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
Piotrze85, nie do Ciebie.
W jednym z wcześniejszych postów Paweł0 napisał: "...Kiedy mnisi przywędrowali na wyspy w celu rozpowszechniania buddyzmu, zapoznali tubylców z ich formą walki. Wtedy Japończycy w większym lub mniejszym stopniu, połączyli obce techniki i swoje stare i tak powstało karate okinawskie...". Na tej podstawie zrozumiałem, może błędnie, że to japończycy stworzyli okinawskie (!) karate.
Pawle0, to nic osobistego do Ciebie, po prostu ja znam trochę inne fakty.
  • 0

budo_paweło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate

Piotrze85, nie do Ciebie.
W jednym z wcześniejszych postów Paweł0 napisał: "...Kiedy mnisi przywędrowali na wyspy w celu rozpowszechniania buddyzmu, zapoznali tubylców z ich formą walki. Wtedy Japończycy w większym lub mniejszym stopniu, połączyli obce techniki i swoje stare i tak powstało karate okinawskie...". Na tej podstawie zrozumiałem, może błędnie, że to japończycy stworzyli okinawskie (!) karate.
Pawle0, to nic osobistego do Ciebie, po prostu ja znam trochę inne fakty.

OK,ok, małe przejęzyczenie z tymi Japończykami, ale to co napisałem o mnichach i o prymitywnym boksie na Okinawie, połączeniu obu systemów, to przeczytałem w jakimś artykule o historii Karate na Okinawie. Gdzieś jeszcze przeczytałem że społeczność na Okinawie tworzyli w większości Chińczycy, którzy emigrowali z Chin (ale nie wiem czy to prawda)
  • 0

budo_jezi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 59 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
wg mnie karate jest o wiele mniej skuteczne od kung fu,np tang lang quan.
  • 0

budo_nightwolf
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 686 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:P-sk
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
to zes stary wyskoczyl jak filip z konopii:D moze napiszesz ktore karate i o jaka skutecznosc ci chodzi?:D - jesli dalej sie upierasz przy swoim bez podania konkretnych argumentow to zapraszam, podaj czas, dzien, i miejsce- przekonamy sie :) :D
  • 0

budo_menthol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
Troche nie na temat ale i tak napiszę. Ostatnio chłopaki z MMA Lublin zrobili sobie sparringi z sekcją Modliszki. Widziałem filmiki z walk to masakra: chlopaki z KF nawet gardy nie trzymali, nie wspominając nawet o obronie przed low kickami.. Kiedy chodzilem na KK to te rzeczy to byla podstawa.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
Społeczność na Okinawie w głównej mierze tworzyli chińczycy? Gdzie to piszą takie bzdury?Albo inaczej, nie czytajcie takich bzdur. Znany (?) jest fakt przeybycia na Okinawę grupy "36 chińskich rodzin", które miały podnieść poziom rzemiosła na wyspie. Czy mnisi buddyjscy odegrali jakąkolwiek rolę (bezpośrednio) w rozwoju TE lub TO TE? Niesłyszałem. Rolę taką odegrali zaś wojskowi doradcy czy jak ich tam nazwać z Chin,którzy przebywali na Okinawie.
A w ogóle, to wielu mistrzów Okinawa Karate (obecnych) stara się odnależć korzenie swoich stylów w Chinach i są tam dość szanowani.
  • 0

budo_lettarin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
nooo.... ciekawe... ćwicze w lublinie modliszke, jestem na każdym treningu i jakoś sobie nie przypominam takiego sparingu... kiedy to było???? chyba ze chlopcy z MMA rzucili sie na najmłodszych uczniów i świetują sukcesy.... :?:
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate

Troche nie na temat ale i tak napiszę. Ostatnio chłopaki z MMA Lublin zrobili sobie sparringi z sekcją Modliszki. Widziałem filmiki z walk to masakra: chlopaki z KF nawet gardy nie trzymali, nie wspominając nawet o obronie przed low kickami.. Kiedy chodzilem na KK to te rzeczy to byla podstawa.

W lublinie działa kilka sekcji tang lang men a tylko jedna ma przedstawicielstwo P.T.K.F.M :) i z tego co wiem nie była to ta ekipa :)
A co do skuteczności to zależy to od nas samych i pracy jaką w to włożymy, nie wolno generalizować, to jest lepsze od tego bądź na odwrót ....bo to się nijak ma do faktów. np ćwiczę karate ( 6 miesięcy) i wyskakuję z gościem co ćwiczy kung fu 20 lat....i na odwrót :)
kolega z lublina pewnie ćwiczy kilka miesięcy i święcie wierzy że ćwiczy jedyny słuszny styl :wink: więc i taką ma opinię ( jakby nie wierzył to by się zapisał gdzie indziej :wink: )
każdy tak ma bo inaczej by zwątpił w to co robi :wink:
pozdrawiam serdecznie.
m
p.s
róbmy swoje i nie dajmy się wkręcać :wink: bo łatwo jest zepsuć a trudniej naprawić :wink: pozdrawiam moich przyjaciół i kolegów ćwiczących różne style karate :)
  • 0

budo_arnold
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
A ten sparing to jest jakas wiarygodna informacja?Pozatym nie wiadomo jaki jest poziom modliszki w Lublinie i nie wiadomo jaki był staż tych z kung-fu i jaki tych z MMA.
Co do kungfu to uważam, ze jeden ze skuteczniejszych styli kung-fu jest Ving Tsun.
  • 0

budo_wu xia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 551 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
[quote name="Arnold"]A ten sparing to jest jakas wiarygodna informacja?Pozatym nie wiadomo jaki jest poziom modliszki w Lublinie i nie wiadomo jaki był staż tych z kung-fu i jaki tych z MMA.
Co do kungfu to uważam, ze jeden ze skuteczniejszych styli kung-fu jest Ving Tsun.[/quote
A umiesz czytać tekst ze zrozumieniem? :wink:
  • 0

budo_wysota
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate

Widziałem filmiki z walk to masakra: chlopaki z KF nawet gardy nie trzymali, nie wspominając nawet o obronie przed low kickami..


Możemy zobaczyć te filmy? Fajnie byłoby zidentyfikować walczących i zweryfikować czy to rzeczywiście była sekcja Modliszki czy tylko "modliszki" a moze w ogole jakiegos innego owada (pszczółki Maji?). :)

Pzdr
  • 0

budo_menthol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
Po pierwsze: nie jestem pewien czy akurat to byla Modliszka- chyba sie pospieszylem bo to jedyne KF jakie znam w Lublinie. Byc moze to byla inna sekcja. Przepraszam za niescislosci.
Po drugie: nie chce dyskredytować zadnego stylu.
Po trzecie: nie wiem jakie bylo doswiadczenie cwiczących KF. Z MMA Lublin pojawil sie m.in. Saku, ktory jest moderatorem np. w Mixed-MA wiec mozecie sie go osobiscie spytac. Linki do filmow pojawily sie na zamknietym forum i nie wiem czy zainteresowani zycza sobie ich udostepniania.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
Karate wywodzi się bezpośrednio z To Te (czyt. touti). Natomiast To Te było połączeniem lokalnej sztuki walki wręcz Te z Okinawy z chińskim Chuan Fa (kung fu, gong fu, itp). I teraz w zależności od pochodzenia nauczycieli powstawały szkoły To Te na Okinawie - pólnocny Shaolin - Kushanku i Sakugawa w Shuri jako Shuri-Te, Wanshu i Kosaku Matsumora w Tomari jako Tomari-Te oraz południowy Shaolin (świątynia Dziewięciu Smoków) - Kanryo Higaonna w Naha jako Naha-Te.
Teraz pytanie czy Karate powstało w Japonii. Otóż odpowiedz zależy od punktu widzenia. Jeżeli chodzi powstanie technik mamy drogę Chiny-Okinawa-Japonia. Więć można powiedzieć że powstało w którymkolwiek z tych krajów. Podobnie jest z kata. Tak naprawdę nazwa Karate w znaczeniu chińskie ręce co było przełożeniem To Te z okinawańskiego dialektu na japoński po raz pierwszy została użyta przez Chomo hanashiro na Okinawie. Natomiast nazwa karate jako puste ręce zostało poraz pierwszy użyta w Japonii i po niemałym oporze mistrzów okinawskich przyjętaw całym środowisku. Czyli pod tym względem można powiedzieć że karate powstało w Japonii, pamiętając o tym musimy jeszcze uwzględnić że współczesne style jak Shotokan, Shito-Ryu, Goju-Kai przeobraziły się bardzo w Japonii, często w spoosób nie poznania. Czyli pod tym względem można powiedzieć że Karate powstało w Japonii.
Podsumowująć. Karate okinawańskie powstało na Okinawie, a Karate japońskie powstało w Japonii.
Jeśli chodzi o wasze źródła proponuję być bardzo ostrożnym przy posługiwaniu się książkami Miłkowskiego Karate Wiadomości Podstawowe oraz Karate-Do Pokonać Samego Siebie Fechnera i Rucińskiego bo są bardzo nieścisłe jeśli chodzi o historię. Przykład: Karate-Do Pokonać... podaje nazwisko wielkiego mistrza okinawańskiego Shisku, a chodzi ni mniej ni więcej o Yasutsune (Anko) Itosu.
Trzeba uwzględnić że pomimo braku źródeł to jednak w Polsce wiedza na temat historii Karate posunęła się mocno do przodu.

Więcej informacji o historii można znaleźć tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_lukas.maz
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu A Karate
Musze cie niestety rozczarowac Menthol, to co widziales nie byla to lubelska sekcja
Polskiego Towarzystwa Kung Fu Modliszki, co oczywiscie nie wyklucza takiego spotkania w przyszlosci.
Pozdrawiam
Ł.M.

ps. Panno lettarin, prosze nie wywolywac zamieszek na forum :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024