Skocz do zawartości


Zdjęcie

troche TENSHO??:P


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_uluch
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:my place

Napisano Ponad rok temu

troche TENSHO??:P
Czy praktykuje sie na zajęciach karate kyokushin starą, pradawną;P i zapomnianą metodę ćwiczeń tzw. nakrycia TENSHO, pozwalającą( z założeń przynajmniej na obrone przed KAŻDYM ATAKIEM i błyskawiczny kontratak)??? Czy ta forma doskonalenia sie została całkowicie wyrzucona z programów treningowych karate?? Jak to jest u was, w waszych sekcjach?

pozdrawiam i prosze o udział w dyskusji;PPP** :)
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
a mnie się wydawało że to jest jedno z najlepiej opracowanych kata z grupy naha-te... Ciekawe...
  • 0

budo_johnny_bit
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
Tensho no kata w naszej sekcji jest dość widoczne, a nałożenia/nakładni (chyba to tak się tłumaczy z japońskiego) też da się zauważyć.
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
U mnie rowniez jest to czesto cwiczone. A zarazem to moje ulubione kata w roznych jego wersjach:)
  • 0

budo_hincóś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
A co to jest tensho?
Sorki jeśli pytanie trochę banalne, ale nie trenuję kyokushinu, tylko shotokan i to dość krótko, więc nie jestem do końca obeznany :?
  • 0

budo_uluch
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:my place

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
zapytaj senseia, chociaz wątpie żeby wiedział, bo tensho raczej praktykuje sie w kyokushin, ale kto wie??:) ja moge ci tylko powiedzieć tyle, że tensho znaczy nakrycia... upraszczając metoda obronna polegająca na szyku: blok>nakrycie>kontra, można powiedzieć że tensho to kata ale wykonuje sie tylko trzy zmiany pozycji. Ruchy rękoma wykonywane są powoli ze szczególną uwagą na oddech i spięcia. no to tak po krótce myśle że wyjaśniłem. Oyama twierdził, że jeśli pozna sie istote TENSHO jest sie w stanie obronić przed każdym atakiem.
Tylko jak tu poznać tę istotę???:P oto jest pytanie:P
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
Tensho Kata to forma stworzona przez Ch. Miyagi Sensei. Klasyfikowana jako kata "zamkniętych rąk" czyli ze stale napiętym obszarem,Tanden podobnie jak Sanchin,chociaż Tensho reprezentuje element JU (Sanchin GO). Tensho Kata powstało na bazie kata Rokkishu, nazwę tłumaczy się jako "wirujące ręce" , "okrągłe ręce", a także -literalnie - jako "ręce szejściu energii" co ma odniesienie do metod opisanych w Bubishi.Co do tej obrony przed każdym atakiem... Same Tensho Kata nie wystarczy...
  • 0

budo_uluch
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:my place

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
A ja myślałem, że Tensho wymyślił Masutatsu Oyama..? No samo kata napewno nie wystarczy, ale ćwiczenie wolnych nakryć?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
uluch
nie wiesz jak poznaje się istotę kata?? ćwicząc kata i jego interpretacje (w liczbie mnogiej ;-) )...

tak naprawdę to Oyama stworzył tylko jedno kata, nie pamiętam które, ale koledzy z Kyokushin na pewno Tobie powiedzą.
  • 0

budo_uluch
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:my place

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
oki, dzieki za info:) pozdrawiam
  • 0

budo_kasia s
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 87 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
widac zapas, widać :) pozdr serd
  • 0

budo_macjanas
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polskka

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
Moi drodzy, może pokażmy jak wyglada kata Tensho. Są tacy, którzy mogą nie wiedzieć jak wygląda ten układ, a zobaczenie klipu moze rozjaśni troche ten temat. Poniżej podaje link do strony z kata kyokushin przedostatni układ na stronie to tensho.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_marp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P

Moi drodzy, może pokażmy jak wyglada kata Tensho. Są tacy, którzy mogą nie wiedzieć jak wygląda ten układ, a zobaczenie klipu moze rozjaśni troche ten temat. Poniżej podaje link do strony z kata kyokushin przedostatni układ na stronie to tensho.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


Czy na tej stronie jest pełna lista kata Kyokushin? Z ciekawości pytam, bo nie widzę tam Naihanchi (Tekki) a na kilku klipach widziałem jak Oyama je wykonywał za życia. Może nie włączył go jednak do listy kata KK?

A tutaj można sobie zobaczyć jak sam Oyama wykonuje Tensho (niestety jakośc kiepska).
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pozdr.
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
z tym ze sa rozne wersje Tensho kata w Goju ryu jest ono bardzo krotkie, oyama wykonuje je troszke wydluzone, a obecnie jest on juz bardzo obszerne.
Ostatnio spotkalem sie z kata Tensho zupelnie innym w Zendo Ryu (sa w nim zawarte ruchy z orginalnego tensho ale rowniez dodano chrakterystyczne techniki Zendo)
  • 0

budo_maniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 814 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
Uluch to nie jest do konca zapomniana technika - tensho - czyli nakrycia/nakładki. To jest element techniczny wykorzystywany w przechwytach. Glówne zastosowanie ten rodzaj cwiczeń ma w samoobronie, dzwigniach i w sposobach wytrącania przeciwnika z równowagi - kuzushi.

Jednak w dzisiejszym treningu nie uświadczysz tego typu technik. Sa to techniki, które zaczynają sie dopiero od 2 - 3 dan - czyli sa to techniki wysoce zaawansowane. (dlatego tez osoby z 1 i 2 danem to sempai a nie sensei, czyli 3 i 4 dan) To samo dotyczy wysokich ,srednich i niskich pozycji stosowanych w Kyokushin, glownie w różnych sposobach obrony przed różnymi rodzajami ataków w zależności od tego czy jestes w stójce czy w parterze (nie są to strikte techniki parterowe, ale sposoby obrony + kontry przed uderzeniami lub kopnięciami będąc w parterze).

Jakis czas temu wrzuciłem skany z ksiązki M. Oyamy "Advanced karate".Poszukaj, tam cos o tym.

W Polsce nie wiem czy beda 4 osoby, które uczyły sie tego i to znają. Problem polega na tym, ze stopnie mistrzowskie ograniczają sie tylko do mechanicznego wykonania technik, które zawarte są w wymaganiach egzaminacyjnych nie znając ich znaczenia jako takiego tylko znaja sosób wykoania - to odnosi sie nie tylko do samych technik, ale i do wykonania i interpretacji całego kata a nie tylko jego fragmentów.

Czy na tej stronie jest pełna lista kata Kyokushin? Z ciekawości pytam, bo nie widzę tam Naihanchi (Tekki) a na kilku klipach widziałem jak Oyama je wykonywał za życia. Może nie włączył go jednak do listy kata KK?


Ta lista jest prawiepełna...z tego copamiętam brakuje IV sokugi kata + tayokioku i sokugi kata ura.

Co do naihanchi/tekki kata to nie sa one w Kyokushin. Oyama praktykowal je jak był w Shotkoanie i w okresie "Oyama Dojo". Obecnie to kata zostało dodane tylko przez Matsuiego i Royamę i jeszcze jakies formy z bronią - reszta organizacji nie praktykuje tych kata.
  • 0

budo_marp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Sącz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P

Co do naihanchi/tekki kata to nie sa one w Kyokushin. Oyama praktykowal je jak był w Shotkoanie i w okresie "Oyama Dojo". Obecnie to kata zostało dodane tylko przez Matsuiego i Royamę i jeszcze jakies formy z bronią - reszta organizacji nie praktykuje tych kata.


Dzięki Maniak za wyjaśnienie.

Pozdr.
  • 0

budo_janwillen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Caserta
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: troche TENSHO??:P
witam.

na tegorocznym i zeszłorocznym letnim obozie w krakowie shihan Goraj nauczał Bassai dai i Tekki sono ichi.

a kata wymyślone przez s. Oyame to zdaje sie Garyu , ale nie jestem pewien.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024