Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kopromed testy stali


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Kopromed testy stali
Po kilku testach noży firmy Kopromed, przyszła kolej na najbardziej ciekawe testy, a mianowicie na testy, które pozwalają określić skład chemiczny stali, a co za tym idzie – gatunek stali.

Testy takie przeprowadza się przy pomocy odpowiedniego sprzętu i w domu ich nie zrobimy, gdyż:

badany kawałek szlifujemy na takiej ogromnej szlifierce do uzyskania płaszczyzn równoległych z obu stron najlepiej, zbieramy powyzej 0,1mm na stronę przy pomocy ściernicy o określonej ziarnistości (nie znam jej, ale robią się ogromniaste rysy).
Potem próbkę wkładamy do zamkniętej komory i dajemy iskrę elektryczną między próbką, a elektrodą, a wszystko w atmosferze argonu. Z widma błysku uzyskujemy odczyt wybranych pierwiastków i ... gotowe!
Takich „strzałów” iskry powinno być 2-3, by jak najdokładniej określić próbkę.

Takim właśnie sposobem, potraktowane zostały trzy ostrza firmy Kopromed. Testy wyszły bardzo ciekawie, więc po kolei.

Pierwszy testowany nóż to WZ 29 S

Dołączona grafika

Producent na swojej stronie podaje, iż ostrze tego noża wykonane jest ze stali 420 i jest nierdzewne.
Test odkrył nam taki skład:

0,24%C
8,2%Cr
0,05%Mo
0,2%Ni
0,03%V
0,02%W
0,016N

Według składu stali udało się określić, iż jest to 1.4710 lub 30crsi7-węgry STA, coś jak stal do pracy na gorąco. Rdzewna, ale to już było widać podczas zwykłych testów. W każdym bądź razie zdecydowanie nie jest to stal 420.

Drugim testowanym nożem był WZ 33 M

Dołączona grafika

Producent na swojej stronie podaje, iż ostrze tego noża wykonane jest ze stali 440 C i jest nierdzewne.
Test odkrył nam taki skład:

0,45%C
13%Cr
0,24%Ni
0,06%Mo
0,0,2%Ni
0,19%Cu
0,03%V
0,025%W
0,02%N

Owszem, stal jest faktycznie nierdzewna, ale nie jest to stal 440C. Według składu jest to 4h13/din: x45cr13/aisi koło 420. Także chociażby niewiadomo jak patrzeć, nie jest to 440C.

Trzeci testowany nóż to WZ 22

Dołączona grafika

Producent na swojej stronie podaje, iż ostrze tego noża wykonane jest ze stali 440 C i jest nierdzewne.
Test odkrył nam taki skład:

0,35%C
15%Cr
0,11%Mo
0,37%Ni
0,135Cu
0,05%V
0,04%W
0,028N

Ten skład nie był łatwy do określenia stali, ale jest to stal zbliżona do 3h14/4h14/aisi jak 430/z30crm francja, nierdzewna. Czyli i tutaj nie jest to stal 440C.

Cóż, jak widać testy pokazały sprawę co najmniej dziwną i dającą do myślenia...

Wnioski.... myślę, iż każdy jest w stanie je sam wyciągnąć i moje rozważania nie są tutaj potrzebne.

Jako, iż to koniec zabawy z nożami firmy Kopromed, pragnę gorąco i serdecznie podziękować osobom, dzięki którym mogłem owe testy wykonać. Dziękuję tym, którzy bezinteresownie przekazali mi swoje noże do testów, wiedząc, iż zostaną zniszczone. Dziękuję również tym, którzy pomogli mi zebrać fundusze niezbędne do przeprowadzenia testów stali. Dziękuję również tym, którzy podjęli się przeprowadzenia takowych testów stali i pomogli w kwestii merytorycznej.

A na koniec dwa zdjęcia próbek, które były poddawane testom.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dziękuję raz jeszcze!!
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
No to teraz Jumbo już dobiłeś kolegów na cacy.
Wychodzi na to, że ich produkty to nie tylko jest niechlujny badziew, ale i ordynarny kant, za który całkiem słono sobie liczą. :?
  • 0

budo_robin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 472 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
Jumbo jestes WIELKI :twisted:

Chce tylko dodac, ze w ostatnim numerze magazynu Blade jest na pol strony nieomal reklama firmy dilujacej w Stanach nozami Kopromed, wiec interesik jakos sie kreci...

Nie wiem czy istnieja jakies organa zajmujace sie tego typu szajsem, jakas panstwowa inspekcja jakosci czy inny chuj, ale bardzo by sie przydala. Nie jest to co prawda zywnosc, ale uzywajac nozy Kopromed mozna rownie dobrze stracic zdrowie jak jedzac toksyczne czipsy, a do tego przeplacic za kiepskie materialy...

:evil:
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
...pouczający test, choć akurat wyniki bardzo mnie nie zaskoczyły.

pozdrawiam
Saber

PS. Obawiam się tylko, że z Kopromedem to będzie tak jak z pewną amerykańską firmą, nazwy nie będe podawał, bo każdy na tym forum z pewnością ją kojarzy, która to ponoć popełniała "plagiat" kopiując wzory noży firmy Extrema Ratio... szumu było wokół tego w środowisku "nożoholików" że hej, podobno "bojkot" stoiska na bladeshow, itd.. a co się okazuje? że branżowe pismo, wspominany już Blade, reklamuję tą firmę w każdym wydaniu, całostronicowo -czyli poniekąd supportuje "złodzieja" - jak się przyjęło swego czasu mówić o wspomnianej firmie i jakoś wszystko gra...bo... KASA. chodzi o pieniądze i to jak widać spore. więc obawiam się, że w przypadku Kopromedu, będzie dokładnie tak samo... mogę dodać tylko od siebie - niestety... ale biznes to biznes!
  • 0

budo_adaml
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
sebenze przetestujcie :>
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali

sebenze przetestujcie :>


Pieprzysz dla pieprzenia, czy proponujesz sponsoring? A moze wydaje Ci się że jesteś śmieszny?


Żałosne....
  • 0

budo_morfeusz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z nikąd - po prostu

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
Jumbo poklon poklon poklon poklon poklon poklon poklon

Kawał świetnej roboty (przez duze Ś :D )
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
Istnieje coś takiego jak Państwowa Inspekcja Handlowa (PIH). Może ich zainteresować tymi faktami?
  • 0

budo_adaml
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
dzizas, taki nerwowy czy niewidzi uśmiecha, boszzz, zero oftopa a wszystko inne traktowane jak szczeniacki występ?...

wybacz, ale za stary już jestem na słuchanie naburmuszonych sztywniaków i grożenie palcem, więc mam nadzieje że nie w takim tonie miałem ten wybuch odebrać

pomijając już powyższe, w podtekscie o sebenzie wyraziłem zaciekawienie jakby wypadła S30V na aparaturze z której korzystałeś, tudzież z jaką dokładnością pracuje owa aparatura...
  • 0

budo_adaml
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
...albo po prostu, każdy laborant, który choć raz zrobił sprawozdanie z badań na studiach, po prostu zanim dołoży szufle ziemi na grób kopromedu na dzieńdobry opisuje na czym pracował, jaką to ma dokładność i gdy przychodzi do spraw kontrolno urzędowych czy ma odpowiedni atest GUMu...

pzdr
  • 0

budo_yacca
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 156 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali

Istnieje coś takiego jak Państwowa Inspekcja Handlowa (PIH). Może ich zainteresować tymi faktami?


no przecież to klasyczne oszustwo :)

Art 286 par. 1 Kodeksu Karnego:

Kto, w celu osiągniecia korzyści majątkowej (noże nie są za darmo - nawet Kopromedu), doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem (kasą) za pomoca wprowadzenia jej w błąd (bo nie jest to - przykładowo - stal 440 C, a aluminium "lotnicze") albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania (bo kupujący nie ma w domu sprzętu do testowania gat. stali i nie sprawdzi, że ktoś z niego robi wała).
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali

wybacz, ale za stary już jestem na słuchanie naburmuszonych sztywniaków i grożenie palcem, więc mam nadzieje że nie w takim tonie miałem ten wybuch odebrać
pomijając już powyższe, w podtekscie o sebenzie wyraziłem zaciekawienie jakby wypadła S30V na aparaturze z której korzystałeś, tudzież z jaką dokładnością pracuje owa aparatura...


1. Nie znasz mnie, więc co możesz wiedzieć w kwestii mojego sztywniactwa. Jakbyś chociaż wysilił się i poczytał trochę moich postów, chyba mógłbyś zająć odpowiednie stanowisko w tej sprawie.
Jak może zauważyłeś, bardzo poważnie podszedłem do problemu, bo jak na moje 33 lata dość poważnie podchodzę do wielu rzeczy. Podszedłem poważnie, bo bardzo boli mnie fakt, iż na wyrobach firmy Kopromed istnieje napis Poland, tym samym zadając kłam polskiej jakości. Sam robiłem noże (i pewnie nadal będę robił) i bardzo zależy mi na dobrej opinii polskich knifemakerów zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym.

2. Nie grożę Ci palcem, ale jeżeli proponujesz sebenzę do testów, to spodziewam się, iż weźmiesz udział w jej zakupach, czyli mogę liczyć na sponsoring z Twojej strony.

3. W kwestiach aparatury wybacz, ale nie ja robiłem te testy, lecz ręczę Ci, iż nie jest to aparatura dziadowska. Nie podawałbym danych, gdybym nie ufał osobie robiącej dla mnie badania. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie będzie problemów przedstawienie wszelkiej papierologii dotyczącej tematu.

4. Jeżeli masz do mnie jakiś żal, chcesz podyskutować, zapraszam na priw. Szkoda offtopować ten temat.

Dziękuję
  • 0

budo_adaml
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
1. Chwali Ci się bardzo za poświęcenie i robotę. Nic tylko oprawić w brakujące dane uwierzytelniające i wysłać link do kopromedu. Może coś tam drgnie abo i nie..
2. ":>" = :) - żart i tyle, choć dla porównania możeby wziąć kawałek blachy z atestem hutniczym...
3. wybacz, odchylenie zawodowe, wymagali ode na studiach, wymagają w pracy, ja wymagam ... :)
4. chyba sie rozeszło po gnatach
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali

4. chyba sie rozeszło po gnatach


Looozik, nie było tematu!!

Pozdrawiam
  • 0

budo_sabertooth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 356 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
ech żeby ten napis na nożach to byl jedyny problem Naszego Kraju w opinii światowej, to nawet można by uderzyć do rządzącej partii z prośbą o natychmiastowe zamkniecie zakładu a właścicieli do pierdla... :(

a tak na powaznie, to dobrze że choć są między nami ludzie których obchodzi jak Nas - czyli POLAKÓW postrzegają na świecie... a wierzcie mi że często to obserwuję i nie jest wesoło... :oops:

pozdrowionko 4U Jumbo.
Saber
  • 0

budo_wronx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 460 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
Jumbo, poprzednie testy byly fajne, ale... hmm... no w sumie to byly po prostu testy nozy w "warunkach pracy". To, co teraz wykazales, przebilo wszystko. Po prostu cudo... Gratulacje i dzieki w imieniu potencjalnych posiadaczy Kopromedow (mnie to nie grozilo nigdy, ale co tam).

Skladamy skarge do PIHu? :)
  • 0

budo_rejs
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
Przylaczam sie z gratulacjami za fachowe i kompleksowe podejscie do testów
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
by coś zgłaszać do pih trza być oszukanym kilentem - mieć rachunek fakturę (tak się mi wydaje)
należy udokumentować ze jest sie oszukanym, a tu piszą ze papierologii ni ma
ponadto nalezy chyba najpierw zgłosić reklamację
a jak kcecie uwalić kopromed trzeba zamówić glejt pełny (który moze byc dowodem w sądzie), dać do odpowiedniej gazetki, na innych forach, rozgłosić wszendziem (fora są dość waskim światkiem)
glejt wam jest potrzebny by nie zostać posądzanym o działąnie złośliwe, niepodparte dowodami o działąnie na szkodę firmy

pozdro
  • 0

budo_witia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żolyborz, stolyca Warszawy ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
Słusznie prawisz, melon.
Faktura zakupu i papiery z wykonanych testów.
Jumbo, jeśli Twój koleś z jest np. z jakiegoś instytutu badawczego, ma atestowaną aparaturę i może wydać na piśmie wiążącą opinię, to jesteś w domu i możesz śmigać do sądu.
Pozdrawiam, Witia
P.S. To faktycznie wstyd, że umieszczają na tym śmietniku napis Poland. :evil:
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kopromed testy stali
badawczy
cóż takie badanie drogie nie jest, czasem tylko droższe od noza np. kopromedu :)
z tym też cza sie liczyć

pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024