Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
99 odpowiedzi w tym temacie

budo_ray_luka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki

A co jest "najważniejsze"? 8O


Przecież napisałem :? "Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym miejscu.".
  • 0

budo_zapas
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1015 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
witam to ja powiem tak :
do naszego klubu wplynela prosba o zorganizowanie zajec z Karate, wlasnie od ksiezy i to na terenie przy kosielnym. Wiec to chyba nie grzech i to zalezy od punktu widzenia ksiedza :)
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki

Przecież napisałem :? "Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym miejscu.".

No coment.
  • 0

budo_regis
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
A ja słyszałem, że jedna katechetka powiedziała,że sztuki walki to sekta, że tam bożkom jakimś się kłaniają itp.

Jak widać idiotów/idiotek nie brakuje.

Gdyby taka osoba zadała sobie choć odrobinę trudu i przyszła an trening ...
  • 0

budo_wiedźminka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
Może ja też, napiszę co sądzę na ten temat.

*jeśli chodzi o "rozwijanie ducha" to przecież nie chodzi o przyjmowanie buddyzmu czy wschodniej filozofi. Ja mojego ducha rozwiam np. przez ćwiczenie wytrwałości i cierpliwości, którą nabywam przez ćwiczenie SW, poznawanie nowych ludzi, stawianie sobie celów...

*pojęcie "energi kosmicznej" istniało w Europie tak do XIX w., czyli tzw. "eter", coś co wypełniało cały świat. O to nie ma się co czepiać innych religii. To pojęcie poprostu weszło w wierzenia i tradycję.

*Nadstawianie drugiego policzka.
1. Mój nauczyciel religii (ksiądz) twierdzi, że chrześcijanin musi się bronić, bo inaczej na przestrzeni wieków wielu by chrześcijan nie zostało. Usprawiedliwione jest też w niektórych przypadkach przywalenie komuś w mor... twarz, na przykład gdy nas ( matkę/ babkę/dziadka/ inną rodzinę) ktoś obrazi.
2. Jak historia pokazuje wielu chrześcijan nie nadstawiało policzka. Tacy pobożni np. Krzyżacy, konkwistadorzy, niosący wiarę ogniem i mieczem. Łagodne owieczki boże...

*A jeśli chodzi o to że SW to sekty... Kiedyś moja koleżanka przyszła na trening zobaczyć jak ju jitsu wygląda. Zobaczyła rozpoczęcie treningu i potem przez miesiąc rozpowiadała po szkole że my (znaczy ćwiczączy ju jitsu) jesteśmy sektą, bo się ścianom kłaniamy. Powiedziałam jej, żeby czasem pomyślała co mówi. Przeprosiła i więcej się nie odzywała na temat SW.

No, to chyba wszystko.
Dodam jeszcze, że jestem katoliczką, chyba nawet niezłą.

Pozdrowka.
W.
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki

*Nadstawianie drugiego policzka.
1. Mój nauczyciel religii (ksiądz) twierdzi, że chrześcijanin musi się bronić, bo inaczej na przestrzeni wieków wielu by chrześcijan nie zostało. Usprawiedliwione jest też w niektórych przypadkach przywalenie komuś w mor... twarz, na przykład gdy nas ( matkę/ babkę/dziadka/ inną rodzinę) ktoś obrazi.
2. Jak historia pokazuje wielu chrześcijan nie nadstawiało policzka. Tacy pobożni np. Krzyżacy, konkwistadorzy, niosący wiarę ogniem i mieczem. Łagodne owieczki boże...


No cóż jest jeszcze mniej znany fragment gdy Chrystus mówi do bijącego go człowieka:
Jezeli zbładziłem to udowodnij mi to a jeżeli nie to dlaczego mnie bijesz?

Cytuję z pamięci, więc może słowa były inne ale sens ten sam.
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
Jak dla mnie to nigdy swojej styczności z SW nie rozpatrywałem w ramach grzechu, więc gadanie typu że SW to sekta bo się bożkom i ścianom kłaniamy wynika tylko i wyłącznie z braku wiedzy osoby wydającej opinię.
Szkoda tylko, że są tacy szybcy w wysuwaniu wniosków. W takich przypadkach przypominają mi się słowa Jezusa " Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamień"
Czy jakoś tak

PZDR
  • 0

budo_wiedźminka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
Hm… muszę wprowadzić pewne uzupełnienie do mojego ostatniego wpisu.

Wszyscy na tym forum tak się przyczepili tych drugich policzków. Nawet ja napisałam mój ostatni wpis, nie wiedząc, w jakim kontekście Jezus mówił o tym. Ale się postarałam i sprawdziłam.

„Słyszeliście, że powiedziano: oko za oko i ząb za ząb. A ja wam powiadam: nie stawiajcie oporu złemu. Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce się prawować z tobą i wziąć swoją szatę odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żebyś szedł z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi i nie odwracaj się od tego kto chce pożyczyć od ciebie” (Mt, 5, 38-42)

Nie chodzi więc o to, żeby się dać pobić, a o to, żeby nie poprzestawać tylko na tym, czego od nas wymagają, ale robić coś więcej z własnej inicjatywy. To „uderzenie w drugi policzek” to metafora, która za często jest brana dosłownie.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki

Hm… muszę wprowadzić pewne uzupełnienie do mojego ostatniego wpisu.

Wszyscy na tym forum tak się przyczepili tych drugich policzków. Nawet ja napisałam mój ostatni wpis, nie wiedząc, w jakim kontekście Jezus mówił o tym. Ale się postarałam i sprawdziłam.

„Słyszeliście, że powiedziano: oko za oko i ząb za ząb. A ja wam powiadam: nie stawiajcie oporu złemu. Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce się prawować z tobą i wziąć swoją szatę odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żebyś szedł z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi i nie odwracaj się od tego kto chce pożyczyć od ciebie” (Mt, 5, 38-42)

Nie chodzi więc o to, żeby się dać pobić, a o to, żeby nie poprzestawać tylko na tym, czego od nas wymagają, ale robić coś więcej z własnej inicjatywy. To „uderzenie w drugi policzek” to metafora, która za często jest brana dosłownie.

8O 8O 8O
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki

Hm… muszę wprowadzić pewne uzupełnienie do mojego ostatniego wpisu.

Wszyscy na tym forum tak się przyczepili tych drugich policzków. Nawet ja napisałam mój ostatni wpis, nie wiedząc, w jakim kontekście Jezus mówił o tym. Ale się postarałam i sprawdziłam.

„Słyszeliście, że powiedziano: oko za oko i ząb za ząb. A ja wam powiadam: nie stawiajcie oporu złemu. Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce się prawować z tobą i wziąć swoją szatę odstąp i płaszcz. Zmusza cię kto, żebyś szedł z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi i nie odwracaj się od tego kto chce pożyczyć od ciebie” (Mt, 5, 38-42)

Nie chodzi więc o to, żeby się dać pobić, a o to, żeby nie poprzestawać tylko na tym, czego od nas wymagają, ale robić coś więcej z własnej inicjatywy. To „uderzenie w drugi policzek” to metafora, która za często jest brana dosłownie.


Ahhhha czyli wszystko jest oki i zgdone z doktryną kościoła te nasz SW. Znaczy się robimy coś więcej ze swojej inicjatywy i wygląda to tak?: gość podchodzi i bach dostajesz w twarz to idąc dalej i posługując się mataforą drugiego policzka zaczynasz robić więcej i robisz unik wchodzisz gościowi na nogi obalasz go, dosiad i bach bach...........

Hmmm sorry za swój lekki sarkazm-ale do mnie to nie trafia.

PZDR
  • 0

budo_wiedźminka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
No, nie całkiem. Jezus o tym biciu w drugi policzek powiedział w charakterze podkreślenia, tego, żeby nie odpowiadać krzywdą za krzywdę... To była METAFORA (trudne słowo)! Samoobrona nie jest zemstą, tylko chronieniem życia (dobry uczynek!).

Co innego, jak jakiś dresiarz chce się uczyć SW żeby komuś przy****ć. To już wtedy jest agresja.

Oczywiście, jak ktoś chce niech nadstawia drugi policzek - ja tylko ostrzegam, że niedbanie o własne życie też jest grzechem.

maciejsobczak
Posługując się twoją metaforą WEDŁUG MNIE wyglądałoby to tak:
Gość podchodzi i bach dostajesz w twarz. Po chrześcijańsu mu przebaczasz (no, względnie można zgłosić kolesia na policje, jeśli są podejrzenia, że np. jest agresywny i może kogoś mocniej uszkodzić). Potem gościowi przypomina się, że jest, powiedzmy, biedny, i że cię zna. Więc idzie, przeprasza, i prosi o pożyczenie forsy. I tu mu nie mówisz: "odwal się, draniu, ty mnie pobiłeś, to ci nie pożycze" tylko wg. słów "nie odwracaj się od tego kto chce pożyczyć od ciebie" pożyczasz kolesiowi, bo mu wcześniej po chrześcijańsku przebaczyłeś.
Zrobienie "czegoś więcej" w tym wypadku to pożyczenie forsy, bo pożyczyłeś, choć nie musiałeś, a nawet miałeś powody, żeby nie pożyczać.

Teraz trafiło do ciebie? Jak nie, to zgłoś się do jakiegoś księdza/katechety uczącego na poziomie gimnazjum to ci to wytłumaczy. :?

Pozdrowka.
  • 0

budo_maciejsobczak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 391 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
Jejciu aleś ty nerwowa :D peace

Odpowiedziałem bezpośrednio na twojego posta w którym twoje wyjaśnienie do mnie nie trafiło i tyle. Teraz to co innego jeszcze raz peace.

P.S. najbardziej mi się spodobało stwierdzenie żebym znalazł sobie katechetę na poziomie gimnazjum, poczułem się jakbym miał 14 lat.


PZDR
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki

No, nie całkiem. Jezus o tym biciu w drugi policzek powiedział w charakterze podkreślenia, tego, żeby nie odpowiadać krzywdą za krzywdę... To była METAFORA (trudne słowo)! Samoobrona nie jest zemstą, tylko chronieniem życia (dobry uczynek!).

Co innego, jak jakiś dresiarz chce się uczyć SW żeby komuś przy****ć. To już wtedy jest agresja.

Oczywiście, jak ktoś chce niech nadstawia drugi policzek - ja tylko ostrzegam, że niedbanie o własne życie też jest grzechem.

maciejsobczak
Posługując się twoją metaforą WEDŁUG MNIE wyglądałoby to tak:
Gość podchodzi i bach dostajesz w twarz. Po chrześcijańsu mu przebaczasz (no, względnie można zgłosić kolesia na policje, jeśli są podejrzenia, że np. jest agresywny i może kogoś mocniej uszkodzić).
Pozdrowka.

Czyli nie bronisz się, tylko przebaczasz lub donosisz.
To po co Ci nauka samoobrony? To już nie jest chrześcijańskie podejście do sprawy.

Zatem odpada samoobrona i odpadają sztuki walki uczące walki. Pozostaje samodoskonalenie w ramach sw, które z doktryną chrześcijańską chyba się w sumie zgadza.
  • 0

budo_wiedźminka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
Sanjuro Yojimbo, specjalnie dla ciebie.
Nowa wersja metafory z drugim policzkiem:
Idziesz sobie ulicą, podchodzi jakiś koleś i chce ci przywalić z zamachu. Stosujesz jakąś tam technikę (taką co by gościa nie uszkodzić). Nie idziesz zgłosić tego na policje, bo widzisz, że to nie jest notoryczny bandyta, tylko taki, co wraca od kolegi z imprezy.
Idziesz sobie dalej. Dalej tak jak było.

Po pierwsze:
Nikogo NIE USZKODZIŁEŚ, a się OBRONIŁEŚ. Przy pomocy sztuk walki.

Po drugie:
Nie DONOSISZ, tylko wrazie czego zgłaszasz na policje, żeby bandyta nie łaził se wolno i czasem nie trafił na kogoś, kto się SW NIE UCZY i nie umie się obronić.

Czy to wszystko tak trudno zrozumieć? SW nie powinny się nazywać sztuki walki, tylko sztuki obrony. Ja nie wiem, kto tą nazwę wymyślił... :?

Pozdrowka.
  • 0

budo_tomo69
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
Co to za opowieści dziwnej treści? Widać, żeś młoda i naiwna i życia nie znasz. Nie życzę ci tego, ale pewnie radykalnie zmieniłabyś zdanie, gdyby przytrafiłaby ci się "przygoda" z bandziorem(-ami). Za dużo filozofii i katolickiego światopoglądu... A tak na marginesie, jak te twoje opowiastki mają się do wizerunków prawdziwych chrześcijan jakimi byli krzyżowcy i inkwizytorzy. Oni nie nadstawiali policzków, tylko dawali w mordę łagodnie to ujmując...
  • 0

budo_wiedźminka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
Tomo69.
No owszem. Może jestem młoda i naiwna :D
Ja nie mówię, że to mój światopogląd, bo pewnie też bym komuś nieźle w mordę dała, jakby się przyczepił. Ja tu tylko udowadniam, że ćwiczenie sztuk walki nie jest sprzeczne z doktryną chrześcijańską. Te wszystkie "opowieści dziwnej treści" są zupełnie teoretyczne i zupełnie niepraktyczne.

A co do krzyżaków, konkwistadorów, i wszelkich takich krzewiących wiarę ogniem i mieczem... to nie mów mi, że to byli prawdziwi chrześcijanie! Mimo wszystko co innego jest komuś lekko przyłożyć, a co innego prowadzić wojny i mordować tysięcy ludzi.

Pozdrowka
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki

A co do krzyżaków, konkwistadorów, i wszelkich takich krzewiących wiarę ogniem i mieczem... to nie mów mi, że to byli prawdziwi chrześcijanie! Mimo wszystko co innego jest komuś lekko przyłożyć, a co innego prowadzić wojny i mordować tysięcy ludzi.


Poczytaj Historię wypraw krzyzowych i historię kościoła. Nie jestem przeciwnikiem Kościła Katolickiego ale na przestrzeni wieków wiele się wydażyło i to rzeczy ktorych by sie nie powstydzili fani islamskiej ortodoksji.
pozdrawiam
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki

Tomo69.

A co do krzyżaków, konkwistadorów, i wszelkich takich krzewiących wiarę ogniem i mieczem... to nie mów mi, że to byli prawdziwi chrześcijanie! Mimo wszystko co innego jest komuś lekko przyłożyć, a co innego prowadzić wojny i mordować tysięcy ludzi.

Pozdrowka


Jak najbardziej, Byli prawdziwymi chrześcjanami zabijającymi i umierającymi w imie Boga. Mieli całkowity odpust grzechów które mogli popełnić w trakcie wypraw krzyżowych. Przez samego papieża. Zeby było ciekawiej. zgodnioe w katolicyżmie istnieje zjawisko zwane tradycją. W praktyce oznacza to że jeśli było to dobre w średniowieczu, dzisiaj też jest to słuszne.
Np patrz działania mocherowych beretów... :) :) :)
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki
No myślę, że to już nadinterpretacja i zdaje się, że pare razy już Kościół (jako instytucja) wypowiadał się na temat przeszłości i to krytycznie.
  • 0

budo_wiedźminka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 86 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Obrażenie JJ i innych Sztuk Walki

Zeby było ciekawiej. zgodnioe w katolicyżmie istnieje zjawisko zwane tradycją. W praktyce oznacza to że jeśli było to dobre w średniowieczu, dzisiaj też jest to słuszne.


Eee tam, średniowiecze to ciemne wieki. Chyba nie chcesz powiedzieć, że dzisiaj wszyscy są ciemni? :D :wink:


No myślę, że to już nadinterpretacja i zdaje się, że pare razy już Kościół (jako instytucja) wypowiadał się na temat przeszłości i to krytycznie.


Masz całkowitą rację.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024