Skocz do zawartości


Zdjęcie

Karate a...JOga


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Karate a...JOga
Własnie skończyłem oglądać relację w Eurosporcie z pokazów SW z Francji. Nie wiem niestety kto ze znawców karate komentował pokazy. Kilkakrotnie podczas pokazów mistrzów z Okinawy, szczególnie podczas wykonywanych przez nich stylowych kata informował widzów o dużym wpływie jogi na karate, który to wpływ widać było podczas pokazów mistrzów Gogu-ryu i Uechi-ryu. (m.in podczas wykonywania sanchin)
Pytanie do praktyków...czy wam mistrzowie, od których się uczyliście wspominali o pierwiastku jogi w karate? Ciekawi mnie to bo w publikacjach na temat karate nigdzie się z tym nie spotkałem...
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate a...JOga
W jednej z publikacji Mass Oyama pisząc o historii sztuk walki wspomina o wpływie jogi.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate a...JOga
Jeżeli Yoga miała wpływ na Chi Kung, a Chi Kung miał wpływ na systemy z których wywodzi się Okinawa Karate - to i owszem. Ale bezpośrednio? Zresztą na Eurosporcie przy okazji różnych pokazów SW zdarza się nieraz usłyszeć wielce zastanawiające komentarze.
  • 0

budo_macleod
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 471 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jungle

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate a...JOga
joga ma wiele znaczen i wiele form, ciekaw jestem do jakich praktyk jogicznych odnosila sie ta uwaga(tj.komentarz na Eurosporcie)

J Zresztą na Eurosporcie przy okazji różnych pokazów SW zdarza się nieraz usłyszeć wielce zastanawiające komentarze.


z tym sie zgadzam. Kiedys, przy okazji pokazu Aikido , panowie stwierdzili:
"zalozycielem Aikido byl wielki mistrz. To byl naprawde wielki mistrz bo jego uczniowie mowili do niego - Oooo sensei.."
  • 0

budo_piotr85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 212 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate a...JOga
na eurosporcie to on i sie znaja chyba tylko na K1 chociaz co do tego tez mam pewne watpliwosci....
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate a...JOga

z tym sie zgadzam. Kiedys, przy okazji pokazu Aikido , panowie stwierdzili:
"zalozycielem Aikido byl wielki mistrz. To byl naprawde wielki mistrz bo jego uczniowie mowili do niego - Oooo sensei.."


Hm, kiedys tam to może jakiś wpływ był, ale ja szczerze wątpiłem czy Pan, kóry pokazy komentował był dostrzec elementy jogi w kata Sanchin. Nawet nie wiedział jak się ono nazywa. Nie wiedział też nic o stylach okinawskich prezentowanych podczas pokazów. Przyznawał się zreszta do tego :-) .
Zastanawiające jest, że Eurosport zaprasza takie autorytety.

Rok temu podczas ogladania tych pokazów można było np. usłyszeć, że karate zaczerpnęło techniki ręczne z kung-fu a nozne...uwaga... z taekwondo. Drugą ciekawostką była informacja , że kendo wywodzi się z chińskich sztuk walki szablą i mieczem itp itd. Nic tylko pogratulowac. Podobnie jest pewnie i z jogą.
  • 0

budo_andrzej bednarek
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate a...JOga
WSZĘDZIE PRACUJĄ PROFESJONALIŚCI :) : :) )
  • 0

budo_maxximus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate a...JOga
Ale skoro w telewizji tak mówią to musi być prawda...
  • 0

budo_rudolf
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Karate a...JOga
Siemka :)

Kurcze nie jestem pewnien ale z tego co czytalem to nie chodzi o wplyw jogi jako takiej ale kalari-sztuki walki ze stanu Kerla w Inidach. Joga nie posiada w sobie zadnych form utylitarnach a jedyne co mozna byloby zaczerpnac to formy tantryczne (przynajmniej tak mi sie wydaje) ktore i tak sa obecne w kalari. Kiedy trenowalem kalari w indiach bylo tam wiele podobienstw z karate, zreszta miejscowy mistrzunio :) podkreslal caly czas wplyw na okinawskie i chinskie szuki walki.
Pozdroszacun
ps swoja droga kalari to wypasiona sztuka walki 8)
nara
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024