Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wiatrówka jest dobra na wszystko


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_xx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Wiatrówka jest dobra na wszystko
Słyszałem, że w czasach Napoleona zbudowano silną wiatrówkę z magazynkiem na 20 kul, zdolną ubić dzika ze 150 metów. Wie ktoś coś więcej o tej broni? Czy w ogóle produkuje się jeszcze takie maszyny?
  • 0

budo_kapral
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3301 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:jakaś afryka, sam nie wiem
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko
a na katar?
bo mnie cos meczy
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko

Słyszałem, że w czasach Napoleona zbudowano silną wiatrówkę z magazynkiem na 20 kul, zdolną ubić dzika ze 150 metów. Wie ktoś coś więcej o tej broni? Czy w ogóle produkuje się jeszcze takie maszyny?


A nie było to w książce W.Łysiaka "Operacja szachista"? :D

Można zrobić, ale po co? "Działo" którym strzela się kurczakami w owiewki samolotów, łopatki turbin itp. jest wiatrówką. Może ubić Boeinga albo Hariera ale z bliska.
  • 0

budo_xx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko
A poważnie - co grozi strzelcowi, który nie zarejestruje takiej giwery (pochodzi sprzed 1850)?
  • 0

budo_graf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin-Niebuszewo

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko
Szczerze wątpie czy taka broń kiedykolwiek istniała.
Wiatrówka z magazynkiem na 20 kul i energią wylotową ponad 1000J :) Wolne żarty.
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko
Hehe pewnie miala sprezyne z amortyzatora od ciagnika ;)
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko
z ciekawszych patentów wiatrówkowych (ale chyba już współczesnych) są sprzęty na ślepaki - takie jak np. do pistoletów startowych - szybkości powyżej 400m/s :twisted: A tamten sprzęt to raczej między bajki wkładać :wink:

Pozdrawiam
  • 0

budo_mr_twinkle
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 655 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko
Ja słyszałem (tylko, nic więcej nie wiem) o XIX wiecznej bojowej wiatrówce, z której można było spokojnie zabić człowoeka. Ale czy była wielostrzałowa? Słyszałem też, że strzelec złapany na polu walki z taką flintą był od rau ukatrupiany. Walczył niehonorowo, bo giwerę miał za cichą. Ale w fachowej literaturze nie natknąłem się na takie doniesienia.
  • 0

budo_shd
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko

Można zrobić, ale po co? "Działo" którym strzela się kurczakami w owiewki samolotów, łopatki turbin itp. jest wiatrówką. Może ubić Boeinga albo Hariera ale z bliska.


cos bylo nawet o tym w pogromcach mitow na discovery. faktycznie fajne takie dzialo ;]
  • 0

budo_xx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko
Piteros777, mógłbyś wrzucić linka do strony o takich patentach?
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko
niewiele o tym jest, na reviewcenter jest jeden tylko opis. Meksykańska firma Cabanas: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Chciałbym taką 8) .

Pozdrawiam
  • 0

budo_hawk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko
XX napisał cyt. "Słyszałem, że w czasach Napoleona zbudowano silną wiatrówkę z magazynkiem na 20 kul, zdolną ubić dzika ze 150 metów...."
Może się czepiam , ale gdzie takie nowinki zapodają??? Z wiatrówką na dziki w czasach Napoleona :)
Jeśli interesuje Cie temat wiatrówek, proponuje tu troche poszukać [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Wiatrówka jest dobra na wszystko
Ech, koledzy drodzy. W XIX wielu rzeczywiście istniały pomysły uzbrajania wojska w broń pneumatyczną, poniekąd o solidnej sile rażenia, chociaż raczej przeciw Napoleonowi niż u niego:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Z wikipedii:
The Austrian 1780 model was named "Windbüchse" (literally "wind rifle") in German. The guns were developed by the gunsmith Bartholomeo Girandoni (1744-1799), and are occasionally called "Girandoni air guns" in literature (the name is occasionally spelled "Girandony"). The Windbüchse was about 4 ft (1.2 m) long and weighed 10 pounds (4.5 kg), which was about the same size and mass as a conventional musket of the time. The reservoir was a removable, club-shaped butt; the gun was recharged by replacing the exhausted reservoir with a new one. The Windbüchse carried twenty lead balls of .52 inch caliber (13mm) in a tubular magazine. It could shoot one magazine in about thirty seconds, which was a fearsome rate of fire compared to the slow-loading muzzle loaders of the period. A shot from this gun could penetrate a one-inch wooden board at a 100 paces. The effect is roughly equal to that of a modern 9 mm or .45 inch pistol.

Tak na dobry początek. Wiatrówki Ghiradoniego miały w magazynku 20 pocisków, z szybkostrzelnoscią do 15 strzałów na minutę. Pozdrawiam
Gwyn
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024