Skocz do zawartości


Zdjęcie

walka kijem Wawa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

walka kijem Wawa
Respect wojownicy Smile

Chciałbym postukać się z kimś na kije Very Happy od 110cm do 2 m. Tak naprawdę to złożyć jakiś prosty koncept. Ale nie oglądając obrazków w starych książkach, tylko w praktyce. Proste pomysły i sprawdzamy w semi sparingu czy działa. (nie chce mi się ćwiczyć wiele lat i uczyć często niepotrzebnych sztywnych reguł albo historycznych ciekawostek)

Mam spore doświadczenie w nożu i pałce, no niby się nie przyda w walce dłuższą bronia (ale kto wie?)


Jeśli taka grupa jest w Wawie to z chęcią się przyłączę


Szukam chętnych osób do treningu i podpowiedzi dotyczących ochraniaczy.(Te do kendo trochę drogie Laughing )

Czy znacie różnice pomięczy men, maską szermierczą i amez? Inaczej może ktoś próbował tych (i innych) i ma juz wyrobione zdanie
Smile

ps. w tej treści posty zamieściłem też na "kung fu i walce mieczem (to drugie chyba nie w nalepszym miejscu :?
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
NO wiec i ja sie dolacze chetnie o ile jest takie cos zorganizowane - i o ile dziadkowie mile widziani beda :) .
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
nie wiem jak reszta ochraniaczy ale te od Kendo sie nie nadaja do treningu walki kijem. skąd wiem?
bo kendo wymyslili japończycy, jodo czyli walke 128 cm kijem tez, sprzet do kendo mają najlepszy na świecie a i tak uznali ze walki jo w tym sprzecie są zbyt niebezpieczne i w jodo nie ma sparingow tak charakterystycznych dla kendo, naginaty czy walk wręcz.
maska szermiercza jest chyba jeszcze słabsza.
tak wiec chyba musze życzyć szczęscia bo może być potrzebne.
  • 0

budo_dzey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2486 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z grzbietu wielblada
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa

tak wiec chyba musze życzyć szczęscia bo może być potrzebne.


raczej dobrych masci przeciwbolowych ;)
a tak serio - kwestia ilosci gabki na sobie albo na kiju.. i wszystko sie da :)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Dzięks Michał N za rzeczowe info.

Jak myslisz, do soft sparingów szermiercza maska wystarczy?
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Witka. Korzystamy z masek szermierczych do sparów drewnianymi mieczami europejskimi. Wnioski- da się, bo na bezrybiu i rak ryba. Zabezpieczamy też sam sztych broni małą, stosunkowo twardą pacynką z mikrogumy- pchnięcia już nie łamią żeber od razu, chociaż ja włoży się w pchnięcie masę ciała to się żebra gną troszkę :) Pacynka jest twardawa, żeby twardy materiał pod spodem nie był wyczuwalny.

Maski mają kilka podstawowych wad-słabo chronią szyję i boki oraz tył głowy. Pchnięcia drewnem da się przeżyć, chociaż też trochę nos się od siatki rysuje. Słyszałem o (przerabianych z szermierczych?) maskach wojskowych do ćwiczeń bagnetowych- mają wzmocnioną konstrukcję osłony twarzy i reszty głowy, są wieksze i mocno podpikowane pod spodem. Z doświadczenia wiem, że nawet lekkie podpikowanie znacznie zwiększa komfort użytkowania i bezpieczeństwo w przypadku uderzeń.

W gruncie rzeczy mamy podobny problem. Realizm sparringu jest hamowany przez zasady BHP. Poszukiwania złotego środka trwają- póki co stosujemy dwa rodzaje symulatorów- broń drewniana zapuntowana mikrogumą plus maski plus ochraniacze przedramion z rękawicami plus ew. kurty pikowane i osłony stawów ze skóry utwardzanej od sparów oraz stalowa broń tępa do ćwiczenia wyczucia broni, płynności, rzeźbienia technik itp. Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Suuuper, dzięki.
Pozdrawiamy rycerzy znad morza :D

A próbowaliście może hokejowych (tak mi jeden kumaty gość podpowiedział). Skoro są skonstruowane do przyjęcia strzału krążkiem albo kijem ...
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
z tego co widzialem to do hokeja maja kaski - szyja nie oslonieta wogole ale za to reszta bardzo dobrze... moze ten bramkarski? ten to ma zbroje..... tylko nie wiem jak z ruchliwoscia .... chociaz niektorzy z tych bramkarzy to łapią krążki których ja nie widzę w zwolnionych tempie więc może.....

w ramach burzy mózgów - moze ktos widzial czy ten stroj ktory maja pozoranci do treningu psów obronnych by sie nie nadał.... albo to co na szkoleniach samoobrony maja ci sami pozoranci... tam zdaje sie z osłoną czapki i gardła jest problem ale moze by cos połatał :)
bramkarski kask hokejowy, rekawice do kendo (kote), kurta pozoranta do psów, i troche ochraniaczy stawow od skaterow :) i hulaj dusza piekła nie ma :)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Ja kiedyś byłem agresorem do psów :D .
Faktycznie strój by się nadał Od strony bezpieczeństwa, tylko tamten poważnie ograniczał ruchy.

Faktiko, może tem bramkarsko-hokejowy :?: . Zabezpiecza ich i chyba nie powinien za bardzo ograniczać ruchliwości.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Z wlasnych doswiadczen - 20 kg kolczuga nie ogranicala mojej ruchliwosci na przestrzeni 5 minutowej walki - wiec ten bramkarski nie sadze by byl ciezszy ;)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Bo Ty jestes debeściak i Twoja mafia też jest debeściak :D

Ten strój do psów był bardziej sztywny niż ciężki. Np ruchy rąk w stawach barkowych i łokciowych były mocno ograniczone.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Sorki (dubel)

I dlatego chyba trzeba będzie przypatrzeć sie bramkarskiemu/hokejowemu
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Mogą być poważne problemy ze stabilnością i pracą nóg. Wiecie, te łyżwy... :) Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
No dobra :D ,

to sprecyzujemy. Bramkarsko/hokejowy bez łyżew :lol:

Jeśli chodzi o technikę to co sądzicie o mariażu podstawowych tez kendo i europejskiego dwuręczniaka? :D (w kiju 110 -130 cm)

Nie chodzi mi o zerznięcie żywcem wszystkich technik (niemozliwe chociażby z racji różnych konstrukcji - np ochrona na dłonie której w kiju brak :wink: ). Raczej o adaptację ideii.


Wiem, że to mało popularny pomysł ale chciałem poznać Wasze zdanie.
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
LIpa - techniki dwurecznego miecza sa dostosowane do ciezaru tegoz miecza - przy drewnie te techniki przy naszych szybkosciach sie nie sprawdzaja - jezeli juz to techniki kendo, jedynki, poltoraka - ale z modyfikacja do naszego poruszania sie a nie do okladania sie nimi w poldystansie .



POzdrawiam
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Wydaje się, że maz racje, wiekszość technik z dwuręcznego na kij podobnej długości to lipa :D

ale ... na treningu Army 2 z 3 technik które widziałem były dobre.

Oczywiście są problemy związane z różnicy w konstrukcji i masie. Nie trzeba pokonywać tak dużej bezwładności w kiju, nie ma ochrony dłoni ani ostrza. Dlatego myslę o skopiowaniu części technik i może el. strategii.

Tak, że lipa lipą ale 2 techniki były super.

Zrszta domyslam się że w kendo nie ma za dużo różnych technik. Mam nadzieję, że jest kilka a cała reszta to esencja walki: timing, zwody itd. :D
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Poważniejsze adaptacje poczyniono w XVIw z miecza na kij. Wyjściem był system Liechtenauera. Ataki pchnięciami na głowę i klatkę (splot), uderzenia na głowę, szyję i przedramiona to rzeczy dość uniwersalne. Plus czucie nacisku, tak mocno tam podkreślane. Techniki- różnie to widzę, bo i na XVI się nie znam za bardzo, więc nie wiem co tam wykombinowali. Na krótszy kij transpozycja łatwiejsza, na długi trudniejsza. No i, jak wiadomo kij ma dwa końce :)
Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Gwyn,
czyli jest jakiś europejski system walki kijem na podstawie Liechtenauera?
  • 0

budo_gwyn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 825 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Meyer. Ma w ofercie kije, cepy, halabardy, sierpy i inne cuda chłoporobotnicze. Oczywiście po długim mieczu, rapierze sieczno-kolnym, sztylecie i innej klasyce. Koledzy z ARMA Fechtschule Poznań uprawiają te rozrywki. Pozdrawiam
Gwyn
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: walka kijem Wawa
Bartek z Army tego nie prowadzi w Wawie :( ,

Mówił mi o innych broniach.

Ale spoko, nie ma co się uzalać i pierdolić po próżnicy. Trzeba ćwiczyć :D

Zacząłem od wczoraj :D . Są rzeczy uniwersalne jak dojście, flasch, powtarzalność ruchu i moc uderzenia (siła/szybkość) :) .

Mogę ćwiczyć powyższe niezależnie od rozwiązań technicznych :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024