Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiany ITF?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_coss
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bytom

Napisano Ponad rok temu

Zmiany ITF?
ze 2 tygodnie temu nasz trener wrócił z seminarium jakiegoś i stwierdził, że w ramach systematyzowania techniki w Jedynej Słusznej Federacji :wink: zaszły pewne zmiany i np. niunja so stoi się teraz na niemal prostych nogach, z gardą opuszczoną aż do splotu słonecznego. smutno mi się z miejsca zrobiło, bo lubiłem tamtą starą niunja, a w nowej wyglądam jak pijany, prowincjonalny irlandzki bokser :?
czy ktoś z was orientuje się, jakiemu jeszcze "tuningowi" poddano TKD ITF?
z góry dziękuję tym którzy będą w stanie podzielić się wiedzą.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Hmmm. Chyba w Encyklopedii ta pozycja jest dość dokładnie opisana... ale ja na tego typu seminariach nie bywam i nie jestem zorientowany.

Zresztą spodziewam się, że za parę lat przy trzech, albo nawet czterech ITF-ach będziemy mieli tyleż "stuningowanych" wersji TKD ITF...

Gizmo
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Pozycja nie zmieniła się, ustawienie rąk też nie. W nunja so palmok daebi maki jedna ręka zawsze była na wyskości sploru. Ciekaw jestem jak do tej pory to robiliście.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Pozycja nie zmieniła się, ustawienie rąk też nie. W nunja so palmok daebi maki jedna ręka zawsze była na wyskości sploru. Ciekaw jestem jak do tej pory to robiliście.
  • 0

budo_deejay
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
a czy cokolwiek się zmieniło NA PEWNO?
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
cały czas się zmienia, a właściwie trenerzy uaktualniają swoją wiedzę. jak zauważyłem to prawdziwe zmiany to takie cholerne niuanse niedostrzegalne dla niejednego.
zanim nauczysz się robić coś poprawnie już okazuje się że jest inaczej :wink:

kyan
(ostatnio trochę nie na bierząco...)
  • 0

budo_deejay
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
to fakt, ale glowne zmiany sa w ukladach
jak sie jezdzilo na centralne zgrupowania to zawsze sie bylo na bierzaco... pamietam do tej pory kontrowersje dot fali jak sie rozpoczyna yul-gok, co smieszniejsze sedziowie na zawodach nie są z tym na bierząco
  • 0

budo_rip_dorey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POZNAN

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Wogóle nie rozumiem w czym problem i tak każdy mistrz ma swoją własną wizję technik. Poznałem już w życiu nie jednego mistrza i muszę wam powiedzieć, że każdy inaczej kopał, robił inaczej poomse i używał innych nazw, oraz miał logiczne wyjaśnienie dlaczego tak a nie inaczej. Dlatego wydaje mi się, ze powinniście to chrzanić i wykonywać te ćwiczenia w jak najbardziej według was efektywny sposób, albo znać wszystkie sposoby i na egzaminie robić wszystko pod danego mistrza...
  • 0

budo_tigeru
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Z tego co wiem po ostatnim seminarium zmieniło się parę rzeczy. M.in. wydech przy fali długiej, chwyt w układach (przynajmniej uczniowskich) tam gdzie był na barki jest teraz na głowę, itp niuanse. Ale co do nunja sogi 8O pierwsze słyszę o zmianach 8O

PS. Rip Dorey my tu o ITFie mówimy. Interpretacja Poomse (WTF) nas nie interesuje.
  • 0

budo_yyy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Jeżeli ktos do tej pory robił niezgodnie z encyklopedią to dla niego sie zmieniło. A jeśli robił tak, jak tam jest napisane, to nic się nie zmieniło.
  • 0

budo_nechrist
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2092 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
slyszalem, ze w ukladach po kopnieciach ma byc wyrazna fala (na postawionej nodze) i dopiero z tej fali kolejna technika (blok czy uderzenie). czyli np. blok-apchagi-fala-jirugi.
  • 0

budo_deejay
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?

Wogóle nie rozumiem w czym problem i tak każdy mistrz ma swoją własną wizję technik. Poznałem już w życiu nie jednego mistrza i muszę wam powiedzieć, że każdy inaczej kopał, robił inaczej poomse i używał innych nazw, oraz miał logiczne wyjaśnienie dlaczego tak a nie inaczej. Dlatego wydaje mi się, ze powinniście to chrzanić i wykonywać te ćwiczenia w jak najbardziej według was efektywny sposób, albo znać wszystkie sposoby i na egzaminie robić wszystko pod danego mistrza...

widzisz, nie wiem jak to wygląda w WTF, ale w ITF jadąc na obóz miałem jednego idola/guru/mentora/nauczyciela/mistrza jeśli chodzi o kwestię układów i nie miałem wątpliwości że zawsze ma rację, mistrz świata i Europy w układach 4-danów coś jednak znaczy;)

co do kopnięć... technicznie to jedna sprawa, natomiast jeśli chodzi o kopnięcia w walkach to robiłem tak żeby było wygodnie skutecznie i szybko

slyszalem, ze w ukladach po kopnieciach ma byc wyrazna fala (na postawionej nodze) i dopiero z tej fali kolejna technika (blok czy uderzenie). czyli np. blok-apchagi-fala-jirugi.

hm, wg mnie tak było jak jeszcze byłem na bierząco, przynajmniej wydaje mi się że Jarek Suska tak robił na obozach... a to było ze 3 lata temu
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Tego wczesniej nie bylo i mi sie to stanowczo nie podoba, nie tylko mi zreszta. Nie jestem na tyle kompetentny aby oceniac mistrzow z komisji technicznej czy jak to sie nazywa. Jednak uwazam, ze wprowadzanie jakichs tam zmian aby pokazac, ze jednak cos sie robi nie ma moim zdaniem zadnego sensu.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Picachu, jak był Generał też były zmiany. To co teraz robisz to coś innego niż 20 lat temu.
  • 0

budo_deejay
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?

Nie jestem na tyle kompetentny aby oceniac mistrzow z komisji technicznej czy jak to sie nazywa.

daleko mi do oceny "mistrzow z komisji technicznej" ale przeciez zeby sedziowac w regionie wystarczy miec 16 lat i 1 kup + oczywiscie kurs sedziowski o ile sie nie myle...
chodzilo mi raczej o kwestie obiektywnej oceny ukladow, kazdy tak naprawde ma swoja koncepcje, czesto jest to zwiazane z regionem z ktorego pochodzi... ocena układów na zawodach to jest jak z jazdą figurową na lodzie - co się komu podoba. pamiętam jak na zawodach podszedł do mnie sędzia z xxx i powiedział że w sumie ok, ale żebym robił coś inaczej bo tak się powinno robić, podczas gdy mój trener twierdził co innego a i ja z obozu pamiętałem co innego

Tego wczesniej nie bylo i mi sie to stanowczo nie podoba, nie tylko mi zreszta

nie będę się kłócił, mnie uczyli żeby np po yop-chagi w whon-yo wykonywac blok tak, jakby to byl kolejny ruch - czyli z falą, przy każdym innym kopnięciu też, jedyne co mi na szybko przychodzi do głowy to w choong-moo moment kiedy są dwa yop po sobie, ale zwróć uwagę że po drugim też się odwracasz, robisz falę i dopiero blok... o ile dobrze zrozumiałem falę o której pisał nechrist.

Jeżeli ktos do tej pory robił niezgodnie z encyklopedią to dla niego sie zmieniło. A jeśli robił tak, jak tam jest napisane, to nic się nie zmieniło.

też mam takie wrażenie, pamiętam gadki o układach na obozach(stwierdzenie że koncepcja układów zależy od regionu nie jest mojego autorstwa, ja się z tym stwierdzeniem jedynie zgadzam) bo się tym trochę interesowałem, po prostu lubiłem układy i na każdym obozie sie ustawiałem w kolejce do nauki układów na konsultacjach(o ile nie było w tym czasie treningu na matach ;) )

pozdrawiam
  • 0

budo_yyy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Co do Komisji Technicznej ITF - wyraźnie zaznaczyli, że ich rola polega na wprowadzeniu jednego standardu wykonywania układów na całym świecie. Aby nie było żadnych różnic i interpretacji w poszczególnych rejonach świata. Stąd niektórym może wydawać się, że robią jakieś zmiany. Mistrz Marano wyraźnie zaznaczył - robimy tak, jak jest napisane w encyklopedii, musieliśmy jedynie ustalić sposób wykonywania techniki w przypadkach, kiedy encyklopedia nic o tym nie mówi.
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Niewątpliwie mają szczytny cel, ale jeszcze przez peewnien czas będzie bałagan chociażby z sędziowaniem układów na zawodach szczególnie tej niższej rangi.
yYy też czytałeś ten wywiad z Mistrzem Marano?
Fala po kopach jest dziwna, może dlatego że uczyłem się dotąd inaczej ale chyba dosyć logiczna.
deejay układy Suski to osobny temat ( jego technika poklon ):)
  • 0

budo_deejay
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 444 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?

będzie bałagan chociażby z sędziowaniem układów na zawodach szczególnie tej niższej rangi.

imho byl juz wczesniej, naprawdę niektóre regiony miały inną koncepcję niż Lublin/Lubartów i okolice... jak jeszcze jezdzilem na zawody, teraz jest szansa ze zacznie sie porzadek

deejay układy Suski to osobny temat ( jego technika poklon ):)

wiec zawsze mozna sie odwolac do takiego wlasnie wzoru ;)
  • 0

budo_kyan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
tylko nie każdy ma do niego dostęp deejay (głównie lublin i lubartów)

najgorsze, że ledwie nauczyłem się coś robić w miare "poprawnie" to już okazuje się, że robi się to inaczej :)

ale dobrze, że to wszystko się systematyzuje
  • 0

budo_yyy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 98 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zmiany ITF?
Nie czytałem wywiadu z Marano tylko byłem na seminarium i słyszałem wyraźnie jak to mówił.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024