Skocz do zawartości


Zdjęcie

Filmy,filmiki, pokazy


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
2382 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Smailu, nie rób wstydu!

oj tam oj tam, a po co mam to forum :)
książkę Shiody mam nawet na półce, ale chyba nigdy nie przejrzałem a to z powodu że jak do tej pory nie podobało mi się to co widziałem w temacie Yoshinkanu, z samym Shiodą włącznie, po prostu tak mam i już :-)
no i z drugiej strony szczerze mówiąc nie czuje wstydu z powodu iż nie znam nazw z innych szkół aikido, z którymi nic wspólnego nie miałem nigdy...
Akahige, mam zawalona głowę "milionem" nazw form, technik itp. ze szkół miecza i wszelkiej innej maści SW które trenowałem lub trenuję, że wybacz że nie wiem co to "mochi" :-)

ale ze względu na planowany wspólny staż, obiecuję poprawę i się douczę w niedługim czasie :-)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Skretowkom mowimy stanowcze NIE!

Szczepan, czyli np kotegaeshi i sankyo też nie robisz?
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

oj bo to sie tak konczy jak sie czeka niewiadomo na co :-)
trzeba klepac zanim zakreci :-)


Tylko ż ja nienawidzę klepać... (jakkolwiek to dwuznacznie nie brzmi :) )

Kiod, a co to te mochi jest?

jak już wiesz, to oznacza "uchwyt" tak mi się wydaje. Zresztą nieważne czy się zna nazwę ataku, ale czy umie się na niego odpowiedzieć.

Kiod, bardzo mi przykro. Mam nadzieje ze wyzdrowiejesz w miare szybko.
Zaskakujace jest tylko ze tak doswiadczony czlowiek jak ty, pozwala na robienie skretowek, nawet w MMA maja to zakazane...

Dzięki za dobre słowo Szczepan. W sumie to zawsze jest rozmowa przed "bez skretówek i balachy (jak kto woli jap. jujigatamy) na kolano", ale potem krew uderza do głowy. Ja zapinałem kumplowi tatarova, on nie miał co robić, a że taki świr jak ja, zaczął skręcać kolano na zewnątrz. Ja zamiast posłuchać rozsądku i odklepać, posłuchałem głosu tej zasranej ambicji, która mi mówiła że wytrzymam jeszcze trochę... i poszło kolano... Nie ukrywam że zachowałem się jak idiota, bo jakbym widział jako osoba 3 taką akcję to od razu bym ją przerwał, a że byłem uczestnikiem... Jak to się mówi, nie przegrywa jedynie ten, kto nigdy nie walczy. Jeżeli Bóg da i uda mi się w miarę wyleczyć kolano, to pozostanę już chyba tylko przy walce w stójce. Mistrzem świata i tak nie będę, a szkoda zdrowia. takie mnie myśli ostatnio nachodzą ;]
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Wybaczcie moją ignorancję ale czemu ma to to służyć?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]!

w opisie że Ki Aikido - może @gość coś podpowiesz? ;)
Całkiem serio pytam, z ciekawosci.
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Szczepan, czyli np kotegaeshi i sankyo też nie robisz?

Ja pierdzielę, Smailu litości! ;-)
Kotegaeshi i sankyo to nie są skrętówki ( pod względem anatomicznym ). Skrętówka, to dźwignia skretna na kolano za pośrednictwem dźwigni na staw skokowy. Każdy, kto tylko trochę się otarł o grappling wie o tym. Gdzie Ty chodzisz na to BJJ?

Zresztą nieważne czy się zna nazwę ataku, ale czy umie się na niego odpowiedzieć.

Kiodzie drogi,
Ale to kolosalna bzdura jest! Znajomość nazw działań ( czyli wszelkich technik ) ma fundamentalne znaczenia dla procesu ich przyswajania. Inaczej mówiąc, to czy znasz nazwę techniki, czy nie, przekłada się bezpośrednio na umiejętność zastosowania jej. Ma to związek z tzw. postrzeganiem znaczeniowo-czynnościowym, które jest elementem nawyku czuciowo-ruchowego. Pisałem już o tym obszerne posty.
Zresztą, najlepszym dowodem na to jest przykład z nieznajomością tego "mochi" przez Smaila.

Wybaczcie moją ignorancję ale czemu ma to to służyć?

Jak to czemu? Nabijaniu kabzy kolejnemu sekciarzowi/manipulatorowi przez stado kretynów! :evil:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

...czemu ma to to służyć?.


jak to czemu :-) żeby się dzieci mogły wyspać, jednemu nawet prawie się udało :-)

w sumie mogą sobie śpiewać dzwonić itp, tylko po co mieczami machają do tego skoro "nie umią" :-)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Szczepan, czyli np kotegaeshi i sankyo też nie robisz?

Ja pierdzielę, Smailu litości! ;-)
Kotegaeshi i sankyo to nie są skrętówki ( pod względem anatomicznym ). Skrętówka, to dźwignia skretna na kolano za pośrednictwem dźwigni na staw skokowy. Każdy, kto tylko trochę się otarł o grappling wie o tym. Gdzie Ty chodzisz na to BJJ?


Akahige, litości że aż sparafrazuję klasyka :-)

"Skrętówka to dźwignia skrętna na łokieć za pośrednictwem dźwigni na nadgarstek. Każdy kto otarł się o aikido wie o tym. gdzie Ty na to aikido chodzisz?" :-) :-)

Zaraz Szczepan wydzieli temat na ten temat :-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Nie wydzieli, bo wie co to skrętówka. Oraz, co to w ogóle dźwignia jest.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Wybaczcie moją ignorancję ale czemu ma to to służyć?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]!

w opisie że Ki Aikido - może @gość coś podpowiesz? ;)
Całkiem serio pytam, z ciekawosci.

Ćwiczenie które pokazano na filmie to Soku Shin No Gyo (Misogi) stanowiące część zajęć w Ki Society. To połączenie ćwiczeń oddechowych z medytacją oraz intonacją głosową. Ich celem jest koordynacja ciała i umysłu na okoliczność wewnętrznego wzburzenia (the midst of chaos). Odbywają się nie za często.

W zasadzie każdy z uczestników powinien siedzieć w seiza i mieć w ręku suzu (dzwonek). Nie przypuszczam by towarzystwo tutaj interesowały szczegóły, ale jesli tak, to mogę napisać więcej.
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
@gość , poproszę.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Nie przypuszczam by towarzystwo tutaj interesowały szczegóły, ale jesli tak, to mogę napisać więcej.

ja się z przyjemnością dowiem więcej o tym misogi, ale nie będę podejmował dyskusji.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Nie wydzieli, bo wie co to skrętówka. Oraz, co to w ogóle dźwignia jest.


ha, wie, nie wie, kto to wie :-) ja np wiem, choć pewnie Ty się z tym nie zgadzasz :-) nie mniej, możesz przytoczyć definicję, to dowiem się więcej, niż wiem :-)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Kiodzie drogi,
Ale to kolosalna bzdura jest! Znajomość nazw działań ( czyli wszelkich technik ) ma fundamentalne znaczenia dla procesu ich przyswajania. Inaczej mówiąc, to czy znasz nazwę techniki, czy nie, przekłada się bezpośrednio na umiejętność zastosowania jej. Ma to związek z tzw. postrzeganiem znaczeniowo-czynnościowym, które jest elementem nawyku czuciowo-ruchowego. Pisałem już o tym obszerne posty.
Zresztą, najlepszym dowodem na to jest przykład z nieznajomością tego "mochi" przez Smaila.

Pisałeś o tym że mną między innymi ;-) i może faktycznie w mózgu zachodzą pewne procesy, które przy znajomości nazwy wpływają pozytywniej na wykonanie techniki.
Ale żadnej różnicy nie zrobi kiedy będąc nauczonym tej samej techniki, przy zastosowaniu identycznej metodyki treningowej np. jak Smail, ją wykonam, nazywając katate mochi nikkayo, a Smail katete dori nikyo ;-)
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
To ja zamieszam i się zapytam, na czym polega różnica pomiędzy "kontrolą" a "dźwignią" ze specjalistycznego punktu widzenia językowego związanego ze SW?
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

To ja zamieszam i się zapytam, na czym polega różnica pomiędzy "kontrolą" a "dźwignią" ze specjalistycznego punktu widzenia językowego związanego ze SW?

Nie mieszaj, tylko załóż nowy temat ( to ciekawe pytanie ). Tymczasem, zgodnie z nazwą tego tematu - ciekawy film z Rinjiro Shirata ( 1912 - 1993 ) poświęcony technikom aikido sprzed II wojny światowej. Shirata zaczął praktykę w Kobukan Dojo w 1931 roku, był bardzo silny i lubił się bić. Na pewno nie był "plastikowym samurajem":
Część 1:
Część 2: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Wybaczcie moją ignorancję ale czemu ma to to służyć?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]!

w opisie że Ki Aikido - może @gość coś podpowiesz? ;)
Całkiem serio pytam, z ciekawosci.

Ćwiczenie które pokazano na filmie to Soku Shin No Gyo (Misogi) stanowiące część zajęć w Ki Society. To połączenie ćwiczeń oddechowych z medytacją oraz intonacją głosową. Ich celem jest koordynacja ciała i umysłu na okoliczność wewnętrznego wzburzenia (the midst of chaos). Odbywają się nie za często.

W zasadzie każdy z uczestników powinien siedzieć w seiza i mieć w ręku suzu (dzwonek). Nie przypuszczam by towarzystwo tutaj interesowały szczegóły, ale jesli tak, to mogę napisać więcej.

Samo cwiczenie mi sie podoba, podobne do tych robionych przez mnichow w Tybecie. Z malym wyjatkiem, te machanie mieczami jest katastrofalne.
  • 0

budo_gosc(usunięty)
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

Samo cwiczenie mi sie podoba, podobne do tych robionych przez mnichow w Tybecie. Z malym wyjatkiem, te machanie mieczami jest katastrofalne.

Uwaga słuszna, tym bardziej, że w tych 'rytualnych' ćwiczeniach nie ma miejsca na boken. Zajęcia powinny się odbywać, jak wspomniałem w seiza (głęboki siad na kolanach), z suzu (dzwonkiem) w dłoni. Sam doświadczyłem niejednokrotnie, nie jest łatwo po dwudziestu minutach go utrzymać. Swojej sekcji na UCSB zafundowałem pierwszych 40 suzu.

Jeśli będzie oddźwięk na mój post, to może prośba do Szczepana, by jakoś wydzielił temat, bo warto. Chyba zacznę od pewnego wyjaśnienia sprawy, która rodzi mnóstwo nieporozumień wokół Shin Shin Toitsu, znaczy się Ki Society, króre zwyczajowo rozpoznawane jest jako Ki Aikido, nawet w ramach samej organizacji. Otóż, moi drodzy, to co się robi w dojo tej organizacji mało ma wspólnego z tym, co oferuje Aikikai, Tomiki czy Yoshinkai. Znaczy się, wbrew pozorom, nie uprawia się tam aikido. Nie twierdzi się, że aikido to sztuka walki, samobrony, rekreacja, czy też tego mix. W samej rzeczy chodzi o doskonalenienie wyżej wspomnianego japońskiego terminu, to jest, w polskim tłumaczeniu, 'koordynacji ciała i umysłu' na potrzeby dnia codziennego. To, że w oparciu o wybrane techniki aikido wynika z tego, że aikido było tym, co pan Koichi Tohei, twórca Ki Society, potrafił robić najlepiej. Równie dobrze bazą mógłby być to golf, baseball czy nawet szachy, jak stwierdził.

Temat który Was zainteresował jest nieźle opisany i wyjaśniony przez nieżyjącego już głównego instruktora Maui-Aikido-Ki-Society (Hawaje) pana Shinichi Suzuki (8 Dan), a skompilowany do formy podręcznika pt. 'Ki-Aikido on Maui - A Training Manual' (1995 - dostępnym na Amazon.com) przez jego następcę pana Christophera Curtisa (8 Dan).

Rozdział 8 to właśnie wstęp do Soku Shin No Gyo, treningu oddechu i umysłu, znanym jako Misogi. Zdaniem autora, to najważniejsze ćwiczenie uzupełniające podstawowego treningu. Przy wykonywaniu ćwiczenia wydobywana z siebie intonacja głosowa oraz dźwięk dzwonka muszą stanowić jedność. Powtarzana jest następująca sekwencja sylab i słów: TO HO KA MI E MI TA ME TO HO KAMI EMI TAME TOHOKAMI EMITAME. Ta sekwencja zmienia się trzykrotnie w określony sposób i przed każdą sylabą czy słowem dzwonek unoszony jest ponad głowę. Opuszczenie ręki musi być bardzo precyzyjne, by wydobyć jednolity dzwięk tonu. To wymaga niewiarygodnej koncentracji.

Znaczenie określonych sylab jest następujące: TO - igła, HO - włócznia, KAMI - lustro, EMI - piękno, TAME - kryształowa kula. Twój trening zmierza do celu jak włócznia, której ostrze to igła ... nigdy nie zbaczaj z drogi ... bacz na czystość przekazu ... stań się tym, czym objawia się piękno powierzchni kryształowej kuli ... i niech twój umysł pozostanie czysty jak lustro (ode mnie: to moje dowolne tłumaczenie wzniosłych myśli autora).

Takie zajęcia prowadzą zazwyczaj dwie osoby 'osa' i jego asystent 'kagura' którzy siedzą na przeciw grupy po lewej i prawej stronie. Złożoność tego ćwiczenia objawia się 7 następujących po sobie sekwencjach.
1. Osu dzwoni dwa razy.
2. wspólne kontrolowane oddychanie od 5 do 15 minut (wdech np. przez 15-30 sekund, i podobnie wydech).
3. Grupa powtarza sylaby, słowa i dzwoni przez od 15 do 30 minut.
4. Osu dzwoni dwa razy i wygłasza zdanie: "Harae Tamae, Kiyome Tamae."
5. Ki Medytacja przez od 5 do 10 minut. Ode mnie: należy sobie wyobrazić, że w naszym centrum, dwa palce poniżej pępka, zaczyna się napompowywać mikroskopijny balonik, który rozrasta się do nieskończoności, pozostawiając nas w swoim centrum. W pewnym momencie decydujemy się przerwać ten proces, co powoduje jego zmniejszanie się, ponownie do punktu naszego centrum. I od nowa balonik zaczyna rosnąć.
6. Kontrolowane oddychanie jak wyżej przez 5 minut.
7. Osa czyta "Norito", ale nie koniecznie. Ode mnie: To termin zapożyczony z religii Shinto, podobnie jak i cały rytuał tego ćwiczenia. Oznacza swego rodzaju modlitwę, i tu, rozpoczyna się sekwencją kilkudziesięciu konkretnych ale (jak przypuszczam) nie związanych ze sobą słów, w określonej intonacji. Potem następuje wygłoszenie 2 sekwencji: Toho Kami Emi Tamen (5 razy) i Harae Tamae Kiyome Tamae (1 raz). I po tym klaśnięcie obu rąk. I to nie koniec. Kończy Narito ponownie kilkudziesięcio słowowa sekwencja jak na początku.

Tego wprawdzie nie widać na filmie, bo uczestniczą w nim dzieci, ale wrażenie obserwatorów tego niecodziennego widowiska jest wstrząsające. Na corocznych tygodniowych seminariach w Japonii, Misogi należy do żelaznego repertuaru. Potem to już tylko w łaźni wylewanie kubła zimnej wody na głowę ku uciesze całego towarzystwa, dochodzącego do dwustu osób.

Teraz oczywiście padnie pod moim adresem pytanie: "Po co to, i na co?" Odpowiem szczerze: "Nie mam pojęcia." Jak ktoś zainicjuje, to biorę udział. Nikt jednak do niczego tu nie zmusza. Jako yudansha nigdy nie byłem zmuszany, czy nawet zachęcany do prowadzenia takich zajęć. Tyle, że nadgorliwców zawsze jest sporo, a ja, przyznam się bez bicia, wybrałem Shin Shin Toitsu, bo zajęcia są na Uniwersytecie, gdzie po treningu mogę wziąć prysznic. Inne dojo w moim mieście tego nie oferują.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy

... ja, przyznam się bez bicia, wybrałem Shin Shin Toitsu, bo zajęcia są na Uniwersytecie, gdzie po treningu mogę wziąć prysznic. Inne dojo w moim mieście tego nie oferują.


no i gadasz jak człowiek :-)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
Pieknie opisałeś to @gosciu , dziękuje.
Ja nie mam nic do powiedzenia na ten temat, bo się kompletnie na tym nie znam. ;)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Filmy,filmiki, pokazy
haha, na aikido też się nie znasz, a masz dużo do powiedzenia :-) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024