Skocz do zawartości


Zdjęcie

stal 1095


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_gazda
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

stal 1095
czesc.

pierwszy raz się odzywam choć forum śledzę od dłuższego czasu - jestem bierny, ale wierny ;)

jedno pytanie:

Ale czy to bezpieczne rozwiązanie 1095 węglówka i brak anodyzacji czy innej powłoki?Tak wiem to jest fajghter i nie rdzewieje konserwowany krwią wrogów...ale tak poważnie pytam-czy przy odrobinie uwagi poświecanej nożowi(wycieranie do sucha po robocie,gruntowne mycie raz na dzien i oliwka raz na jakis czas)można się nie obawiać korozji przy tej stali?Co np z cięciem jakichś wrednych rzeczyt jak np pnącza fasoli czy cytrynka tudzież inne kwasy?Bo słyszałem,że ta stal potrafi się w czasie rzeczywistym odbarwiać od tego...No i czy ta węglówka jak już nawet złapie to czy rdza bedzie powierzchniowa i jak ja wytre to bedzie ok,czy tez rdza bedzie wglebna i trzeba na noz chuchac i dmuchac?
PS kukri tez fajniutkie :)


w jednym z wątków został poruszony ten temat, ale nikt nie odpowiedział. Jest to dla mnie bardzo istotna sprawa, bo właśnie chcę kupić od kumpla nóż z 1095, ale bez pokrycia, który ma mi służyć do pracy w ogrodzie. Gdyby ktoś zechciał przybliżyć mi to zagadnienie bylbym zobowiązany.
  • 0

budo_borsoock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 563 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze złości

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
Nie wypowiem się bezpoślrednio odnośnie 1095 bo nie miałem noża z tej stali, ale jakiś czas temu do prac ogródkowych używałem Native III z VG10. Między innymi ścinałem nim spore ilości różnych roślin. Sok i miazga z łodyg pozostawione na ostrzu przez kilkadziesiąt minut, potrafiły spowodować powstanie ciemnych i trudnych do usunięcia plam nawet na powierzchni podobno mało rdzewnej VG10. Nie wiem, może jakieś wyjątkowa żrące zielsko mi powyrastało, ale na szczęście 440C nie potrafi ruszyć :) .
W świetle tych doświadczeń wydaje mi się, że 1095 bez pokrycia może nie być najlepszym wyborem do prac ogrodowych.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
Klinga z 1095 nawet powleczona wymaga konserwacji po użyciu. Do ogródka wolałbym jednak coś nierdzewnego.
  • 0

budo_gazda
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
a więc lepiej nie?
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
Nawet jeśli masz powłokę na głowni, to i tak pozostaje odsłonięta krawędź tnąca. A ta pod wpływem korozji nie tylko traci na estetyce ale też po prostu traci ostrość. Do utraty ostrości golenia niewiele trzeba..

Jako poręczny nóż do ogrodu lepiej coś nierdzewngo.

Pozdrawiam
Heimdall
  • 0

budo_gazda
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
tak... tylko co nierdzewnego o wytrzymalosci 1095 i w podobnej cenie mogę dostać? nóż do 4" przewidziany do ciężkiej harówki... szczerze mówiąc już szukałem i nic, jak na moje oko, nie znalazlem.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
Jeśli to ma być nóż do pracy, to po co się zastanawiasz nad jego wyglądem, czyli odbarwieniami itp? Po skończonej pracy wytrzyj do suchego, posmaruj byle jakim olejem i już. Nie zardzewieje na pewno, a do pracy "elegancki wygląd" nie jest niezbędny. A nic lepszego niż dobra węglówka (jaką jest 1095) tak się do pracy nie nadaje (oczywiście za tę cenę). Nie wiem więc skąd twoje rozterki?
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
Już wiesz wystarczajaco duzo.
Kupuj 1095, tylko po robocie pamiętaj o wytarciu do sucha, a jak potrzeba będzie to przetrzyj oliwką.
Będziesz miał dwie frajdy, praca węglówką to sama radocha, no i pilęgnowanie jego to też przydatne doświadczenie.
Czasem też używam swojego Pilota Camillusowego w ogrodzie ( bardzo go lubię) :wink:
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
Dodam jeszcze, ze tylko i wyłacznie do ogrodu to wystarczy nawet nierdzewka prosta np nóż typowo ogrodniczy. Myslę jednak, że masz na myśli nie wyłacznie ogród.
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
Dawno temu, gerlach robił noże ogrodnicze z węglówki.
To samo robi do dzisiaj firma Ontario.
Popatrz, czym robią w ogrodzie sąsiedzi.
Mój dziadek miał takiego Gerlacha. Po latach ja go odziedziczyłem.
Nóż tnie do dzisiaj, a jest starszy niż ja.
  • 0

budo_gazda
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095

Jeśli to ma być nóż do pracy, to po co się zastanawiasz nad jego wyglądem, czyli odbarwieniami itp? Po skończonej pracy wytrzyj do suchego, posmaruj byle jakim olejem i już. Nie zardzewieje na pewno, a do pracy "elegancki wygląd" nie jest niezbędny. A nic lepszego niż dobra węglówka (jaką jest 1095) tak się do pracy nie nadaje (oczywiście za tę cenę). Nie wiem więc skąd twoje rozterki?


no racja... tak sobie też na początku myślałem ;)

Dzięki wszystkim za wypowiedzi.
  • 0

budo_mts
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
Kubek, mój dziadek też tak samo, niestety nóż się nie zachował a ciął kije znakomicie.
Pamiętam, że po wieloletnim używaniu EDC ostrze było ciemne - ale nie zardzewiałe.
Mam wielką ochotę kupić sobie taki z sentymentu. : )

Gerlach nadal robi takie noże:
Nóż ogrodniczy składany - sierpak NK 394, dł. ostrza 65 mm, ostrze wykonane ze stali węglowej w gatunku N9E, okładki rękojeści z drewna. Cena - ok 15 zł : )
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
Dokładnie taki, w moim klinga ma mniejszą szerokość i większą krzywiznę, ale to pewnie jest efekt wieloletniego ostrzenia.
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
Ludzie nie przesadzajcie z tą nierdzewnością .Mam maczete 18"Ontario własnie z 1095 , zdjełem cała powłoke co wiecej wypaiskowałem ostrze i co. Rdzy jeszcze nigdy nie miałem, a maczety uzywam głownie do pracy w ogrodzie i pracach przydomowych jedynie co powstało to patyna , ale to tylko dodaje uroku.Jednyna konserwacja to po robocie przemyje pod bierzacą woda i wytre do sucha, olej roslinny akplikuje na ruski rok. Jutro zrobie foto to pokaze .

Jak do pracy w ogrodzie to jedynie weglówka lub narzedziówka
  • 0

budo_gazda
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
i to mi się podoba... dzięki
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: stal 1095
spoko
sporo używałem kiedyś kukri z tej węglówki a powłoke miało poobdzieraną sporo
myjesz, wycierasz i czymś tłustym pociągasz i tyle
ja ostatnio pryskam noże oliwką dla niemowląt w sprayu (kiedyś złapałem bo tylko to pod ręką było) i cholera zajebiste efekty ma, popsiukać przetrzeć i zero korozji
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024