Skocz do zawartości


Zdjęcie

Lustro na gotowym nożu - możliwe?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_mikop
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?

Molot,chyba se jaja robisz z kolegi,pyłem tlenku glinu może by i szło wypolerować stal ale o ile mnie nauczyciele nie skłamali to alu jest troszku od stali mieksiejsze ;-) )


Tlenek glinu jak najbardziej nadaje się do polerowania. Alumina (tlenek glinu 0,3 mikrona)
stosuje się z doskonałym skutkiem do polerowania zgładów metalograficznych, niektórych kamieni półszlachetnych, minerałów i innych. To nic innego jak korund o twardości 9 w skali Mohsa. Z syntetycznego elektrokorundu są tarcze do szlifowania metali, bardzo
dobre do szlifowania stali hartowanej ze względu na samoostrzenie i niepowodowanie "przypalen". Do polerowania stali, twardych metali dobry jest zielony tlenek chromu, są gotowe pasty, można też stosować proszek w postaci zawiesiny wodnej. Ma wadę że materiały porowate lub ze szczelinami zabarwia po wniknięciu skutecznie i trwale na zielono.
Tlenek glinu jest biały i tak drastycznie niie wnika. Pył aluminiowy do polerowania się nie stosuje.
  • 0

budo_kenzo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ślask

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Mikop,właśnie o to mi w poście chodziło,że tlenek glinu jak najbardziej,nie znałem tylko mozliwosci uzyskania go w posortowanych gradacjach.Sam kiedyś kupiłem trochę w Gliwicach z Instytutu Mat.Ogniotrwałych/produkują tam wiele fajnych rzeczy-np tygle do wytopu metalu z tlenku glinu,czy też znakomity materiał na izolację cieplną tzw watę glinokrzemianową/.
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?

Przybliż, wuju... Ile pasty na ile szlugów? 1:1? Tzn tubka pasty i ramka petów? Bo to by tak z dzień wcześniej trzeba zaplanować pozyskanie surowca :D

Dużo popiołu, mało pasty. Wbrew pozorom - nie robię sobie jaj. Baaardzo dawno temu bawiłem się w cudowanie ze srebrem - to był najlepszy sposób na polerkę (fakt, że w latach 80-tych to można było kupić wielkie g.... i trza sobie było radzić...
Tak najprościej - wizyta w pierwszym z brzegu poważnym zakładzie slusarskim, flaszka jako załącznik i dostaniesz po kawałku różnych past, tego się naprawdę niewiele zużywa!
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?

Tak najprościej - wizyta w pierwszym z brzegu poważnym zakładzie slusarskim, flaszka jako załącznik i dostaniesz po kawałku różnych past, tego się naprawdę niewiele zużywa!

No to zaraz się nam ślusarze rozpiją, jak wszyscy zaczniemy tą metodę stosować :D
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Nie opłacalne. Laska pasty polerskiej kosztowa cóś kołem 13pln. Do dostania w każdym w zasadzie sklepie z materiałami ściernymi. Na przykład w wawie na rogu Andersa i Anielewicza ( nie wiem, czy się nazwy ulic nie pozmieniały ostatnio ).
  • 0

budo_maslak666
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Jeżeli trzeba komuś tlenku glinu, tlenku chromu, czy innych tego typu odczynników to polecam [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] . Firma sprawdzona, można siem nawet targować :D , są rabaty dla stałych klientów.
  • 0

budo_maslak666
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Acha, zapomniałem, znalazłem w starej książce 'Chemia praktyczna' sposób na proszek polerski.

Równe ilości siarczanu żelaza i soli kuchennej utrzeć w moździerzu. Wsypać do garnka. Gotować aż przestanie lecieć para. Stopioną masę stosować po rozdrobnieniu. Uwaga, trzeba uważać, żeby nie przegrzać mieszaniny.

Proszek jest opisany 'jako znakomity'.

PS. Mam w tej książeczce masę przepisów na mieszanki do wytrawiania, odtłuszczania, zabezpieczania przed korozją, barwienia stali (i innych metali) na czarno i niebiesko. Gdyby ktoś potrzebował czegoś konkretnego - zgłoście się do mnie.
  • 0

budo_krokos
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Mam kumpla szklarza on do szlifowania szkła na gotowo używa tlenku cezu.Dostałem troche ale jeszcze nie wypróbowałem.
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Oj, ale stary temat...

A nóż - papierem 500 na korku zrobiłem zgróbnie i jakoś jest. Przy odrobinie szczęścia przestane na uczelni po 13h spędzać i go dopieszczę :D
  • 0

budo_mikop
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?

Mam kumpla szklarza on do szlifowania szkła na gotowo używa tlenku cezu.Dostałem troche ale jeszcze nie wypróbowałem.

To napewno jest tlenek ceru, nie cezu. Świetny do polerowania szkła, niektórych minerałów i kamieni półszlachetnych takich jak chalcedon, agat, kwarc dymny, ametyst, itp. Do metali nie jest dobry.
  • 0

budo_lionus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolica "Polski B"

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Witam!!!

Gdyby ktoś chciał się pobawić w testowanie (i podzielił się spostrzeżeniami ;) ) to mam różne rodzaje tlenków glinu oraz krzemu (stal w skali Mohsa to 5-6 do 6.5, kwarc, który jest tlenkiem krzemu to 7 więc powinien łagodnie polerować, o korundzie, będącym odmianą tlenku glinu pisał już Mikop) - w tej chwili nie powiem ile, ale z pewnością więcej niż 4. Najlepiej, gdyby to była osoba z Lublina, lub bywająca w Lublinie, ew. z Warszawy to jakoś można to podać.

Przepis maslaka666 może być nieco ryzykowny. Nie znam tej mieszaniny, ale sądząc ze składników może wydzielać się w trakcie jej przyrządzania kwas siarkowy (hydroliza siarczanu żelaza), który - jeśli dokładnie nie umyjemy ostrza - może spowodować szybszą korozję. Jednak jak już powiedziałem - nie znam, nie używałem i nie robiłem, może coś w tym jest, zalecam jednak ostrożność i dokładne umycie (co jest z resztą normą po polerowaniu czegokolwiek).

Pozdrawiam
G.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024