Skocz do zawartości


Zdjęcie

Lustro na gotowym nożu - możliwe?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Lubię nożyki Opinela, takie już moje zboczenie. Jest nimi jeden problem. Węglówka łapie osad bardzo szybko, zwłaszcza na powierzchniach z ryskami itp, a taką właśnie mają noże Opinela (No 8 drop-point konkretnie).

Tak więc mam ostrze dość przywoicie gładkie, dobrze ostre i cholernie niewygodne do zamocowania (od biedy umiem Opinelka rozmontować i zmontować, choć wolałbym tego uniknąć) i chcę mieć z niego lustro, lub tak blisko lustra jak tylko się da. Głółnie ze względów praktcznych.

I tu pytanie do doświadczonych nożorobów - czy, czym i jak.

Filc na tarczy (+pasta) w grę nie wchodzi, bo tarcza w tym co mam obraca się tylko w jedną stronę - czyli mógłbym nią zrobić tylko jedną płaszczyznę, próba zrobienia drugiej skończyłaby sie pocięciem filcu jeśli nie gorzej.

Jechanie tego ręcznie - jeśli rozbiorę nożyk, nie będę miał za co złapać. Jeśli nie rozbiorę, zapaskudzę drewno pastą...
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
jak to potniesz filc? trzymasz raz w prawej ręce raz w lewej, zawsze grzbietem do kierunku ruchu...
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?

jak to potniesz filc? trzymasz raz w prawej ręce raz w lewej, zawsze grzbietem do kierunku ruchu...

niby fakt. Problem w tym że ja na lewą łapę szczególnie zręczny nie jestem. Ale może by poszło.

Przy tarczy kwestia jak złapać (rozbierać czy nie) nadal jest aktualna, choć można przy samym drewnie użyć już tylko filcu... (i go trochę dużo zużyć bo szło będzie fatalnie, ale drewno zniszczyć żal)
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
pierzwszy swój nóż zroniony na lustro - odpolerowałem pumę - zrobiłem tak: rozebrałem i samo ostrze szlifowałem ręcznie papierem wodnym od gradacji 600 w górę. liźnięcie filcem na wiertarce (lewe i prawe obroty) było po to żebym mógł powiedzieć że "pastą polerowałem". spod papierka 2000 to śliczność wychodzi
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Pewnie i u mnie się tak skończy. A na część poruszającą się w drewnie plastik naklejany na ciepło - bo tam odczyścić z nalotu się nie da w razie czego. Gdybym jeszcze znalazł ten arkusz teflonu co mi go wcięło kiedyś, heh...
  • 0

budo_pkanoj
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Janów Lub

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Bawiłem się w lustro dremelpodobną maszynką , małe krążki filcu pasta polerska i jazda
Troche schodzi ze względu na : wielkośc ostrza i filcu,ale efekt jest.




pozdrawiam.
  • 0

budo_jelec
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
http://www.forum-kul...showtopic=77981

patrz mój post . obydwa na lustro zrobiłem z kawałka zaśniedziałej i brudnej stali


Filc - maszyna - pasta polerska , ok. 20 min stania przy maszynie i masz lustro .
  • 0

budo_wronx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 460 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
A ja z innej beczki - macie jakies konkretne zalecenia co do pasty polerskiej? Bo jak ostatnio spytalem w sklepie, to mi kobita polecila Tempo... hmm... ja sie tam nie znam, wiec wole spytac tutaj :)
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
pkanoj - zdobyć dremelka, zdobyć dremelka, zdobyć... :>

Jelec - mój problem nie w tym, jak zrobić lustro, tylko jak zrobić lustro na czymś co już jest ostre... (i zmontowane, ale rozmontowanie to mały pikuś) Oczywiście NIE chcę zrobić 2 rzeczy: rozwalić krawędzi tnącej ani pociąć sobie łap.

WRonX - dobre pytanie na wypadek gdyby papiery były za słabe...

Oryginalne ostrze ma barwę mniej więcej taką:
Dołączona grafika
Ja myślę o drop-poincie, ale to mała różnica i tylko w kształcie, nie w stali.

Jak widać jest gładkie, tylko się nie błyszczy :D

Myślicie że od jakiej gradacji zaczynać?
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Wziąłem swojego opinelka do łapki i klinga nie jest wcale gładka. Widać kierunek szlifu, a co więcej pod paznokciem czuje się nierówności. Nie doradzę, jak polerować przy rękojeści, oprucz tego, że ostrożnie. Również bym go nie rozbierał, bo nie wiem, jak został zmontowany i nie mam pewności czy potrafię powtórzyć ten proces.
Klingę polerował bym papierem ściernym w gradacjach od 500 do 800, następnie pasta szlifierska na wiertarce, gradacje 800 i 1200.
Wbrew pozorom, polerowanie jest dosyć drastycznym typem obróbki. Uważaj by nie przegrzać klingi.
  • 0

budo_kenzo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ślask

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Ja bym radził co innego,raz miałem podobny problem z wypolerowaniem na lustro detalu trwale już do broni przymocowanego-rada uzyskana od ślusarza narzędziowego-proszek diamentowy/zdobyłem za pośrednictwem ruskich handlarzy-niewielka próbówka proszku kosztowała mnie kilkadziesiąt złociszy ale starcza na bardzo długo/-proszku wziałem tyle co główka zapałki,do tego kawałek korka posmarowanego oliwą do maszyn precyzyjnych/bo nie za gęsty/,odrobina proszku na zwilżony oliwą korek i polerowanie ręczne,sam byłem zaskoczony tempem i jakością uzyskanej powierzchni-lustro.korek ma tą zaletę ze dopasuje się do powierzchni,a drobiny diamentowego proszku znakomicie się go trzymają,oliwa równocześnie smaruje polerowaną powierzchnię,zbiera pył metalu i tworzy warstwę utrzymującą proszek diamentowy.Jedynym problemem jest zdobycie w/w proszku-a i jeszcze jedno-ewentualne rysy na przedmiocie wyglądają po takiej polerce znacznie ładniej :-) :-) rzekłbym wyraziściej.
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
też bym proponował najpierw papierem wodnym 500 potem wyżej. a na końcu pasta polerska(temp jest w róznych wersjach lekko i mocno ścierna) a na końcu pasta i skóra.

Czytałem również że dobra jest tarcza polerska z flaneli. Birzesz wycinasz kwadraty z flaneli i składasz je tak aby zrobiła się z rogów gwiazdka na środku instalujesz ośke(skręcasz to na śróbie) wkręcasz to w wiertarke albo instalujesz na szlifierce. wiertarke instalujesz do stołu i dotykasz do czoła kręconcego się materiału(nie do boku terczy tylko tak jak przy szlifierce stacjonarnej). tylko wiem że trzeba usówać zaschniętą paste polerska bo robi rysy(najlepiej rurką )

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

przepraszam za jakość rysunku ale robiłem na szybko

wiem że taką tarczą można polerować aluminum i plastik oraz plexiglas
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Jeśli ktoś ma duuużo cierpliwości, to taki patent (kiedyś slużył do ostrzenia brzytwy :wink: )
- kawał sklejki (20 x 7 cm), na to 2 warstwy flaneli, na nią ircha (klejone na butaprenie).
Zielona pasta polerska i wio.
Ew. - pasta polerska a'la -wój - : najtańsza pasta do zębów bez fluoru oczywista (zawiera kredę) + popiół z papierosa. NIe pachnie najlepiej, ale właściwości poleskie ma zajebiste.
Tak naprawdę - wszystkie pasty polerskie to wosk + cóż. Cósiem jest np tlenek chromu etc...
Bardzo dobrze poleruje się też zmielonym na pył (młynek do kawy)... węglem drzewnym, wymiesnym z oliwą. Jeno syf przeokrutny powstaje dookoła, to się nadaje do blanków, bo każdą okładzinę zapapra równo.
Tyle mojej wiedzy w temacie.
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
z normalnej kredy szkolnej też się paste polerką robi. tylko trzeba ją rozpuścić we wodzie i zebrać odpowiedni osad(bo wapno tam też jest a ono rysuje powieszchnie)
teraz wyczytałem że do polerowania twardych materiałów stosuje się tlenek chromu(zielony proszek)ale czy to gdzies dostępne jest to nie wiem:/
JA bym wzioł najprostszą metode Papier(500-800)>drobniejszy papier>pasta polerska>polerowanie skórą

Aby nawet taki drobny papie ścierny jak 500 nie robił rys to trzeba go troszke przetrzeć o taki sam papier albo o osełke. I najlepiej wodny to wtedy nie odpadają ziarna i nie robią rys.
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Kubek - Wiem że ostrożnie :) Co do rozbierania i składania spowrotem, to nie pisałbym że umiem jakbym nie umiał. Kiedyś już na jednym t dla próby zrobiłem (ostrze złamane więc nie było żal). Trzeba trochę na siłę: rozszerzyć pierścień, przekręcić go "dalej niż do końca" i dobrać się do osi. [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] powinno być o skłaaniu.

Wiem że polerka to inwazyjna sprawa, dlatego tu zapytałem o rady. To nie radiator do kompa, który "zwaliłem, kupi ię nowy". Zresztą miedź na lustro łatwiej, miększa jest.

KENZO - primo, to nie jest coś co ja muszę... mogę się pobawić, zaś nie chcę wydawać na proszek więcej niż na klingę :P jak mogę wydać na drugą klingę :D No i im szybciej idzie, tym więcej materiału tracisz... na nożu, zwłaszcza blisko krawędzi tnącej... wątpię.

Sonny - sztuczkę z flanelą znam... ale diablo niewygodna przy rękojeści. Jeszcze bardziej jak się trzyma samą klingę - Opinelki są składane, więc nieostrego to tam za dużo nie wystaje.

-wój- - hie hie, z tą pastą do zębów to zdało egzamin na radiatorze, ale na nożu - za miękka na początek. Na koniec - czemu nie :D
  • 0

budo_molot
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Co do pyłu... Tak mi przyszło do głowy, może spróbować pyłu aluminiowego? Tani jest, dostępny w każdym sklepie dla piromanów, wróć, z farbami... I na tyle miękki i miałki, że raczej nie porobi nowych głębokich rys. No, ale nie próbowałem. I na pewno zapaprałby wszystko do czego by się dotknął.
  • 0

budo_kenzo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ślask

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
Molot,chyba se jaja robisz z kolegi,pyłem tlenku glinu może by i szło wypolerować stal ale o ile mnie nauczyciele nie skłamali to alu jest troszku od stali mieksiejsze ;-) )
  • 0

budo_kenzo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ślask

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
He He,tak juz do tematu past polerskich róznistych-w stareńkiej książce o złotnictwie przeczytałem właśnie o znakomitej paście polerskiej wykonywanej-UWAGA UWAGA-z GUANA białych psów wiedeńskich.Jak to gówno było takie ostre to pewnie te psy turkami były karmione/mieli pewnie zapasy z okresu odsieczy wiedeńskiej/
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?
No niestety - praw fizyki nie da się zmienić :)
Pasta polerska musi zawierać drobinki trwardsze od materiału polerowanego...
Bo inaczej to można by i gołą dupą trzeć... aż do skutku.
Gradacja past, to po prostu stopień rozdrobnienia ścierniwa...
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: Lustro na gotowym nożu - możliwe?

Ew. - pasta polerska a'la -wój - : najtańsza pasta do zębów bez fluoru oczywista (zawiera kredę) + popiół z papierosa. NIe pachnie najlepiej, ale właściwości poleskie ma zajebiste.
.


Przybliż, wuju... Ile pasty na ile szlugów? 1:1? Tzn tubka pasty i ramka petów? Bo to by tak z dzień wcześniej trzeba zaplanować pozyskanie surowca :D
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024