Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?

PS. Moze pare osob tez tak mysli i tez tak podchodzi do tematu, wiec nie laduj nas do wora, ktory nam uszyles piszac powyzsze.

Moze ty jestes taki, jak rowniez pare innych osob. Ale wystarczy pojechac na dowolny staz, gdzie beda ludzie cwiczacy rozne style aikido i popatrzec z boku ilu robi, czy usiluje robic to co pokazuje prowadzacy?
Jestescie po prostu wyjatkiem od reguly, chyba to przyznasz?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?

Miszczu, ale przecież sam o tym napisałeś :roll:
Twoje słowa: "W dodatku, na kazdym treningu, fizycznie kazdy sie utwierdza w superskutecznosci tego co robi, bo z czasem ma coraz mniej trudnosci w wykonywaniu technik."
A przecież wystarczyło by ze przyszedłby ktoś z innego stylu, ćwiczonego bardziej efektywnie, poskładał na sparingu jak czteroelementowe puzzle, i bańka mydlana by pękła.
Zgadza się?
W większości tego, co aikidocy piszą, jak sie wybije podwójne dno, siedzi ten przerażający chochlik. "Cześć, mam na imię skuteczność i zaraz kopnę cię w d.." TRZASK, spada zasłona milczenia i wszyscy poklepują sie po pleckach, co by wrócił uśmech na skwaszone twarze.
Zaczyna mnie to poważnie bawić.

Napisalem o tej skutecznosci z przekasem, ale to nie bylo oczywiscie centralnym punktem w argumentacyjnej dyskusji problemu :roll:

Glowny powod widze w tym co pisal kolega Nalesnik. Ale ze swego doswiadczenia wiem, ze to niezmiernie trudna sprawa. Zeby uczyc sie tak jak poczatkujacy, ktos z wieloletnim doswiadczeniem, musialby sie zachwycic czyms w innym stylu i bezkrytycznie zaczac to cwiczyc. Inaczej zawsze dziala podswiadome filtry, ktore skutecznie przesiewaja podawane informacje i automatycznie eliminuja wszystko co nie pasuje do naszego widzenia swiata. Zreszta ten proces nie ogranicza sie wylacznie do cwiczenia aikido.

Podam prosty przyklad na sobie: w ten weekend bedzie prowadzil w Montrealu staz slynny shihan z Kalifornii, Frank Doran. Moje uprzedzenia do kalifornijskiego podejscia do aikido sa tak silne, ze nawet nie mialem ochoty zeby pojsc obejrzec jak cwicza. Juz nie mowiac o placeniu 100 $ zeby osobiscie TO cwiczyc. :twisted:
Moze i faktycznie facet jest w porzadku, ale to co zobaczylem w interneckim video, skutecznie mnie do niego zniecheca. Jak masz pare lat doswiadczenia to rzucasz okiem i juz widac jak na patelni co ktos robi.....W dodatku ta opinia o new age aikido made in California :?

No jak tak uwarunkowany mam sie czegos nauczyc? A zareczam ci, ze jestem jak najbardziej otwarty na inne style(a propos! jedziemy 16 wrzesnia do NY na staz z Chiba sensei), ..................a mimo to....... :?
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?
Szczepan, ja to w pełni rozumiem. Jest dokładnie tak jak mówisz/ z małym wyjątkiem który opisze na końcu/, po cholerę ja miałbym sie zaczać uczyć innej szkoły? Pomijając wszystko inne, potrzebowałbym pewnie kilku lat żeby to co wlazło w krew i robi sie samo, zamienic na nowe, a potem jeszce kilku żeby nowe wlazło w krew. O wiele więcej zyskam trzymając się swojego podwórka, na całe szczęście jednego z najlepszych :twisted:
Nie chce Ci się jeździć na kalifornijskie aikido, a dlaczego? Jaki jest powód? Dlaczego oceniasz że Frank D. robi popelinę? Jakiego kryterium używasz?
Powiesz, że gośc błądzi, bo słabo kontroluje, bo ataki niemrawe, bo nice n gentle, bo - i tu wymienić można kupę rzeczy.
Czy to wyjątkowe, że oceniamy inne style po tym jak realizują poszczególne założenia systemu? I kiedy na pierwszy rzut oka widac że miotają sie jak dzieci we mgle i nic z tego nie będzie - czytaj nie działa to w ogóle, taki balecik - to skreślamy, bo właśnie szkoda czasu?
Rzecz jasna Ty nie powiesz, że to o skuteczność się rozchodzi, ale summa sumarum tak jest. Przecież chodzi o jak najlepsza kontrolę, najlepsze i najefektywniejsze techniki. Jeśli nie, to nie będzie mowy o budo, tylko o rekreacji ruchowej, kurna, aikido to nie fitness.
Ja pisząc o skuteczności, nie piszę o skuteczności aikido w klatce, tej nie ma i wcale mi to nie przeszkadza. Piszę o zawartości aikido w aikido. Chcę by techniki działały, dążę do perfekcyjnej kontroli uke, ale w ramach systemu /najwyżej czasem go naciągam, ale w granicach rozsądku 8) /.

Mały wyjątek: te dwa zdania nie wykluczają się. Drugie zawiera się w pierwszym. Jężeli kieruję sie racjonalnie i dażę do rozwoju w budo, to absolutnie nieuzasadnione będzie zaklapkowywanie się, wręcz przeciwnie. Takie zastanowienie sie nad róznicą może spowodowac lepsze zrozumienie swojego lub poszerzenie swojego. Może też dać informację czego i jak robic nie należy, czego nasi shihani unikają, co filtrują. Sam widzisz że znalazłes coś interesującego w nishio.

Randall (ogladając glejt na instruktora rekreacji ruchowej)
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?

irimi napisał:
Kazdy ma swoj rozum i cwiczy to co wg niego najlepsze dla niego samego.

Wazne by nim cos "innego" kategorycznie odrzuci, staral sie zrozumiec, otworzyc glowke, zastanowic, dlaczego oni tak to robia, dlaczego inaczej niz ja.
Szczepan napisal:
Widzisz te dwa zdania wyrazaja zupelnie przeciwna motywacje, wiec jedna osoba nie moze myslec i tak i tak.

Moze. Ja tak mysle i zadnej sprzecznosci w tym nie widze. Po prostu jadac na staz niczego nigdy nie odrzucam kategorycznie. Z prostej przyczyny, o ktorej za chwile.

Ale wystarczy pojechac na dowolny staz, gdzie beda ludzie cwiczacy rozne style aikido i popatrzec z boku ilu robi, czy usiluje robic to co pokazuje prowadzacy?

Tu niestety zgadzam sie. Pomijam nawyki techniczne, ale faktem jest ze czasem ludzie na macie robia cos kompletnie innego niz pokazywal sensei, co jest objawem ignorancji dla nauczyciela, brakiem szacunku i zwykla glupota. Teraz wyjasnie dlaczego tak nie robie: zaplacilem za staz ciezkie pieniadze. Koszt kazdego stazu to min 150 zl (treningi, dojazdy, papu, spanko itd.) liczac bardzo delikutasnie. Pojechalem na staz by sie uczyc. Zaplacilem za nauke czegos nowego, a nie po to by cwiczyc to co juz znam (niekoniecznie umiem) i co moge cwiczyc w swoim dojo, czy wynajmujac sale za duzo mniejsze pieniadze i cwiczac z kolegami z sekcji. Traktowac staz tylko jako dodatkowy trening "swego"? Z tego punktu widzenia cwiczenie na stazu po swojemu jest zwykla glupota. Szkoda zachodu. Po kiego diabla? Dlatego jadac na staz korzystam z mozliwosci nauki, podpatruje, staram sie zrozumiec dlaczego ilestam osob idzie droga inna niz moja. Hakama mi od tego z tylka nie spadla, panieny sie jakos chyba nie wpatruja, szacunek? - nie mnie oceniac. Rozwijam sie, ide do przodu, moze i powoli ale w kierunku, ktory rozumiem i przyjmuje jako swoj, przy okazji rozumiejac droge innych, cwiczacych czasem calkiem inaczej.
  • 0

budo_irimi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 931 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?
Heh, Szczepan! Mowisz, ze to co napisalem jest sprzeczne? Hu, hu!

Za to dostaniesz tytul "Sprzecznosc roku 2005" :

Moje uprzedzenia do kalifornijskiego podejscia do aikido sa tak silne, ze nawet nie mialem ochoty zeby pojsc obejrzec jak cwicza. Juz nie mowiac o placeniu 100 $ zeby osobiscie TO cwiczyc.

i

zareczam ci, ze jestem jak najbardziej otwarty na inne style


  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?
Nawiązujac do temetu głównego myśle, ze na początku jest możliwe ćwiczenie równoległe ale tylko przez krótki czas.
Później zaczną się kłopoty - wiem to bo sam to przechodziłem.
Łączenie - czesto rzeczy sprzecznych z załozenie oznacza stratę czasu.
A pozbyć sie starych nawyków to jest dopiero tragedia ale cytując ksiege przysłów himalajskich Szczepana: Co nas nie zabije to nas wzmocni... :)

Randall - pytasz po co ktoś ma się uczyć czegoś nowego.
A po to bo stare przestało mi odpowiadać, ktoś :wink: mnie przekonał do nowego - a najważniejsze że znalazłem w tym nowym możliwość rozwoju......
Dlatego ćwiczymy obydwaj aikido firmowany tym samym nazwiskiem :wink: , a Ty miałeś farta, ze zaczełeś od początku :wink:

Natomiast Szczepan nie sugeruj sie video, jak nie miałeś kontaktu fizycznego z Panem Doranem to idź i dopiero później oceniaj :wink: .

Pancer (oglądajacy z zamyśleniem swoją Yudanshe :wink: )
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?
był taki okres w życiu pmasz-a ,ze miałem boskie dofinansowanie z klubu i mogłem jeździć na dowolne staże. miałem wtedy 1-wsze kyu albo shodan i 24 lata chyba... Ćwiczylimy wtedy radosny mix ogólnie aikikaiowy
Pamiętam taki miesiąc - pojechaliśmy do Chorzowa, czy Katowic (nie pamiętam) na staz z Hosoda sensei - byliśmy sami spoza hosodowców. Sensei spędził kilka dobrych godzin na udowadnianiu nam ze jesteśmy do bani i ze absolutnie wszystko co robie jest do kitu.
tydzień później w Krakowie był staż z R. Stickles sensei - uczę ówczas Yamada sensei. byliśmy jedynymi pozayamadowcami. Zostaliśmy poproszeni o udział w pokazie a sensei powiedział ze reprezentujemy poziom soilidny bardzo. oczywiście robili absolutnie kosmicznie różnie wszystko....
teraz chce mi sie z tego śmiać, ale:
- po tak sprzecznych informacjach, w tym wieku i z tym doświadczeniem masz kompletny mętlik w głowie. absolutny. Trzeba nauczyciela i konsekwencji, trzeba wybrać. w jednym czasie można:
albo wykopać 4 płytkie dołki, albo 1 głęboką jamę....
tak sobie myśle i nie ma to nic do rzeczy z ocenianiem - nie ma systemów idealnych....
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?
[quote name="pmasz"].........- uczę ówczas Yamada sensei. ......quote]


8O 8O 8O 8O 8O 8O

WOW.... a w jakim stopniu był wtedy Yamada sensei?

:wink: :) :) :) :) :) :)

kurm (w nastroju czepliwym bo lekko zdenerwowany pierwszym dzniem w przedszkolu małej Oli)
  • 0

budo_renshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?

był taki okres w życiu pmasz-a ,ze miałem boskie dofinansowanie z klubu i mogłem jeździć na dowolne staże. miałem wtedy 1-wsze kyu albo shodan i 24 lata chyba... Ćwiczylimy wtedy radosny mix ogólnie aikikaiowy
Pamiętam taki miesiąc - pojechaliśmy do Chorzowa, czy Katowic (nie pamiętam) na staz z Hosoda sensei - byliśmy sami spoza hosodowców. Sensei spędził kilka dobrych godzin na udowadnianiu nam ze jesteśmy do bani i ze absolutnie wszystko co robie jest do kitu.....


Sensei Hosoda często w przypadku staży oglónopolskich stara się pokazać róznice pomiędzy stylem Nishio a innymi (zresztą sam Nishio robił to w identyczny sposóB) - może potraktowałeś to zbyt osobiście, z resztą jak widzę nie przekonał ciebie :) .

...tydzień później w Krakowie był staż z R. Stickles sensei - uczę ówczas Yamada sensei. byliśmy jedynymi pozayamadowcami. Zostaliśmy poproszeni o udział w pokazie a sensei powiedział ze reprezentujemy poziom soilidny bardzo. oczywiście robili absolutnie kosmicznie różnie wszystko....


Zdecydowanie lepszy marketnig :) :) :)
A tak na poważnie to myśle różnice w stylu Nishio a innymi są na tyle duże ze nie da się ćwiczyć ich równolegle. Można jeżdzić na inne staże, ale dla mnie jako ćwiczącego Nishio to potraktować je mogę tylko jako ciekawostkę - nie oceniam ich wartości tylko podkreślam róznice. Co do samego ćwiczenia z osobami z innych aikidów to ciekawe doświadczenie i doskonałe sprawdzenie własnych umiejętności.

teraz chce mi sie z tego śmiać, ale:
- po tak sprzecznych informacjach, w tym wieku i z tym doświadczeniem masz kompletny mętlik w głowie. absolutny. Trzeba nauczyciela i konsekwencji, trzeba wybrać. w jednym czasie można:
albo wykopać 4 płytkie dołki, albo 1 głęboką jamę....
tak sobie myśle i nie ma to nic do rzeczy z ocenianiem - nie ma systemów idealnych....


Całkowicie się z tym zgadzam, aczkolwiek odcieni szarości jest dużo i nasze wybory są powodowane nie tylko wartością systemu który wybraliśmy.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?
do Kurna - Stickles sensei uczeń Yamada sensei - nie ja uczę Yamada sensei... :oops:
  • 0

budo_kurm28
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław i okolice, ale bardziej okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?

do Kurna - Stickles sensei uczeń Yamada sensei - nie ja uczę Yamada sensei... :oops:



ajajajajaj.... ale ze mnie gapa..... :oops:


:wink: :) :) :) :)

(o ile to wogóle do mnie było... KURNA blaszka :wink: )

k.
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest mozliwe cwiczenie roznych styli aikido razem?

Randall - pytasz po co ktoś ma się uczyć czegoś nowego.
A po to bo stare przestało mi odpowiadać, ktoś :wink: mnie przekonał do nowego - a najważniejsze że znalazłem w tym nowym możliwość rozwoju......

Bo mnie się wydaje że to jest tak.
Wszystkie style aikido, to jednak aikido. A to oznacza, że style to tylko różne metody treningowe. Rózne metody treningowe oznaczają rózny zakres materiału, który uznawany jest za najważniejszy, oraz różną efektywność nauczania. Po pewnym czasie można dostrzec zarys "aikido samego w sobie", a wtedy samemu wybierać drogę, ocenić który system nauczania jest efektywniejszy i lepszy w osiąganiu celu.

Mnie się nie opłaca zmieniać systemu, bo widzę, że do zrobienia mam 10 razy tyle, co zrobiłem /z tego prostego wyliczenia mogę jasno postawić, że zycia mi nie starczy ;) /. Gdybym nie widział przed sobą nic, to prawdopodobnie zmieniłbym dyscyplinę.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024