Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wasza ulubiona stal ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?

...A jak byly ostre przed testem?

Były ostre

Pytanie jak, bo jak ja sie bawilem, to troche sie musialem nameczyc, zeby uzyskac podobna ostrosc, zeby moc porownywac wyniki.


Mam dokładnie takie same wątpliwości, zwłaszcza, że te noże były od przypadkowych ludzi. I tu nie chodzi nawet o to czy były tak samo OSTRE, ale czy krawędź tnąca była profesjonalnie naostrzona (likwidacja tzw. drutu/wire edge, wygładzenie..) i jaki był kąt.

Bo te "testy" noży z S30V, 154CM, 440C i "chińskiej 420" przeczą moim własnym doświadczeniom z nożami, które własnoręcznie ostrzyłem i używałem przez dłuższy czas. Natomiast pamiętam przypadek spieprzonej krawędzi tnącej z S30V którą zawstydził dobrze naostrzony Gerlach (a więc 420~440A)...i tak było prawdopodobnie z tą "chińską finką".

BTW - ktoś tu wcześniej pisał, że VG10 nie nadaje sie na duży fixed, jednocześnie zachwalając 440C. Tyle, że przy 59HRC VG10 ma lepszą udarność, co się zresztą sprawdza w praktyce przy dużych fixed Fallkniven'a. Stal ta jest po prostu droższa i mniej popularna niż 440C którą znają wszyscy od klkudziesięciu lat, zresztą o ile dobrze pamiętam VG10 obrabia się tylko w Japoni (zdaje się, że nawet nie wolno exportować jej w stanie surowym).
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Roselli i ruskie damaski, bułaty były specjalnie ostrzone do testów przez znanego mistrza, z tym że Roselli miał zero grind.
Reszta nożyków poprostu wyjęli z kieszeni obecni. Akurat większość uczestników znam osobiście, to pasjonaci i ludzie z branży, regularnie biorące udział w lokalnych spotkaniach amatorów noży, i ich osobiste EDC zawsze w doskonałym stanie pięknie naostrzone.
Skirmish Dmitriya kastomizowany - otwory na ostrzu wydremelowane.
W żadnym wypadku nie sugeruję szerszych wniosków z sobotnich wydażeń, noże różne, różnej długości, kształtów, o różnym przeznaczeniu, żadnych pomiarów nie przeprowadzano. Na jakość noża składa się wiele czynników, w cięciu różnych materiałów wyniki mogą być inne. Każdym nożem cięli póki nie przestał rozcinać, wszystko kręcili na video, fotogrofowali. Noży, produkcji obecnych knifemakerów w teście udziału nie brali.
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Aha, po cięciu liny było abussowanie różnych noży.
To jest wspomniany skirmish wbity w karoserję starego samochodu.
Dołączona grafika
Ucierpiał na tym mniej. niż na linie.
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Sorry, ale dla mnie zbyt dużo jest czynników względnych. Mysle, że aby takie wyniki były miarodajne to test musiałby byc zorganizowany tak aby ,, wszystkie noże miały równą szanse''. Takie jest moje zdanie :roll:
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Lepsze takie testy niż żadne. Śmieszny ten Skirmish
  • 0

budo_cahir
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?

Śmieszny ten Skirmish

Swietny! Pierwszy Skirmish, ktory mi sie podoba, wreszcie ktos sensownie zalatal te niepotrzebne i paskudne dziury.
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Zatkał byle czym.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_cahir
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Chodzi mi o pomysl, nie wykonanie :)
  • 0

budo_martinator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
154CM
bg-42 bardzo agresywnie tnie
D2
S30V (choc w GB byla moim zdaniem nieco za nisko zahartowana..)
INFI (choc tu przy cieciu krzaczorow cos sie lekko krawedz zawinela, musi przywalilem w kamury..:/)

Chcialbym poprobowac A2, M2..



Martinator
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024