Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wasza ulubiona stal ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
fixed: 440C
folder: D2
(moze tez byc na odwrot :) )
  • 0

budo_makato
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 996 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
S30V w każdym przypadku.
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
S30V & VG10 - cenię sobie ich wytrzymałość przy niemal pełnej nierdzewności i b.dobrym trzymaniu ostrza (zwłaszcza na dłuższych wypadach)
Natomiast do krótkodystansowego katowania ostrza wybrałbym oczywiście "rdzewną" wysokowęglówkę (prostą do rąbania, wysokostopową - D2, M2 - do cięcia)

BTW: Niestety nie miałem do czynienia z INFI :( :wink:
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Troche trudno odpowiedziec na tak postawione pytanie. Bo czego innego oczekuje się od dużego roboczego fixeda-rąbacza, a czego innego od trzycalowego fixed EDC czy necka. Folder garniturowy niekoniecznie musi wykonywać te same zadania co tactical czy fighter, prawda?

I tak jak uwielbiam 1095 czy SR-101 w nozach wyprawowych, to raczej ich nie widzę w eleganckich biurowcach czy kolekcjonerskich garniturakach, gdzie lepiej prezentuje i sprawdza się się laminowana ZDP-189 czy nawet taki damast od Devina Thomasa. Od necków, hideawayów czy kerambitów nie wymagam ponadnormatywnego trzymania ostrza a nierdzewności - 440Cczy AUS8 w zupełnosci wystarcza. Do kuchni nie wezmę D2 bo mi zardzewieje w zlewie. W multitoolu 154CM to mistrzostwo swiata. Nie wyobrażam sobie maczety z S30V ani Khukri z Talonitu.

Kurnia - wszystko zalezy od tego, do czego ma słuzyć konkretny nóż, kto go zrobił, hartował i kto go będzie używał.

Chyba nie mam ulubionej stali. :)
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Wiadomo, że genieralnie dla większych fixed bardziej odpowiednia węglówka, a na ryby, dla kuchni, lub miejskiego EDC stanless/semi-stanless. Więcej zależy nie od marki stali, tylko jej czystości, obróbki cieplnej i mechanicznej, odpowiedniego profila klingi, szlifow, kąta ostrzenia.
  • 0

budo_merowing
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wafka

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Nie jestem oryginalny :cry:
Na folder: S30V lub "ostatecznie" 154CM
Na fixed: A2 lub S30V
  • 0

budo_ever
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?

fixed: 440C


tak z ciekawosci - co takiego fajnego (oprocz nierdzewnosci i ceny) jest w 440C?
bo z moich (krotkich) doswiadczen wynika, ze ostrza za dobrze nie trzyma.
fakt - latwo sie ostrzy. ale jak dla mnie to jest po prostu takie minimum ponizej ktorego nie warto wychodzic. ale na pewno nie nazwal bym jej ulubiona stala i to na fixed;)
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
440C bywa bardzo różna. Boye Dendritic 440C - praktycznie nierdzewny bułat, lub kutą 440C od Buda Nealy do hiszpańskiej 440C porównywać trudno. Może zawierać 0,95 do 1,2 C. Od obróbki cieplnej i mechanicznej, struktury, wielkości ziarna, ligatury, czystości stali sporo zależy.
Na pewno dobra 440C lepsza na większy fixed niż dowolna CPM SXXV
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
wlasnie, z 440C mozna zrobic WSZYSTKO na bardzo wysokiem poziomie, fakt faktem obrobka ciepla is the king
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
INFI
s30v
  • 0

budo_jawor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 946 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza winkla

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Cynik, wiedziałem że INFI i S30V (i chyba nie tylko ja to wiem) :wink: .Co powiesz natomiast o ZDP-189 :?: :roll:
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
moje ulubione z tych, które używałem

ats-34/154cm albo s30v na folder
aus8/440c na fixed
VG10 na wszystko oprócz dużych fixed,

jakbym miał wybrać jedną na wszystki to ats-34

ale tak myślę że apetyt rośnie w miarę jedzenia i za parę lat mogłoby wyglądać tak

folder - cpm s90v, cpm 10v
fixed - cpm 3v, vasco wear, o-1, o-6

edyta:
no i bg-42 jeszcze bardzo chętnie
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
popracowałem już trochę Project 1 i.....
podtrzymuję to co pisałem wcześniej,ale
na folder S30V plus z tego co używałem to jeszcze bardzo pozytywnie wspominam ATS34 po obróbce u Bosa
fixed-440C(tutaj dobrze zrobiona klinga jest poprostu znakomita-wystarczy popatrzec na to co potrafią noże choćby od Georgea Tichbournea,a to wcale nie jakieś tam nie wiadomo jak drogie noże-wytrzymałe i krawedź trzymają długo)
i dopisuje A2 :) nie wiem jak by się sprawdziła ta stal bez powłoki,ale tak jak ja mam ją zaimplementowaną w nożu jest wymiatająca-bardzo wytrzymała,a krawedż trzyma ....... no długo trzyma i tyle ;) a i ostrzy sie równie ładnie jak 440C(no ale ja używam diamentów DMT :wink: )
INFI nie miałem okazji używać,tak jak BG42,S90V i laminatów więc pozostawiam temat otwarty
A byłbym zapomniał-na małe fixed-DAMAST OD TLIMA!!!!!!A może kiedyś sprawdzę jak się sprawuje w dużym fixed jego stal :)
Tnie agresywnie,ostrzy się jak by był z masła,a krawędź się nie wywija,ani nie wykrusza i trzyma ostrość baaardzo długo-ja bym ją porównał do dobrze obrobionej 154CM!!!!Zresztą niech się wypowiedzą inni użytkownicy jego ostrzy-parę osób by sie znalazło :wink:
No chyba,że to tylko ja mam takie pozytywne spostrzeżenia?Używałem modelu43
Pozdrawiam
adiblue
  • 0

budo_mapet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
s30v
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Testy porównawcze polecam. Siła perswazji reklamy producentów ołbrzymia. W ostatnią sobotę w jednej z moskiewskich kuzni zebrało się około 20 knifomanów dla kolejnej tury testowania różnych noży z przeróżnych stali. Całkiem objektywnego testu nie wyszło, bo geometrja noży nie identyczna, ale wrażenia z cięcia uczestników zaskoczyli.
Cięli linę manilską o grubości 1 cal (25,4 mm). Najtwardszymi zawodnikami zostały nóż myśliwski z Ultra High Carbon steel od H.Roselli i finka z bułatu nierdzewnego od L.Archangielskiego - po 60-70 cięciach grubej liny jeszcze ładnie cięli cienką gazetę. Gorzej wypadły damaski od Archangielskiego - nawet kuty nóż z 10000 warstw wysowęglowej stali - odpowiednika HITACHI AOGAMI 1 Blue Super Steel, który bił wszystkie rekordy w cięciu kartonu, na linie pokazał prawie dwukrotnie słabsze wyniki.
Później obecni wyjęli z kieszeni kto jakie noże miał, i spróbowali w cięciu tej samej liny.
GERBER The COVERT FOLDER 154CM - 15 cięć (ostrze pół ząbkowane)
Benchmade 710 ze 154 CM wysiadł po dwunastym cięciu. Wszyscy zszokowani. Po tej stali spodziewali się więcej.
Benchmade 630 Skirmish S30V zakupiony w NG - 10 przecięć. Wykrószyła się krawędź tnąca. Rozterka.
Benchmade 805 z amerykańskiej 440C - 25 przecięć!
Benchmade Gamer z tajwańskiej 440C - 12.
Cold Steel Skimitar AUSW-8 - 7 przecięć.
Chińska finka ze stali 420 - 20 precięć. (może przekalona, lub ciut dłuższa KT zagrała, tego nikt nie oczekiwał) Po linie wesolo szynkowała gazetę.
Kto czyta po rosyjsku, klikajcie.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Naprawde ciekawe.

A jak byly ostre przed testem?

Aha, полусеррейтор - to od serrations?
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?

...A jak byly ostre przed testem?

Były ostre

Aha, полусеррейтор - to od serrations?


Owszem, pól serrations
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?

...A jak byly ostre przed testem?

Były ostre


Pytanie jak, bo jak ja sie bawilem, to troche sie musialem nameczyc, zeby uzyskac podobna ostrosc, zeby moc porownywac wyniki.

Poza tym:

Посмотрел фотографии Муана...

Честно говоря тестировался как я понима рез деревяшки, на которой канат лежал. По честному надо было в деревяхе прорез сделать, что бы РК не соприкасалась с деревом еще и крашенным. А так я тоже могу рез вареной морковки тестировать на терелке фарфороой...

To tez jakis dodatkowy faktor, ale oddzialywal chyba jednakowo na wszystkie.

W kazdym razie bardzo interesujace wyniki - ta pucha co zostala z woda na desce jest niezla - no i chlopaki kupe uciechy mieli na pewno.

Mam nadzieje, ze ktorys to wrzuci na bladeforums, albo BM forum, zwlaszcza ten pokruszony Skirmish ciekawy.

Dzieki za linki.
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Ciekawe - pytanie które z nich miały fabryczną krawędź tnąca, a które przeprofilowaną w celu maksymalnie efektywnego cięcia. Może stąd te wyszczerbienia?
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wasza ulubiona stal ?
Stal?

Jest jakieś rozsądne minimum (440C od Benchmade :) ) powyżej którego jest mi wszystko jedno jaką mam stal w nożu. Może być rdzewna węglówka, może być właściwie nierdzewna S30v, czy inna VG-10. Nie używam noża tak, żeby miało mi to robić jakąś szczególną różnicę (no, pamiętam żeby węglówą nie kroić cytryny - jest to niewątpliwie ograniczenie tego typu stali).

Kiedyś miałem (ba, dalej mam, leży gdzieś i się kurzy) CRKT z AUS-6m. Do tej stali wolałbym już nie wracać.

A
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024