Skocz do zawartości


Zdjęcie

czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
a no właśnie
dzwonił kumpel - otwiera knajpe ale trzeba mu pomyć okna, drabiny nie ma jak wiec spytał czy bym sie pobawił
kiedyś troche sie tym bawiłem amatorsko i uprząż leży liny osemki itp.
tylko że lina od 2 lat leży nieużywana, ładnie zbuchtowana, czeska, 8 mm alpinistyczna z atestami wszelakimi.
i teraz pytanie - ciut sztywnawa jest - coś z niązrobić ?? w czymś namoczyć ??
tak czy inaczej zapewne jej użyje tylko zastanawiam sie czy jakoś ją "odnowić" troche sie da

ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwesti ??
  • 0

budo_sith
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
Cześć
Lina jest prawdopodobnie liną podciągową statyczną lup repsznurem bo niespotkałem sie do tej pory z 8 mm liną dynamiczną. Trzeba uważnie oglądnąc czy gdzieś niema przetarć na oplocie. Linę można umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego proszku i wysuszyć w cieniu (unikamy słońca ). Stan liny oczywiście zależy od tego jak była eksploatowana ( sam załatwiłem nową line w ciągu półroku na malowaniu kominów). 8 mm hmm... wiele przyżądów zaciskowych słabo pracuje na tej średnicy , no itrzeba mieć mocną psyche wisząc na czymś takim. No ale wybór zależy od Ciebie :wink:
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
Jesli dobrze pamietam, to lina tej średnicy wytrzymuje obciążenie statyczne ok. 1 tony.
Jak sięnie będziesz za bardzo bujał, tudzież nie jesteś ekstremalnie wielkim klocem, to powinna wytrzymać.

Co do leżenia... nie wiem, ale mój dobry kumpel uzywał do zjazdów statyka wyszperanego gdzieś u kumpla w magazynie (długo tam leżał). Był to jakis noname z 10mm średnicy, zapłacił bodajże 1pln/metr.
Używał i żyje. (ja bym chyba na tyle odwagi nie miał)

Myslę, że prosta matematyczna zależność może pomóc:
Twoje zaufanie do sprzętu jest odwrotnie proporcjonalne do wyskości, z której możesz spaść...:twisted:
  • 0

budo_ukaszju
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy/Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
Jeżeli do wiszenia to lepiej żeby to był statyk, ale dynamik 8mm też moze być- moze to być tzw. lina połówkowa. Wtedy przy prowadzeniu liny wspinając się ciagniesz za sobą 2 takie liny i wpinasz je do różnych punktów asekuracyjnych.
A co do moczenia liny to można, ale lepiej bez żadnych detergentow. Najlepiej woda z mydlem i szczoteczka.
A...zawsze spokojniej możesz wisieć na podwójnej linie!
  • 0

budo_qlfi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 560 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
ja myślę że po 2 latach nic jej nie będzie, sam mam czeskiego mamuta 15m i wisi sobie nieużwyany na karniszu przy zasłonie, więc myślę że nie masz się czego bać
  • 0

budo__zar_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 290 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Suwałki - dzika północ

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
Hmmm... 8mm Blacha powiadasz? Może być dynamiczna - tak jak napisał ukaszju - połówkowa, może też być asekuracyjna do trekkingów (albo jakoś tak się to zwierzę zwało).
Jeśli nie jest poprzecierana - płukanie w ciepłej wodzie z czymś łagodnym (Cocolino na ten przykład), suszenie - i możesz z powodzeniem używać.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
nówka sztuka prawie
ze 4 zjazdy na niej były zrobione
żadnego przetarcia ani nic takiego nie ma - po prostu leży sobie jakiś czas - w sumie zadbana to ona jest bardzo
a wysokość to raptem pierwsze piętro
chociaż cholera kombinuje jak tu deche do siedzenia połączyć z uprzężą bo na samej uprzęży to troche średnio wygodne to może być
  • 0

budo_kamboras
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 823 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
Decha do siedzenia ? Od razu "widzę" ławeczkę bosmańską.
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
Pozycz od kogos drabine, bo tro szkoda szopki odstawiac i sie tam hustac :) :P
  • 0

budo_xiosan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza pleców / Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
Na Twoim miejscu wytrzasnołbym skądkolwiek drabinę. Jak masz jakieś pojęcie o wspinaczce, to możesz próbować z liną, ale jak nie czujesz się pewnie, nie masz dobrych punktów asekuracyjnych, Masz problemy ze zrobieniem węzłów, nie masz uprzęży, bądź nie potrafisz wykonać zastępczej uprzęży z liny; to odpuść. Nie ma co niepotrzebnie ryzykować.
  • 0

budo_robalek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
wiec tak: producenci lin podaja ze liny po 6 latach od daty produkcji powinny wyjsc z uzytku. Byly robione badania na linach ktore maja 10 lat i nie zauwazono znaczacych zmian:) Prawdopodobnie jest to propaganda zeby kupowac wiecej lin. Jesli lina lezy w szafie i nie gnije:P to powinna byc ok. Jak mi wyslesz jej zdjecie to Ci powiem co to za lina. Mimo wszystko do wyskosciowki warto miec z dwie liny:) Wybor nalezy do Ciebie Twoje zycie. Napisz jeszcze jakiego przyzadu chcesz uzyc do tej pracy.
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
Zależy jak i gdzie ją przechowywałeś : Jak była zbuchtowana i leżała w ciemnym suchym i chłodnym miejscu to po dwuch latach nic jej nie będzie , spokojnie można jej używać. Przy jej granicznej wytrzymałości w granicach 1000 - 1500 kg właściwie nic nie ryzykujesz.


Pozdr. Surval
  • 0

budo_arbuz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 168 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: czy lina alp. po 2 latach leżenia sie do czegoś nadaje ??
jak na mój gust to możesz jej spokojnie używac... jak ją wyczyśić to już wiesz....
a teraz taka sprawa.... że ktoś sie może przyczepić to tego ze sobie wisisz na budynku (np administrator) i moze być szopka... bo mimo że to pomoc kumplowi to ktoś może sie spytać o papiery czy coś takiego....

co do samego mycia... to 8ka, lina i uprząż to może byc troche mało (chociaz da sie)... ideał to na dachu ramka, 2 liny (lub jedna odpowiednio długa) jako Vka, oprząż z szantą przypieta do jednej z lin a ławeczka z grigri przypieta do drugiej liny... przynajmniej ja tak mam i pracuje sie super
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024