Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak zrobić -> kashira <-


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_orbi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żary

Napisano Ponad rok temu

Jak zrobić -> kashira <-
No właśnie, jak ją zrobić ? >
Mam do dyspozycji mosiądz,już próbowałem,nawet nieźle mi to wyszło >.
Moze to opisze.Mosiężną rurkę przyciałem na odpowiednia dlugosc a potem rozcielem az uzyskalem blaszke potem zagiąłem z dwóch stron, zrobilem 4 nacięcia, i zagialem pozostale konce. Wyrownalem, potem pilniki i papier scierny. Efekt -> nawet niezle wyprofilowane, koloru zlotego. Ale, pozostaly naciecia na brzegach jak to zapelnic? tzn. domyslam sie ze "lutowaniem na mosiadz" ale to mi nic nie mowi. Lutownice mam, ale czy mozna lutowac mosiadz? bo moze mnie nazwa tego procesu myli, a to sie robi jakos inaczej.
pozdrawiam
-orbi-
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
No, mosiądz to się palnikiem lutuje :-)
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
no panocki mosiądz to wy mosiądzem nie polutujecie
chyba że dość niskotopliwy lut znajdziecie - cynowy np.
ale spawać się da mosiądz mosiądzem

pozdro
  • 0

budo_matgaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Poznania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Popatrz po jakichś Castoramach i Praktikerach. Tam powinni mieć takie małe lutownice gazowe - trochę to dziadowskie (czasem się zapychają), ale powinno dać radę :D A koszt też niewielki :)

Do tego mała puszka z propanem-butanem do napełniania zapalniczek i jazda.
  • 0

budo_lotar
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kielce/oleszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
no stary raczej bardziej hodzi ci o habaki jest taki temat na forum ale no:
lutuje sie to jdentycznie jak rury miedziane w instalaci wodnej lub CO
palnikiem troszeczke nagrzej miejsce lutu a potem grubą cyną (bez kalafoni) powoli pod płomieniem przeleć po złączu tak aby ta cyna sie rostopiła i została na habaki no tylko jeden ząk cyna m azawsze kolor srebny więc musisz to pomalować no ponoć jest jakaś cyna w kolorze miedzi ale poszukaj lutownicą cięszko to sie robiu( transformatorową)
  • 0

budo_orbi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żary

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
No wlasnie, tak myslalem ze zwykla lutownica to niebardzo,
dzieki za porady :)
matgaw o to Tobie chodzi ?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Hmm, to chyba nie mam wyjscia jak zaczac jezdzic po tych sklepach

Lotar- nie o habaki, a o "Kashire" mi chodzi < patrz 13 punkt w opisie japonskiego miecza w swoim poscie "HABAKI"> albo patrz tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
no i z bliska :
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
aha,ze co, ja stary jestem :wink: ?

pozdrawiam
-orbi-

ps.a tak na marginesie czy np. Graf albo Shirotatsu mogl by sie wypowiedziec ? jak wy to robicie ? :-)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Napisze wszystko jutro dzis padam z nog.
  • 0

budo_orbi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żary

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Dzieki grafie :) to czekam do jutra .
pozdrawiam
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Ostatnio na Budo byłem tylko przelotem więc nie zauważyłem nowego postu :)

Mogę opisać jak ja robię kashira, ale na pewno jutro zrobi to lepiej Graf :)

Ja mam dwa sposoby:

1. mam zrobiona taką taką jakby matryckę na którą nakładam dość grubą blachę mosiężną lub miedzianą (gr. ok. 1,5 - 2,5mm) którą później profiluję na około tej matrycy młotkiem coś jak wytłacznie. Jest to metoda trudniejsza i bardziej pracochłonna ale wychodzą kashiry bezszfowe. Generalnie to rzadko ją stosuję tylko na wyjatkowe oprawy.

2. metoda jest dużo łatwiejsza. Biorę pasek blachy miedzianej lub mosiężnej bądź też srebrnej odpowiedniej grubości i szerokości. Nawijam go na drewniany wzorzec i obcinam na styk i lutuję na srebro palnikiem gazowym na propan-butan. Następnie z takiej samej blachy wycinam denko i dolutoiwuję też na srebro. Wycinam otwory i robie zdobienia.

Ot cała zabawa z Kashirą przynajmniej u mnie :)
Tu załączam zdjęcia kashiry którą ostatnio robię, jest jeszcze nie skończona
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Materiał miedź
  • 0

budo_orbi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żary

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Dzieki Shirotatsu, no no fajna ta kashira ktora robisz :)
a co do mnie to chyba bez palnika gazowego sie nie obejdzie, hmm,jak myslisz ten pierwszy palnik z tej strony
" [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] " bylby dobry :) ?
aha, i co to znaczy "lutuje na srebro" ? ... >
pozdrawiam
-orbi-

ps.a teraz czekam az Graf sie wypowie :)
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-

Dzieki Shirotatsu, no no fajna ta kashira ktora robisz :)
a co do mnie to chyba bez palnika gazowego sie nie obejdzie, hmm,jak myslisz ten pierwszy palnik z tej strony
" [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] " bylby dobry :) ?
aha, i co to znaczy "lutuje na srebro" ? ... >
pozdrawiam
-orbi-

ps.a teraz czekam az Graf sie wypowie :)


Orbi, identyczne palniki jak ten pierwszy są w castoramie ca 12zł, żeczywiście mają tyle stopni, ale lubią się zapachac jak są nie używane przez dłuższy czas.

"Lutuję na srebro" - w tym przypadku jako spoina (zamiast cyny) uzywany jest techniczny stop srebra, także do kupienia w castoramopodobnych sklepach, do tego kup jakiś topnik - jest to pasta lub płyn ułatwiający lutowanie, po prostu dzięki temu lut, w tym przypadku srebro z łatwością wypełnia spoinę. Dodatkowo w castoramie dają za darmo takie książeczki - tutoriale, i jest w śród nich książeczka jak lutować. Jeśli nie masz dostępu do castoramy, to daj znać - mam taką i mogę Ci zeskanować.

A tak btw, to ja cały czas myślałem że ten element jest robiony z pełnego materiału.
  • 0

budo_lotar
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kielce/oleszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
to kaszire robi sie z miedzi a ja to kór... prubowałem odlać w szamocie

kurde biegne do warsztatu :) :) :)

a i co do kasziry gdzie mozna kupić w polsce poządne tasiemki ( sageo itd. ) bo to co kupuje w pasmanteri jest do dupy takie cienkie

Shirotatsu :?: :?:
a czym wycinasz blache na tsube
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Po pierwsze zapomnij o takich palniczkach ja mam taki jak ten ostatni (tyle ze zaplacilem za niego 130 a nie 600 bo kolo mnie jest producent)do prac precyzyjnych ale to sie nie nadaje nie rozgrzejesz nim takiej wilkosci przedmiotu, najlepiej zdobadz bulte a do niej waz i koncowki i masz palnik do lutowania. Gaz uzupelniasz na stacji za 2zl i starcza na dlugo. Od biedy poszukaj palnikow firmy Rothenberger sa dobre ale jedna butla to koszt 20zl mi starcza na 2 komplety opraw.

Teraz odnosnie kashira:
Byly tloczone i lutowane to obojetne.
Shiro do matrycy przydla by sie pobijak wtedy kladziesz blche walisz w pobijak, ktory jest troche mniejszy niz dziura i po paru walnieciach masz gotowy krztalt.

Potrzebne: Blacha miedziana (technologia sie nie rozni ale na miedzi najlatwiej sie nauczyc) w paskach okolo 5-8mm wys ok 9cm dlugosci i ok 3, grubosci. Druga blaszka ok 6x3cm grubosci 1mm. Drewniany wzorzec, palnik, srebro/lut srebrny, topnik, drut stary, pilniki, papiery scierne, wiertarka, imadlo, pilka wlosowa, nozyce do blachy.(znajdz temat "moj warsztad tam wszystkie te narzedzia leza)


Jak:
Bierzemy drewno (ja zrobilem sobie wzorzec z debowej klepki) i wycinamy tak jakby koncowke rekojesci i zaglebienie jak denko kashiry. Na koncowce wyginamy pasek miedzi (pasek dobrze jest wyrzazyc wtedy staje sie plastyczny wyrzazyc=podrgzrac do czerwonosci wtedy mieknie) i mamy tak jakby pierscionek. Oczywiscie koncowki najda na siebie wkladamy w imadlo i tniemy pilka wlosowa przez obie nachodzace koncowki dzieki temu otrzymujemy pierscionek, ktory prawie idealnie sie styka.(musi stykac sie na wlos bo inaczej srebro nie wplynie taka jest zasada lutowania na srebro)

Bierzemy teraz ciensza blaszke wycinamy z niej mniej wiecej krztalt pierscionka i w zaglebieniu, ktore mamy we wzorniku wyklepujemy tak by powastala taka wypukla czapeczka. Kladziemy czapeczke na pierscionku i lapiemy lutem tylko w jednym miejscu. Nastepnie oklepujemy denko ze wszystkich stron tak by idealnie przylegalo do pierscionka im precyzyjniej to wykonamy tym lepiej. Denko jest oczywiscie troche za duze ale to tylko lepiej.

Gdy juz mamy denko odpasowane idealnie do pierscionka okladamy na okolo srebrem, tak ze kladziemy srebro na nadmiarze, ktory wystaje poza pierscionek. (latwiej lutem srebrnym ale lepiej srebrem o tym za chwile) nakladamy topnik wiarzemy wszystko bardzo mocno drutem i lutujemy. Teoretycznie lut powinien zalac calutka szczeline ale to juz kwestia wprawy.

Mamy juz cos co przypomina kashira teraz do roboty wkracza pilnik. Dobrze jest sobie porobic z drewna koleczki, ktore mozna wsadzic w srodek kashira i mocno zacisnac w imadle tak by nie zgniesc wyklepanego denka i zeby podczas pilnikowania kashira nie latala. I pilujemy nadmiary denka oraz niwelujemy wszelakie nierownosci wynikle podczas zaginania itp.

Gdy wyprowadzimy juz idealnie krztalt wiercimy dziury na shitodome. To prosta zabawa puk punktakiem w 2 miejscach wirecimy dziurki i wycinamy pilka wlosowa i wyprowadzamy idealny krztalt pilniczkami malutkimi.

Kashira gotowa.

Dlaczego lepiej ksahire lutowac srebrem? Gdyz potem mozna uzywac niskotopliwego lutu podczas dodawania ozdob i cala kashira nie rozleci sie nam.

Prawie bo teraz kwestie estetyczne. Jesli denko jest wypukle to i dobrze zeby dziurki od shitodome tez gorna krawedz mialy wypukla zeby komponowala sie z reszta i tak samo dobrze jak spod kashira jest minimalnie podciety.

To oczywiscie jest pol produkt bo to jakby samo kopyto, ktore jest pretekstem do szalenstw artystycznych ale to juz zupelnie zupelnie inny temat i musial bym chyba 3 dni pisac by podzielic sie chocby odrobinka wiedzy.

*Jak lutowac srebrem.

Potrzebne: Srebro/lut srebrny palnik propan butan, lutowka/borax, drut badz plytka ceramiczna do lutowania. Bierzemy dwa metalowe elementy kladziemy tak jak chcemy je przylutowac tak zeby miedzy nimi powstala szczelinka wielkosci wlosa smatujemy lutowka badz sypiemy boraxem, kladziemy okruszek srebra/lutu, odizolowujemy tak by nic nie odprowadzalo ciepla czyli okrecamy drutemi zostawiajac wasy i tymi wasami wkrecamy w imadlo, badz kladziemy wszystko na plytce do lutowania i podgrzewamy palnikiem az metal rozgrzeje sie do czerwonosci a srebro/lut blysnie i rozplynie sie. Borax jest tani ale do bani bo puchnie lutowki sa leprze.
Metoda druga: dwa elementy przygotowujemy tak samo tylko tym razem zamiast klasc srebro/lut bezposrednio na nich uzywamy cieniutkiego drucika stalowego,(jak szpileczka), ktory uprzednio nagrzewamy do czerwonosci obok kruszynki srebra/lutu i przykladamy do roztopionego srebra/lutu tak by sie przykleilo na precik, potem rozgrzewamy elementy, ktore chcemu zlaczyc i gdy one juz swieca przykladamy drucik ze spoiwem. srebro/lut przeskakuje sobie na elementy i rozplywa sie.

Niewiem czy pomoglem czy zagmatwalem. ponizej moje prace.

Dołączona grafika


Dołączona grafika


Dołączona grafika
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Popsulem zdjecia mialo to byc

Dołączona grafika
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
a w jaki sposob uzyskujesz kolor? Bo nie jest to przeca kolor miedzi...
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Czarny to stal czerniona, badz stop o nazwie shakudo.
Srebrny to srebro
zloty to zloto badz mosiadz
czerwony to miedz.
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
i wszystko jasne.
  • 0

budo_orbi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żary

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Mrozik - hmm, w przyszlym tygodniu bede w Zielonej Gorze to sie przejde do Castoramy i poszukam ,a jakby mi przez przypadek :wink: zapomnieli dac tych ksiazeczek to sie po ten skanik do Ciebie zglosze
dzieki

Grafie - pikny TutorialiK Tobie wyszedl Dzieki Wielkie :D
a Twoje "wyroby/dziela " to ja juz podziwialem na "Daisho" no i ,,,jestem pod wrazeniem, co do palnikow to no tak, butla chyba bylaby najlepsza, bo na taka lutownice PRO to mnie nie stac < a producenta nie mam w poblizu :? > , i albo skombinuje butle, albo w Castoramie cos znajde, tylko sie tak zastanawiam, jak juz kupie sobie takie cus za te marne grosze , to chyba powinno mi wystarczyc, bo ja chyba wiem o co Tobie chodzi. Rozgrzewasz calosc i wtedy jak jest juz plastyczna to tworzysz.... ale jesli ja "na zimno" sobie juz kashire uformuje , tak zeby tylko bylo trzeba polaczyc ten "piersien" z "denkiem" to chyba ten lipny palniczek za 10-20... zl powinien mi wystarczyc ? bo mimo wszystko jakas tam wartosc uzytkowa ma ? czesto, a ja chce w tej chwili tylko polaczyc to denko z pierscieniem... praca na kilka minut, a zanim nastepna "oprawe" sobie bede robic to minie pewnie kilka miesiecy .A te denko i pierscien to juz mam,dzis zrobilem z mosiadzu

ps.i dziekuje WAM za przyblizenie mi procesu "lutowania" :)
pozdrawiam
-orbi-
  • 0

budo_orbi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żary

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Taaa... kupilem jednak to badziewie z Castoramy < ten "palnik" kosztowal mnie ....7 zl :lol: :lol: :lol: ...> no i tyle jest wart.... naladowalem go gazem do zapalniczek, odpalam... hmm, ogien jak z zapalniczki :oops: ... odkrecilem zawor i jazda jak z miotaczem ognia < 30 cm plomien> a po 30 sekundach zbiornik jest pusty :? , wiem wiem, odradzaliscie mi < Grafie... > kupienie tego,ale no coz czlowiek uczy sie na bledach, > a plakac nie bede po palniku ,7 zl to nie majatek przeciez ,chociaz tutoriale z Castoramy o lutowaniu mam :D .Jedno pytanko na koniec, bo tak sie zastanawiam, pisaliscie mi zebym naladowal propanem-butanem , a moj gaz do zapalniczek to izobutan. Moze to dlatego tak badziewnie dziala ?

pozdrawiam
-orbi-
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak zrobić -> kashira <-
Male palniczki nie sa zle (sam mam takie 2 tylko ciut leprze) Tylko nie zlutujesz nimi kashiry, by zlutowac musisz calosc rozgrzac do okolo 700-900 stopni wtedy lut polaczy sie z mosiadzem. Malym bedziesz miejscowo grzal a reszta bedzie oddawala cieplo i nie uda ci sie po prostu. Ja uzywam malych do miejscowego rozgrzania metalu i nalutowania na niego jekiejs ozdoby.
Gdy palnik bucha wielkim plomieniem znaczy ze strumien gazu jest zbyt duzy. taki plomien nie ma wystarczajacej temperatury i nie da sie nim lutowac jest duzo chlodniejszy niz maly.

I pamietaj o topniku badz lutowce bo bez tego ani rusz.

Niewiem czy izobutan jest dobry jesli rozgrzeje metal do zadanej temperatury to jest dobry.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024