Skocz do zawartości


Zdjęcie

KATA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_green_lady
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

KATA
Mam problem z opanowaniem kata. Chodzi o to, że jak robię w grupie to pamiętam wszystko, ale kiedy chcę sama w domu poćwiczyć to każde myli mi się z każdym.

Macie jakieś sposoby swoje na zapamiętywanie :?: Wiem, że to powinno przyjść z czasem, ale u mnie ten czas się już dłuży.

Nie wiem już co mam z tym zrobić, staram się skupić i zapamiętać, ale nie idzie po prostu, a bardzo chce się nauczyć. Na treningach tak jak mówie - jest ok, ale w domu kiedy mam akurat czas - nie da rady.
  • 0

budo_karate_koks
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pelplin/Godziszewo
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
No to chyba ciezka sprawa z tym bedzie u ciebie i nic tu nie pomoze.

Cwicz pamiec, bo nie mam pojecia w czym innym lezy problem. Ja nigdy nie mialem z tym problemu, moge widziec kata pierwszy raz w zyciu i tylko raz wykonac, a polowe na bank zapamietam.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Trenuj wiecej. A potem jeszcze wiecej.

I sprawdz czy masz odpowiedni poziom magnezu w organizmie.
  • 0

budo_washi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 773 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA

Mam problem z opanowaniem kata....


A ile kata znasz 'czesciowo'. Bo jesli kilka to proponuje nauczyc sie jednego a pozostalych zapomniec do czasu opanowania tego pierwszego a pozniej stopniowo dokladac nastepne.
  • 0

budo_mistake
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
oj jak ja kiedyś nie cierpiałam kata :) u mnie musiało troche czasu upłynąć zanim sie czegoś nauczyłam. Po kazdym treningu prosiłam koleżanke w szatni by pokazała mi jeszcze pare razy, czy skorygowała moje błedy. Nawet nagrałam ją raz a w domu odtwarzałam i robiłam to samo co ona :) tak było na poczatku, teraz przekonałam się, ze kata nie gryzie i jakoś samo mi do głowy wchodzi i siedzi w niej sobie nic nikomu nie robiac :twisted:
  • 0

budo_malta
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 898 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
powtarzaj poszczególne sekwencje w głowie, czyli uskuteczniaj trening mentalny
  • 0

budo_matysshido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Problem z zapamiętaniem poszczególnych sekwencji w kata??? ... hmmm. no to chyba jakieś problemy z cierpliwością. Pół dnia i można zapamiętać sekwencję kata o w miare średniej ilości ruchów, ale w sumie żeby tak robić wszystko jak trzeba, że tak powiem po mistrzowsku, to i tak sobie całe lata można robić i nigdy nic nie wiadomo :wink:
  • 0

budo_karateka_pń
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Można sie nauczyć na pamięć ale to na krutką mete, można też wziąść je na logike (po bloku za zwyczaj idzie atak). A tak poważnie... proponuję ściagnąć sobie filmiki tych kata które cie interesuja i wpatrywać sie w każdy szczegół (pozycja, jakie kopniecia, jaki blok lub atak) Ćwicz po 5 ruchów cały czas a potem dodaj następne 5 i tak dalej aż dfo końca kata.
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Ehm...

Nauka kata nie zależy od pamięci sensu stricte, przynajmniej nie od takiej od której zależy np. nauka pamięciowa w szkole. Zawsze miałem znakomitą pamięc, pamiętam duperele z 7 klasy podstawówki z lekcji biologii a nie potrafię sobie przypomnieć czasem kata którego uczyłem się miesiąc temu. Po prostu kata nie uczysz się na zasadzie pamięciowego wkucia ruchów a raczej na zasadzie "pamięci motorycznej". Jak masz problemy z robieniem kata w domu, to próbuj po każdym treningu, na którym nauczysz się nowego kata, zrobić je "na świeżo" parę razy, potem jak przyjdziesz do domu to staraj się je jeszcze zrobić (jeśli masz miejsce), spróbuj w pamięci wyobrazić sobie siebie jak robisz to kata. Może pomoże, nie wiem, tu by się jakiś psycholog specjalista od pamięci przydał.
  • 0

budo_budoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 310 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ateny, Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Kiedyś Konfucjusz powiedział:
"Mistrz powiedział: - uczyć się i ciągle ćwiczyć...".

Może zbyt szybko, zbyt dużo kata na raz. Skup się najpierw na jednym, a kiedy te będzie "w miarę szło", wtedy zacznij następne. Ja zwykle powtarzając (poza treningiem, w domu) aktualnie ćwiczone kata, powtarzam czasem też ćwiczone kiedyś. Przez to je wciąż pamiętam i, mam nadzieję, coraz lepiej wykonuję.
  • 0

budo_scott
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Jesli masz w domu jakas ksiazke instruktarzową albo na kompie filmiki z kata, to nalezy je wykorzystac :!: Ja tak zawsze robie bo sama nauka kata na treningach to mało. Na pewno sie nauczysz bo nie sa one tak strasznie trudne, tylk otrzeba przysiasc i robic, najlepiej sama. Dasz rade.
  • 0

budo_green_lady
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 249 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA

Jesli masz w domu jakas ksiazke instruktarzową albo na kompie filmiki z kata, to nalezy je wykorzystac :!: Ja tak zawsze robie bo sama nauka kata na treningach to mało. Na pewno sie nauczysz bo nie sa one tak strasznie trudne, tylk otrzeba przysiasc i robic, najlepiej sama. Dasz rade.


Dam rade :!:

Już jest lepiej, ściągnęłam sobie wszystkie kata z internetu, teraz jak czegoś zapominam to włączam filmik z japończykiem i robię dalej.

Pozdrawiam :!:
  • 0

budo_scott
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
I o to chodzi:) ja robie to samo. Po zawodach sie wezme za kata, przymierzam sie do egzaminu pod koniec roku. Cwicz kata;) powodzonka. Pozdro
  • 0

budo_kml
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
jak sie zna intepretacje ruchów to lepiej wchodzi do łba :wink:
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Wiesz w tym przypadku filmy to pujście na łatwizne. Powinieneś postawić sobie wyżej poprzeczke innaczej nie wiele osiągniesz lub twoje osiągnięcia będą mizerne. Moja rada jest taka abyś skupił się na jednym układzie. Ćwiczył go sekfencjami. Pierwsza kombinacja, potem druga i tak dalej. Dokładasz kolejne powtarzając poprzednie. Wtedy włożysz w to jekiś wysiłem i będziesz mógł powiedzieć, że zaczołeś nauke. Kata należy kodować w umyśle i ciale poprzez nieustanną praktyke nie filmy z internetu. Bo z filmów i książek instruktażowych no jeszcze trzeba unieć kożystać 8)
Powodzonka w "Wykówaniu siebie".
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Czemu niby filmy to pójście na łatwiznę? Pewno, że z samych filmów nikt się dobrze kata nie nauczył, ale do przypomnienia zapomnianego fragmentu, jest to rzecz godna polecenia.
  • 0

budo_abunai
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Bla Bla Bla :)

To jakie kata masz do opanowania?? - bo faktycznie chyba jesteś zieloniutka :lol:

Wszystko to wsadź między bajki!!!
Jedynym sposobem na opanowanie kata jest powtarzanie. Tu tak jak z każdą inną nauką masz do czynienia ze swoją pamięcią. Jeśli nie powtórzysz kata po kilku dniach to twoja ulotna i nie utrwalona pamięć zawiedzie.

Najważniejsze jednak to, to jak kata starasz się opanować, zapamiętać, a potem wykonąć.

Podpowiem Ci czego nauczyłem się od jednego japońskiego shihana na tegorocznym obozie.
Trening kata składa się z 3 etapów , a właściwie to 4. Opowiem ci jednak narazie o 2 bo przecież nie będę zaprzątał ci głowy szczegółami. :)

1. Staraj się zapamiętać sam schemat. Postaraj się zapamiętać następną pozycję nie skupiaj się za bardzo na wykonywanych technikach. Ogarnij całość w głowie ale tylko pod kątem ogólnego zarysu. Na tym etapie nie przejmuj się za bardzo czy masz zamkniętą dłoń, czy uderzasz właściwą technikę.

2.Jeśli opanowałaś już etap pierwszy i potrafisz już bez problemu i zastanawiania wykonać następną pozycję skup się na poprawności. Teraz zaczynasz kontrolować jakość i poprawność technik. Czy twoja pozycja jest wystarczająco "głęboka", czy wykonujesz poprawnie blok , uderzenie, czy robisz to w należytym tempie. W taki sposób opanujesz schemat ale podkreślam sam schemat każdego kata.

Reszta jeszcze przed Tobą!:)

I zapomnij o ćwiczeniu na wyrywki i sekwencjami - ćwiczę już 11 lat i wiem o czym mówię:)

Więc do roboty!!!!!!!!! :) :) :)
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Dlaczego to jest pujście na łatwizne bo szare komórki ptrzeba ćwiczyć anie karmić samymi obrazkami. Wysil się troche i włóż w to co robisz troche więcej pracy. Podnoś zawsze poprzeczke, jeżeli ktoś ci mówi powtuż 5 razy ty zrup to 10 razy. Jeżeli nie pojmiesz, że trzeba co dziennie pokonywać samego siebie to nie masz co szukać w śrut jakich kolwiek sztuk walk. Masz już dwie metody nauki obydwie są dobre wybierz tą, która na Ciebie będzie działała. Pamięta, że efektów nie zobaczysz. Ty mówisz, że kata Ci nie wchodzi a ja pytam jak dużo czasu na to poświęcasz. Pamiętaj, że zadowoleni z siebie nie mają co szukać w Karate. A na pocieszenie powiem Ci, że Funakoshi mawiał, iż najgorsze jest pierwsze 50 lat :D
  • 0

budo_chemik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 863 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Proponuję paru osobom zajrzeć do jakiejkolwiek pozycji poświęconej teorii treningu sportowego co z pewnością podniesie poziom merytoryczny tej dyskusji.

A do kolegi Kaya mam pytanie - po co fizolić się i trenować jeżeli efektów tego i tak się nie zobaczy? Ma to jakiś sens w ogóle?

pzdr
  • 0

budo_kayo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:RaDoM

Napisano Ponad rok temu

Re: KATA
Efektów nie zobaczy trenujący. Na to potrzeba czsu i to długiego. A po dłuższym jego upływie człowiek przestaje na nie zwracać uwagi. Dlaczego? Bo nigdy nie będzie tak dobrze żeby nie było lepiej i to jest właśnie piękne w Karate.
PS- ...podziel się z nami swoimi teorjami na temat treningu sportowego....
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024