Skocz do zawartości


Zdjęcie

Hartowanie miecza


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Hartowanie miecza
Tak się skłąda, że chciałbym sobie naostrzyć a potem zahartować mieczyk, taki o metrowej klindze. Tylko jest jeden problem, nie wiem jak mam to zrobić w "domowych" warunkach. Jest to stal węglowa, miękka i lsprężysta, bgdyż miecz w założeniu miał służyć wszelkiem braci rycerskiej by sobie mogli na zjazdach troszkę powalczyć. Ja nie jestem z bractwa, a myśl o 100cm naostrzonej stali sprawia , że czuję takie miłe mrowienie :twisted:
Tak więc, jak mam zahartować taki miecz nie ,mając w hartowaniu poświadczenia i dysponując jedynie węglem na grilla i odludnymi łąkami niedaleko.
Pozdrawiam
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie miecza

Tak się skłąda, że chciałbym sobie naostrzyć a potem zahartować mieczyk, taki o metrowej klindze. Tylko jest jeden problem, nie wiem jak mam to zrobić w "domowych" warunkach. Jest to stal węglowa, miękka i lsprężysta, bgdyż miecz w założeniu miał służyć wszelkiem braci rycerskiej by sobie mogli na zjazdach troszkę powalczyć. Ja nie jestem z bractwa, a myśl o 100cm naostrzonej stali sprawia , że czuję takie miłe mrowienie :twisted:
Tak więc, jak mam zahartować taki miecz nie ,mając w hartowaniu poświadczenia i dysponując jedynie węglem na grilla i odludnymi łąkami niedaleko.
Pozdrawiam


To powiem ci co ja robie ... chce sobie zrobic skrojmniejszy mieczyk taki na 25 cm ... to Kombinuje Kowadło .. potme od mrozika mam plan paleniska za 50 PLN i je robie ... a jak bede mial obcegi i koks to zaczynam kucie
CZYLI:

Musisz Miec,
Kowadło ,
Palenisko,
Młotki,
Obcęgi,
Pilniki,
Papiery Scierne,
Kamienie szlifierskie,
Boshke (Gumuwke),

I wtedy mozesz zacząc kuć miecz..... Ale to nic
Najwazniejsze jest Hartowanie od teog zalerzy wszystko obróbka Cieplna To jest Dopieor MEDZIK ..mozesz zrobic zajebsity mieczyk wyswiechtac go jak dziką swienie a jak nie znasz sie na oróbce to ci peknie jak jajko zderzające sie z noga twojej kobiety gdy mówisz jej ze jest gruba.

Przy hartownaiu zwraca sie uwage na stal. Polecma ksiązki o tym .. i dużo praktyki. To jest Mega Medzik. Jak zrobisz z jakiejs stali to zerknij sobie na jej wykres CTPc (zaraz mnie ktos okrzyczy ze pierdole od rzeczy) I zastanow sie nad jednym mianowicie czy ci to nie pierdolnie. Jak jest mozliwosc to hartuj w medium które da ci pozadany skutek i zminimalizujeszanse na peknicie... Olej ... ale uwazja bo nisko węglowe w Oleju sie Hartuja na Jakies Gównaiane Bajmity Ferryty i Perlity...a to jest złe... nam chodiz o Martenzyt ... Wiec Uwazaj z Magią ... nie umiejten sie poslugiwanie słowami runnicznymi (chłodziwem) powoduje płacz a czasem nawet schizofrenie.

Powodzenia.

To ja tak odnosnie czegos lepszego niz deska... ale pewnie ludz forum poradzi ci jak zrobic miecz duzo prsocie jest tylko kwestia tego czy machając nim nie zrobisz sobie krzywdy (nie złamie ci sie )
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie miecza
ja nim machać nie będę, tylko ma mnie cieszyć metr ostrości :)
A miecz to już mam, tylko chcę go zahartować
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie miecza

ja nim machać nie będę, tylko ma mnie cieszyć metr ostrości :)
A miecz to już mam, tylko chcę go zahartować


To sie dowiedz z czego on jest Zasada jest taka Rozgrzewasz do ok 850 ^ C(30-50 powyzej A3) i do chodziwa.. potem se odpusc zdeka... bo inaczje sie pokruszy.
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie miecza
Tets, pierdolisz od rzeczy, plany paleniska są darmowe, a generalnie zrób sobie palenisko z czegoś długiego (miednica, rura szamotowa) dodaj nadmuch, wyklej to szamotową glinką, bierzesz miecz, przywiązujesz do niego drutem jakiś pręt, coby sie zbytnio nie pogiął przy gartowaniu, zagrzewasz do koloru mocno żółtego, przetrzymujesz w tym stnie przez ~10mi n i chłodzisz w oleju, obracając cały czas klingę, uwaga bo olej lubi się zapalić, a dym z niego jest gryzący i parzy. Potem odpuszczasz klingę przetrzymująć ją w temp ~ 200stopni przez około 3h.
Szlifujesz, ostrzysz i gotowe, to tak łopatologiczni i amatorsko w tej kwestii.
  • 0

budo_nazir
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie miecza
ktoś się orientuje gdzie można zahartować miecz? (najlepiej w okolicach Zielonej Góry albo Wrocławia)
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie miecza
znajdz warsztat typu "naprawa resorow"... maja dlugie paleniska, bo robia sprezyny do ciezarowek.
tylko jak z charakterystyka tych palenisk? to juz musisz pogadac z Panem Zenkiem...
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie miecza

ale uwazja bo nisko węglowe w Oleju sie Hartuja na Jakies Gównaiane Bajmity Ferryty i Perlity...a to jest złe... nam chodiz o Martenzyt



Eeee? Ferryt to jest czyste zelazo.
Perlit to taka dość optymalna struktura stali (małe ziarno i taki tam shit).
Ale to sie osiaga, jak sie za wolno schlodzi... Chyba...
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie miecza

Tets, pierdolisz od rzeczy, plany paleniska są darmowe, a generalnie zrób sobie palenisko z czegoś długiego (miednica, rura szamotowa) dodaj nadmuch, wyklej to szamotową glinką, bierzesz miecz, przywiązujesz do niego drutem jakiś pręt, coby sie zbytnio nie pogiął przy gartowaniu, zagrzewasz do koloru mocno żółtego, przetrzymujesz w tym stnie przez ~10mi n i chłodzisz w oleju, obracając cały czas klingę, uwaga bo olej lubi się zapalić, a dym z niego jest gryzący i parzy. Potem odpuszczasz klingę przetrzymująć ją w temp ~ 200stopni przez około 3h.
Szlifujesz, ostrzysz i gotowe, to tak łopatologiczni i amatorsko w tej kwestii.


No ale wykonanie kosztuje.. Wiaderko Glina Szamotowa Stary ODkurzacz....
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Hartowanie miecza
Wielkie dzięki, w lipcu jeszcze spróbuję moje maleństwo zahartować :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024