Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nawęglanie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Nawęglanie?
Tyle się mówi że się nasze noże przy hartowaniu w palenisku itp. odwęglają. Więc tak sobie myślę (a to się zdarza rzadko), jak nawęglić domowym przemysłem stal? Wykonalne to w ogóle? No i na ile skuteczne?
  • 0

budo_cromcruah
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
wkładasz naweglany kawałek stali to rury stalowej lub zeliwnej. do tego upychasz odpady zwierzece typu rogi, koptya, pióra/ najłatwiej dostepne/ włosy, sierść. zatykasz otwory gliną i wkładasz do paleniska. grzejesz az rura bedzie czerwona i trzymasz do powolnego wystudzenia. potem wyjmujez nawęglony przedmiot. gotowe.
przepis stary i sprawdzony.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
a jaki smród!!!!!!!!!!
a może kupić trochu proszku nawęglającego (dobra se zrobić)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
czasem mozna poszukać na forum
http://www.forum-kul...ndpost&p=771176
a jak masz stale hartowane z poniżej 900 st. C to dać mały nadddatek, może ochronic przed odwęgleniem (wióry żeliwne też bylo na forum, proszek weglowy może odwęglić czasem)

pozdro
  • 0

budo_cromcruah
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
może i smród ale kultowo.
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
E... chłopaki macie smierdzace metody :wink: Mnie uczono tak ze nalerzy sproszkowac wegiel w młynku do kawy i zrobisz cos takiego puszke wypełnioną tmy proszkiem i w stodku przedmiotnawęglany wsadzic puszke do paleniks ai ponizej temp odpuszczania wygrzewac na oko 45minut na oko..trzeba po experymentowac a wyższa temp tym krócej ... a na koniec wyjąc naweglowny przedmiot. Jest jedna sprawa to jest proszek i moze pierdolnac robiąc ogromną krzywde mi okna wyjebało w piwnicy.... i z reszta widac ze mózg chyba uszkodziło...bo miałem puszke otwarta :lol: :lol: :lol: :lol: Wiec tutaj jest niebespieczniej ale mniej smierdzi. A i puszki nie stopcie :lol: :lol: :lol:
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
tetsudo ale proszek ma być z węgla drzewnego (ziarna 4~6mm) i można stosować dodatki przyspieszające nawęglanie(węglan baru, sodu, żelazocyjanek potasu) w ilości 10~20%, grubość warstwy naweglonej zależy od temp. i czasu, co przedstawia poniższy wykres.

Dołączona grafika
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
Wszystko fajnie... ale pięć godzin trzymać cos w palenisku i czekać z duszą na ramieniu czy proszek nam nie piźnie urywając ręce i nogi to dość przykra sprawa ;) . Mrozik.. mówisz że to mabyć 4-6mm ziarno? a nie pył węglowy?
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
Witam, ja tylko cytuję poradnik mechanika, zauważ że przy nawęglaniu przez 2h noża w temp ~950 grubość warstwy ma coś koło 04,mm a to nie jest wcale mało, jak na nożyk. A ja to robiłem raz w życiu i użyłem pokruszonego na kawałeczki węgla drzewnego, (który nie "pizdnie") raczej bo jest szczelnie zamknięty w pojemniku, bo o to chodzi aby zaszła "sucha destylacja" tego węgla, a nie żeby się spalił.
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
Czyli właściwie w procesie nie bierze udziału ten węgiel co go tam sypiemy... On się częściowo utlenia do tlenku węgla - CO, który na stali redukuje się do węgla atomowego i to ten węgiel dyfunduje do stali :?:
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
Jak to się dzieje to ja już nie wiem, ale pewnie tak jak mówisz, niech się melon wypowie, ja nic nie wiem, ja tu tylko sprzątam.
  • 0

budo_authority
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1851 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z codexu

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
To stary idz na Azotowanie..zaplacisz 10~12 PLN i beidzesz mial kolo 72 HRC ...ptales o domowe metody a nie oto zeby to zrobic szybko i zgrabnie :wink:
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: Nawęglanie?
Łatwo powiedziec. Tu gdzie mieszkam dawno umarly wszelkie zaklady przemyslowe, gdzie mogliby azotowac stal.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024