Skocz do zawartości


Zdjęcie

kulowanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

kulowanie
otóż kumpel z hartowni resorów mógłby poddać mi nóz obróbce jaką jest "kulowanie"
chyba coś na kształt "stone wash" tylko nie kamienei a bardzo drobne kuleczki

podobno wzmacnia powierzchniowo stal

ciekawe tylko jak wyjdzie powierzchnia

ktoś o tym słyszał ??

info ze strony:

Wszystkie produkowane przez nas sprężyny i resory są kulowane. Operacja polega na "bombardowaniu" powierzchni sprężyny lub pióra resoru strumieniem małych kulek stalowych z dużą prędkością. Dzięki temu w kulowanej warstwie wprowadza się naprężenia ściskające, które przeciwdziałają powstawaniu pęknięć i podnoszą wytrzymałość zmęczeniową wyrobów.


żródło
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

no skoro znam kolesia i chętny do współpracy to kombinuje jak tu go wykorzystać :)
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: kulowanie
:idea: To chyba coś w rodzaju utwardzania przez zgniot (a w tym pprzypadku to chyba mikrozgniot) na zimno tak jak z kosą i klepaniem na babce
  • 0

budo_sonny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano Ponad rok temu

Re: kulowanie
Słyszałem o takim czymś przy rurach strowych amortyzatorów rowerowych(dokładnie to RockShox Psylo z 2001 roku) ale tam jest to aluminium tak robione! Na powieszchni widać taką fakture od uderzania kulek( średnica jakieś 6 mm te kuli były)! Podobno mocniejsze jest wtedy.
  • 0

budo_rufles
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 139 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bialystok

Napisano Ponad rok temu

Re: kulowanie
witam
kiedys widzialem jak to przebiega ale to co widzialem nie bardzo widze jak zastosowac do nozy (chociaz pewnie sa tez i inne metody) mianowicie byl sobie walec stalowy zamocowany na silniku tak ze sie mogl szybko obracac. i na zewnetrznej plaszczyznie byl ponawiercany. w tych nawierconych dziurkach siedziala luzno kulka mogla sobie latac w dziurce ale nie mogla wypasc (wylot byl mniejszy od jej srednicy) mogla jedynie delikatnie wystawac po za walec. i teraz caly krecacy sie walec zblizalo sie do powierzchni obrabianej stali tak zeby kulki mogly uderzac. sila odsrodkowa wypychala kulki na zewnarz. ote tlukly o material obrabiany a material sie przesuwal co by obrobka byla przeprowadzona na calej powierzchni. tyle ze w przypadku noza to:
a) stal jest stosunkowo cienka i delikatna na ostrzu
B) szlif ostrza jest pod katem i to trzeba by jakos mocowac
c) jakos nie bardzo moge sobie wyobracic kulowania zejscia z rekojesci na szlif
podejrzewam ze sa tez inne lepsze technologie ale ta opisana przezemnie raczej slabbo sie do nozy nadaje.
pozdrawiam
PS. mam nadzieje ze to co opisalem da sie jakos zrozumiec ;)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: kulowanie
da sie ale z opisu kumpla wychodziło że inaczej sie to odbywa

no nic
na tygodniu pójdzie do niego do kulowania jeden nóż i ostrze toporka
  • 0

budo_xiosan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zza pleców / Wa-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: kulowanie
Słyszałem o kulowaniu za pomocą sprzętu do tego nie przeznaczonego - kruszarki kulowej (stalowego, wirującego bębna z kulkami w środku), ale proces ten miał służyć optycznemu postarzeniu materiału.
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: kulowanie
Ja nie wiem czy w kruszarce kulowej są 'kulki'.... Zależy od kruszarki (albo młyna), ale te 'kulki' to tak 100-4000kg... I jakoś nie wyobrażam sobie kruszarki, w której są kulki o średnicy 6mm... chyba że tych kulek byłoby tam kilkaset kg... :?:
  • 0

budo_golmen
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 541 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:mysłowice

Napisano Ponad rok temu

Re: kulowanie
Śrutowanie - to chyba jest cóś jak piaskowanie, ino kuleczkami z łożyskowych stali.
wpiszta w Gugle i jest co czytać. Dla tych co ode mnie tytan brali z zamiarem wyrobu noży , bądźto nurko- śmurko, bądźto necków to takie ostukanie powierzchniowe pozytywne jest (co opisał kolega odnośnie aluminium wyżej)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024