Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odruchowy Tonus Miesniowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

budo_suseł
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Londyn

Napisano Ponad rok temu

Odruchowy Tonus Miesniowy
Witam,

interesuje mnie temat tonusu miesniowego. Tzn. wiem, ze jest to stale napiecie miesni, ktore jest utrzymywane na drodze odruchowej. Jednak dlaczego mozemy mowic, ze jest to powiazane z odruchem ? Takze jakby ktos mogl przedstawic doswiadczenie Brondgeesta, bylbym w niebie ;)


Dzieki i pozdro,

Sus
  • 0

budo_rozco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Odruchowy Tonus Miesniowy
Napięcie mięśniowe jest regulowane przez cały szereg skomplikowanych układów.
Jednak podstawą jest rzeczywiście odruch-odruch rozciągowy.
W mięśniach i ścięgnach znajdują się tzw. proprioreceptory czyli "czujniki" rozciągnięcia mięśnia. Ich pobudzenie (czyli skurcz lub rozciągnięcie mięśnia) powoduje (na drodze odruchowej) pobudzenie alfamotoneuronu, czyli komórki nerwowej unerwiejącej grupę komórek mięśniowych i w rezultacie skurcz mięśniówki tego samego mięśnia.
Oczywiście ten mechanizm jest w warunkach normalnych kontrolowany i modyfikowany przez układy nadrzędne.
Tak by to wyglądało najprościej rzecz ujmując, mam nadzieję że jest to choć trochę przejrzyste :)
O doswiadczeniu Brondgeesta niestety nie słyszałem :( , ale może napisz co Ty wiesz to mi się rozjaśni ( nie mam pamięci do nazwisk)
  • 0

budo_suseł
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań / Londyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Odruchowy Tonus Miesniowy
Dzieki chociazby za takie informacje ;-) O ile mnie pamiec nie myli Brondgeest eksperymentowal na zabie. Tzn. po odcieciu glowy zaba w dalszym ciagu nie miala bezwladnie zwieszonych nog. Dopiero w momencie przeciecia splotu ledzwiowo-krzyzowego (gdy lacznosc miedzy receptorem, a osrodkiem zostanie przerwana) - zanika napiecie. Tylko w jaki sposob on to "przecial" ?

Dzieki jeszcze raz i pozdro,


Sus
  • 0

budo_rozco
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Odruchowy Tonus Miesniowy
No tak żaby...
Jak pisałem wcześniej kontrola łuku odruchowego zależy od ośrodków wyższych.
Czym bardziej rozwinięty układ nerwowy tym rola ośrodków wyższych większa.
I tak u żeby po dekapitacji już po minucie ośrodki rdzeniowe odzyskują "autonomię" i takie zwierze bez mózgu może sobie bez problemowo skakać. Natomiast u bardziej skomplikowanych zwierząt np. człowieka tan automatyzm rdzeniowy ujawnia się dopiero po powiedzmy tygodniu.
Eksperyment na żabie jest stosunkowo prosty.
1. dekapitacja czyli uszkodzenie mózgu-igła w tył głowy przez otwór potyliczny, kilka ruchów i po sprawie.
2. Uszkodzenie ośrodków rdzeniowych-igła w okolicę kości krzyżowej.
Jak masz więcej pytań pisz, temat bardzo rozległy więc nawet nie wiedziałem od czego zacząć 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024