Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak dbac o Micarte ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jak dbac o Micarte ?
Witam

W zwiazku z faktem, iz w sobote przyjechal do mnie poczta dlugo oczekiwany Konus Seikena narodzilo sie calkiem konkretne pytanie, a mianowicie jak dbac o rekojesc z micarty ?

Wiadomo ze material ten ma tendencje do nasiakania i jest dosyc mocno podatny na tarcie. O ile w drugim przypadku przy odrobinie uwagi mozna ograniczyc uszkodzenia, tak nasiakanie stanowi w moim przypadku realny problem, jako ze uzywam intensywnie moich nozy w dosyc nieciekawych warunkach, a mianowicie na wykopaliskach archeologicznych (pewnie przewinal sie Wam kiedys temat mojego AFCK, ktory dostal ciezka szkole w tamtym roku). Nierzadko zdarza sie pracowac nimi w czasie deszczu, rekami umazanymi w blocie (czasami jest to maź o strasznym zapachu np pochodzaca z kibli naszych przodkow naukowo zwana mierzwą potocznie zas zlasowanym gownem ;) ), do tego dochodzi pot, pył i inne takie.

Po calej robocie przychodzi czas na przygotowanie posilku wiec pojawia sie problem masla keczupu itd o ile noz nie bedzie smierdzial na tyle mocno ze posilku przygotowac sie juz nim nie da :-)
Pytanie wiec brzmi czy istnieja jakies preparaty, ktore pozwalaja chronic ten material, badz efektownie go czyscic po skonczonej pracy ?

Z gory dzieki za wszelkie podpowiedzi

Pozdrawiam
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?
Nie no, customem Seikena rzebać w gównie? :roll:
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?

Nie no, customem Seikena rzebać w gównie? :roll:


A myslisz ze Seiken robil te noze po to zeby wisialy w ramkach na scianie albo staly za szybka i cieszyly oczy ?

Ja wychodze z zalozenia ze noz zyje tnac i mam zamiar go uzywac a nie ogladac czy wrzucic do szuflady. To by byl dopiero brak szacunku do tworcy.

Poza tym nie bede nim grzebal w mierzwie bo od tego sa inne narzedzia zdecydowanie lepiej przystosowane, ale nalezy sie liczyc z tym ze bedzie trzeba uzyc go w tych warunkach i chcialbym wiedziec jak go uchronic w takiej sytuacji.
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?
McKane. Trochę więcej humoru :wink: Pozdro.
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?

McKane. Trochę więcej humoru :wink: Pozdro.


Ciezki dzien po prostu :D
  • 0

budo_wronx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 460 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?
Heh, a wracajac do tematu... :)

Z tego, co wiem o micarcie jako takiej oraz o micarcie od Seikena (pare konusow mialem w rekach), o micarte dbac nie trzeba :) To tak, jakbys mial rekojesc z kamienia ;)

No, przesadzilem. Nie jezdzic po niej czolgiem. Nie znam sie za bardzo na zywicach, ale niektore z tego co wiem sa dosc kruche, wiec nie narazalbym rekojesci na naprezenia udarowe, aczkolwiek mysle, ze nie peknie po upadku z kilku metrow na kamien.

Problemem moga byc zarysowania, ale to chyba papier scierny zalatwi, chociaz nie widze mozliwosci zarysowania seikenowej micarty do tego stopnia, zeby sie z tym az tak cackac. Bo jak wspomniano - noz ma pracowac. Pare rys nie zaszkodzi.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?
No tak jak mowi Wronx to i ja bym rzekl ;)

Inna sprawa, ze konus to nie jest noz do prac w twardym betonie... Mi si eon ciagle kojazy z nozem do precyzyjnego ciecia miesa, operacji chirurgicznych itd... Uh.
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?
No to mnie pocieszyles bo czytalem gdzies ze nasiaka. Sam zreszta troche sie dzisiaj pobawilem Konusem w kuchni i odnioslem wrazenie ze minimalnie wciskaja sie w okladziny roznego rodzaju plyny. Ale mozliwe ze sie zasugerowalem wczesniejszymi opiniami.

Jesli jest tak jak mowisz no to sprawa rozwiazana.

Zreszta od jutra sie przekonam jak jest w rzeczywistosci i po powrocie (pewnie kolo pazdziernika) dam znac jak sie sprawdzil :-)
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?

No tak jak mowi Wronx to i ja bym rzekl ;)

Inna sprawa, ze konus to nie jest noz do prac w twardym betonie... Mi si eon ciagle kojazy z nozem do precyzyjnego ciecia miesa, operacji chirurgicznych itd... Uh.


Tak tez bedzie ... worki, sznurki, kartony, zarcie, zero abusowania i sprawdzania ile wytrzyma. Nie chcialem tylko zeby mi smierdzial jakims szajsem i nie dalo sie tego doczyscic potem.

Wychodze z zalozenia ze lepiej zapytac niz potem cierpiec za swoja niewiedze.
  • 0

budo_wronx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 460 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?

No to mnie pocieszyles bo czytalem gdzies ze nasiaka. Sam zreszta troche sie dzisiaj pobawilem Konusem w kuchni i odnioslem wrazenie ze minimalnie wciskaja sie w okladziny roznego rodzaju plyny.


Przeprowadzmy rozumowanie:
- micarta do sprasowane plachty "czegos" (tkanina/papier), nasaczone zywica
- prasuje sie toto i piecze w piekarniku :)
- jesli zywica nie wsiaknie do konca w tkanine/papier, to i tak oddziela poszczegolne plachty dosc szczelnie
- w w/w wspomnianym przypadku po polerowaniu na powierzchni rekojesci moze zostac warstwa tkaniny mniej intensywnie nasaczona
- pod ta warstwa i tak jest warstwa zywicy - szczelna
- jesli tluszcz wejdzie w te warstwe, to tylko na glebokosc paru mikronow (no, moze wiecej :D ), wiec latwo go bedzie... wyplukac mydlem :)
- na moj gust, to jednak Ci sie zdawalo.

Poprawcie mnie, jesli sie myle
  • 0

budo_mckane
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 108 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?
Tez tak wykombinowalem wlasnie ze do glebszych warstw sie nie przebije przez kolejne warstwy tkanin zasklepionych szczelnie zywica.

W ostatecznosci jesli bardzo zasyfi sie z zewnatrz mozna delikatnie zeszlifowac powierzchnie. Sadze jednak ze w wiekszosci przypadkow mycie powinno wystarczyc.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?
Spoko ja mialem kapke krwi Seikena na okladzinie i zeszla spokojnie. A glupi jestem, moglem sobie takiego sklonowac, robilby mi noze i bym byl bogaty :)
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?
nie rozumiem Twoich obaw ??

nasiąka micarta ??

panie daj pan spokój
dbanie o nią ??
jak sie upierdoli to umyj czy opłukaj i tyle
o micarte to w ogóle nie trzeba dbać i dlatego jest taka zajebista bo prawie nizniszczalna

moja przeszłą wszelkie testy łącznie z moczeniem sie dzień w wodzie i nic
więc konus to już luzik całkiem
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak dbac o Micarte ?
Nie stosuje nic do konnserwacji bo nie ma takiej potrzeby , micarta w konusach jest konczona 320 , i takim paierem wystarczy ja przetrzec ja zacznie wygladac "brudno".Papiery o wiekszej gradiacji juzzatykaja micropory i dostaniemy ciemniej szy prawie czrny kolor.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024