Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nóż w aucie ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Nóż w aucie ?
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym, aby "na stałe" zainstalować w aucie jakis taki niewielki "rescue-knife". Miałby służyć do szybkiego przecięcia pasów w razie nagłej konieczności lub (czego nie przewiduje, czysta teoria) np. chlaśnięcia po łapach gościa, który mnie od tyłu dusi etc. Głównie chodzi o przecinanie pasów po wypadku... Mojego foldera nie mam zawsze przy sobie, dlatego pomysl z montowaniem czegoś "na stale".

Dzisiaj otrzymalem moje zamówione (i dość długo oczekiwane) ostrzalki (wolfster.de) i na rachunku (na ogolną sumę ok. 25 EUR), przyklejony taśmą klejącą, czekał na mnie prezencik ;) : maly, lekki folderek z ostrzem combo, dziurką do otwierania (skad oni wiedzieli, ze nie lubie kołków ? :D ), z niezawodnej stali "stainless china" :) Naostrzyc sie da na pewno dobrze (jeszcze nie probowalem), a ostrza dlugo trzymac nie musi, bo jak pisalem, to nóż, ktorego mam nadzieje nigdy nie używac hehe to brzmi dobrze ;)

ok, to tyle tytulem wstepu, przejdzmy do rzeczy...
-zastanawiem sie nad miejscem i sposobem mocowania, musi byc w zasiegu reki (moze pod kierownica, albo w tej dlugiej kieszeni w drzwiach ? ), a na codzien najlepiej niewidoczny... do tego jakas pochwa chyba ? macie jakies pomysly albo może i wyprobowane patenty ? wozicie takie rzeczy w aucie ? ja takiego tematu na vb nie znalazlem...

-mozemy sobie tez podyskutowac na temat jaki noz najlepiej sie do takich celów nadaje (rodzaj ostrza, plain czy combo, ksztalt itp). Są tez noze specjalnie do tych celów produkowane, uzywal ktos ?
ja na razie nic innego do tych celów nie zakupie ale moze ktos inny skorzysta.

ps. ale cos czuje, ze 99,9% postów bedzie brzmiała "ja tam zawsze swoje EDC mam przy sobie, wiec nie mam problemu" 8) :)
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
rzeczywiscie, za tą blendą to ciekawy pomysł... dzisiaj wieczorem zobaczę jak to u mnie w aucie wygląda, czasami są tam takie zakładki na papiery... ale ten folderek nie ma klipa... musze sie temu przyjrzec
  • 0

budo_mat s
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Freistadt Warschau

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
po prostu genialne... czlowiek nie wie, jakie moga wystapic przyspieszenia przy wypadku.

A w niektorych imitacjach samochodow, jakie stanowia 70% polskiego ruchu drogowego, oslony przeciwsloneczne potrafia sie opuszczac samoczynnie nawet bez dodatkowego obciazenia... :)

Moi znajomi mieli dachowanie nissanem patrolem (dlugim). Pasazer z przedniego siedzenia mial w kieszeni na piersi modul pamieci DIMM. po wypadku znalezli te pamiec wbita w okladzine tylnego slupka dachowego (przy tylnej klapie). Wiec wyobrazcie sobie kose, ktora wazy nieco wiecej niz pamiec do komputera, latajaca po wnetrzu samochodu...

Mysle, ze dobrze byloby wykombinowac jakas gleboka pochwe z zamocowanym w srodku mocnym malym magnesem (np z dysku twardego).
  • 0

budo_tui
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 88 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
kurde chyba dobry pomysł ja chcialem dodać że pod siedzeniem czy gdzieś ale to lipa przy tym daszku przeciwslonecznym tylko mocowanie mat s masz rację mocowanie to podstawa
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
ja też cos knuje w tym temacię bo nie dawno furkę sobie sprawiłem :wink:
jak juz coś powstanie do wrzucę fotki
  • 0

budo_dymoman
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 398 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z kraju

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
wydaje mi sie, ze porzadnie zamocowana porzadna pochwa (kydex?) i maly fixed (do 3,5'') zamocowany gdzies przy fotelu kierowcy powinien sie sprawdzic. Pisze "gdzies przy fotelu", bo w sytuacji zagrozenia, szczegolnie spowodowanej przez napastnika, przynajmniej jedna reka bedzie chwile mozna manipulowac i cos w okolicy uda/pasa mozna by bylo miec. Ze stluczkami to juz inny problem, bo tu rzeczywiscie ciezko przewidziec przyspieszenia i co sie w ogole stanie, wiec takowy kozik rzeczywiscie moglby wiecej wyrzadzic szkody, niz pozytku. Swojego czasu rozwazalem zamocowanie CS'owskiego kukri po wewnetrznej stronie dachu :oops: ale sie rozmyslilem, bo dosc czesto granice przekraczam ...
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
ja nie myślę tyle o samym nożu tylko o całym pakiecie-stała glownia, victor, latarka. to najczęściej się przydaje w wszelkich wojażach. teraz pozostaje tylko uszycie jakiegoś pokrowca na to wszystko i gdzieś zamontowanie..
  • 0

budo_kubek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 895 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
Taki samochodowy nożyk musi być gdzieś pod ręką i to dosłownie. W razie blokady pasów pod kierownicę nie sięgniesz, a i do blendy pewnie też nie. Miejsce między dźwignią ręcznego a fotelem kierowcy wydaje się być OK. Musisz chyba tylko dokupić zapinaną pochewkę (etui) na Twoje cudo i przykręcić ją blachowkrętami w tym miejscu. Im więcej blachowkrętów, tym pewniejsze, że całość nie odleci przy stłuczce. O bandytyźmie nie piszę, bo brak mi wiedzy w tym temacie.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?

W razie blokady pasów pod kierownicę nie sięgniesz, a i do blendy pewnie też nie. Miejsce między dźwignią ręcznego a fotelem kierowcy wydaje się być OK.

Moim zdaniem jak najbardziej słuszna lokalizacja. Dodatkową jej zaletą jest fakt, że nożyk łapiesz bez kombinowania prawą ręką, chyba jesteś praworęczny?
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
Też rozważałem nad nożem po przymusowym zatrzymaniu na drodze mojego kumpla.
Padło na BEAR CLAW'a w miejscu o którym pisał kubek.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
W samochodzie noz jest porzebny tak samo jak apteczka.
Zarowno ja jak i zona wozimy w malym , latwo dostepnym schowku miedzy siedzieniami Spyderco recue , mysle t ozastapic jakim rigiem , gdzie nie potrzebne by bylo otwieranie noza.
W schowki na rekawiczki woze MD pygmy ATAK a po lewej rece w kieszeni na drzwaich 21" ASP , na dodatek w bagarzniku saperka Cold sTeela i hawk ATC.
Jezeli chodzi o samooobrone w samochdzie , to urzywam Rata BD , w pochwie kydexomej umocowanego na paracord pod siedzeniem z prawej strony.Pozwala to na b.szybkie wyciagniecie noza w reverse grip.
Dlaczego ten noz , 90 % to rekojesc , guma dajaca bardzo dobry chwyt ( dodatkowa dale m kilak naciec).Jak wiem strach jest naturalnem uczuciem w chwil izagrozenia , strach to pot , i to jest clue. Dodatkowo noz ten naprawde swietnie tnie , a po lwekkim replifilowanie ma i niezla penetracje.
Dlaczego w reverse , usiadzcie w samochodzie i sprubujcie wykonywac skuteczne techniki w wszystkim 4 domniemancyh kierunkach ataku , zobaczycie ze bardzie funkcjonalny jest wlasnie reverse.Oczywiscie nie wymyslilem tego sam , tu uklon w strone Vasilieva i Avi Moyala.
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
Seiken wrzucal fotki spyderco na pasie bezpieczenstwa.
ale przy wypadku to moze daleko wyleciec:)

no i inna kwestia z folderem a inna z fixedem
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
dzieki za posty, panowie.

poprzymierzalem sie troche do tego wszystkiego w aucie i tak to widze na razie :
- blenda bylaby raczej ok, ciezko mi sobie wyobrazic sytuacje, zebym tam reka nie mogl siegnac, chyba, zeby mi upierd...lo ręce albo (co gorsza :) ) dach. ale nie ma tam tego za bardzo jak zamocowac, bo nie ma tam zadnej zakladki, tylko... lusterko ! (do czego to juz dochodzi ) :(
- bardziej podoba mi sie rozwiazanie przy ręcznym (tak, jestem praworeczny), byloby tam nawet dobre miejsce na takiej ściance od strony kierowcy, zawsze pod ręką, ale, i to pewien minus, noz (pochwa) bylby widoczny.
- w gre wchodziloby jeszcze rozwiazanie opisane przez Seikena, a wiec pod siedzeniem kierowcy, ale mysle, ze przy zablokowanych pasach, moglbym miec problemy, zeby tam ręką sięgnąć, musze sprobowac. Jak to, Seiken, zamocowales ? sorry, ale ja jestem totalne zero, jesli chodzi o majsterkowanie, wiec mi trzeba jak krowie na miedzy. (akcje z blachowkretami to jeszcze jakos zrozumialem, Kubek :-) )

mysle tez (ktos o tym wspominal), ze fixed lepiej sie nadaje niz folder, ale na razie bedzie to maly folder, a pozniej sie zobaczy...
  • 0

budo_desmo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 396 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mikołów

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
to czy jestes praworeczny czy leworeczny to nie ma nic do rzeczy. noz powinien myc zlokalizowany w miejscu ktore jest latwo dostepne i potrafisz do niego dosiegnac nawet jesli siedzisz oparty calymi plecami i nie potrafisz sie odrobinke schylic. umiejscowianie noza po lewej stronie nie ma sensu, no chyba ze zakladasz ze lewy bok auta wogole nie ucierpi. Wydaje mi sie ze najlepszym miejscem sa okolice skrzyni biegow i recznego. ew siedzenia. Jezeli one podczas zderzenia ucierpia na tyle zeby nie dalo sie noza wyciagnac to najprawdopodobniej Tobie juz nie jest on potrzebny ;) .

Inna sprawa jest zostawianie takiego noza (fixed) na widoku...
  • 0

budo_elwood
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?

-zastanawiem sie nad miejscem i sposobem mocowania, musi byc w zasiegu reki (moze pod kierownica, albo w tej dlugiej kieszeni w drzwiach ? ), a na codzien najlepiej niewidoczny... do tego jakas pochwa chyba ? macie jakies pomysly albo może i wyprobowane patenty ? wozicie takie rzeczy w aucie ? ja takiego tematu na vb nie znalazlem...

-mozemy sobie tez podyskutowac na temat jaki noz najlepiej sie do takich celów nadaje (rodzaj ostrza, plain czy combo, ksztalt itp). Są tez noze specjalnie do tych celów produkowane, uzywal ktos ?
ja na razie nic innego do tych celów nie zakupie ale moze ktos inny skorzysta.


Aitor botero w kieszeni przy drzwiach.
  • 0

budo_kmicic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to ja sie pytam skąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
z kieszeni przy drzwiach juz zrezygnowalem, drzwi mogą się pogiąć przy wypadku uniemożliwiając sięgnięcie po nóż, poza tym, drzwi moze w ogole juz tam nie byc !
a ten nozyk to zart byl ? :lol: bo jak na moje potrzeby to chyba ciut za duzy :) ja nie chce w stresie, trzęsącymi sie rękami rozpruć mnie i pasażera, a "tylko" przeciąć pasy.
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
rescue hook BM :?:


PZDR,
Smoku
  • 0

budo_elwood
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 237 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?

drzwi moze juz tam w ogole juz tam nie byc !
a ten nozyk to zart byl ? :lol: bo jak na moje potrzeby to chyba ciut za duzy :) ja nie chce w stresie, trzęsącymi sie rękami rozpruć mnie i pasażera, a "tylko" przeciąć pasy.


Jesli bedziesz w samochodzie, a drzwi nie bedzie to malo prowdopodobne jest zebys mogl z niego wysiasc rozcinajac pasy bo:
- bedziesz mial pewnie polamane i zaklinowane np kierownica nogi tudziez inne rany,
- bedziesz nieprzytomny,
- bedziesz dead.

Watpie zeby osoby usilujace Cie wyciagnac szukaly w schowkach autka jakiegos noza :lol:


Uzywalem (botero) go juz do:
- grzebania przy silniku,
- otwierania konserwy,
- rozganianiu psow majacych niecne zamiary do rannego jelonka,
- rozcinania paczek, pudel itp,
- krojenia chleba, kielbachy itp art zywnosciowych,
- przecinania bandaza zeby dal sie ladnie zawiazac,
- strugania patykow na ognisko itp


Jesli chcesz noz specjalnie zrobiony do ciecia pasow to sa takie w dobrych (dobrych!) apteczkach czasem. Ale IMO w autku raczej przydaje sie noz uniwersalny.
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż w aucie ?
a ja jestem za umieszczeniem kilku-uniwersalnego modelu do wszystkiego oraz wersji ratowniczej tak bedzie najprościej :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024