Skocz do zawartości


Zdjęcie

Judo & boks


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Judo & boks
Zakładam nowy temat zainspirowana poniższą wypowiedzią o Pawle Nastuli:

(...) Chlop jest juz w takim wieku ze nie bedzie potrafil pozbyc sie nawykow ruchowych przydatnych w judo, ktore niestety w boksie pasuja jak "piesc do oka".


Interesuje mnie - nie tylko w odniesieniu do Nastuli, ale ogólnie - o jakich nawykach tu mowa? Na co powinien zwrócić uwagę judoka, który próbuje swoich sił w boksie? Co mu konkretnie będzie przeszkadzać?
  • 0

budo_koniuszko
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
w porownaniu z boksem judo jest sportem statycznym. Boks to calkiem inna praca miesni, to wieksza szybkosc i balans cialem. No i zdrowie trzeba miec jednak niesamowite. po prostu dobry judoka w konfrontacji z dobrym bokserem (przyjmujac jego styl walki) jest za wolny i nieskoordynowany. No i technicznie tez bedzie daleko w lesie...
Gdy odwrocimy sytuacje bedzie podobnie: bokser zlapie blizej nieokreslony uchwyt, zepnie sie i bedzie sztywno stal. blizsze sobie sa zapasy i judo
  • 0

budo_iwan44
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks

w porownaniu z boksem judo jest sportem statycznym. Boks to calkiem inna praca miesni, to wieksza szybkosc i balans cialem. No i zdrowie trzeba miec jednak niesamowite. po prostu dobry judoka w konfrontacji z dobrym bokserem (przyjmujac jego styl walki) jest za wolny i nieskoordynowany. No i technicznie tez bedzie daleko w lesie...
Gdy odwrocimy sytuacje bedzie podobnie: bokser zlapie blizej nieokreslony uchwyt, zepnie sie i bedzie sztywno stal. blizsze sobie sa zapasy i judo


Dobre dobre :rofl: pewnie naoglądałeś się walk "plusa" albo niewiele lżejszych, i to jakichś nieqmatych. Judo jest sportem dynamicznym, a i wytrzymalość trzeba mieć niezłą, do częstych "zrywów" i ataków, i kondycja też nie szfankuje, bo trzeba stoczyć nieraz kilkanaście walk na tystansie 5 min. Twoje wypbrażenie o judo leko mnie dziwi.
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
Chodzi o brak nawyku ochrony głowy, wyczucie dystansu dosiężnego (zupełnie inny w judo i w boksie), cofanie rąk, czego judocy często nie robią, kontrolując "strefę" przeciwnika etc. Sądzę jednak, że jeśli można tego nauczyć kilkunastoletniego boksera, nie będzie to wielkim problemem dla obytego z walką zawodnika. Moje przypuszczenia potwierdza rosnąca rola czołowych judoków w MMA. Owszem dążą do zwarcia, ale coraz częściej przyjmują całkiem dobrze wymiany w stójce i po ostatnich walkach Yoshidy jestem raczej za opinią, że udział judoków w walkach wielostylowych będzie raczej rósł jeszcze bardziej.
  • 0

budo_.:pitman:.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 984 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jelenia Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
myślę że problemem może być dziurawa garda i odsłanianie się po zainkasowanym ciosie...pozatym być może jak taki judoka się podjara za mocno rzuci się "na hura" zapomni o obronie może nadziać się na kontrę...pozatym problemem może być generalnie praca nóg i szybkość...pozatym nie oszukujmy się nie da się boksu na dobrym poziomie nauczyć w miesiąc czy rok. a już całkiem inną kwestią jest dołaczenie boksu do arsenału swoich technik w MMA a inna kwestią byłoby toczenie walki w czystym boksie...w boksie byłoby mocne i szybkie lanie albo dyskalifikacja za np. rzut lub podcięcie (poprostu wyuczone nawyki).
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
Boks to w końcu co innego niż judo (hehe odkrywca jestem :) , ale jestem przekonany, że człowiek, który dobrze walczy w danym stylu, może całkiem szybko nauczyć się nienajgorzej innego. Oczywiście jak w tym przypadku judoka nigdy nie będzie tak dobry w boksie jak rasowy bokser i na odwrót.

Dalej, w judo - jak już ktoś kiedyś mówił (może nawet i Nastula czy Yoshida przygotowując się do swoich startów w mma) jest inny rozstaw nóg i inaczej rozłożony jest środek ciężkości. Z tego powodu by judoka dobrze czuł się w uderzeniach musi drastycznie zmienić swój mocno szkolony i wbity nawyk (bardzo dobry zresztą 8) ). No i jak dla mnie tego nawyku już zmienić się nie da - ale pytanie: po co? Po co zmieniać?

Judoka zawsze będzie walczył przede wszystkim judocko - bo tego jest nauczony i w tym się czuje najlepiej. Boks, jeśli chodzi o mma, jest niezbędny - ale nie musi być na wysokim poziomie. Bo są inne szanse na wygranie, o czym każdy wie :)

.:pitman:.:

już całkiem inną kwestią jest dołaczenie boksu do arsenału swoich technik w MMA a inna kwestią byłoby toczenie walki w czystym boksie...w boksie byłoby mocne i szybkie lanie albo dyskalifikacja za np. rzut lub podcięcie (poprostu wyuczone nawyki).


O właśnie i dolączam się do tego, co napisał .:pitman:.
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
Dużo tego.

A co powiecie o takim judockim nawyku do wchodzenia ciałem w przeciwnika? W judo to odruch bardzo potrzebny, a w boksie wydaje mi się, że to może być ślepa uliczka. Po przejściu gardy oraz szczęśliwym nienadzianiu się na kontrę judoka dąży do przylepienia się do boksera i ... no właśnie? co? a no nic! :(
  • 0

budo_tae tad
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks

Dużo tego.

A co powiecie o takim judockim nawyku do wchodzenia ciałem w przeciwnika? W judo to odruch bardzo potrzebny, a w boksie wydaje mi się, że to może być ślepa uliczka. Po przejściu gardy oraz szczęśliwym nienadzianiu się na kontrę judoka dąży do przylepienia się do boksera i ... no właśnie? co? a no nic! :(


no i klincz :)
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
Mameha:


W judo to odruch bardzo potrzebny



Dokładnie.

a w boksie wydaje mi się, że to może być ślepa uliczka.


Dokładnie.

Po przejściu gardy oraz szczęśliwym nienadzianiu się na kontrę judoka dąży do przylepienia się do boksera i ... no właśnie? co? a no nic!


Tylko nie wiem właśnie o jaki rodzaj walki Ci chodzi w tej chwili. Czy o czysto bokserską czy o czysto judocką, czy na mieszanych zasadach.

Bo jak mma to:

Tae Tad:


no i klincz :)


:)
  • 0

budo_ewcia
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze 100licy

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
Mój brat trenował przez 6 lat judo i przeszedł na boks. uważam, że wszystko czego nauczył się na judo (tj.zwinność, wytrzymałość itd) przydają mu sie teraz w boksie i nawet dobrze sobie radzi, i to pewnie dlatego też, że ma teraz najlepszych trenerów. trenuje u braci Skrzeczów. chociaż nie mogę przeżyć tego, że dla nawalania po mordach zrezygonował z judo, no ale coż, to jego wybór ;)
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
Chodziło mi dokładnie o to, co napisałam w pierwszym poście - na co powinien zwrócić uwagę judoka, próbując swoich sił w boksie (nie mma).

Przypomniało mi się przy tej okazji jedno zdarzenie. W szkole średniej przez jeden semestr musiałam uczyć się niemieckiego. Nauczycielka na pierwszej lekcji zapytała, czy ktoś uczył się wcześniej angielskiego. Większość uczniów podniosła ręce do góry. Wtedy złośliwa Niemra powiedziała zjadliwie:

- No to teraz zobaczymy, czegoście się nauczyli. Kto naprawdę zna angielski, to mu z niemieckim pójdzie jak po maśle. Ale kto się obijał w podstawówce, tylko liznął angielskiego, to mu się teraz wszystko pomiesza.

Miała rację, jędza. :)

Przypuszczam, że w sporcie jest podobnie. Naprawdę dobry judoka poradzi sobie w boksie. Judoka, który tylko myśli, że jest dobry, będzie miał problemy.
  • 0

budo_hmjf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
Niemra od Mamehy:

- No to teraz zobaczymy, czegoście się nauczyli. Kto naprawdę zna angielski, to mu z niemieckim pójdzie jak po maśle. Ale kto się obijał w podstawówce, tylko liznął angielskiego, to mu się teraz wszystko pomiesza.


Powiem Ci, Mameha, że coś w tym jest. Ale ogólnie porównanie zbyt odległe. In My Opinion ofkoz :)
  • 0

budo__ash_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:D-SU

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
OFFTOPIC:

- No to teraz zobaczymy, czegoście się nauczyli. Kto naprawdę zna angielski, to mu z niemieckim pójdzie jak po maśle. Ale kto się obijał w podstawówce, tylko liznął angielskiego, to mu się teraz wszystko pomiesza.

Pierdu, pierdu... Niemieckiemu blizej do polskiego niz do angielskiego.
  • 0

budo_deberr
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 63 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:włocławek - kurwidołek

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
[quote name="HMJF"]

Dalej, w judo - jak już ktoś kiedyś mówił (może nawet i Nastula czy Yoshida przygotowując się do swoich startów w mma) jest inny rozstaw nóg i inaczej rozłożony jest środek ciężkości.

[quote]

wydaje mi sie ze dokladniej chodzi o to, ze prawostronna postawa judoki, to prawa noga z przodu,w boksie jest natomiast odwrotnie i tutaj tkwi problem, ze albo trzeba wyeliminowac nawyk trzymania prawej nogi z przodu (jezeli ktos jest praworeczny) albo nauka boksowania "na lewa" strone..
  • 0

budo_tae tad
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2258 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks

Przypuszczam, że w sporcie jest podobnie. Naprawdę dobry judoka poradzi sobie w boksie. Judoka, który tylko myśli, że jest dobry, będzie miał problemy.


Mamcia, ja mysle ze wszystko spoko itd, ale judo i boks to nie to samo, zgodzil bym sie z tym porownaniem "niemiecki-angielski", ale tylko na przykladzie "judo-bjj", "Kick-boxing-muay thai" nie inaczej
  • 0

budo_marcus73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 393 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
Judoka po prostu musi walczyć jak Lamon Brewster z Gołotą :)
Idziemy na całość, ciosy zwalające z nóg. Półsierpy i proste :twisted:
Zero tańca w ringu i innych pierdół jak akcje lewym prostym :wink:
Żadnych zabaw w kontrowanie itd.

Wtedy taki boksik może się udać :)
  • 0

budo_mameha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 546 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks

Zero tańca w ringu i innych pierdół jak akcje lewym prostym :wink:


Niech mi ktoś zorientowany w boksie to naświetli pliz - dlaczego lewy prosty to pierdoła? To znaczy ja wiem, że lewy prosty mi nie wychodzi, no ale mnie nic nie wychodzi ... :oops: :wink:

Interesuje mnie, że tak się wyrażę, naukowotechniczne podłoże tego stanu.
  • 0

budo_marcus73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 393 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
Źle się wyraziłem 8)
Lewy prosty to nie jest pierdoła, to jest esencja boksu :!:
Sęk w tym, że jeżeli nie umie się poprawnie walczyć "boksersko"
czyli postawa-garda-praca nóg to według mnie desperackie trzymanie się tej strategii
prowadzi do klęski :roll: Zwłaszcza jeżeli przeciwnikiem jest bokser!
Zresztą strategia lewego prostego i trzymania się w dystansie jest idealna dla szczupłych zawodników, wiekszość judoków to misie, a jak ktos jest misiem to musi dązyć do przejścia do półdystansu.
  • 0

budo_ewcia
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze 100licy

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
nie zgadzam się z tym, ze większość judoków to misie... chyba nie wiesz co mówisz... moż z tych cięzkich wag to są misie, ale i tak zalezy kto w jakiej wadze startuje i ile ma wzrostu... misie ogólnie występują w plusie...
  • 0

budo_marcus73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 393 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Judo & boks
Nie chodzi mi o to że są grubasami !
Wystarczy że są krępi i już walka w dystansie będzie sprawiać im problemy jak trafia na jakiegoś "patyka". Nie wmawiaj mi że judocy są szczuplejsi od bokserów bo akurat tak się składa że obie dyscypliny uprawiałem i doskonale wiem, jak wygląda przeciętny przedstawiciel każdej z nich ;)

Oczywiście rozumiem, że należysz do szczupłych judoczek :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024