Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jeszcze o krzesaniu ognia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

budo_mgr_scout
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
Korzystając z wątku i co by nie zakładać nowego, pozwolę sobie wrzucić kilka zdjęć moich krzesiw. Nie używam opiłków magnezji do rozpalania. Podkładam natomiast wyprażony w puszce knot lub sznurek konopny. Chwyta to równie dobrze. Iskry padając na knot nie zapalają go, a zaczyna się tlić. Wystarczy lekko rozdmuchać, podektnąć do rozpałki, znów podmuchac i gotowe :) Przy tej technice, można robić mniejsze "wejście" do ogniska, co czasem w niesprzyjających warunkach pogodowych jest istotne.

ZESTAW

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

KRZESIWO MAGNEZOWE

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

KRZESWIO TRADYCYJNE

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_wola rafała
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:podkarpacie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
mgr_scout super jest to tradycyjne krzesiwo, gdzie takie coś mozna dostać i po ile? jak to działa, snop iskier jest konkretny? czy korzystając z ostrza węglówki (np opinel) oiągniemy to samo?
  • 0

budo_mgr_scout
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
Gdzie kupić i za ile?? Hmm, to krzesiwo dostałem od kumpla.. on zamawiał je u kowala, koszt wynosił około 20 PLN. Wiem, że szykuje się nowa partia, już trochę unowocześniona - inny kształt i właśnie ze stali węglowej. W przyszlym tygodniu będę miał szczegółowe informacje.
Czy Opinel zadziała?? Myślę, że tak, nawet może być bardzo dobry i obeszłoby się bez uderzania ostrzem - uderzenie grzbietem głowni zamkniętym Opinelem (muszę to przetestować).
Z klasycznym krzesiwem stosuję inną technikę rozpalania niż z magnezowym. Krzemień do ręki, na niego kładę podpieczony knot, sznurówkę lub sznurek konopny i uderzam krzesiwem (pionowo ustawionym, od góry). Klasyczne krzesiwo daje dość mało iskier (w porównaniu z magnezowym) i z tego względu opisana technika jest najlepsza.
POZDRAWIAM!! :-)
  • 0

budo_chichako
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
dałbyś znac jesli jedno krzesiwo będzie do kupienia? Pozdrawiam jd
  • 0

budo_raffii
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 549 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Leszno

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
Właśnie - każdy chce kupić ja również

A mnie bardzo ostatnio kręci rozpalanie łukiem ogniowym i z chęcią dowiedziałbym się czegoś więcej od praktyków w szczególności jaka hubka naturalna okaże się najlepsza.
Kto próbował oprócz Wysza?
  • 0

budo_mcbren
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
Co do krzesiwa tradycyjnego to na forum Freha był dokładni opis jak je wyprodukować (ze względu na regulamin nie mogę tu wstawić powiązania). Goście robili je z nawęglanej stali lub przekuwali pilniki (które juz są ze stali wysokowęglowej).
  • 0

budo_mgr_scout
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
Jak będę już znał konkrety dam znać. W przeciagu tygodnia-dwóch powinienem mieć info.
Rozpalanie łukiem ogniowym... na razie moje próby spełzły na niczym :/ z tego co mi jednak wiadomo, to nie hubka ma znaczenie, a materiał z jakiego jest zrobiona deszczółka i świder. O tym pisałem kilka postów wyżej i są to dane sprawdzone przez kumpla. Może go namówię, żeby zalogował się na forum i opisał wszystko, jeno ostrzegam!! on na punkcie rozniecania ognia ma świra i może zagadać na smierć :)
  • 0

budo_kajk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
Tak jak pisalem pare postow wyzej, wyjazd sie odbyl i rozpalilem swoje pierwsze ognisko z uzyciem krzesiwa. Duzo fajniejsza zabawa niz z zapalniczka ;-)
Opilkow potrzeba na prawde niewiele, wazne zeby bylo duzo suchej rozpalki :-)

Zestaw Malego Krzesimieszka ;-)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Ognicho chwil kilka pozniej :-)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_gryf
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław lub Ziemia Kłodzka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
Hej!
Myślę, że znajdziesz o wiele więcej frajdy kiedy samodzielnie wykonasz krzesiwo z pilnika i w tradycyjny sposób rozpalisz ogień!
  • 0

budo_wola rafała
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:podkarpacie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
ok, skombinowałem już krzemień, mam i pilnik, ale brak kuźni by przekuć go na krzesiwo. a ty co proponujesz Gryf?
  • 0

budo_gryf
  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław lub Ziemia Kłodzka

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia

ok, skombinowałem już krzemień, mam i pilnik, ale brak kuźni by przekuć go na krzesiwo. a ty co proponujesz Gryf?


Skoro nasz pilnik to prawie masz już krzesiwo i wcale nie musisz go przekuwać pod warunkiem, że jedna z bocznych krawędzi będzie gładka, czyli nie będzie mieć powierzchni ściernej. Poza tym zależy, jakich rozmiarów masz narzędzie, jeśli jest duże to najzwyczajniej w świecie dokonaj kontrolowanego złamania. Musisz go naciąć i złamać uderzając młotkiem lub kamieniem, ponieważ stal, z której jest wykonany pilnik jest krucha lub po prostu przetnij go w wybranym miejscu. Nie jestem pewien czy przekuta stal zachowa w dalszym ciągu swoje właściwości. poza tym musisz mieć jeszcze hubkę, którą wykonasz sam wkładając fragment bawełnianego materiału np. starych dżinsów do szczelnie zamykanej metalowej puszki np. po landrynkach. Zamkniętą puszkę z zawartością stawiasz na średnim ogniu może być palnik lub ognicho i po ok. 5 min. masz gotowca. Zaznaczam, że naczynie musi być zamknięte szczelnie, ponieważ tkanina spala się beztlenowo, czyli musi się zwęglić a nie spalić. Jeśli się spali pozostanie z niej praktycznie sadza a nas interesuje zwęglony materiał.
Życzę udanej próby i wiele satysfakcji!
Rafał
  • 0

budo_wola rafała
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:podkarpacie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
ok,a ja zastanawiałem się dlaczego ten cholerny pilnik czasem daje iskre a czasem nie. poprostu uderzałem kantem pilnika :oops: . widze, że musze poszukac jednka nowego drapaka, takiego z gładkim bokiem. a swoją drogą w dlaczego chropowata czesc pilnika przeszkadza w krzesaniu?
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
odgrzebe temat ale dla nowicjuszy niech bedzie przestroga to co napisze :)
dzis nabylem krzesiwo no i pora zrobic probe
jako ze czytalem ze ciezko na poczatku trafic iskra w kupke magnezu wiec sie skupilem na poczatku na tym
uskrobalem sobie ladna kupecze no i zapalamy :) z daleka jakos nie moglem wtrafic wiec coraz blizej blizej i ... udalo sie :!: :) ale mialem reke z nozem na tyle blisko ze poparzylo mi kciuka i wskazujacego no i jeszcze na dodatek spalilo mi troche rekawiczki ( bylem na rowerze ) teraz bola mnie palce opalilo mi wlosy na sasiednich palcach ostrze i rekojesc noza pokryly sie bialym nalotem ( cale szczescie ze to tylko nalot ) :)
dym sie pojawil wylacznie z rekawiczek ale chyba moge uznac ze to juz prawie udane rozpalanie ogniska :rofl:
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
jesteś bardzo rozsądnym człowiekiem - niektórzy robią to w domu i przepalaja sobie stoły :)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
A gdzie w chwili obecnej najlepiej kupic krzesiwko? tak, zeb krzesimieszki polecaly? ;)
  • 0

budo_akme
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1650 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] na przyklad ;)
  • 0

budo_horror vacui
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Warszawy. I nie wstydzę się tego.

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia

...opalilo mi wlosy na sasiednich palcach...

Tak czytam, czytam, nie rozumiem i nagle olśnienie:
Masz włochate paluchy jak to Diabełek :)

ps.
Już do mnie pomyka krzesidełko od onego proroka. Już niedługo i ja coś sobie spalę :) :) :)
  • 0

budo_diabelek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
ja kupilem na bron.pl
( jesli to kryptoreklama to wytnijcie ten kawalek ale skoro Cynik pytal to odpowiadam )
a dzis przeprowadzilem kolejna probe narazie jeszcze amatorsko z papierem ( nie bede swojej ulubionej brzozki obskubywal ) i jestem caly a ogien taki piekny sie zrobil :)
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia
Krzesiwka można dostac w praktycznie każdym demobilu. Zazwyczja kosztują ok.39pln, więc wyjdzie taniej, niż allegrowe z przesyłką... :roll:
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jeszcze o krzesaniu ognia

Krzesiwka można dostac w praktycznie każdym demobilu. Zazwyczja kosztują ok.39pln, więc wyjdzie taniej, niż allegrowe z przesyłką... :roll:


Koszt biletow mpk na tramwaje w celu poszukiwania jakiegos demobilu w miescie przebija cene allegrowego z wysylka do drzwi ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024