Skocz do zawartości


Zdjęcie

złamałem kolejny nóż - co za gówno.......


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
121 odpowiedzi w tym temacie

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......

Długość ostrza: 165 mm
Długość całkowita: 290 mm


Zgadza sie, wstawilem dlugosc klingi zamiast calkowitej :oops:
...ale pytanie o ta dzwignie wciaz pozostaje otwarte (noz zlamal sie w polowie a nie na czubku), no i jak takie ramie moglo powstac przy uderzeniu plazem...
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
ciesze się na szybki odzew
dlaczego zadnie ma feler??
tylko czemu nikt nie kce poprawić zadania, tylko znajduje felery :)
ja szkołę skończyłem kwilę temu tu są tacy na bieżąco :)
odnośnie tych metrów, dźwigni itd
skąd wziąłęm dźwignie?? z definicji dźula!!!!!!
jak macie problem z przeliczaniem nie moja wina, zgłoście się do specjalistów od inżynierii materiałowej (dużo ich tu :) ) może być mechanik od bidy
odnośnie sił dynamiczno demonicznych trza poszukać co to udarność
dźwignia nie musiałą powstawać mamy DŹULE bez metrów czyli energię!!!
metry wpisano by uswiadomić niektórym humanistom jak to są małe siły


w zadaniu policzono energię potrzebną do złamania danego przekroju z danego materiału
jeśli zadanie jest złe flaszka dla tego co je rozwiąże poprawnie (to powyższe) z podaniem skąd wziął dane (dane od melona odpadają)

zadanie dla was kolejne
policzyć energię kinetyczną noża w kwlili uderzenia

zadanie zostało uproszczone bo:

nie wiem z jaką prędkością leciał nóż blachy
nie wiem jaką miał nadaną prędkość kątową
nie wiem kiedy pękł: uderzenie o drzewo czy na glebie (w przypadku gleby robi się zadanie skomplikowane bo noż musiał sie odbić sprężyście od drzewa i spadać z przyspieszeniem ziemskim + V początkowa pomnejszona o energię zużytą na demolke kory i powiększoną o energię odbicia sprężystego)

wyjaśnienia

wartość udarności podaję się w dzulach bo to praca wykonana przez mieśniaki blachy przy sprzyjających okolicznościach na demolkę noża, se można przeliczyć że nie potrza dźwigni 1m tylko proporcjonalnie większą siłę prz mniejszym ramieniu
założenie

1. nóż balchy pękł przy uderzeniu w dzewo
2. pomijamy prędkość kątową (ona nam tylko moze zwiększyć siły)
3. przyjmujemy że blacha nie umie rzucać (sie blacha nie rzucaj :) ) i nóż uderzył płasko w sęka (nie kce mi się liczyć energii traconej w uszkodzenie niewątpliwe drzewa), oczywiście napis uwk jest w płaszczyźnie obrotu :)
4. niedowiarki mogą przyjąć że uderzenie po skosie w glebe w kamula i bedzie to samo
6. przyjmujemy że prędkość końcowa w momencie uderzenia to 10m/s (czyli prawie rekord świata w sprincie) jak jest inna prędkośc proszę mnie poprawić (wg mnie może być tylko większa :) )
mając te dane każdy sobie bedzie potrafił ułozyć równanie jaką energię kinetyczną miał obecny złom blachy (specjaliści wystąp)

wnioski

albo przyjęto za małą prędkość złomu :) , badź zadanie ma feler (kolejna flaszka od melona!)
albo udarność tej klingi (Z WIDOCZNYM KARBEM !) JEST TAK MAŁA

jak zagiąć melona??
wziąć kawałek blachy o blachy i dać na młot charpy
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
oczywiście jaka próbka i temp. badania - są od tego specjaliści co nie potrafią przejśc z dżuli na siłę zaieszoną na ramieniu, oraz nie wiedzą czemu tak jest
proponuję wykonać 2 łamania bez karbu i z karbem (by mieć warunki jakie wystapiły w danym miejscu peknięcia), jaki karb se zgadnijcie

pozdro
  • 0

budo_navyseal
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin/Motaniec

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
Co do samej stali Carbon V to za cytuje
"Carbon V Carbon V is a trademarked term by Cold Steel, and as such is not necessarily one particular kind of steel; rather, it describes whatever steel Cold Steel happens to be using, and there is an indication they do change steels from time to time. Carbon V performs roughly between 1095-ish and O-1-ish, in my opinion, and rusts like O-1 as well. I've heard rumors that Carbon V is O-1 (which I now think is unlikely) or 1095. Numerous industry insiders insist it is 0170-6. Some spark tests done by a rec.knives reader seem to point the finger at 50100-B. Since 50100-B and 0170-6 are the same steel (see below), this is likely the current Carbon V.

0170-6 - 50100-B These are different designations for the same steel: 0170-6 is the steel makers classification, 50100-B is the AISI designation. A good chrome-vanadium steel that is somewhat similar to O-1, but much less expensive. The now-defunct Blackjack made several knives from O170-6, and Carbon V may be 0170-6. 50100 is basically 52100 with about 1/3 the chromium of 52100, and the B in 50100-B indicates that the steel has been modified with vanadium, making this a chrome-vanadium steel"
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
nie kumaju po angielsku - streści ktoś ??

kurwa panowie po chuj zadanie ??
nie powinien pęknąć moim zdaniem a penknoł mi sie nożyk :cry:
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
po huj ?
ze by uświadomić ludziskom że to bardzo małe siły są do zniszczenia potrzebne, trza je tylko odpowiednio zawiesić i dac im odpowiednią prędkość
ze to co podaje producent to nie zawsze to co my se myslimy
że blacha biorąc nóż w łapkę wiedział że moze być b. dobry nóż i dobrze wykonany ale przy kilku sprzyjających okolicznościach..........
a to dlaczego pęknął da ci odpowiedź mikroskop, zdjęcie marko z duzym przybliżeniem i głębią ostrości i młot charpy (pomownie proszę o zdjęcie makro dla dziecka, przełomu to zdjęcie)
reasumując reklamuj

pozdro
  • 0

budo_heimdall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 635 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......

ze by uświadomić ludziskom że to bardzo małe siły są do zniszczenia potrzebne, trza je tylko odpowiednio zawiesić i dac im odpowiednią prędkość


Melonmelon, ja nie kwestionuje wzorow czy definicji, mnie tylko zastanawia wlasnie jak owe "male sily" mogly zostac przylozone tak, ze pekl wlasnie w tym a nie innym miejscu. Modelowa sytuacja z imadlem do mnie przemawia, ale nie uderzenie: a) plasko B) w drewno c) amortyzowane przez gume...

Gdyby te wyliczone przez Ciebie dzule skupic "w punkt" to rzeczywiscie nie potrzeba dzwigni (np. uderzenie stalowa kulka) aby zlamac gdze sie zlamalo, ale przy takim plasnieciu duza powierzchnia...srednio to do mnie przemawia.

Pozdrawiam
humanistyczny ignorant :wink:
Heimdall
  • 0

budo_mr_twinkle
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 655 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
Wczoraj - zainspirowany doświadzeniami Blachy - porzucałem sobie moim CS ODA, ale ze stali 420. Wykonałem jakieś 20 rzutów. 10 z 2,5 m - 100% wbić i 10 z 6 m - 50% wbić (reszta odbić -rękojeścia albo na płask). Rzucałem silnie, z 6 m to już trzeba trochę pizgnąć... Jedyne uszkodzenia nożą to powyginanie jelca (ODA ma długi jelec z kratonu, mięciutki i do dupy, już go obciąłem). Ostrze nawet specjalnie się nie stępiło, po pierwszych 10 rzutach na sztychu ciągle golił, potem już nie bo parę razy wbił się w piasek. Aha - był upał, ok. 30 stopni Celsjusza. Nóż jest dość lekki, ale rzucało mi się świetnie z chwytu za rękojeść. Wchodził w pień jak w masło.
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
ja teraz żałuje że nie wziołęm wersji z 420
  • 0

budo_iching
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......

ja teraz żałuje że nie wziołęm wersji z 420

Nie wiem z jakiej stali zrobiona jest OSA - na pewno z jakiejs węglówki (BTW: wie to ktoś ?...) ale rzuca się nią świetnie... Nie jest to "typowa" rzutka ale myślę, że "pęknąć" ją byłoby trudno... 8)
  • 0

budo_werdandi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
Iching to ta sama stal co w wz.98 ...
  • 0

budo_iching
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......

Iching to ta sama stal co w wz.98 ...

Heh... a co to jest ta "stal sprężynowa 55"... ? 8)
  • 0

budo_werdandi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
Resorowa weglowka srednio weglowa, czyli zawierajaca 5% wegla. Rdzewna... Natomiast wersja nierdzewna to polski odpowiednik stali 420.

BTW mie wydaje mi sie aby ta pseudo 420 byla wytrzymalsza niz stal 55.
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
5% węgla? chyba nie bo to koszmarnie dużo, to już nawet nie byłaby stal...
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
Przecinka braklo ;-)
  • 0

budo_werdandi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......

5% węgla? chyba nie bo to koszmarnie dużo, to już nawet nie byłaby stal...


Tak jak pisze rybak przecinka zabraklo.. :oops: Srednioweglowa a wiec kolo 0.5 wegla.
BTW - a czy przypadkiem wz.98 i inne gerlacho-sanitasy nie sa z innej resorowki: 50HS?
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
oj sory nie pomyślałem 5% to było absurdalne - wszak 2,3% węgla to już jest hardkorowo dużo
  • 0

budo_piotr żbikowski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
A tak na marginesie całej tej dyskusji, to w życiu trzeba mieć trochę szczęścia :)
Tak z mojego podwórka - zdarza się, że ktoś wypada z 6 piętra i nie łamie sobie nic, a inny źle stanie na równej płaskiej nawierzchni i ma otwarte złamanie podudzia, ja też nie wiem jak to wytłumaczyć :)
  • 0

budo_iching
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......

[cut] ja też nie wiem jak to wytłumaczyć :)

Tradycyjnie... Ten drugi byl pewnie trzeźwy... :)
  • 0

budo_iching
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......

Resorowa weglowka srednio weglowa, czyli zawierajaca 5% wegla. Rdzewna... Natomiast wersja nierdzewna to polski odpowiednik stali 420.
BTW mie wydaje mi sie aby ta pseudo 420 byla wytrzymalsza niz stal 55.

Dziękuje za wyjaśnienie. Co do wytrzymałości to pewnie nie mylisz się...
Czy OSY różnią sie oznaczeniem rodzaju stali ? Oba moje egzemplarze maja jedynie logo i napis "Gerlach" - a jeden z nich na pewno jest rdzewny...
  • 0

budo_werdandi
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: złamałem kolejny nóż - co za gówno.......
Tak, sa nierdzewne (odpowiednik stali 420) i rdzewne (resorowka 55 lub 50 HS). Obie wersje sa dosyc nisko hartowane...raczej dosyc miekkie ogolnie...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024