Skocz do zawartości


Zdjęcie

proces starzenia sie stali


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

proces starzenia sie stali
Zamieszczam to tutaj, bo rozmowy o metalurgii jakos zawsze kojarzyly mi sie z MOS.

OD razu znaznaczam ze moja wiedza na tym polu jest nikla, wiec licze ze mi ktos to wyjasni.

Przypuscmy ze jakis highendowy noz ze stali np s30v zostaje zakonserwowany na kilkaset lat w warunkach chroniacych przed korozja etc. Czy przez ten czas postepuje jakas zmiana w strukturze krystalicznej stali i czy jej wlasciwosci po uplywie czasu pogarszaja sie ?
  • 0

budo_a`te
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kątowni.

Napisano Ponad rok temu

Re: proces starzenia sie stali
W książce "Budowa i utrzymanie mostów" (Arkadiusz Madaj, Witold Wołowicki
ISBN 83-206-1163-6, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności 1995, 2001) jest rozdział pt. "Starzenie jako proces zmieniający właściwości stali", więc proces chyba istnieje... Niestety nie mam tej książki i nic więcej na temat nie wiem... :roll:
  • 0

budo_mrozik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 690 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Oborniki Śląskie k. wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: proces starzenia sie stali
Poradnik mechanika

Stabilizowanie (dawniej sezonowanie) jest zabiegiem mającym na celu przyspieszenie przemian strukturalnych zachodzących w temp. otoczenia i zmniejszenie naprężeń własnych, a tym samym zapewnienie niezmienności wymiarów.
Stabilizowanie polega:
a) Na dłuższym (kilkanaście do klikudziesięciu godzin) wygrzewaniu w temp 100-150stopni C
B) Na długookresowym (kilka lub kilkanaście miesięcy) przetrzymywaniu na dworze w zmiennych warunkach atomsferycznych (stabilizowanie naturalne)


TAk więc jeżeli byśmy sobie s30v (która jest stalą proszkową) zostawili na kilkaset lat w warunkach odizolowania od atmosfery, jedank pozwalając na wymianę ciepła z otoczeniem to naszej nativovej klindze stało by się wielkie nic - odpręzyła by się tylko, ale to pozytywny aspekt zjawiska. To takie moje zdanie chłopaka po LO więc poczekamy na opinię biegłych.
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: proces starzenia sie stali
wszystko zależy od sposobu obróbki cieplnej
jeśli pozostałoby trochu austenitu szczątkowego to przemieniłby się :)
efekt nóż zmieniłby wymiary!!!!!!!!!!!!!!










o kilka tysięcznych milmetra :)
the end

pozdro
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: proces starzenia sie stali
dzieki za wyjasnienie tego, panowie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024