Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nastawienie i inne poważne sprawy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Nastawienie i inne poważne sprawy

Z tego powodu, że trenowałeś i miałeś w ręku te materiały pewnie masz więcej informacji i chętnie poznam, co tak ciebie żenowało. Każda informacja, niezależnie od tego jak ktoś to ocenia, ma dla mnie z góry ma wartość pozytywną i poznawczą. Np, co to była za książeczka dotycząca samoobrony? Czy przypadkiem nie "Samoobrona w 21 dni"?


Canus, jak już napisałem, słabo to już wszystko pamiętam. Wcale nie twierdzę, że Tegner był zły, możliwe że był bardzo dobry i nauczał wartościowych rzeczy, natomiast jego publikacje być może nie zawsze były przekonywujące. Przykładowa książeczka, małego formatu, tytułu nie pamiętam, prezentowała takie "toporne" techniki jujitsu w samoobronie. Zarzut nie był do toporności (choć wtedy wielu uważało, że jak coś ładniej wygląda to na pewno jest skuteczniejsze) ale do tego, że wiele technik wydawało się trochę zbyt skomplikowanych lub nierealnych... choć były też tam techniki proste i pragmatyczne. Szczególnie nieciekawe były techniki obrony przed uzbrojonym napastnikiem. Niektórzy uważają, że krytyka małej realności np. obron przed nożem a`la np. nasz pan Kondratowicz, to kwestia ostatnich lat, tymczasem już wtedy zwróciliśmy na to uwagę mimo młodego wieku i niezbyt dużego doświadczenia które dopiero zdobywaliśmy. Po prostu wydźwięk całościowy tej książeczki był w naszej opinii żenujący a ci którzy znali inne publikacje Tegnera też nie byli nimi zachwyceni. W tym momencie wychodziliśmy dopiero z szablonu shotokanu i wlączaliśmy do swojego repertuaru elementy boksu, judo i pierwsze nowinki apropos muaythai, kung fu itp. a skomplikowane techniki jujitsu, zwłaszcza demonstrowane statycznie, nie cieszyły się szczególną aprobatą.
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Nastawienie i inne poważne sprawy
Acha, być może moja obecna opinia i wcześniejsze opinie moje i moich kolegów o Tegnerze po części wynikają z wyrywkowej oceny jego prezentacji i niewiedzy odnośnie jego całościowych dokonań... Dlatego w swoim pierwszym poście zadałem pytanie o co chodzi z pochwałą Tegnera mając na myśli jakieś wyjaśnienie a nie polemikę. Może po prostu Canus przybliżyłbyś trochę nauczanie Tegnera i wtedy nie tylko ja ale i wielu innych użytkowników będzie wiedziało o co chodzi?
  • 0

budo_canus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nastawienie i inne poważne sprawy
W takim razie nastąpiło lekkie nieporozumienie. Zapytanie na forum miało mi pomóc znaleźć ewentualnych kontynuatorów Jukado, czy ktoś wie o takich działaniach w Polsce lub na świecie? Chodzi o grupy funkcjonujące w ramach tradycji, mające w przeszłości kontakt z Tegnerem i prowadzone przez jego uczniów. W drugiej kolejności poszukuję kontaktu z ludźmi, którzy chociaż już tego nie ćwiczą, to wiedzą o co chodziło i mogą przybliżyć temat.

Mnie osobiście temat Tegnera zainteresował po tym jak natknąłem się na jego trening izometryczny. Sama metoda jest stara jak świat, ale Tegner to kolejny ktoś kto się na tym poznał, rozwinął w system ćwiczeń z własną metodyką i wdrożył do codziennego treningu uwzględniając zachodni styl życia. Swoją drogą, jak się teraz dowiaduję, on się wzorował na kimś innym, tym nie mniej trafił w sedno i przynajmniej mój trening jego ćwiczenia uzupełniają znakomicie.

W dziedzinie metod walki nie ma nic nowego, nic nie bierze się znikąd i dlatego jest ważne skąd kto przychodzi. Jeśli ktoś czerpie z dobrych wzorów, to wiadomo, że może do czegoś dojść, a tak było w tym przypadku. Jak już było wcześniej wspomniane, rodzice Bruce'a Tegnera byli instruktorami "starego" Judo i od najmłodszych lat miał on styczność w systemami wschodnimi. Pewnie to mu pozwoliło poznać te sprawy z bliska, patrzeć na nie bez kompleksów i na podstawie własnych doświadczeń dojść do tego co jego zdaniem jest istotne. Jukado wzięło nawzę od Judo - Karate - Aikido. Technik znam tylko kilka z opisu, więc nie ma sensu dyskutować nad tym, chyba, że własnie ktoś to trenował. Ja dopiero bym chciał. Co mogę powiedzieć, to jak to opisał jeden z moich rozmówców, "Tegner miał podejście typowo karateckie". Ze względu na tego co mówił, może to oznaczać tyle, co fizyczne, gwałtowne, niewyszukane, oczywiste, prawdopodobnie też zewnętrzne ;) Jak dla mnie to brzmi nieźle. Kolejne ważna inspiracja Tegnera prawdopodobnie była taka, że był pod wpływem Fairbairna.

W tego wszystkiego BT jest warty zainteresowania, zarówno ze względu na rolę jaką odegrał w rozwoju sztuk walki, jak i przede wszystkim ze względu na jego nauczanie samoobrony - realnej! Był jednym z tych, co to rozumieją, że źródło to nie jest to samo co wodotrysk.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024