Skocz do zawartości


Zdjęcie

który nóż USMC najlepszy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
Jakoś uzywałem "kruchego" GB7 w zimie i nie zauważyłem żeby się połamał czy wyszczerbił.
Wręcz przeciwnie - kilka dni solidnego rabanie drewna na opał i nawet się specjalnie nie stępił. W każym razie nie na tyle, by trzeba go było ostrzyć. A umówmy się - na współczesnym polu walki rzadko żołnierz jest odcięty od ostrzałki na dłuższy czas. Nie musi też noża ostrzyć na betonie. W pochwie jest nawet miejsce na osełkę. 8)

A że ciężki? Zawsze mozna wybrać GB5.
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
Rozumiem interes kolekcjonerski. Ale "w roli wypadowego/outdoorowego/campingowego" tych noży dla siebie nie wyobrażam.
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
Czemu? Bo dla mnie to właśnie prawie idealny ciężki łom outdoorowy. Taki co to wisi gdzies tam przy plecaku. Świetnie wyważony jak na swoje rozmiary, tnie bajecznie, a jednoczesnie niezły rabacz. Kompromis miedzy toporkiem a Opinelkiem. Bez zastanowienia bym go zabrał jako jedyny nóż w teren. Też jakoś niespecjalnie mi pasował dopóki go nie poużywałem trochę.

A NR Warrior to dopiero bajka musi być. :)
Co wyście się na tego GB tak uwzięli?
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
Fińscy żołnierzy za czasów wojny, nawet w zimę świetnie sobie radzili z małym nożem "ryś", produkowanym bez zmian od XIX w. Jest to bardzo wygodne narzędzie, sprawdzone przez długi czas w ciężkich warunkach, a w razie potrzeby efektywna broń.
Dołączona grafika
To jest zdjęcie noża, zachwyconego w 1943 roku, zwiadowcy niemieckiego, Fina z pochodzenia. Był to jedyny nóż, którego używał w akcjach bojowych na froncie od 1941 r. Długość ostrza 90 mm, grubość 2,5 mm, rączka z kory brzozowej, przełożonej przed klingą parą kawałków ciękiej blachy miedzianej, by ręka przy uderzeniach nie ześlizgnęła, pochwa z włóknistego kartonu. Takiego noża absolutnie wystarcza. Historja, opowiedzia przez kolegę, ze słów uczestnika, i wydrukowana w ruskim pismie tematycznym "Prorez".
Na podstawie tej modeli w ZSRR produkowano póżniej "noż razwedczika NR40", który miał wiele modyfikacji, i też dobrze się sprawdzał.
Dołączona grafika
Kiedy porówna się wygodną, praktyczną, spawdzoną konstrukcję finki, szczególnie kutej ręcznie przez Peltonena, do przerośniętych amerykańskich kuchenniaków - "fighterów", wywód jest oczewisty dla każdego, kto próbował kiedyś nożem pracować. Wg mnie nóż jest do cięcia, do rąbania topór, do podważania lom. Ale jak komuś podoba się - na zdrowie. De gusibus non disputandum est...
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
Eugene,
Szanuję Cię za Twoje doswiadczenie w kompletnie nieznanym mi segmencie noży (rosyjskich). Ok, ale rozmawiamy tu o nożach wojskowych, w dodatku tych zatwierdzonych przez armię (w przypadku tego wątku US Army). Fiński nóż, wymyslony przez sprytnego Fina to zupełnie inna bajka niż GB. (na marginesie - był kopiowany jako prawie identyczny nóż w Polsce - wz. 55-56)
Stary, ja wiem, ze do rąbania słuzy toporek, do podważania łom, a odkręcania śrubek srubokręt. A do kopania saperka. Ale jak ty sobie wyobrażasz człowieka który taska to wszystko na raz? Mutant ze Specnazu? A po cholerę?
Wiem też, ze 90% zastosowań noża to cięcie. ale te pozostałe 10% się też przydaje. Naprawdę.
Bo GB jest naprawdę nożem uniwersalnym. Jednym z lepszych z jakimi miałem do czynienia w terenie.
Aż muszę zapytać - pracowałeś kiedys tym nozem choć przez chwilę?
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
wysz, ja mam takie niejasne przeczucie, ze kiedy Ty piszesz o "zimie" i Eugene pisze o "zimie", to macie na mysli troche inne temperatury ;)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?

wysz, ja mam takie niejasne przeczucie, ze kiedy Ty piszesz o "zimie" i Eugene pisze o "zimie", to macie na mysli troche inne temperatury ;)



Zima w biesach i "zima" w wawie to tez 2 rozne rzeczy ;)
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
Dupa, za szybko wysalelm...

Jak u nas w kraku w nocy bylo -5 stopni to u Zielonej tej samej nocy godzine drogi autobusem dalej bylo chyba -25 - szok terminczy przezylem po drodze 8O Niby tak blisko a klimat inny zupelnie, zero wiatru a mi twarz odpadala i potem odtajalismy po 3 godzinach chyba - to ja nie wiem jak w tych biesach tedy byc musialo ;)
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
W naszych klimatach machete nie jest nożem etnicznym, i nie tak dobrze się sprawdza, jak na plantacjach trzciny cukrowej. Grube ciężkie noże wojskowe z wielką gardą, metalem na rękojeści - złe EDC. Nie wybiorę takie ani jako myśliwskie, ani piknikowe. Skórzane rękojeści nie wytrzymują pracy. Mikarta jest chłodna i śliska. Te noże stworzone dla czegoś innego. Wolę w terenie mieć lekki nóż który jest wygodny do cięcia oraz toporek, ew. plus piłę łańcucową do drewna. Chyba, że tak cię rajcuje, że jesteś gotów opłacać frajdę wygodą. W warunkach dalekich od ekstemalnych takie zabawy możliwe. Osobiście w żołnieżyków się nabawiłem. Nie chciałem urazić niczyich uczuć.
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?

W naszych klimatach machete nie jest nożem etnicznym, i nie tak dobrze się sprawdza, jak na plantacjach trzciny cukrowej. Grube ciężkie noże wojskowe z wielką gardą, metalem na rękojeści - złe EDC. Nie wybiorę takie ani jako myśliwskie, ani piknikowe. Skórzane rękojeści nie wytrzymują pracy. Mikarta jest chłodna i śliska.


Eugene ty wielce jestes doedukowany jegomosc od strony nozy rosyjskich ale z calym szacunkiem - miales bracie green bereta kiedykolwiek w rece? Wiesz w ogole jak to wyglada? bo mam wrazenie, ze mowisz o czyms zupelnie innym - stal n arekojesci, skorzane rekojesci, SLISKA micarta, machete...?? 8O 8O 8O 8O
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?

Eugene ty wielce jestes doedukowany jegomosc od strony nozy rosyjskich ale z calym szacunkiem - miales bracie green bereta kiedykolwiek w rece? Wiesz w ogole jak to wyglada? bo mam wrazenie, ze mowisz o czyms zupelnie innym - stal n arekojesci, skorzane rekojesci, SLISKA micarta, machete...?? 8O 8O 8O 8O

Temat się zaczął od omówienia starych amerykańskich noży wojskowych i ich zalet "w roli wypadowego/outdoorowego/campingowego". Wg mnie wszystkie militaria na tą rolę nie pasują. Co do GB, ustosunkowałem się wyżej. Nie podoba mi się. Tworzywo zawsze jest zimne w ręcy. Rozbudowana garda przeszkadza. Stal nie odpowiednia. Pozycja zrozumiała?
  • 0

budo_cynik
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
No pozycja zrozumiala ino mnie moje doswiadczenie co innego mowi no ale widno sie tutej nie dogadamy i jak w las nam przyjdzie kiedys sie udac to ja wezme GB7 a ty pile spalinowa i co tam jeszcze chcesz i kazdy na swoj sposob szczesliwy bedzie ;)
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
Przyjadę do Kraju, to potestuję. W Rosji półmetrowe szable, jeśli brz gardy, są zezwolone, a coś takiego jak GB - tylko na licencje myśliwskie, jak masz pozwolenie na broń palną.
  • 0

budo_super
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 652 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
....De gusibus non disputandum est...
mimo wszystko żaden z przedstawionych przez Eugene noży jakoś mi nie podchodzi.
I nie że bym nie miał doświadczenia. Bo wzorowanego na ZIKu 40 ( bo to też jedna z nazw tego rosyjskiego noża zwiadowcy) polskiego wz 55 uzywałem dość długo i dosć intensywnie.
I własnie z tego modelu przesiadłem sie na Ka-bara.
zamiast małego sztyletu potrzebowałem noża którym mogę i zrąbać średniej wielkości drzewko na opał i posmarować swobodnie kanapke dżemem.

Co do zachwyconych żołnierzy z czasów drugiej wojny światowej- niewielu niemieckich żołnierzy miało doczynienia z innymi modelami niz standartowy bagnet.
Kto nie widział bagnetu 95/98 to tylko powiem że nie nadaje się ani do walki ani do rabania drzewa ani nawet do samrowania pieczywa-więc nie ma się co dziwić zachwytu zdobycznym nożem :wink:
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?

Grube ciężkie noże wojskowe z wielką gardą, metalem na rękojeści - złe EDC. Nie wybiorę takie ani jako myśliwskie, ani piknikowe.


I tu sie zgadzamy. :)
No ale my tu nie o EDC prawimy, tudzież toporkach i piłach spalinowych ino o nożach wojskowych i ich ewentualnym zastosowani jako noża wyprawowego (nie myśliwskiego czy piknikowego). Mi GB pasuje, Tobie nie. Wracamy do meritum sprawy, ok?
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
Wolę finkę i lekki toporek turystyczny zrobiony na zamówienie lub seryjny SAW, Fiskars, Eriksson, Rozelli...
W razie potrzeby do tego
Dołączona grafika
Piła łańcuchowa kieszonkowa.
  • 0

budo_lukaszki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1032 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?

Jeśli koniecznie chcesz militaryską zabawkę, popatrz Peltonen M95, tym chociaż coś zrobić się da.


widzę że nie czytasz dokładnie :) - po pierwsze repliki USN akurat nie chcę kupić bo mam - to był mój pierwszy porządny nóż, a pytanie podyktowane sentymentem do niego.
Po drugie byłem ciekaw opinii użytkowników na temat różnicy między typowo outdoorowym nożem a wojskowym, wiem że są gorsze do tego zadania, tylko byłem ciekaw ile gorsze.
Po trzecie i tak sobie kupię jeszcze nie jedną militaryską zabawkę, bo lubie takie noże pomimo ich teoretycznej niewydolności do pracy w terenie, takiego na przykład Extrema Ratio K1 Miles, gdybym go miał, byłbym bardzo zadowolony... :) albo Randalla model 1 :) :)
Poza tym pytałem się o opinię użtkowników, m.in. Green Bereta, bo sam nie używałem, a Ty? Bo formułujesz dość kategoryczne opinie. A S30V jest aż taka krucha?
  • 0

budo_eugene
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Moskwa/Rosja

Napisano Ponad rok temu

Re: który nóż USMC najlepszy?
Pytałeś się, powiedziałem co myślę. GB nie używałem z wielu powodów. Swoich opinii nie narzucam. Jak lubisz militaria - M95 warto się przyjrzeć.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024