Skocz do zawartości


Zdjęcie

Proca klasyczna - tutorial


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_maykel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lublin

Napisano Ponad rok temu

Proca klasyczna - tutorial
Bylo zapotrzebowanie (jednoosobowe co prawda :P ) wiec postuje.

Wydawac by sie moglo ze nie warto robic tutorialu do robienia tak prostej rzeczy, jednak jak ze wszystkim proce mozna zrobic dobrze albo zle :) . Ponadto mam ndzieje zarazic czesc osob tutaj procarskim nalogiem. Proca lubi sie odwdzieczac gdy sie ja dobrze traktuje - nic nie zastopi brzeku tluczonego szkla, albo pocisku, ktory sie traci z pola widzenia po dobrym strzale ;)

OK - do wykonania procy klasycznej potrzebujemy:

- sznurek
- kawalek skory
:)

Sznurek jak to sznurek - do kupienia np. w sklepie zeglarskim, nie za gruby, nie za cienki, kawalek skory sie pewnie wala w kazdym domu (ja uzywalem jezykow ze starych glanow m.in.), jak nie to mozna nabyc, nie za sztywna i nie za cienka...

Teraz pora przygotowac projekt komory nosnej (heh), cos takiego:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
To moj ulubiony jak widac wysluzony, warto tego punktu nie omijac - rozchodzi sie o to zeby komora byla symetryczna. Aha - warto sie mniej wiecej trzymac tych wymiarow, i proporcji, ale niekoniecznie.

Nastepnie odrysowujemy i wycinamy (zwykle nozyczki sie nadadza):
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Wazna rzecz - jesli robimy z cienkiej skory, to warto wzmocnic miejsca w ktorych beda dziurki, podwojna warstwa, lub nawet grubsza skora - uwierzcie mi - to pierwsza rzecz jaka zacznie sie rozwalac, zwlaszcza jak sie strzela ciezkimi pociskami.
Takze zaznaczamy i wycinamy...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Nastepnie przyszywamy - moze byc zwykla nitka, byle sie na miejscu trzymalo:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
...i gotowe...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Teraz trzeba zrobic dziurki - nie za daleko od brzegu, i nie za blisko - znow trzeba dobrac zloty srodek :) Przedziurawiajcie czym tam chcecie - ja mam do tego polokragle dlutko, niektorzy maja specjalne dziurkacze do skory, mozna tez probowac z rozgrzanym gwozdziem (uwaga! cienka skora lubi sie zbiegac). Aha, no i srednice dobieramy w zaleznosci od srednicy sznurka oczywiscie - ale lepiej zeby bylo ciasniej.
Warto je zaznaczyc wczesniej, zeby bylo symetrycznie:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
...i gotowe...
teraz przewlekamy sznurek (na razie o dlugosci 1,5 m z kazdej strony, pozniej sie utnie w zaleznosci od upodobania)...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Teraz sznurek trzeba jakos 'zfixowac'. Leniwi moga zwiazac supelek - na grubszym (5mm) sznurku sie nawet sprawdza. Ale ja wole taki patent:

Sznurek skladamy i dokladnie przeszywamy:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Najlepiej kilka razy, no i mocno...

Nastepnie na tym fragmencie co zszylismy zakladamy opaske samozaciskajaca, tak jak uczy podrecznik robot bosmanskich :)
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Mozna zrobic to dratwa, jest mocna, i dodaje taktycznosci ;) ale ja uzylem tej samej nitki.
Ja opaske koncze tak:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
...i gotowe...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Teraz wazny moment - ustalamy dlugosc procy. Warto tu wspomniec, ze krotsze proce dobre sa do celowania i krotkich dystansow, a dluzsze na strzelanie dlugodystatnsowe. Dla poczatkujacego znow radze wyposrodkowac.

Na Balearach, gdzie do tej pory obowiazuja procarskie tradycje, mierzy sie dlugosc sredniej procy od konca palca srodkowego do ramienia, o tak:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

BTW: Jak ktos jest ciekaw, to Balearska krotka proca ma dlugosc od palca do lokcia, a dluga od palca do przeciwleglego ramienia. Noszono ze soba wszystkie 3! Kazda do innych celow :)

Gdy juz wymierzymy, zaznaczamy to gdzies na lince, ucinamy i robimy petelke. Na przyklad tym samym sposobem co porzednie:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

To jest petla na jeden palec (nie za ciasna!) ale mozna tez robic na 2,3 ,albo na nadgarstek - jak tam kto woli i zalezy tez jak duzych pociskow bedziemy uzywac/jak dluga jest proca.

Nastepnie do komory nosnej ladujemy jakis kamien, lapiemy proce tak jak ponizej, wyrownujemy, coby rowno wisiala i ucinamy w odpowiednim miejscu drugi sznurek. Warto na nim zrobic spust - supelek - zebynie trzeba bylo jej wyrownywac za kazdym razem. Spustem moze byc zwykly supelek, albo co tam wam do glowy przyjdzie - tu zrobilem beczulke:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
No i w zasadzie gotowe...
Proca gotowa i chetna do strzelania :)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Na komorze mozna jeszcze zrobic wzdluzne naciecie, zeby pociski sie lepiej 'trzymaly'.
Oczywiscie to tylko moja prpozycja - pelna dowolnosc materialow i rozwiazan mile widziana.
Dla nieco bardziej leniwych polecam [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]. Dizajn sie sprawdza jesli jest gruba skora.

Jak beda chetni (znaczy jak juz porobicie te proce :) ) to zapostuje instrukcje odn. samego strzelania.
  • 0

budo_kajk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
Swietny tutorial, az sam sobie chyba zmajstruje taka proce :-)
A ciezko z takiego czegos trafic powiedzmy we flaszke z kilku(nastu? ;-) ) metrow? Ile trzeba trenowac?
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial

Jak beda chetni (znaczy jak juz porobicie te proce :) ) to zapostuje instrukcje odn. samego strzelania.

Tak, sa chetni.
Czekamy :)
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
poklon To się nazywa mocne wejście na VB. Ehh, młodość mi się przypomniała (ale tak starannie nie wykańczałem)
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
Dupa tam klasyczna. Klasyczna to ma zamiast tych "nylonowych sznurków" rzemienie... Wiem, bo sam mam taką. :)
  • 0

budo_maykel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial

Dupa tam klasyczna. Klasyczna to ma zamiast tych "nylonowych sznurków" rzemienie... Wiem, bo sam mam taką.


Eee tam... prawda jest taka, ze na calym swiecie proce robilo sie z tego co akurat bylo pod reka. W Peru - plecione z welny alpaki, w Egipcie z lnianych (czy co tam roslo w egipcie wtedy :roll: ) sznurkow, a w europie z rzemieni wlasnie. Teraz ogolnodostepne sa 'nylonki', wiec... :)

A wogole sie chodzilo mi o to, zeby rozroznic ta szlachetna bron od zwyklego patyka z guma, wiec nie moglem uzyc samego wyrazu 'proca'.

A tak wogole Wilk - pokaz fotki! :)

BTW: sam robiles?
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
juz zaczynam kombinowac takie ustrojstwo :)
plecionka + skora powinno byc gitara :twisted:
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
juz zaczynam kombinowac takie ustrojstwo :)
plecionka + skora powinno byc gitara :twisted:
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial

A wogole sie chodzilo mi o to, zeby rozroznic ta szlachetna bron od zwyklego patyka z guma, wiec nie moglem uzyc samego wyrazu 'proca'.


Ja znam tem model pod nazwą "rzymska" lub "sznajdra" (W-wa, Praga)
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial

wiec nie moglem uzyc samego wyrazu 'proca'.

A tak wogole Wilk - pokaz fotki! :)

BTW: sam robiles?


Niestety fotek nie będzie, bo mam tylko Nikona F1 (mego ukochanego :-) ), a robił mi ją ojciec jeszcze w dzieciństwie :) Cała ze świńskiej skóry :)
  • 0

budo_lothian
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1047 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:schoinki :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
A ta proca występuje już w Biblii w pojedynku Dawida z Goliatem :) (sorki za drugi post, ale daje się we znaki brak edycji... :roll: )
  • 0

budo_wozny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
poniewaz bylem prowodyrem powstania tego tematu :wink: z gory dzieki za tego tutoriala i cale info do tej pory wrzucone :D :D jak na razie zabawa przednia :) jak dylka znajde czas na fotuy i krotki film to wrzuce :D !!
  • 0

budo_wozny
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
"jak dylka znajde czas na fotuy i krotki film to wrzuce !!"

za te bledy przepraszam ale juz pozno jest.. :oops:
  • 0

budo_laserdance
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 223 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
Są chętni są :) . Na razie też sobie coś takiego konstruuję - zobaczę co z tego wyjdzie :D /
  • 0

budo_maykel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
Witam

Tak jak obiecywalem - troche rad odnosnie strzelania.
Proca, jako bron prosta, zeby nie powiedziec prymitywna, czesto bywa niedoceniana przez ludzi, a nieslusznie :) . Trzeba pamietac ze jest to podstawowa bron strzelecka juz od starozytnosci i wielkie cywilizacje jak Sumerowie i Imperium Rzymskie mialo w swoich szeregach regularne oddzialy procarzy. Proca w pozniejszym okresie zostala wyparta przez luk, glownie z powodu braku mozliwoscie penetracyjnych w dobie rosnacej uzywalnosci zbroi. Jednakze proca w swych mozliwosciach, wbrew pozorom, wcale tak bardzo lukom nie ustepuje. Zanotowany rekord swiata (Guinessa wlasciwie) w strzale procy wynosi 437 m - calkiem zwykla proca i calkiem zwyklym kamieniem. Przy tak mocnym strzale predkosc wylotowa pocisku przekracza 200 km/h :twisted: . Jak widac - potencjal w kawalku skory i dwoch sznurkach lezy olbrzymi - najslabszy czynnik to ten ludzki - proca jest dosyc trudna do opanowania bronia (ale bez przesady) wiec radze cwiczyc, zanim sie zniechecicie ze nie walicie po 200 metrow, a do butelki oddalonej o 5 metrow trafia sie raz na 20 razy :D

Pare rad ogolnych na poczatek - przede wszystkim miedzy bajki wsadzic mozna obraz procarza z filmow i gier komputerowych machajacego nad glowa proca jak smiglowiec. Wszelkie rozkrecenia, ktore poprzedzaja wypuszczenie pocisku (z braku lepszej nazwy, trzymajmy sie angielskiego 'windup'):
1. Sluza tylko i wylacznie umiejscowieniu pocisku w dogodnym miejscu do wystrzelenia/wypchniecia jej do przodu.
2. Nie przyczyniaja sie do predkosci wylotowej pocisku.

Mozna oczywiscie zrobic kilka windupow, ale raczej wolno - latwiej wtedy niektorym wyczuc proce, skupic sie przed ostatecznym strzalem, w ktory to wkladamy cala sile. Ale nie jest to konieczne - nie zdziwcie sie jak osoba strzelajaca bez windupa spokojnie bedzie was 'przestrzeliwac'. Takie powolne windupy przydatne sa przy dlugiej procy ktora lubi sie platac - zeby wprowadzic ja w rytm. Za to przy krotkich procach sa wrecz niewskazane. Dowodem na to, ze zadne windupy nie sa konieczne jest styl Apaczow, ktorzy od wiekow strzelaja [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].
OK, teraz klika stylow:

Aha - proce trzymamy jak na zdjeciu z tutoriala, trzymajac dwa sznurki miedzy palcem wskazujacym a kciukiem - majac petelke, przy strzale wystarczy tylko puscic sznurki.
Proce rozkrecamy tulko nadgarstkiem, dopiero sam strzal wykonujemy cala reka

Underhand:
IMHO styl najlepszy na poczatek - jest najbardziej intuicyjny i pozwala stosunkowo szybko zalapac osochozi i cieszyc sie sporymi zasiegami. Bo ten sposob rzucania sluzy raczej wylacznie waleniu na odleglosc. Wyglada on tak:
Dołączona grafika
A tu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].
Od siebie dodam jeszcze ze windupy robimy raczej powoli, natomiast strzal zaczynamy majac reke z tylu - wyrzucamy ja mocno i energicznie do przodu wyciagajac w kierunku celu :) i puszczamy oczywiscie. Do tego mozna jeszcze dodac krok do przodu prawa noga - jak na rysunku. Na poczatek polecam strzelac slabiej, zeby wyczuc ruch - trwa to chwilke.

Overhand:
Wykonujemy analogicznie jak poprzedni, tyle ze krecimy w druga strone, i zamiast 'spod jajec' wyrzucamy znad glowy. Po przesiadce z undera wychodzi z poczatku dupowato, ale warto go pocwiczyc, ze wzgledu na to ze jest o wiele lepszy na strzelanie do celu i male odleglosci.

Horyzontalny a.k.a. Helikopter:
Windup'y (albo tylko 3/4 windupa) wykonujemy nad glowa krecac proca w pozycji horyzontalnej. Istotne w zalapaniu tego stylu sa punkty ktore podalem poprzednio - krecimy raczej powoli, i gdy reka znajdzie sie z tylu glowy wykonujemy wyrzut do przodu, albo troche z boku jak ten gosc [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - zalezy co bedziecie lepiej czuc. Jest to metoda raczej na strzaly krotkie, ale patrzac na jednego mojego znajomego - cholernie celna.

Overhand zmodyfikowany :?: (nie wiem jak sie nazywa):
Ostatnio go zalapalem i nie powiem - bardzo mi sie podoba :) Jest chyba najmocniejszy ze wszystkich stylow - dowodem niech bedzie, ze wiekszosc forum slinging.org uzywa go do dlugodystansowych. Podejrzewam, ze na krotkie dystanse tez sie sprawdzi ze wzgledu na duza predkosc wylotowa (prosta linia strzalu) i nie schodzenie prawie na boki. Styl jest trudny, ale mysle ze warto pocwiczyc (ja wciaz to robie). Prponuje zajrzec [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - w polowie strony jest rysunek (nie moge dziada podlinkowac) bede sie nim posilkowal.
Ustawuiamy sie mozliwie bokiem do celu. Poczatek ruchu wykonujemy jak w zwylkym overhand'zie puszczajac proce do tylu (A). Roznica polega na tym ze cale ramie wyciagamy do tylu. Gdy reka osiagnie poziom, zginamy juz tylko lokiec przycigajac dlon do tylu glowy - proca powinna przejsc i zatoczyc kolo z lewej strony (B). W momencie gdy znow znajdzie sie z tylu wyrzucamy reke do przodu - jak w pchnieciu kula ©. Moze ciezko to wszystko zlapac (ja musialem pocwiczyc na sucho) ale warto sie pomeczyc. Pomaga przestudiowanie filmikow:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Zapomnialem dodac ze ponoc strzal ten podobny jest do serwowania w tenisie. Nie wiem, nie gram w tenisa :roll: , ale moze komus to pomoze.

To chyba na razie tyle - tez dopiero sie ucze, wiec wiecej nie znam :) . Filmiki ze strony [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników], bo swoich nie mam gdzie wrzucic, a rysunek ukradziony z [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] (zna ktos rosyjski? :-) ).

Pozdrawiam wszystkich ktorzy az tu dotarli :)
Fajnie by bylo jakbyscie opisali wasze wrazenia z treningow, moze filmiki??
Powodzenia!
  • 0

budo_maykel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
To jeszcze ja - znalazlem swietny rysunek ilustrujacy tego drugiego overhanda - osemke. Prosze baudzo:
Dołączona grafika
To tez jest ze slinging.org.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
No, ja korzystajac z chwili wolnego czasu sklecilem sobie procke.
Jutro fotki i wrazenia ze strzelania :)
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
2 post bo nikt nie pisze.
No wiec mam proce.
Przestrzelana.
Wali jak z katapulty.
Pociski smigaja jak glupie.

Rewers :)
Dołączona grafika

Awers :)
Dołączona grafika

Frajda jest.
Tania i latwa do zrobienia dla kazdego.
Warto, polecam.
  • 0

budo_maykel
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
Fajnie ze chociaz jedna osobe zainteresowalem :-)

Jak sie strzela? Jakiego stylu probowales? Przydaly sie intrukcje? :)

BTW: Ja ostatnio cwicze tylko osemke - zmodyfikowanego overa. Zdecydowanie najsilniejszy strzal. Celnosc tez niczego sobie jesli sie nie robi glupich bledow. Trzeba tylko pilnowac dokladnosci i plynnosci ruchow. Osobom z lepsza koordynacja ruchowa od mojej pewnie to latwiej przyjdzie :-) . Do tego wyglada taktycznie 8) :wink: . Mozliwe ze ten styl byl uzywany przez starozytnych procarzy - w kazdym razie polecam.
  • 0

budo_smoku
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 800 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroków....

Napisano Ponad rok temu

Re: Proca klasyczna - tutorial
Mnie też można uznać za "zainteresowanego" :) a może nawet za "zarażonego" :wink:

Ja najbardziej lubię strzelać z "pionowego" strzału (jest -moim zdaniem-najcelniejszy - pociski lecą w jednym kierunku (wprawdzie na różnych wysokościach, ale cel jest raczej wyższy niz szerszy :P )).

Przydały się instrukcje produkcji, bo strzelać to już się treba naumieć samemu ;)


PZDR,
Smoku
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024