Skocz do zawartości


Zdjęcie

Harai Goshi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Harai Goshi
mam pytanko o harai goshi..
latwo wam go zastosowac w randori? walce?
jak "normalnie" cwicze - bez oporowania czy cos to ten rzut wychodzi mi calkiem ok, ale jak chce go zrobic dynamicznie (tez bez oporowania przeciwnika) to juz mi tak dobrze nie wychodzi.. placza mi sie nogi..

jak chce rzucic przez prawe biodro to w jak mam przejsc stopami?
1. dostawiam prawa steope do prawej stopy przeciwnika
2. wykonuje obrot na prawej stopie i dostawiam lewa
3. skrecam sie jednoczesnie wyrzucajac uke za pomoca prawej nogi i prawego biodra.

i tutaj:
gdzie mam postawic te prawa stope? (prawa stopa uke to srodek tarczy zegara)
- idealni przed stopa uke (godzina 6)
- przed stopa uke i troche na zewnatrz (godz 8)
- miedzy stopami uke (godz 4-5) raczej odpada, bo wtedy musialbym jakies zawijasy prawa noga robic, zeby podbic uke..

mozecie poradzic?
  • 0

budo_misiek2
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków gł.

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
Bez urazy, ale czy Ty ćwiczysz judo korespondencyjnie? :lol:

Dlaczego nie zwrócisz się do swojego trenera, który powinien rozwiać Toje wątpliwości?.

Odpowiedź + pokaz praktyczny da Ci więcej niż teoretyzowanie na forum.

Poz.
  • 0

budo_ewcia
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze 100licy

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi

Bez urazy, ale czy Ty ćwiczysz judo korespondencyjnie? :lol:

Dlaczego nie zwrócisz się do swojego trenera, który powinien rozwiać Toje wątpliwości?.

Odpowiedź + pokaz praktyczny da Ci więcej niż teoretyzowanie na forum.

Poz.

hehe, zgadzam się! nie da się ćwiczyc judo korespondencyjnie. jeżeli trenujesz w jakimś klubie, to napewno masz trenera! a Trener jest od tego, żeby pomagać swoim zawodnikom, rozwijać ich technikę i rozwiewać wszelkie wątpliwości a propos sposobu wykonywania rzutów , no chyba, że się mylę...ale raczej nie 8)
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
Ja Ci ze swojej strony tylko poradzę to, że rzutu nie można tak rozkładać na kawałki :) Musisz go 'czuć', to musi być wykonane w ułamku sekundy, a nie myślenie - 'lewa noga tu, nie tu... prawa tam pod kątem 45 stopni' - nie da się tak :)
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
Robaq:
jak na razie jestem na etapie rozkladania. nie potrafie tego zrobic jako calosc.. tak kwadratowo mi to wychodzi - stad to pytanie..
  • 0

budo_marcus73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 393 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
Noga lekko na zewnątrz odpowiadającej nogi uke.
W randori to najczęściej tnie się z jakiegokolwiek miejsca, ale przynajmniej ja od zewnątrz.
No i trzeba to robić dynamicznie, bez żadnego "kawałkowania" ruchu, to nie o-goshi 8)
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
o-goshi robie plynnie :)
che wejsc na wyzszy poziom ;) wiec zainteresowalem sie harai-goshi.. no i wlasnie tej plynnosci brak.. generalnie technicznie w miare powoli robie ok, a jak chce przyspieszyc to trace rownowage..
ale zostawmy sprawy teechniczne..

jak jest ze skutecznoscia harai-goshi w randori?
  • 0

budo_misiek2
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków gł.

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi

.....a propos sposobu wykonywania rzutów , no chyba, że się mylę...ale raczej nie 8)

- masz rację.

Mieszko!
Gdyby pies zjadł to co napisałeś to dostałby ...wścieklizny :lol:

Dobrze zacznę od początku.

Cały proces rzutu składa sie z 3 elementów.

1. Kuzushi - wychylenie
2. Tsukuri - wejście do rzutu
3. Kake - czyli sam rzut.

Na podstawie tego co piszesz to wnioskuję, że omijasz całkowicie pkt. 1 (wychylenie)

Postaraj się wykonać wolno (początkowo bez partnera, później z UKE) w taki sposób.

Stoisz na wprost przeciwnika nogi na poczatek w jednej lini.

Chwyt lewa ręka za rękaw na wysokości łokcia, albo trochę wyżej, prawa za lewy kołnierz.

Ciągniesz uke tak aby wykonał krok w przód prawą nogą (lewa ręka ciągnie, prawa wspomaga), równoczesnie cofnij lewą nogę w po łuku w tył (oś obrotu i ciężar ciała spoczywa na prawej nodze). Obracasz się prawym bokiem do przeciwnika - prawe Twoje biodro mniej więcej po środku lini bioder przeciwnika. - lewa ręka nadal ciągnie.
Teraz przenosisz ciężar ciała na lewą nogę, a prawą (która bez przenoszenia i ustawiania jest tam gdzie być powinna!!!) wyprostowaną zagarniasz (teraz jest w modzie podcięcie) udem w tył, w górę prawa nogę przeciwnika.
Głowę skręcazs w lewo, jednoczesnie pochylasz się w lewo dół.

Prawą nogą nic (przy rzucie prawym udem) nie kombinujesz.
Jeżeli zrobisz prawidłowo wychylenie, to gdybyś wtedy puścił przeciwnika to on sam powinien upaść (pod warunkiem, że nie oporuje)
Jeżeli zaczniesz wydziwiać z prawą nogą to bardzo łatwo Cię skontrują.
Pamiętaj, że to Uke ma być ustawiony pod TORI, a nie Tori dopasowuje sie do UKE.


Myślę, że w miarę jest to zrozumiałe.
Pozdrawia, życzę sukcesów na macie.... i pytaj więcej swojego trenera.
Misiek2
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
misiek2:
czyli nie rzuce UKE prosto.. tylko jakby na godz 4.. skoro prawej stopy nawet nie odrywam od maty.. poprobuje, bo zbyt duzo nogami pracowalem, co przy wiekszej szybkosci prowadzilo do utracenia rownowagi..

sprobuje
dzieki!!
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
Nie czytałem tego co napisał misiek2, ale jeśli nie oderwiesz prawej nogi, to w ogóle harai-goshi nie wykonasz :P W końcu to ta prawa noga wybija :)
  • 0

budo_mieszko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 361 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
chodzi o oderwanie nogi podczas wchodzenia do rzutu (tak zrozumialem) - przeczytaj.. jest potem o "zagarnieciu" a nie "podcieciu".. ale niewazne..
  • 0

budo_marcus73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 393 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
Znów skomplikowano niepotrzebnie dosyć prostą (przynajmniej w słowach) rzecz.
Misiek2 ładnie to rozpisał wszystko, ale chyba zlekceważył działanie nogi.
Na pokazie TORI-UKE to rzeczywiście jest dojście biodrem i ta noga zagarniająco-podcinająca
(wg. mnie to PODBIJAJĄCA 8) ) rzeczywiście nie musi zbyt wiele robić, bo samo biodro załatwia sprawę. W randori już nie jest tak prosto, bo przeciwnik broni się przed "wzięciem" go na nasze biodro i w tej sytuacji udo TORI spełnia rolę elementu podporowego czyli biodra.
Ja "tnę" udem i TORI musi polecieć w powietrze o ile jest tylko dobrze wychylony :twisted:
  • 0

budo_marcus73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 393 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
Chyba że to co nazywam "Harai-Goshi" to tak naprawdę inny rzut :)
  • 0

budo_misiek2
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków gł.

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi

Misiek2 ładnie to rozpisał wszystko, ale chyba zlekceważył działanie nogi.
Na pokazie TORI-UKE to rzeczywiście jest dojście biodrem i ta noga zagarniająco-podcinająca
(wg. mnie to PODBIJAJĄCA 8) ) rzeczywiście nie musi zbyt wiele robić, bo samo biodro załatwia sprawę. W randori już nie jest tak prosto, bo przeciwnik broni się przed "wzięciem" go na nasze biodro i w tej sytuacji udo TORI spełnia rolę elementu podporowego czyli biodra.
Ja "tnę" udem i TORI musi polecieć w powietrze o ile jest tylko dobrze wychylony :twisted:


Cześć!

Misiek2 nie zlekceważył działania nóg (czy nogi). Czytając to co napisał Mieszko doszedłem do wniosku, jak wyżej. Czyli trzeba wyłożyć kawę na ławę. Zauważyłeś, że Mieszko zaplątał się w nogach. Napisałem Mu, jak to robić w sposób elementarny. Zwracając przede wszystkim uwagę własnie na nogi. Powtórzę; prawa noga jest osią obrotu i nic nią nie kombinuje, a dopiero po pełnym wejściu i wychyleniu podbija, albo tnie. Żeby robić to dobrze to musi w sposób wolny opanować technikę, a to czy w walce dojdzie na maxa do Uke to już osobny rozdział. Czasami jednak pomimo dużego profesjonalizmu zawodników wychodzi rzut, jak w książce (piłkarz powiedziałby bramka, stadiony świata) Piszę o cięciu, bo obecnie jest modniejsze od podbicia.

Co do randori to wiadomo, że po dwóch trzech próbach wolnych nic w walce nie wyjdzie, ale jak codziennie porobi prawidłowo po 50 wejść na jedną i druga stronę to po miesiącu powinien zastosować to z powodzeniem w walce (pod warunkiem, że ma ogólny podkład czyli uprawia judo na poważnie co najmniej 3, 4 lata).

Co do sposobu samego wejścia czy rzutu to wiadomo, że zawodnik po paru latach wypracowuje własny styl, który rózni sie od elementarza (przykładem niech będzie o-soto-gari w wykonaniu Mistrza Legienia).
Poz.
  • 0

budo_sly
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Harai Goshi
Nie prosze panstwa nie bawmy sie w teoretyzowanie. Trener+mata+trrening=sukces
w tym wypadku harai-goshi. Zycze misiu powodzenia pracuj a harai przyjdzie samo do Ciebie. Pamietaj zeby dobrze wyciagac (kuzushi) a bedzie dobrze :)
Pozdrawiam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024