Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ładnie czy Dokładnie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_adept
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:CLF Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Ładnie czy Dokładnie
Hey!

Przy pisaniu tego posta oparłem się na własnych doświadczeniach.

Gdy wykonuję poszczególne formy czy techniki przeważnie staram się aby wyglądały one "ładnie". Często zapominam o podstawach - w pozycji kolana nad palcami, dobry skręt, biodra do wewnątrz itd. a czasmi wiem, że wykonuję źle daną pozycję ale jeśli zrobię ją dobrze to niebędzie on efektowna. Schodzę w pozyji jak najniżej, a tym samym nieprzestrzegam wcześniej wyminionych podstaw. Wydaje mi się, że im wyższą pozycję zrobię tym jest "brzydsza"

Może to ma związek z moim wzrostem (190cm)? A może poprostu mam jakiś KOMPLEX? A
jak jest z Wami? Jak myślicie, kiedy można sobie pozwolić na obniżenie pozycji, a kiedy nie?
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie

Często zapominam o podstawach - w pozycji kolana nad palcami, dobry skręt, biodra do wewnątrz itd. a czasmi wiem, że wykonuję źle daną pozycję ale jeśli zrobię ją dobrze to niebędzie on efektowna. Schodzę w pozyji jak najniżej, a tym samym nieprzestrzegam wcześniej wyminionych podstaw.


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Przyjmujesz pozycję i masz kolana nad palcami i to jest dobra pozycja ale dość wysoka. Żeby uczynić ją efektowniejszą obniżasz pozycję i wtedy już np kolana nie są nad palcami. Jeżeli masz tu jakiś problem to widocznie sposób w jaki dokonujesz obniżenia jest nieprawidłowy. Przy swoich warunkach spróbuj może poszerzać pozycje. Jeżeli ćwiczysz w jakiejś szkole to na 90% odpowiedź na takie pytanie jest wliczona w cenę treningów :-) .

Pozdrawiam

Piotrek
  • 0

budo_adept
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:CLF Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Gdy obniżę pozycję Sei Ping Ma (pozycja Jeźdźca) to kolana są nadal nad palcami ale biodra wypchnięte w tył. Może problem z utrzymaniem środka ciężkości. Ale np: przy pozycji Nao Ma (pozycja krzyżowa), w której ciało powinno się opierać tylko na jednej nodze, to po jej obniżeniu opiera się na dwóch nogach.
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Popracuj!Pozycja powinna byc taka by do walki sie nadawala.Czyli stabilna i obronna a zarazem elastyczna by szybko mozna bylo ja zmienic!!
  • 0

budo_adept
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:CLF Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Do walki wysoka, obronna, elastyczna - rozumiem. Ale czy w formach też :?:
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Powinno byc Wiktor w formach tez...Ale czesto formy oceniane sa nie pod wzgledem jakosci i realnosci lecz wygrywaja aspekty czysto widowiskowe :!: (jak w filmach :D )
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Jest tylko 1 dobry sposob, robisz forme tak aby spelniala zalozenia twojego stylu ZAWSZE, nie moze byc tak ze schodzisz nisko i pojawiaja sie bl;edy w postawie, wtedy oznacza to ze z jakis powodow musisz wrocic i pracowac nad podstawami.

Do walki wysoka, obronna, elastyczna - rozumiem. Ale czy w formach też

To juz bylo na forum!! pozycja w formie niekoniecznie musi byc ta do walki.
  • 0

budo_adept
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:CLF Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
A więc muszę Ostro Popracować

THX for ALL :wink:
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Jeszcze jedna sprawa bo troszkę zbyt ogólnie się wyraziłem. W formach wykonuje sie "ruchy wzorcowe", one odbiegają daleko od pozycji przyjmowanych w walce-ale są ich wzorem ale być jak pisałem stabilne,obronne i elastyczne. Jak to sie zatraci to pozostają tylko wzgledy estetyczne a to z kungfu wspólnego juz dużo nie ma :D
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Sorry za składnię :) robiłem 2 rzeczy równocześnie... :)
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Wykonanie formy (prawidłowe) to przede wszystkim praca ciała - shen fa; eksplozja siły - fa li; stopniowanie sszybkości - su du; wykonanie ze zrozumieniem - jing shi oraz odpowiedni rytm formy - jie zou. A wtedy forma będzie także wyglądać ładnie.
MW
  • 0

budo_cani
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie

Jeszcze jedna sprawa bo troszkę zbyt ogólnie się wyraziłem. W formach wykonuje sie "ruchy wzorcowe", one odbiegają daleko od pozycji przyjmowanych w walce-ale są ich wzorem ale być jak pisałem stabilne,obronne i elastyczne. Jak to sie zatraci to pozostają tylko wzgledy estetyczne a to z kungfu wspólnego juz dużo nie ma :D


Witam,
Cos mi sie tu nie podoba. Chyba juz wiem "pozycje przyjmowane w formach odbiegaja DALEKO od pozycji przyjmowanych w walce" . Mimo to sa "ich wzorem"? Chyba musze popracowac nad zrozumieniem tego stwierdzenia.
Moim skromnym zdaniem jezeli juz koncentrujesz sie na formach rob je z jak najwiekszym zrozumieniem. Rob je tak, aby byly elementem treningu, ktory zwieksza Twoja skutecznosc w walce, aby jak najbardziej sie w walce przydawaly. W innym wypadku po co je robic?
Dla estetyki? Punktacji sedziow? Hmm.. polecam taniec towarzyski lub lyzwiarstwo figorowe :D
Twoj trening form, walk, sparingow, technik, technik zadaniowych (wszedzie sa jakies pozycje) powinien byc jednym!! Jednoscia, a to znaczy, ze nie moze byc podzialu na pozycje w walce a pozycje w formach!! To MUSI ze soba wspolgrac. Skoncentruj sie nad zrozumieniem i wykorzystaniem ruchow zawartych w formach do walki (np. poprzez sparingi wolne lub zadaniowe) a i formy zaczna byc takie jak Ty w czasie walki. Nie przecenialbym tez samych form i estetyki ich wykonania (to tylko jakis tam element treningu).
P.S.
Zastanawiales sie kiedys lezac znokautowany da deskach, czy ciosy i pozycje goscia, ktory byl sprawca tej przyjemnosci byly piekne??
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Cani, a może pewne pozycje są po to aby zwiększyć sprawność, rozciągnąć, wzmocnić mięśnie? Z tych powodów wykonuje się je w formie w pełnym zakresie, a w walce...w odrobinie skróconym. Natomiast zasada działania pozostaje ta sama. Czasami łatwiej ruch zrozumieć, przy wykonaniu go w "dłuższej" postaci/przy dłuższym zakresie, by potem, w walce stosować go krótszym, co często jest trudniejsze.
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie

Witam,
Cos mi sie tu nie podoba. Chyba juz wiem "pozycje przyjmowane w formach odbiegaja DALEKO od pozycji przyjmowanych w walce" . Mimo to sa "ich wzorem"? Chyba musze popracowac nad zrozumieniem tego stwierdzenia.
Moim skromnym zdaniem jezeli juz koncentrujesz sie na formach rob je z jak najwiekszym zrozumieniem. Rob je tak, aby byly elementem treningu, ktory zwieksza Twoja skutecznosc w walce, aby jak najbardziej sie w walce przydawaly. W innym wypadku po co je robic?
Dla estetyki? Punktacji sedziow? Hmm.. polecam taniec towarzyski lub lyzwiarstwo figorowe :D
Twoj trening form, walk, sparingow, technik, technik zadaniowych (wszedzie sa jakies pozycje) powinien byc jednym!! Jednoscia, a to znaczy, ze nie moze byc podzialu na pozycje w walce a pozycje w formach!! To MUSI ze soba wspolgrac. Skoncentruj sie nad zrozumieniem i wykorzystaniem ruchow zawartych w formach do walki (np. poprzez sparingi wolne lub zadaniowe) a i formy zaczna byc takie jak Ty w czasie walki. Nie przecenialbym tez samych form i estetyki ich wykonania (to tylko jakis tam element treningu).
P.S.
Zastanawiales sie kiedys lezac znokautowany da deskach, czy ciosy i pozycje goscia, ktory byl sprawca tej przyjemnosci byly piekne??


Chyba mnie nie zrozumiałeś
  • 0

budo_maj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Dokladnie. To jest jak z nauka pisania. Poczatkowo masz zeszyt w "trzy linie", uczysz sie wygladu kazdej litery, roznic miedzy poszczegolnymi znakami. Litery sa duze, piszesz bardzo wolno i ladnie. Z czasem zaczynasz nabierac wprawy, wiesz juz jakie sa roznice miedzy poszczegolnymi literami i kazdna nieco upraszczasz (jednak tak aby nadal bylo zrozumiale jej znaczenie) aby pisac szybciej i sprawniej przekazywac tresc. Litery sa coraz mniejsze i mniej dokladne, ale ciagle przekazuja zawarta informacje. Problem zaczyna sie dopiero wtedy, gdy tak splycisz calosc, ze staje sie nieczytelna dla innych a nawet, co jeszcze gorsze, dla ciebie samego.
  • 0

budo_cani
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Heja,
Macieju T. nie cala wypowiedz byla skierowana do Ciebie, tylko czesc o wzorcach odbiegajacych od realiow. Moze rzeczywiscie nie zrozumialem Twoich intencji.
Maj masz calkowita racje. Obaj oczywiscie macie racje (widac w wypowiedziach duze doswiadczenie). Pytanie autora tematu jednak brzmi tak a nie inaczej. Ladnie? chyba nie.. dokladnie?..bo ja wiem? Raczej "prawidlowo" tzn. ze zrozumieniem. Estetyka tez jest pojeciem wzglednym.
Pozdrawiam
  • 0

budo_pioetrek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Wg mnie różnice w pozycjach w formie a podczas walki wynikają z:
- pozycje w formie są ściśle określone
- często mają za zadanie nie tylko utrzymanie nas na nogach ale i wzmocnienie nóg
- pozycje w walce mogą być wyższe jeżeli np. jest duża różnica wzrostu (w przypadku Wiktora chyba odwrotnie i dlatego dobrze gdyby pracował nad niskimi pozycjami)
- czasami nie ma miejsca, żeby zrobić długą pozycję
- w formie często np są uderzenia proste na wyskość klatki piersiowej/barku, w walce będzie ono skierowane w twarz
- wyższe pozycje są bardziej... hmm mobilne?

Ale wg mnie dużo łatwiej przyjąć stabilną pozycję w walce (nawet wyższą), jeśli się wypracowało ją zgodnie z zasadami systemu.

Jakiś czas temu był clip i dyskusja o Zhaobao Tai Chi i ktoś się wypowiedział, że tam się ćwiczy formy w trzech poziomach. Od bardzo niskiego (czyli zaprezentowanego na clipie) do wysokiego.

Pozdrawiam

Piotrek
  • 0

budo_qixing
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 504 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa/Yantai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie

Wg mnie różnice w pozycjach w formie a podczas walki wynikają z:
- pozycje w formie są ściśle określone
- często mają za zadanie nie tylko utrzymanie nas na nogach ale i wzmocnienie nóg
- pozycje w walce mogą być wyższe jeżeli np. jest duża różnica wzrostu (w przypadku Wiktora chyba odwrotnie i dlatego dobrze gdyby pracował nad niskimi pozycjami)
- czasami nie ma miejsca, żeby zrobić długą pozycję
- w formie często np są uderzenia proste na wyskość klatki piersiowej/barku, w walce będzie ono skierowane w twarz
- wyższe pozycje są bardziej... hmm mobilne?

Ale wg mnie dużo łatwiej przyjąć stabilną pozycję w walce (nawet wyższą), jeśli się wypracowało ją zgodnie z zasadami systemu.

Jakiś czas temu był clip i dyskusja o Zhaobao Tai Chi i ktoś się wypowiedział, że tam się ćwiczy formy w trzech poziomach. Od bardzo niskiego (czyli zaprezentowanego na clipie) do wysokiego.

Pozdrawiam

Piotrek



Nie do końca tak. Zależy też od stylu który ćwiczysz w naprawdę dobrym stylu pozycje w formie przekładają się na pozycje w walce.
Do ćwiczenia siły nóg jest tak zwany zhan zhuang czyli ćwiczenia stania.

MW
  • 0

budo_cani
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Qixing mysle, ze najtrafniej skomentowales problem.
Przekladaja sie, bo MUSZA sie przekladac. Inaczej nie maja sensu.
Wzmacniec mozna przez cwiczenia statyczne, badz silowe unikajac raczej pozycji zle wplywajacych na stawy i malo mobilnych (vide tai chi itp.).
  • 0

budo_bartoolz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Choy Li Fut

Napisano Ponad rok temu

Re: Ładnie czy Dokładnie
Staraj sie waciak a będzie dobrze :) Formy formami walka walką
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024