Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tani miecz japoński


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
87 odpowiedzi w tym temacie

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tani miecz japoński
Kurcze, zdecydowanie wiesz bardzo duzo. Dzieki za informacje.
I respekt za wiedzę!
Pozdrawiam
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tani miecz japoński
Ta kruchosc to jest wlasnie cena wyraznego hamonu przy nieduzych kosztach.

Shiro masz racje z tym wymrazaniem, dosc ogulnikowo to napisalem.

Co do Sanmai to niewiem czy nie tyle zaniechano co zapomniano. W Bizenskich ostrzach czesto to jest spotykane w pozniejszych juz coraz zadziej, jesli w ogóle. Ogulnie miecze shinto zazwyczaj nie wykraczaja oza 2 gatunki stali, a bizenskie ostrza czasem byly nawet 5 gatunkowe!
Shiro wysylalem ci xero gdzie jest pokazane chyba z 20 rodzaji laminacji ostrzy?
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Tani miecz japoński
No nie wim jak to było kiedyś z tym sanmai, może i zapomniane ;) , ale do tej pory na pewno są robione miecze metodą Honsanmai - są bardzoooo drogie :) - to nie jest tania metoda i jeśli ktoś pisze że miecz kuty techniką sanmai może kosztować poniżej przynajmniej 7000 PLN to to na pemno nie jest sanmai.

Tak Grafie wysyłałeś mi to ksero z podręcznika Hwleya - jest tam mnustwo różnych innych metod - bardzo ciekawych ale są też bardzo upierdliwe w kuciu :D

pozdr
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Tani miecz japoński
longquan - jak sie bedziesz tym interesował kilka lat przynajmniej to po pewnym czasie też posiądziesz odpowiednią wiedzę. A dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że zajmujesz się sprzedażą mieczy powinieneś tę wiedzę zgłębiać znacznie intensywniej niz inni by później nikt Ci nie napisał, że jesteś niekompetentny a sprzedajesz miecze. To jest bardzo ważne w tym fachu. A pewnie jak sam się już zorientowałeś nie tak łatwo sprzedać miecz. W naszym społeczeństwie jest jeszcze dość niski poziom wiedzy z zakresu miecza japońskiego. A jest to spowodowane brakiem odpowiedniej literatury w języku polskim i trudny dostęp do literatury anglojęzycznej. Pozostaje internet. Ale tu uwaga, bo wartościowych stron z rzetelną wiedzą jest nie wiele, a za to duża ilość stronek z wiadomościami wyssanymi z palca lub mylącymi pojęcia i techniki wytwarzania.

pozdr
  • 0

budo_dymion_n_s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tani miecz japoński
Mam pytanie odnośnie ito i sageo, gdzie mógłbym je kupić w miarę tanio ?
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tani miecz japoński
Shirotatsu miecz kuty w technice Sanmai ktory oferuje jest prawdopodobnie tani dlatego, że jest kuty z dwoch typów węgla i warstwy zewnętrze ani wewnętrzne nie są przekładane.
Może nie jest to więc do końca stal Sanmai (chociaż chinczycy tak ją własnie nazywają). Cena za ten miecz nie przekracza u mnie 1600zł i nadal twierdze, że jest to bardzo dobra alternatywa dla mieczy z przekładanymi warstwami (gdzie ceny są od 3000 w górę).
Po szybkiej kalkulacji widać, że miecz całkowicie zgodny z Twoimi założeniami co do ww. stali kosztował by ok 4500zł co by się zgadzało bo własnie taki mniej więcej jest stosunek cenowy mieczy chińskich i japońskich. Ja zdecydowałem się na chińskie miecze, bo uważam, że ceny za chińskie miecze są 50% niższe niż za japońskie miecze przy zachowaniu tej samej jakości.
  • 0

budo_shirotatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków i okolice :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Tani miecz japoński
[quote name="budo_Dymion_N_S"] Mam pytanie odnośnie ito i sageo, gdzie mógłbym je kupić w miarę tanio ?[/quote]
Zobacz tu:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


longquan Prawdopodobnie chińczycy uzywają takiej samej nazwy - jakby nie było pismo i język japoński wywodzi się po niekąd z chińskiego i większość kanji jest identycznych i mają podobne znaczenia choć często inną wymowę. Przypuszczam, że może być tak jak piszesz o chińskim sanmai że jest to kanapka z bezwarstwowych 3 kawałków.
Nie twierdzę, że miecze z kuźni od Twojego chińczyka są złe. Jeśli jest on dobrym fachowcem i rzeczywiście kute są ręcznie to głownie mogą być dobrej jakości.

Co do cen to ta relacja jest troszkę inna, bowiem podany przez Ciebie stosunek cenowy dotyczy raczej wyrobów chińskich lub polskich, bo nawet amerykańskie wyroby są juz nieco droższe. Oczywiście mam na myśli wyroby dobrej jakości - nie masówkę.
Natomiast stosunek wyrobów chińskich do japońskich wygląda tak: współcześnie wykonany miecz japoński przez dobrego kowala w japonii kosztuje ok. 28 000 zł .

Z tego wniosek, że chińczycy też mogą robić dobre katany.
Ale jest jedna rzecz, która mnie odstrasza od chińskich wyrobów - OZDOBY. Chińskiej produkcji oprawa zazwyczaj jest po prostu paskudna i tandetna oraz najczęściej pochodzi z masowej produkcji.
U mnie miecze są troszkę droższe niż Twoje, ale u mnie każda oprawa jest robiona indywidualnie i ręcznie - nie stosuję odlewów - dla tego cena musi być troszkę wyższa.

Co do kucia głowni to kowal jak kowal czy to chińczyk, polak, amerykanin czy jakaś inna nacja - jest albo dobry albo zły i tyle.

[/quote]
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tani miecz japoński
Shiro a tym razem ty bys mi podeslal skany?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024